+ Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4

Thread: Sijamska mačka / Siamese

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Sijamska mačka / Siamese

Jeste li znali da je tradicionalna sijamska mačka jedna od najstarijih vrsta domaće mačke?

Od mnogih legendi, koje o njima kruže, najznakovitija je ona što govori da su Sijamske mačke čuvale budističke hramove te tako smatrane svetim mačkama, koje su, stoga, držali (uza se) samo svećenici i članovi kraljevskih obitelji oli visoko plemstvo.

Sačuvala je tako reći identičan izgled kakav je imala još davnih dana, kad su je počeli izvoziti iz Siama (tko nije znao što je Siam, neka se pravi kao da je znao ).
    Postoje zapisi iz 14. stoljeća, koji ih spominju, a početkom 19.stoljeća prvi je sijamac doveden i na zapad.

Pošto je prava tradicionalna sijamska mačka, zapravo, vrlo rijetka, radi raznih pokušaja modifikacije pasmine od mnogih uzgajivača, niti sama ne znam jesam li stavila dobre fotografije pa neka me netko, tko je bolji poznavatelj od mene, ako treba - ispravi.
    Lako fotografije zamijenimo.

Dosta brzo spolno sazrijevaju (već s oko 5 mjeseci starosti), a životni vijek im često zna prijeći i 20 godina.
    Što se tiče zdravstevnih problema, statistike ne pokazuju ništa znakovito, no ova pasmina zna biti sklona debljanju pa se preporučuje dijetna ishrana.

Ove inteligentne, blagog temperamenta, mačke vole ljude te je primjećeno kako pokazuju mnogo više strpljenja prema djeci (no prema odraslima kad ih "maltretiraju") pa se smatraju izuzetno pogodnim mačjim kućnim ljubimcima za porodicu.

Eh sad, ipak valja naglasiti kako je pasmina vrlo poznata po svom mačjem glasanju (uglavnom kad žele nešto naglasiti ne bi li bilo po njihovom ) oli ukoliko imate susjede, koji nisu upućeni da njihovo mijaukanje nerijetko liči na plakanje male bebe, upozorite ih da ne bi ljudi bez veze posijedili od brige ili, pak, vama na vrata poslali socijalnu pomoć i ine čudne službe.

Pa kaže:
    Tko ih ima,
    nek se ovdje
    diči s njima.

shakiri's Avatar
    ja ih nemam, ali volim ih
    i ono gore nije legenda, već su je garant tamo i ukrstili

evo link na animal planetinih 101 cats, epizoda o sijamskim mačkama:

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Par izuzetno simpatičnih videa, kućne proizvodnje:

A donji je za ; ne znam hoće li i vas, ali mene je fakat nasmijao do suza:

Ja imam crnu sijamsku macku staru 4 godine
    Jedan čovjek nije ništa više od drugoga ako ne napravi više od njega.

Cervantes

+ Reply to Thread

Tags for this Thread