+ Reply to Thread
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 34

Thread: Smisao velikog potopa u religiji

Old Death Walter's Avatar
    Sve u svemu, to je toliko špekulativno, da je zapravo zaista u rangu grčke mitologije.

Najbolje u svemu jest pribjegavanje adaptaciji biblijskih priča, koje se suprotno nauku crkve. Ako nije A, onda je B. A ako nije Bog, onda je netko drugi.

Dakle, što se mene tiče, ovo poglavlje je zatvoreno. Priča je istinita koliko i Platonova o Atlantidi. Sve se "dogodilo", samo što ne postoji niti jedan dokaz ni kada ni gdje ni kako. Eto, i ja sam bio Superman u prošlom životu. Na vama je hoćete mi vjerovati. I imam jednako toliko dokaza kao i za priču o potopu... Neke mogu i fotografirati, a čak i neke fotografije okačiti..

Arwen's Avatar
    Quote Originally Posted by Fra Mauro View Post
    Sve u svemu, to je toliko špekulativno, da je zapravo zaista u rangu grčke mitologije.

Najbolje u svemu jest pribjegavanje adaptaciji biblijskih priča, koje se suprotno nauku crkve. Ako nije A, onda je B. A ako nije Bog, onda je netko drugi.

Dakle, što se mene tiče, ovo poglavlje je zatvoreno. Priča je istinita koliko i Platonova o Atlantidi. Sve se "dogodilo", samo što ne postoji niti jedan dokaz ni kada ni gdje ni kako. Eto, i ja sam bio Superman u prošlom životu. Na vama je hoćete mi vjerovati. I imam jednako toliko dokaza kao i za priču o potopu... Neke mogu i fotografirati, a čak i neke fotografije okačiti..
    Pa nije baš isto, tvrditi da smo Superman ili pokušati dokučiti zašto mnogi stari narodi u svojoj predaji imaju priču o Noi.

Ti si ateist, ja nisam, ali nijedno od nas ne mora navlačiti činjenice u prilog svom unaprijed stvorenom stavu- možemo propitivati bez predrasuda, zar ne?
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Arwen's Avatar
    Quote Originally Posted by oliver2 View Post
    Ja sam o smislu nešto u postu #5. A što se tiče godina Noine arke, ja nebi sa godinama jer svatko može naći neki potop pogotovo tako relativno blizu. Naravnoo da nije morao uzeti sve životinje i da nije mogao sam napraviti brod. Iako ako je duže radio, mogao je i sam napraviti nije da je baš u pitanju bila neka svemirska tehnologija.

Neznam o tom potopu, koliko je to vode bilo, dali je bilo dovoljno za gaz broda, ... Meni je dovoljna Božja poruka, a to da je one dobre spasio unatoč svoj ljutnji prema narodu.
    Slažem se.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.

Old Death Walter's Avatar
    Quote Originally Posted by Arwen View Post
    Pa nije baš isto, tvrditi da smo Superman ili pokušati dokučiti zašto mnogi stari narodi u svojoj predaji imaju priču o Noi.

Ti si ateist, ja nisam, ali nijedno od nas ne mora navlačiti činjenice u prilog svom unaprijed stvorenom stavu- možemo propitivati bez predrasuda, zar ne?
    Ne navlačim činjenice. Prava je činjenica da ne postoji niti jedan dokaz u prilog takvog epskog događaja. Priča o potopu je obična interpolacija priče iz zoroastrizma ili iz Gilgameša.
    Pravi argument za mene bili bi konstrukcijski parametri arke, istisnina, pogon, gabariti, građevni elementi. Toga nema, dakle, ostajemo na mlaćenju prazne slame. A to nije rasprava, već razgovor gluhih...

Arwen's Avatar
    Quote Originally Posted by Fra Mauro View Post
    Ne navlačim činjenice. Prava je činjenica da ne postoji niti jedan dokaz u prilog takvog epskog događaja. Priča o potopu je obična interpolacija priče iz zoroastrizma ili iz Gilgameša.
    Pravi argument za mene bili bi konstrukcijski parametri arke, istisnina, pogon, gabariti, građevni elementi. Toga nema, dakle, ostajemo na mlaćenju prazne slame. A to nije rasprava, već razgovor gluhih...
    Ali postoji. Pročitao si ranije u mojim postovima, sve sam pojasnila o tome kako se Eufrat izlio, kad i gdje, da se ni po Bibliji nije radilo o općem potopu, a ti ga i dalje tako nazivaš, kao i da je metodom C 14 taj događaj smješten u 2900 pr. n. e...

Jedno je ne prihvaćati biblijski izvještaj o tome ili onaj iz bilo koje druge vjerske knjige, a drugo a priori odbacivati da se potop dogodio, samo zato što bilo što o tome piše u nečem što se zove vjerska knjiga.

To je isto vrsta dogmatizma.
    Zato su meni zagriženi ateisti zanimljivi koliko i vjerski fundamentalisti.

Harun's Avatar
    Taj potop je bio regionalni, vjerovatno je naletio i cunami a plus i kisa je pada , a zivotinje koje je stavio na ladju su bile regionalne zivotinje, krave, koze, ovce, konje, kokosi itd

zar je tesko shvatiti to, pogledaj te samo japan , u trenutak naidje potop i odnese masa zivota, isto tako za vrijeme Noaka se desio potop, znaci vise malo razmisljaj te racionalisticki a ne napuhivati dogadjaj kao potopljen cijeli svijet, pokupio sve zivotinje svijeta na ladju , itd itd i onda kad ateisti to procitaju pocnu se smijati jer zvuci nerealno.a noak vjerovatno imaju stale na brodu i stavio zivotinja kako bi ih spasio potopa i to je to, a potop je bio realan da realnije nemoze biti isto kao sto je potop sa cunamijem bio realan prosle sedmice u Japanu i 2004 u aziji pred novu godinu tako je realan potop za vrijeme Noaka.

tako da to nisu nikakve bajke za malu djecu nego prirodne stvari sto se desavaju i dan danas. a to sto neki poslije napuhivaju to do besvijesti i cine stvari nerealnim i onda te stvari postaju u ljudskim mislima kao izmisljotine.

član
    Quote Originally Posted by oliver2 View Post
    Ja sam o smislu nešto u postu #5. A što se tiče godina Noine arke, ja nebi sa godinama jer svatko može naći neki potop pogotovo tako relativno blizu. Naravnoo da nije morao uzeti sve životinje i da nije mogao sam napraviti brod. Iako ako je duže radio, mogao je i sam napraviti nije da je baš u pitanju bila neka svemirska tehnologija.

Neznam o tom potopu, koliko je to vode bilo, dali je bilo dovoljno za gaz broda, ... Meni je dovoljna Božja poruka, a to da je one dobre spasio unatoč svoj ljutnji prema narodu.
    Ovo ne pišem smo Vama Olivere, već svima. Kao i obično na forumima odošte dleko od teme. Ne kažem da inoframcije koje su date nisu za nekog zanimljive, no tu nema ničega o SMISLU VELIKOG POTOPA, a ne da li je bio, nije bio, gdje je bio, kako je bio i t.d. pa bi Vas lijepo molio djte pišite malo o smislu. O tome sam u uvodu dao relaciju tog smisla pa se držite teme. U kontekstu SMISLA pitanje može biti samo, da li je Noina arka konceptualno povzana sa znanstveniom " arkama " koje se na mikro razinama pune oblicima života. To je tema, a ne Noina Arka na Araratu!?

Tatum's Avatar
    Upravo htjedoh nešto o smislu...na svoj način.
    Ja ga vidim u toj metafori koja poručuje da je bog velik, oprašta nam i da nam daje šansu , a jedini nam je zadatak da ju iskoristimo. Svaki dan griješimo , ali svaki dan imamo priliku zahvaliti na novom danu i učiniti uvijek neštto dobro.

Ove priče o realnosti potopa, kišama, monsunima, velikoj barci, životinjama nemaju nikakvog smisla ako ih shvatimo doslovno ili ako ih uopće ne uvažimo.

I danas se čovjek sreće s prirodnim katastrofama, tsunamijima i potresima, ali ne znam koliko nas to uči da se mijenjamo na bolje i zahvalimo na prilici , a koliko nas dovodi u ogorčenje.
    Naime, nije bog kriv za katastrofe nego priroda jer ona je ta koja nikad ne oprašta...

Harun's Avatar
    Quote Originally Posted by Tatum View Post
    Upravo htjedoh nešto o smislu...na svoj način.
    Ja ga vidim u toj metafori koja poručuje da je bog velik, oprašta nam i da nam daje šansu , a jedini nam je zadatak da ju iskoristimo. Svaki dan griješimo , ali svaki dan imamo priliku zahvaliti na novom danu i učiniti uvijek neštto dobro.

Ove priče o realnosti potopa, kišama, monsunima, velikoj barci, životinjama nemaju nikakvog smisla ako ih shvatimo doslovno ili ako ih uopće ne uvažimo.

I danas se čovjek sreće s prirodnim katastrofama, tsunamijima i potresima, ali ne znam koliko nas to uči da se mijenjamo na bolje i zahvalimo na prilici , a koliko nas dovodi u ogorčenje.
    Naime, nije bog kriv za katastrofe nego priroda jer ona je ta koja nikad ne oprašta...

ne, priroda nije ta koja razmislja , tebi cu oprostiti tebe cu kazniti, jok

nego moramo vidjeti sta Bog kaze sto se desavaju stvari u svijetu

Bog kaze:

11. Kada im se kaže: "Ne remetite red na zemlji!" – odgovaraju: "Mi samo red uspostavljamo!"
    12. Zar?! A, uistinu, oni nered siju, ali ne opažaju.

pa kad vidis, kako ljudi zagadjivaju prirodu raznim stvarima, iako su svjesni toga ipak to cine, sto dovodi to klimatskih promjena i onda se to odbije od glavu ljudima

primjer za to je isto kao da neko baci smece na ulicu a neko drugi naidje i poklizne se, i slomije i nogu i ruku

ali ima isto jedna druga stvar sto ljudi nekontaju, a to je da Bog moze da kazni neki narod kroz prirodne katastrofe

Bog kaze u kuranu:

10:24 Život na ovome svijetu je sličan bilju zemaljskom na koje Mi spustimo s neba kišu s kojim se ona izmiješa, kojim se onda hrane ljudi i stoka. Pa kad se Zemlja ukrasi svojim ruhom i okiti i kad stanovnici njezini pomisle da su oni toga gospodari, dođe zapovijed Naša, noću ili danju, i Mi to pokosimo, kao da prije ničeg nije ni bilo. Eto, tako Mi potanko izlažemo dokaze narodu koji hoće da razmisli

Tatum's Avatar
    Priroda ne razmišlja. Priroda djeluje po prirodnim zakonima. Tako i dođe do prirodne odmazde
    . Jednostavnije je nego neki vole vidit..

+ Reply to Thread

Tags for this Thread