+ Reply to Thread
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 34

Thread: Smisao velikog potopa u religiji

Old Death Walter's Avatar
    Quote Originally Posted by Harun View Post
    Noakov rodoslov

izvadjeno iz islamske knjige Vjerovjesnici

Adam
    šit/Set
    Enuš
    Kinan
    Mehlaid
    Jarid
    Idris
    Mutošalih
    Lamit
    Noak/Nuh

Noak je zivio 950 godina , a izmedju Adama i Noaka je bilo 1000 godina.

Bog kaze:

14. Mi smo Noaka/Nuha narodu njegov uposlali i on je među njima ostao hiljadu, manje pedeset, godina, pa ih je potom zadesio potop, zato što su Allahu druge ravnim smatrali.

tacan kad je zivio je nepoznato , cijelo covjecanstvo je bilo oko arapsko poluotokoa, palestine , bliski istok, tu su nastanjivali, pa su potoljeni bili, ali s obzirom da je to bio skoro pocetak civilzacije, nije bilo puno ljudi pa su samo nastanjivali tamo oko palestine i bliskog istoka.
    Niti si mi približno datirao, niti si mi približno locirao...
    OK, odakle sva ta voda? I gdje je nestala? Je li bila slana ili slatka? Što se dogodilo sa životom u oceanima, morima, rijekama, jezerima, podzemnim tokovima?

Quote Originally Posted by Arwen View Post
    Prema biblijskoj kronologiji Noa je imao 600 godina kad se dogodio potop. Potop se dogodio oko 2300 pr. n. e. Stoji i da je Noa živio nakon potopa još 350 godina. Dakle, rodio se oko 2900 godine pr. n. e., a umro oko 1950. godine pr. n. e.

Ne zna se točno koliko blizu Edena je njegova obitelj prije potopa živjela, Eden je prema Pismima smješten između četiriju rijeka- Pišon, Gihon, Tigris i Eufrat- i triju regija- Havila, Asirija i Kuš, prema tome u Mezopotamiji (dakle, Irak, sjeveroistočna Sirija, jugoistočna Turska i jugozapadni Iran)-ali piše da se Noina arka usidrila na planini Ararat, što je na području današnje Turske.
    Znamo da nije mogao živjeti 950 godina, kao što znamo da nije mogao sagraditi toliki brod i prikupiti sve životinje na njega. Gdje je bila hrana za životinje? Kako su se životinje međusobno slagale?
    Znamo da je to bajka proizašla iz predaje o velikim izlijevanjima izvorno Inda, a zatim Eufrata, Tigrisa, Nila etc... nejasno mi samo čemu to mistificirati i pridavati religijske značajne? Zbog jedne, bezbroj puta modificirane i cenzurirane knjige?

Harun's Avatar
    Quote Originally Posted by Fra Mauro View Post
    Niti si mi približno datirao, niti si mi približno locirao...
    OK, odakle sva ta voda? I gdje je nestala? Je li bila slana ili slatka? Što se dogodilo sa životom u oceanima, morima, rijekama, jezerima, podzemnim tokovima?
    puno pitas momcino nisam ja zivio u to vrijeme da ti takve detalje mogu dati.

Znamo da nije mogao živjeti 950 godina, kao što znamo da nije mogao sagraditi toliki brod i prikupiti sve životinje na njega. Gdje je bila hrana za životinje? Kako su se životinje međusobno slagale?
    a odakle ti sa 100% sigurnoscu znas to ? samo zato sto danas ljudi ne zive toliko pa na osnovu toga zakljucujes, ima puno stvari sto se nezna u svijetu sa proslost

pogledaj ovaj kameni blok, kako je on dospiju tu, na ovo mjesto u Balbeku , i Libanu, zasto naucnici nemogu da objasne ovakve stvari ?

de mi reci ko je prenosio vise stotine metara ove vise tona kiopve

Iz detaljne studije gospodje Van Tilburg (1989.) saznajemo da se na otoku nalazi ukupno 887 kamenih statua.
    Najveca od njih je nazvana “El Gigante”. Visoka je 21,6 metara, a procijenjena tezina je izmedju 145-165 tona!
    Ove gigantske dimenzije se nikako ne mogu vezati za prostu tehnologiju sredovjekovnog otocnog stanovnistva.

de mi objasni kako se mogu ovako teski kameni blokovi premjestati i dizati nekoliko metara u visinu, jedan na drugi

kad nauka nemoze da objasni ovakve stvari onda nemoj ni ti da se zalijeces u zakljuchcima

kao što znamo da nije mogao sagraditi toliki brod i prikupiti sve životinje na njega.
    gradio ga je vise stotina godina, a kakve sve zivotinje, pa nemoj gledati kroz biblijske opise, posto je to bio regionalni potop, a recimo onda da je samo pokupio zivotinje u paru samo one koje su zivjele u njegovoj blizini, krave, ovce, koze, konje, kamile, itd itd a ne sve zivotinje svijeta

Gdje je bila hrana za životinje?
    pa zar je tesko imati nesto poput stale na brodu, i jednu prostoriju gdje je donesena trava za zivotinje.

Kako su se životinje međusobno slagale
    igrale su pokera , eto kako cuj kako su se slagale, pa isto kao sto se u stali slazu , zavezes ih i gotova stvar, ta nece lava zajedno staviti sa kravom, vuka sa ovcom

puno pitas momcino nisam ja zivio u to vrijeme da ti takve detalje mogu dati.

a odakle ti sa 100% sigurnoscu znas to ? samo zato sto danas ljudi ne zive toliko pa na osnovu toga zakljucujes, ima puno stvari sto se nezna u svijetu sa proslost

pogledaj ovaj kameni blok, kako je on dospiju tu, na ovo mjesto u Balbeku , i Libanu, zasto naucnici nemogu da objasne ovakve stvari ?

de mi reci ko je prenosio vise stotine metara ove vise tona kiopve

Iz detaljne studije gospodje Van Tilburg (1989.) saznajemo da se na otoku nalazi ukupno 887 kamenih statua.
    Najveca od njih je nazvana “El Gigante”. Visoka je 21,6 metara, a procijenjena tezina je izmedju 145-165 tona!
    Ove gigantske dimenzije se nikako ne mogu vezati za prostu tehnologiju sredovjekovnog otocnog stanovnistva.

de mi objasni kako se mogu ovako teski kameni blokovi premjestati i dizati nekoliko metara u visinu, jedan na drugi

kad nauka nemoze da objasni ovakve stvari onda nemoj ni ti da se zalijeces u zakljuchcima

gradio ga je vise stotina godina, a kakve sve zivotinje, pa nemoj gledati kroz biblijske opise, posto je to bio regionalni potop, a recimo onda da je samo pokupio zivotinje u paru samo one koje su zivjele u njegovoj blizini, krave, ovce, koze, konje, kamile, itd itd a ne sve zivotinje svijeta

pa zar je tesko imati nesto poput stale na brodu, i jednu prostoriju gdje je donesena trava za zivotinje.

igrale su pokera , eto kako cuj kako su se slagale, pa isto kao sto se u stali slazu , zavezes ih i gotova stvar, ta nece lava zajedno staviti sa kravom, vuka sa ovcom
    Nisi mi dao ni jedan odgovor, a sama rasprava mi postaje neozbiljna.
    Molim te da pokušaš s jednim jedinim argumentom, više bi mi značio od mimikrije i kamenih kipova...
    Probaj mi od oka dati gabarite broda (samo dužinu i širinu), materijal od kojeg je građen, gdje je porinut i gdje se nasukao...

Harun's Avatar
    Quote Originally Posted by Fra Mauro View Post
    Nisi mi dao ni jedan odgovor, a sama rasprava mi postaje neozbiljna.
    Molim te da pokušaš s jednim jedinim argumentom, više bi mi značio od mimikrije i kamenih kipova...
    Probaj mi od oka dati gabarite broda (samo dužinu i širinu), materijal od kojeg je građen, gdje je porinut i gdje se nasukao...
    pa evo ti ladje covjce, zar nevidis, zaglavila u turskoj na brdu

oliver2's Avatar
    pa evo ti ladje covjce, zar nevidis, zaglavila u turskoj na brdu
    Harune trebalo bi vidjeti imali u tome drva, dali to drvo prema C14 metodi odgovara vremenu itd. poprilično lakovjerno stavljaš te slike. Ima puno mjesta za koja misle da su Noina arka.

Harun's Avatar
    Quote Originally Posted by oliver2 View Post
    Harune trebalo bi vidjeti imali u tome drva, dali to drvo prema C14 metodi odgovara vremenu itd. poprilično lakovjerno stavljaš te slike. Ima puno mjesta za koja misle da su Noina arka.
    arwen napisala
    Prema biblijskoj kronologiji Noa je imao 600 godina kad se dogodio potop. Potop se dogodio oko 2300 pr. n. e. Stoji i da je Noa živio nakon potopa još 350 godina. Dakle, rodio se oko 2900 godine pr. n. e., a umro oko 1950. godine pr. n. e.
    ovo nemoze biti tacno da se potop desio 2300 pr. n. e jer nadjeni su ljudske lobanje koje su stare vise desetine hiljada godina stare, pronadjen su i zubi homospaiens u izraelu prije nekolika mjeseca koji je star 400 000 godina.

tako da to sa arheoloske strane nemoze biti s obzirom ,da je noak ipak bio u pocetku civilzacije 1000 godina poslije smrti Adama.

oliver2's Avatar
    arwen napisala

ovo nemoze biti tacno da se potop desio 2300 pr. n. e jer nadjeni su ljudske lobanje koje su stare vise desetine hiljada godina stare, pronadjen su i zubi homospaiens u izraelu prije nekolika mjeseca koji je star 400 000 godina.

tako da to sa arheoloske strane nemoze biti s obzirom ,da je noak ipak bio u pocetku civilzacije 1000 godina poslije smrti Adama.
    Pa što ako su i bile, pa u potopu i prije su ljudi umirali. Mogu to biti kosti prije potopa. 400 000 godina, neznam o kojoj se vrsti ljudi radi ipak 200 000 godina je prevelik skok u prošlost sa homosapiensom. ...

Ipak i meni se čini da je to prije pre malo vremena 2300 godina prije nove ere, mislim imamo Egipćane itd. oni bi nešto sigurno zapisali itd.

Arwen's Avatar
    Prije svega, potop se odnosio na izlijevanje rijeke Eufrat u južnoj Sumeriji, ne na potop na razini planete.

Sličan takav dogodio se i 1954. god. u južnom Iraku. Postanak 7:17-18 i govori o zemlji, području u potopljenoj regiji, ne o cijeloj planeti.

Što se tiče vremena potopa, pa zna se da je rijeka Eufrat poplavila oko 2900 god. pr. n. e. To je, dakle, bilo krajem perioda vladavine Jemdet Nasra i početak vladavine dinastije. Grnčarija iz dobra Jemdet Nasra nađena na nekoć poplavljenom području je ispitana radioakrbonskom metodom (14 C) i smještena u 2900 pr. n. e. Doduše, ta metoda nije precizna i vidimo da u odnosu na Bibliju imamo 600 godina lufta, ali opet se ne radi o tisućama ili desecima tisuća godina kako Oliver i Harun nagađaju.

Što se tiče životinja, radilo se o domaćim životinjama, njih oko 280. Inače i u Gilgamešu XI, red 83. stoji: 'Ukrcao sam sve životinje koje sam imao.' Prema tome ne radi se o svim vrstama koje su postojale, to je, naravno, nemoguće.

Inače je Noa naveden na listi kraljeva Sumerije, pa ja vjerujem da nije sam gradio arku, ali to i nije bitno za cijelu priču. Ovdje smo da raspravljamo o smislu.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

oliver2's Avatar
    Quote Originally Posted by Arwen View Post
    Ovdje smo da raspravljamo o smislu.
    Ja sam o smislu nešto u postu #5. A što se tiče godina Noine arke, ja nebi sa godinama jer svatko može naći neki potop pogotovo tako relativno blizu. Naravnoo da nije morao uzeti sve životinje i da nije mogao sam napraviti brod. Iako ako je duže radio, mogao je i sam napraviti nije da je baš u pitanju bila neka svemirska tehnologija.

Neznam o tom potopu, koliko je to vode bilo, dali je bilo dovoljno za gaz broda, ... Meni je dovoljna Božja poruka, a to da je one dobre spasio unatoč svoj ljutnji prema narodu.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread