+ Reply to Thread
Page 2 of 45 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast
Results 11 to 20 of 445

Thread: Sudnji dan, Raj i Pakao poslije smrti

Harun's Avatar
    Ovdje vidimo isto kako BOg ide u kontra napad onima koji nevjeruju da BOg moze da ponovo stvori ljude nakon sto su postali kosti i prasina

Bog kaze:

49. Oni(nevjernici) govore: "Zar kada se u kosti prašinu pretvorimo, zar ćemo, kao nova bića, doista biti oživljeni?"
    50. Reci; "Hoćete, i da ste kamenje ili gvožđe
    51. ili bilo kakvo stvorenje za koje mislite da ne može biti oživljeno." – "A ko će nas u život vratiti?" – upitaće oni, a ti reci: "Onaj koji vas je i prvi put stvorio", a oni će prema tebi odmahnuti glavama svojim i upitati: "Kada to?" Ti reci: "Možda ubrzo!
    52. Biće onog Dana kad vas On pozove, i odazvaćete se, hvaleći Ga, i pomislićete da ste ostali samo malo vremena."

ovo je fantastican ajet koji govori da Bog moze svoriti ponovo covjeka iako posten fosil, jer znamo da fosili se pretavraju u kamenje i gvozdje

ovako

Pretvaranje u kamen

skamenjen fossil

2. (Paleon.) The remains of an animal or plant found in stratified ROCKS. Most fossils belong to extinct species, but many of the later ones belong to species still living.

pretvaranje u gvozdje

Fossils do contain "Iron Pyrite":

Iron pyrite

The mineral iron pyrite, FeS2, can occur in igneous, metamorphic and sedimentary rocks. It is often found in fossil shells, and can become a problem in museum collections because it may React with oxygen and water to form compounds that may destroy the specimen.

zeljezo, Pirit

na drugom mjesto opet Bog ide u kontranapad onim koji poricu ozivljenje poslije smrti

77. Kako čovjek ne vidi da ga Mi od kapi sjemena stvaramo, i opet je otvoreni protivnik,
    78. i Nama navodi primjer, a zaboravlja kako je stvoren, i govori: "Ko će oživjeti kosti, kad budu truhle?"
    79. Reci: "Oživjeće ih Onaj koji ih je prvi put stvorio; On dobro zna sve što je stvorio,

28. Kako možete da ne vjerujete u Allaha, vi koji ste bili ništa, pa vam je On život dao; On će, zatim, učiniti i da pomrete i poslije će vas oživjeti, a onda ćete se Njemu vratiti.

ovo su fanatasticni ajeti, covjek se cudi kako moze bog da stvori iz kosti ponovo covjeka, a zaboravlja da ga je iz nista stvorio, to jeste, nije bio nista prije 100 godina , nije ga bilo na zemlji niti ga je iko spominjao, a gle evo te sda na zemlji sa kostima i mesom, pa ako Bog moze da te iz nista stvori, ili iz jedne male kapljive sperme

zasto mu je tesko da te stvori iz repnjace, na koju se spusti kisa i raaste u zemlji isto kao sto rastes u majcinom stomaku.

Sta ce covjek reci prvi put nakon sto otvori oci na Sudnjem danu poslije mrtvila

Bog kaze:

16. Zar kada poumiremo i kada kosti i zemlja postanemo, zar ćemo mi, zaista, biti oživljeni
    17. i naši preci davni?"(govore nevjernici)
    18. Reci: "Da, a bićete i poniženi!"
    19. to će biti samo glas jedan, i svi će odjednom progledati
    20. i reći: "Teško nama, ovo je – Sudnji dan!’
    21. Da, ovo je Dan strašnog suda u koji vi niste vjerovali!

Kada ce se desiti Smak svijeta (tj unistenje univerzuma i planete,, kad ce svi ljudi pomrijeti?

Bog kaze:

187. Pitaju te o Smaku svijeta kada će se zbiti. Reci: "To zna jedino Gospodar moj, On će ga u njegovo vrijem otkriti, a težak će biti nebesima i Zemlji, sasvim neočekivano će vam doći". Pitaju te kao da ti o njemu nešto znaš. Reci: "To samo Allah zna, ali većina ljudi ne zna".

Kad se dese predznaci veliki sudnjeg dana nece koristiti vjerovanje onima koji do tad nisu vjerovali

Bog kaze:

158. Zar oni čekaju da im meleki dođu, ili kazna Gospodara tvoga, ili neki predznaci od Gospodara tvoga? Onoga dana kada neki predzanaci od Gospodara tvoga dođu, ni jednom čovjeku neće biti od koristi to što će tada vjerovati, ako prije nije vjerovao ili ako nije, kao vjernik, kakvo dobro uradio. Reci: "Samo vi čekajte, i mi ćemo, doista, čekati!"

Kako ce nastupiti Smak svijeta ? Skupljanje Big crunch kako ga nazivaju naucnici

Bog objasnjava

104. onoga Dana kada smotamo nebesa kao što se smota list papira za pisanje. Onako kako smo prvi put iz ničega stvorili, tako ćemo ponovo iz ništa stvoriti, - to je obećanje Naše, Mi smo doista kadri to učiniti.

pogledaj te sta naucnici kazu za ovo

1. Kada se Zemlja najžešćim potresom svojim potrese
    2. i kada Zemlja izbaci terete svoje,
    3. i čovjek uzvikne: "Šta joj je?!" –
    4. toga Dana će ona vijesti svoje kazivati
    5. jer će joj Gospodar tvoj narediti.
    6. Tog Dana će se ljudi odvojeno pojaviti da im se pokažu djela njihova;
    7. onaj ko bude uradio koliko trun dobra – vidjeće ga,
    8. a onaj ko bude uradio koliko trun zla – vidjeće ga.

1. Kada sunce sjaj izgubi,
    2. i kada zvijezde popadaju,
    3. i kada se planine pokrenu,
    4. i kada steone kamile bez pastira ostanu,
    5. i kada se divlje životinje saberu,
    6. i kada se mora vatrom napune,
    7. i kada se duše sa tijelima spare,
    8. i kada živa sahranjena djevojčica bude upitana
    9. zbog kakve krivice je umorena,
    10. i kada se listovi razdijele,
    11. i kada se nebo ukloni,
    12. i kada se džehennem raspali,
    13. i kada se džennet približi –
    14. svako će saznati ono što je pripremio,

1. Kada se nebo rascjepi
    2. i posluša Gospodara svoga – a ono će to dužno biti –
    3. i kada se Zemlja rastegne,
    4. i izbaci ono što je u njoj, i potpuno se isprazni,

sta kazu naucinici za ovo, kuran isto govori kao sto naucnici predvidjaju

Kako ce se ljudi ponasati kad nastupi Smak svijeta ?

Bog kaze:

1. Kunem se Danom kada Smak svijeta nastupi
    5. Ali, čovjek hoće dok je živ da griješi
    6. pa pita: "Kada će Smak svijeta biti?"
    7. Kad se pogled od straha ukoči
    8. i Mjesec pomrači
    9. i Sunce i Mjesec spoje –
    10. tog dana čovjek će povikati: "Kuda da se bježi?"
    11. Nikuda! Utočišta nema.
    12. Toga dana biće Gospodaru tvome prepušten,
    13. toga dana čovjek će o onome što je pripremio, a što propustio obaviješten biti,
    14. sam čovjek će protiv sebe svjedočiti,
    15. uzalud će mu biti što će opravdanja svoja iznositi
    .

ovdje vidimo da ce biti opca panika i trazit ce se izlaz iz te teske situacije

Zbog zestine straha nastupa Smaka svijeta, ljudi ce izgledati kao pijani a nece biti pijani a trudne zene ce pobaciti bebe iz stomaka ?

BOg kaze:

1. O ljudi, Gospodara svoga se bojte! Zaista će potres, kada Smak svijeta nastupi, veliki događaj biti!

2. Na dan kad ga doživite svaka dojilja će ono što doji zaboraviti, a svaka trudnica će svoj trud pobaciti, i ti ćeš vidjeti ljude pijane, a oni neće pijani biti, veće će tako izgledati zato što će Allahova kazna strašna biti.

sta naucnici kazu za ovo

oliver2's Avatar
    Neznam, meni je taj raj više manje kao i zemlja. Sve neki puteni užici. Kao da se na nebesima pretvaramo u materijaliste, što se cijelo vrijeme na zemlji trudimo ne biti.

Sve nešto materijalističko, em djevice, palme, seks bez sperme, žene bez ciklusa, zlato, hlad toliki da konjanik danima putuje oko njega. Isto tako ovi grešnici su vezani u lancima, piju pokvarenu tekućinu, .... ništa posebno čega nema na ovom svijetu. A glede ovih lijepih krajolika pa samo u Hrvatskoj ima lijepših i tiših i boljih - neznam kako drugima ali meni pošto imam rodbine na selu i takvi lijepi krajolici postanu normalni nakon desetak dana.

Ima i u Bibliji nešto o raju, ali malo i ne tako detaljno a ono što je detaljno očito je simbolički. Ono što je nama bitno je da recimo gotovo cijelo Otkrivenje govori o onome barem meni najbitnijem a to je konačna pobjeda pravde nad zlom.

Izgleda da je "smak svijeta" trenutak kada će se ove stvari na koje se svakodnevno sablažnjavamo ili one koje su se u povijesti dogodile riješiti tako da stvari budu jednostavno pravedne, i to ne u smislu da će žrtve nešto raditi napadaču jer žrtva za to neće imati potrebe, nego će napadač u potpunosti shvatiti što je napravio i uvidjeti da žrtvi zapravo ništa nije napravio nego sam sebe stjerao u pakao, za ono zrno zemaljskog užitka uništio si je dušu.

Uglavnom nije taj Kuranski raj nešto što bi meni bilo vrijedno odricanja, ako mi je zbog ičega sumnjiv Kuran, onda je to zbog ovih opisa raja i pakla. Čovjeku koji malo promisli o svemu tome uvidjet će da je to baš ono što smo Slapu zamjerali a to je stvaranje nekog raja na zemlji, nekakve egoistične utopije.

Quote Originally Posted by oliver2 View Post
    ono što smo Slapu zamjerali a to je stvaranje nekog raja na zemlji, nekakve egoistične utopije.
    Islam je religija straha i strašenja a sve da se neizmjerno i bez rezerve vjeruje. Vjera je za one koje treba porobiti i prevariti. Ja kažem da Bog od nas zahtjeva da raj u sebi trebamo izgraditi da bi tek onda nebeski zaslužili jer "isto privlači isto".

oliver2's Avatar
    Quote Originally Posted by Slap View Post
    Islam je religija straha i strašenja a sve da se neizmjerno i bez rezerve vjeruje. Vjera je za one koje treba porobiti i prevariti. Ja kažem da Bog od nas zahtjeva da raj u sebi trebamo izgraditi da bi tek onda nebeski zaslužili jer "isto privlači isto".
    Ovako nešto mogu prihvatiti. Kako bi se biblijskim rječnikom reklo, očistit haljinu ovdje da bude čista i primjerena ondje.

Harun's Avatar
    Neznam, meni je taj raj više manje kao i zemlja. Sve neki puteni užici. Kao da se na nebesima pretvaramo u materijaliste, što se cijelo vrijeme na zemlji trudimo ne biti.

Sve nešto materijalističko, em djevice, palme, seks bez sperme, žene bez ciklusa, zlato, hlad toliki da konjanik danima putuje oko njega. Isto tako ovi grešnici su vezani u lancima, piju pokvarenu tekućinu, .... ništa posebno čega nema na ovom svijetu. A glede ovih lijepih krajolika pa samo u Hrvatskoj ima lijepših i tiših i boljih - neznam kako drugima ali meni pošto imam rodbine na selu i takvi lijepi krajolici postanu normalni nakon desetak dana.

Ima i u Bibliji nešto o raju, ali malo i ne tako detaljno a ono što je detaljno očito je simbolički. Ono što je nama bitno je da recimo gotovo cijelo Otkrivenje govori o onome barem meni najbitnijem a to je konačna pobjeda pravde nad zlom.

Izgleda da je "smak svijeta" trenutak kada će se ove stvari na koje se svakodnevno sablažnjavamo ili one koje su se u povijesti dogodile riješiti tako da stvari budu jednostavno pravedne, i to ne u smislu da će žrtve nešto raditi napadaču jer žrtva za to neće imati potrebe, nego će napadač u potpunosti shvatiti što je napravio i uvidjeti da žrtvi zapravo ništa nije napravio nego sam sebe stjerao u pakao, za ono zrno zemaljskog užitka uništio si je dušu.

Uglavnom nije taj Kuranski raj nešto što bi meni bilo vrijedno odricanja, ako mi je zbog ičega sumnjiv Kuran, onda je to zbog ovih opisa raja i pakla. Čovjeku koji malo promisli o svemu tome uvidjet će da je to baš ono što smo Slapu zamjerali a to je stvaranje nekog raja na zemlji, nekakve egoistične utopije.
    da krenemo sa analizom sta si mi napisao

prvo da postavim pitanje za tebe, posto vise izgleda svjerujes u neki duhovni raj, u nekom duhovnom svijetu.
    Dali je tebi bolje uzivanje kad pijes kafu i sok u snu ili na javi? san je gdje je dusa odvojena od tijela na neki nacin a dok je java dusa i tijela spojeno zajedno, znaci u snu dusa samo uziva dok na javi i dusa i tijelo uziva. Pa naravno da je bolje takav raj barem meni nego samo kad je duhvno.

Drugo, ovo sto spominjemo palme, vode, dvorci itd itd u Raju , to su samo nazivi toga a to nece biti isto kao ovdje nego daleko daleko bolje u Raju nego na ovom svijetu.
    Sta je slicno u raju i na zemlji to su samo imena tih stvari, tamo banana ce se zvati banana isto kao ovdje samo sto ta banana nece biti kao ove banane na ovome svijetu.

Kao da se na nebesima pretvaramo u materijaliste, što se cijelo vrijeme na zemlji trudimo ne biti
    pa samim prozivljenje na Sudnjem danu poslije izvjesnog vremena ce biti prozivljeno i tijelo i dusa, a ne samo dusa, dusa nikad ne umire, ona samo prelaziiz jednog stanja u drugi, smrt je kao vrta u drugi svijet, berzah, taj zgrobni zivot koji je duhovni, a onda kad nastupi Sudnji dan, tad ce BOg ponovo napraviti tijela i vratiti u njih duse kao sto imamo sad dusu i tijelu, tako cemo isto na sudnjem danu imati.

zasto se ovdje odricemo da budemo materijalisti, pa upravo zato da nas to neodvede od puta Bozijeg, i da ne odemo u grijehe, jer ovaj svijet je ispit za nas, dok je Raj samo uzivanje i tamo ce ti biti dopusteno da uzivas cijelo vrijeme u vjecnosti, jer tamo nema vise ispita.

Sve nešto materijalističko, em djevice, palme, seks bez sperme, žene bez ciklusa, zlato, hlad toliki da konjanik danima putuje oko njega. Isto tako ovi grešnici su vezani u lancima, piju pokvarenu tekućinu, .... ništa posebno čega nema na ovom svijetu.
    pa tamo ima svega i stvari sto nema na ovome svijetu, tamo uziva i dusa i tijelo , a ne samo dusa kao u krscanskom poimanju raja, jer taj duhvni raj bude isto kao san, a meni san nemoze nikako biti isti kao java gdje i dusa i tijelo uziva.

ako pricas o djevica, lijepim zenama, pa te zene nece nimalo izgledati kao ove zene, jer ce one biti savrsene ljepote koje pamet oduzimaju, zadnji covjek koji udje u raj i kad vidi svoju dzennetsku zenu u Raju prvi put, reci ce kako niko bolju nagradu nije dobio od njega, a nezna da je to najmanja nagrada u Raju.

Jer kad BOg nesto hvali onda je to stvarno nesto extra.

A glede ovih lijepih krajolika pa samo u Hrvatskoj ima lijepših i tiših i boljih - neznam kako drugima ali meni pošto imam rodbine na selu i takvi lijepi krajolici postanu normalni nakon desetak dana.
    ako ti mislis stvarno da je ljepsa priroda na ovome svijetu pored Rajske prirode onda si u teskoj zabludi

naravno da je Bog dao lijepa mjesta na ovome svijetu kako bi mogli sebi samo docarati mali djelic toga sto ceka ljude u Raju

kad vidis ove pltivice pomislio bi da je slika iz Raja

ili ove kravice vodopad u BiH

ali ovo nije ni blizu toga kako je u Raju, ovo je samo BOg nama dao da bi docarali sebi i imali koliko toliko predstavu toga sta ceka ljude u raju.

Bog kaze u kuranu.

Reci: "Uživanje na ovom svijetu je kratko, a onaj svijet je bolji za one koji se grijeha klone; i nikome se od vas ni koliko trun jedan neće učiniti nepravda."

64. Život na ovom svijetu nije ništa drugo do zabava i igra, a samo onaj svijet je - život, kad bi samo oni znali!

i takvi lijepi krajolici postanu normalni nakon desetak dana.
    eh upravo to , bravo, tu sam te nasao vidi sta Bog kaze

Bog kaze:

26. Kome hoće, Allah daje u obilju, i uskraćuje. Oni se raduju životu na ovom svijetu, a život na ovom svijetu prema onom svijetu samo je prolazno uživanje.

sto znaci prvi put kad vidis nesto i ono te zadivi u Raju taj osjecaj zadivljenosti i dalje traje, i ne prolazi dok ovdje na ovome svijetu prodje ta zadivljenost kao sto sam kazes nakon nekog vremena, zamisli se kad si bio zaljubljen u neku curu, i onaj lijepi osjecaj ljubavi sto osjecas da to i dalje traje cijelo vrijeme koliko god ti to zelis u raju a dok ovdje nakon nekog vrmenena prodje brzo sve, i nebude kao u pocetku.

to kako biblija predstavlja Raj, nije niamlo atraktivan, jer je sve nekako u duhovnom stanju kao san, recimo, dusa ide kud god hoce, i a dok nemoze da osjeti to u pravom smisli kao sto covjek osjeca dok je na javi prisutan tijelom i dusom. zato je meni daleko atraktivniji islamski opis Raja nego biblijski.

dovoljno ti je samo to prokontati, gdje bolje uzivas kad pijes sok ili kafu u snu ili na javi ? i shvatit ce koji je raj Bolji

krscanski koji je duhovan bez tijela
    islamski koji je tijelo u i dusa zajedno isto kao sto smo mi ovdje sad.

jer da je Raj samo duhovan, kao sto je san duhovno stanje, onda bi zemaljsko uzivanje bilo daleko bolje i ljepse, a to je van svake pameti da Boziji raj bude slabiji od zemlje, Raj gdje si u prisustvu BOga, to bi bilo ponizenje za BOga kad bi ljudi govorili izmedju sebe, a bolje nam je uzivanje bilo na zemlji znaci sama logika pobija to

Uglavnom nije taj Kuranski raj nešto što bi meni bilo vrijedno odricanja, ako mi je zbog ičega sumnjiv Kuran, onda je to zbog ovih opisa raja i pakla. Čovjeku koji malo promisli o svemu tome uvidjet će da je to baš ono što smo Slapu zamjerali a to je stvaranje nekog raja na zemlji, nekakve egoistične utopije
    pa da je u islamu Raj kao sto krscani misle, samo duhovno, vjerovatno nebi bio sad ovakav musliman kakav sam , jer kad prokontam, gdje bolje uzivam u snu ili na javi gdje je i materija i duh spojena, naravno na javi.

A taj Raj u islamu, je opisan ovako

Ulazis kao mladic ili djevojka u dobi od 33 godine, sa ogromnom ljepotom, u raju u kojem nema tuge, zalosti, straha, nervoze, ljubomore, zavisti, mrznje, zlobe itd svi se medjusobno vole, dobijas ogromno bogastvo, ogromna podrucja u svoj posjed, u raju nema nevjencanih, svako ce imati partnera. Zivjet ce vjecno, i nikad nece izaci iz raja. Gledat ce Boga , razgovarati sa nji, biti u drustvu Boijih poslanika, abrahama, isusa, muhammeda, mojsija i ostalih dobrih ljudi. Vjecno sretan, uz svoju familiju koja udje u raj zajedno sa tobom, i djeca , svi da budete zajedno, kao sto ste bili zajedno na ovome svijetu.

itd itd mislim da takvi detaljni opisi Raja u islamu su meni daleko atraktivniji nego krscanskih, cak sta vise i romantciniji a evo kako

Inace u crkavama na vjencanju kazu , dok nas smrt ne rastavi a u islamu nije tako, nego ako se vjencas za neku zenu koju voli i ona tebe voli na ovome svijetu, i smrt vas rastvi, poslije ce vas zajedno uvesti u Raj, i tamo ce te nastaviti zivjeti zajedno, znaci zamisli taj osjecaj da ces vjecno sa tom osobom biti koju volis, znaci nema toga dok nas smrt ne rastavi, jeste ono rastavilo samo kratak period a poslije opet zajedno zivjeti u raju u vjecnosti.
    Last edited by Harun; 05-03-11 at 16:35.

Harun's Avatar
    upravo si rekao ono sto islam zagovara, a to je da covjek koji zivi u miru i srecu u skladu sa Boziji zakonima na ovome svijetu, i nadje svoj mir i raj u dusi, dopit ce ga zato i na onome svijetu.

A u ostalom kad licno sebe gledam, ja sam sebi Raj izgradio usvom srcu, i uzivam maksimalno u tome.

a sto se tice islam da je religija straha i strasenja, djelimicno si upravo, islam je vjera straha i nade, straha od bozije kazne i nade u Boziju milost da nas uvede u raj.

Ovako nešto mogu prihvatiti. Kako bi se biblijskim rječnikom reklo, očistit haljinu ovdje da bude čista i primjerena ondje.
    Da "obijeliti haljine" duše.

Harun's Avatar
    DESAVANJA PRILIKOM SMRTI I POSLIJE SMRTI

Prenosi se od El Bera bin Aziba r.a. da je rekao: "Otisli smo sa Resulullahom s.a.v.s. na dzenazu jednog ensarije, priblizili smo se kaburu, pa posto je tijelo spusteno u mezar Allahov Poslanik s.a.v.s. je sjeo pored njega, a mi smo posjedali oko Poslanik s.a.v.s.a. Bili smo mirni kao da su nam na glavama ptice. On je u ruci drzao stap i njime kuckao po zemlji. Zatim je podigao glavu i rekao: “ Utjecite se Allahu od kaburskih kazni ”.

Kako umire vjernik?

To je ponovio dva ili tri puta, pa je nastavio: “ Zaista vjernik, Allahov rob, kad napusta ovaj svijet i ide na buduci, dodju mu meleki sa nebesa svijetlih lica kao da iz njih sija sunce, a sa sobom nose dzennetsku odjecu i dzennetski miris. Zatim sjednu blize kako bi ih mogao vidjeti. Potom dodje Melek smrti a.s. i sjedne pored njegove glave pa kaze: “O dobra duso, idi oprostu svome Gospodara i Njegovom zadovoljstvu.” Dusa zatim napusta svoje tijelo poput kapljice koja klizi sa svoga mjesta, potom je prihvataju, pa kad je prihvate ne pustaju je ni jednog trena sve dok je ne postave u cefine i mirise. Od nje se zatim, prosiri miris tako lijep da ga na zemlji nema i penje se sa njom u visine. Kad prodju pored grupe meleka oni ih upitaju: “Cija je ovo plemenita dusa?” A oni odgovaraju to je taj i taj i spomenu njegovo najljepse ime kojim su ga ljudi zvali na zemlji.

Tako biva sve dok ne prodju zemaljsko nebo i zatraze dozvolu za prolazak, pa posto je dobiju, idu dalje prema sljedecem nebu, te tako idu sve dok ne dodju do sedmog neba. Uzviseni Allah tada kaze: " Upisite moga roba u knjigu velikana i vratite ga na zemlju u njegovo tijelo ." Potom dodju dva meleka koji ga posade u sjedeci polozaj pa ga pocnu ispitivati: "Ko ti je Gospodar?", a on ce odgovoriti: "Moj Gospodar je Allah." "Koja je tvoja vjera?" pitace ga, a one ce reci: "Moja vjera je Islam." "A ko je onaj covjek koji je vama poslat?" upitace oni, a on ce reci: "On je Allahov Poslanik s.a.v.s.", a meleki ce upitati: "cime to potvrdjujes?", a on ce odgovoriti: "Citao sam Allahovu knjigu i vjerovao u ono sto tamo pise.", zatim ce se cuti glas sa visine: " Istinu je rekao Moj rob, pripremite mu mjesto u dzennetu i otvorite mu dzennetska vrata ."

Do njega ce doprijeti lijep i ugodan dzennetski miris, a kabur ce se prosiriti koliko njegove oci mogu vidjeti. Zatim ce mu doci covjek lijepa izgleda (vesele sehre), u lijepoj odjeci , ugodno ce mirisati i kazace: "Raduj se svojoj sreci, ovo je dan koji ti je obecan", a on ce upitati: "A ko si ti sa licem na kojem citam da mi donosis dobro?", a on ce reci: "Ja sam tvoje dobro djelo sto si ga cinio.", pa ce on reci: "Moj Gospodaru, ubrzaj Sudnji dan, moj Gospodaru, ubrzaj Sudnji dan da bi se susreo sa svojom porodicom i imetkom."

Kako umire nevjernik?

A nevjernik, kada napusta ovaj svijet i putuje za buduci, dodju mu s neba meleki, crnih lica, sa sobom nose platno od kostrijeti [6] sjednu kod njega tako da ih moze vidjeti, a potom dolazi Melek smrti i sjeda kod njegove glave i kaze mu: "O prljava duso, izlazi, Allah je na tebe srdit i gnjevan." Pa ce njegova dusa biti istrgnuta iz tijela kao zarac iz vlazne vune. A kad mu uzme dusu ne pustaju je vise ni za tren sve dok je ne postave na platno od kostrijeti. Iz duse se tada osjeti smrad kakvog nema na zemlji, pa se pocnu penjati sa njom.

Kad prodju pored grupe meleka svaki od njih upita: "Kakav li je ovo ruzan miris?" Njima se odgovara to je taj i taj - i spomenu njegove najruznije ime kojim su ga zvali na zemlji. Doci ce sa njom do dunjaluckog neba i trazice da prodju ali im se vrata nece otvoriti. Zatim je Resulullah proucio : " Njima se nebeska vrat nece otvoriti i prije ce uze kroz iglene usi proci nego ce oni u dzennet uci ." ( El A'raf, 40 ) Allah ce tada reci: " Upisite ga u knjigu ponizenih , a zatim ga vratite na zemlju ."

Potom je Resulullah citirao : " A onaj ko bude smatrao da Allahu ima iko ravan - bice kao onaj koji je s neba pao i koga su ptice razgrabile, ili onaj kojeg je vjetar u daleki predio odnio ." ( El Hadzdz, 31 ) Nakon sto mu se dusa vrati u tijelo doci ce mu dva meleka, postaviti ga ispred sebe i upitati: "Ko ti je Gospodar?", a on ce reci: "Ah, ah, ah, ne znam" A meleki ce ga upitati: "Koje si vjere?" A on ce reci: "Ah, ah, ah, ne znam." Upitat ce ga ponovo: "Sta mislis o covjeku koji vam je poslan?", a on ce reci: "Ah, ah, ah, ne znam ko je on." Glas sa visine ce povikati: " On laze, pripremite mu mjesto u dzehenemu, otvorite mu vrata vatre ."

Tada ce osjetiti vrucinu dzehennema i njegov smrad. Kabur ce se stisnuti tako da ce kosti mimo kosti prolaziti. Pojavice se covjek ruzna lica i ruzne odjece, a od njega ce se siriti smrad i reci ce mu: "Tecko tebi zbog tvojih losih dijela, ovo je ruzan dan koji ti je obecan.", a on ce kazati: " A ko si ti, tvoje je lice ruzno i na njemu vidim da mi donosis zlo.", a on ce reci: "Ja sam tvoje ruzno dijelo." On ce tada povikati: "Moj Gospodaru, odgodi Sudnji dan !"

(Hadis prenosi Ahmed)

VIDEO
    sta se desava prilikom umiranje nevjernika, umiranje vjernika, vjernici se smiju prilikom smrti jer vide svoje mjesto u raju i vide andjele svijetlih lica

Quote Originally Posted by Harun View Post
    a sto se tice islam da je religija straha i strasenja, djelimicno si upravo, islam je vjera straha i nade, straha od bozije kazne i nade u Boziju milost da nas uvede u raj.
    "Strah ima muku" kaže biblijski mudrac. Tko je očistio svoju dušu nema straha. Takva duša zahvaljuje Bogu i ljubi Ga kao izvor sadašnje sreće i ne zamišlja nikakav raj.

Harun's Avatar
    "Strah ima muku" kaže biblijski mudrac. Tko je očistio svoju dušu nema straha. Takva duša zahvaljuje Bogu i ljubi Ga kao izvor sadašnje sreće i ne zamišlja nikakav raj.
    pa taj strah koji ja osjecam nije strah koji je bolan i koji ne donosi nikakvo dobro,nego vise nekakavo strahopostovanje i strah od bozije kazne, ali to me samo sprecava da cinim losa djela, i stiti da ne upadam u grijehe.

a onaj ko bude imao strah od Boga na ovome svijetu nece imati na buducem, a onaj ko nebude imao strah od Boga na ovome svijetu imat ce ga na sudnjem danu.

nedostatak straha od Boga cini ti grijehe ne tako strasnim, jer se uvijek hvatas na to , ma Bog je milost i pun ljubavi oprostit ce to on meni.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread