+ Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 23

Thread: Suprotno od ljubav : što je to?

.. ne ništa ti ne mogu reći dok ne saznam .. polje razmišljanja ..

.. nisam mislio to gledati u odnosu na djecu .. djecu možemo naučiti da je ljubav prema psiću .. prva od svih ljubavi svijeta ..

.. mislio sam na čovječanstvo .. na to da nekad nije znalo govoriti .. da je riječi učilo koliko je trebalo i koliko je moglo .. da je to bilo povezano sa uspravnim hodom položajem glasnica .. mislio sam na nastanak čovjeka ..
    .. i tu sam mislio na to da su mu se riječi ljubav i mržnja javile .. kao znakovi .. simboli .. alati .. kojima je definirao .. odnos sa drugim čovjekom ..

.. i .. jasan stav o tome .. znači sve .. za ikakvu buduću raspravu .. moju .. na temu ..
    .. jer .. ljubav .. koja bi značila poseksati žikinu soku .. i blaženstvo na nebesima s desne bogu .. nije pojam koji je nastao kao jedan ..

.. ovo je stav ..
    .. ljubav i mržnja su nastali usporedo .. i značili su .. odnos čovjeka s drugim ljudima ..
    .. i tek su se kasnije .. relativizirali .. (.. a apemant je nastao stotinama i hiljadama godina kasnije ..) ..
    .. to kažem .. to je moj stav ..

.. ima li neko možda nešto protiv .. ? .. protiv tog stava .. ? .. pitam ..

medeari's Avatar
    Kod vrlo malene djece prisutne su reakcije kao svojevrsna interakcija sa ljudima. Nema riječi, nema simbola. Čisti odnos koji u toj dobi nije niti svijestan. U večini slučajeva, ostaje takav i kod odraslih ljudi.

Nisam sklona kategorizaciji pojmova koja stavlja ljubav i mržnju na isti nivo.

Mržnja je čista reakcija. Naš odnos prema nečemu ili nekome. Mržnja označava i odnos i ovisnost. Jer samu sebe alimentira aku ju se ne shvati. Mržnjom dajemo snagu onome koga mrzimo. Dajemo mu sposobnost da upravlja nama samima. A to je upravo ono što ne želimo. Ne želimo njegovu dominaciju i alimentiramo još veću mržnju. Nije li mržnja onda zapravo strah? Strah jer se osjećamo slabima (jer smo povrijeđeni, jer bi mogli biti još više).

Ljubav pak je reakcija na što? Možemo govoriti o sviđanju, zaljubljenosti, poželjnosti. To su definitivno odnosi.
    Je li ljubav odnos?
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji nešto što je jače od okolnosti koje ih okružuju. Bruce Barton

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

.. eto .. preporučam se .. za neku drugu priliku ..
    .. znam razne stvari o ljubavi i mržnji .. zanimljive .. svakako ..

.. ali .. razumij .. (.. ima jedna priča imena istog .. ponjimaj ..) .. ne mogu dozvoliti da me tako zanemaruješ .. jer bi time izgubio .. samopoštovanje ..

Quote Originally Posted by medeari View Post
    Nisam sklona kategorizaciji pojmova koja stavlja ljubav i mržnju na isti nivo.

Mržnja je čista reakcija. Naš odnos prema nečemu ili nekome. Mržnja označava i odnos i ovisnost. Jer samu sebe alimentira aku ju se ne shvati. Mržnjom dajemo snagu onome koga mrzimo. Dajemo mu sposobnost da upravlja nama samima. A to je upravo ono što ne želimo. Ne želimo njegovu dominaciju i alimentiramo još veću mržnju. Nije li mržnja onda zapravo strah? Strah jer se osjećamo slabima (jer smo povrijeđeni, jer bi mogli biti još više).

Ljubav pak je reakcija na što? Možemo govoriti o sviđanju, zaljubljenosti, poželjnosti. To su definitivno odnosi.
    Je li ljubav odnos?
    Ovo je jako dobar opis mržnje. Uz mržnju se često veže strah. Uz ljubav povjerenje. Ako nekog mrzimo, većina njegovih postupaka kod nas može izazvati reakciju, još veću ljutnju. Ako nekog volimo, taj nas može i povrijediti i razljutiti i rastužiti, ali i razveseliti, motivirati, biti podrška, poticaj, prijatelj...cijeli spektar osjećaja. Tako da bi ja rekla da je suprotno od ljubavi ravnodušnost, izostanak bilo kakvih osjećaja. A mržnja...osjećaj koji kao i ljubav daje moć drugoj osobi nad nama...samo obično vuće sa sobom isključivo negativan spektar osjećaja.

medeari's Avatar
    Quote Originally Posted by adain View Post
    Ovo je jako dobar opis mržnje. Uz mržnju se često veže strah. Uz ljubav povjerenje. Ako nekog mrzimo, većina njegovih postupaka kod nas može izazvati reakciju, još veću ljutnju. Ako nekog volimo, taj nas može i povrijediti i razljutiti i rastužiti, ali i razveseliti, motivirati, biti podrška, poticaj, prijatelj...cijeli spektar osjećaja. Tako da bi ja rekla da je suprotno od ljubavi ravnodušnost, izostanak bilo kakvih osjećaja. A mržnja...osjećaj koji kao i ljubav daje moć drugoj osobi nad nama...samo obično vuće sa sobom isključivo negativan spektar osjećaja.
    Hm?

Ne bi li onda ravnodušnost bila suprotnost i mržnji?
    Naime radi se o stanju bez emocija i kao takvo moglo bi kontrirati i ljubavi i mržnji.
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji nešto što je jače od okolnosti koje ih okružuju. Bruce Barton

Hm?

Ne bi li onda ravnodušnost bila suprotnost i mržnji?
    Naime radi se o stanju bez emocija i kao takvo moglo bi kontrirati i ljubavi i mržnji.
    Bi. Ako nekoga niti ne mrziš niti ne voliš, onda si prema njemu ravnodušan, zar ne?
    S time da naravno ljubav ima pokretačku i pozitivnu energiju, mržnja negativnu.

medeari's Avatar
    Bi. Ako nekoga niti ne mrziš niti ne voliš, onda si prema njemu ravnodušan, zar ne?
    S time da naravno ljubav ima pokretačku i pozitivnu energiju, mržnja negativnu.
    Imam osjećaj da smo se malo zapetljali.
    Što je zapravo suprotno?
    Ravnodušnost bi po meni bio neki neutral, ako uopće možemo tako reći.
    Ako percipiramo ljubav kao pozitivnu emociju (iako je po meni ona pono više od emocija proizašlih iz nekog odnosa) onda bi negativna emocija bila njena suprotnost.

Ako promatramo ljubav kao stanje (bez objekta, bez asocijativnih slika i opisa) što bi onda bila njena suprotnost?

Imam osjećaj da smo se malo zapetljali.
    Što je zapravo suprotno?
    Ravnodušnost bi po meni bio neki neutral, ako uopće možemo tako reći.
    Ako percipiramo ljubav kao pozitivnu emociju (iako je po meni ona pono više od emocija proizašlih iz nekog odnosa) onda bi negativna emocija bila njena suprotnost.

Ako promatramo ljubav kao stanje (bez objekta, bez asocijativnih slika i opisa) što bi onda bila njena suprotnost?
    Moglo bi se i tako to reći. Samo jesu li svi uopće sposobni za ljubav ili za mržnju? Ako nisu, onda je ravnodušnost to suprotno od ljubavi.
    I može li se uopće odvojiti ljubav od objekata, asocijacija koje nosi sa sobom?

Tatum's Avatar
    I

Suprotnost je ne ljubav. Tražim ime za to. I dalje ne mislim da je to mržnja.

Mislim da se ljubav može odvojiti od svega što je materijalno a pod tim mislim na sve fizičko, tjelesno, ljude, stvari jednako...
    Ljubav je emocija i puni se samom sobom. Ne bazira se nužno na objektima, nego na stanjima, na toplini koju emitira ili crpi...

Mržnja je prodorna, ali ne u pravilu i negativna. Ona je vrlo okrutna, hladna...

medeari's Avatar
    Moglo bi se i tako to reći. Samo jesu li svi uopće sposobni za ljubav ili za mržnju? Ako nisu, onda je ravnodušnost to suprotno od ljubavi.
    Slažem se sa Tatum. Ljubav može biti ne objektna. Može biti akcija a ne reakcija. Ako je reakcija, je li uopće ljubav?

Quote Originally Posted by Tatum View Post
    Suprotnost je ne ljubav. Tražim ime za to. I dalje ne mislim da je to mržnja.
    I ja ne mislim da je mržnja. Jer i mržnja sama ima svoj korjen. Svoj okidač. A to je strah. Sve ono što činimo, a suprotno je stanju ljubavi, činimo iz straha.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread