+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 23

Thread: Suprotno od ljubav : što je to?

Tatum's Avatar
    size="tall"

Suprotno od ljubav : što je to?

Ako je ljubav tj voljenje nečega ili nekoga jedan osjećaj koji nas ispunjava nečim, što je suprotno tome?
    Je li mržnja suprotnost ljubavi tj voljenju?
    Ja ne mislim tako.
    Meni je to najjednostavnije suprotstaviti s ne volim.
    Volim - ne volim.
    A 'ne volim' ne obuhvaća ništa više od indiferentnosti.
    Ili ja griješim?
    Kako vi to vidite?

...
    ljubav i mržnja su u kontrarnom odnosu, a ljubav i ne-ljubav u kontradiktornom.
    (logika kontradiktorne pojmove ne drži i suprotnim, jer se odriče samo sadržaj jednog pojma tj. ako je nešto ne-ljubav, onda može biti sve osim ljubav).

što je, stoga, indiferentnost, sasvim je novo pitanje.

Tatum's Avatar
    Nije li mržnja vrsta obožavanja a time i podvrsta ljubavi?

medeari's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    ljubav i mržnja su u kontrarnom odnosu, a ljubav i ne-ljubav u kontradiktornom.
    (logika kontradiktorne pojmove ne drži i suprotnim, jer se odriče samo sadržaj jednog pojma tj. ako je nešto ne-ljubav, onda može biti sve osim ljubav).

što je, stoga, indiferentnost, sasvim je novo pitanje.
    Hm, ja se baš i ne bih složila sa ovim.
    Zapravo, i sama sam malo u nedoumici oko ovoga.
    Korjen mržnje je strah. Ako se primjerice ne ispune naša očekivanja, slijedi ljutnja. Ako ljutnja pređe u stanje onda se pretvara u mržnju. Po toj bi logici, suprotnost od mržnje bilo stanje bez straha. Je li to ljubav?
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji nešto što je jače od okolnosti koje ih okružuju. Bruce Barton

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Tatum's Avatar
    Quote Originally Posted by medeari View Post
    Hm, ja se baš i ne bih složila sa ovim.
    Zapravo, i sama sam malo u nedoumici oko ovoga.
    Korjen mržnje je strah. Ako se primjerice ne ispune naša očekivanja, slijedi ljutnja. Ako ljutnja pređe u stanje onda se pretvara u mržnju. Po toj bi logici, suprotnost od mržnje bilo stanje bez straha. Je li to ljubav?

Ovo mi je novo viđenje. Naime, meni je korijen mržnje u - obožavanju i skrivenom divljenju.

medeari's Avatar
    Quote Originally Posted by Tatum View Post
    Ovo mi je novo viđenje. Naime, meni je korijen mržnje u - obožavanju i skrivenom divljenju.
    Što je obožavanje veće to je sklonost idealiziranju veća. Kako neminovno slijedi udarac glavom u zid jer se ta osoba pokaže samo čovjekom, to je veća vjerojatnost da će ljutnja preći u mržnju.
    Sa određenim životnim iskustvom na leđima već automatski pristupamo ljudima sa većim oprezom (strahom).
    Odsustvo straha daje prostor ljubavi.
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji nešto što je jače od okolnosti koje ih okružuju. Bruce Barton

.. u odnosu na što je nastala riječ ljubav .. u odnosu na čovjeka .. životinju .. biljku .. boga .. ?
    .. u odnosu na što je nastala riječ mržnja .. u odnosu na čovjeka .. životinju .. biljku .. boga .. ?

.. čovjek je izmislio riječ .. ljubav .. da bi definirao svoj odnos sa čime .. ?
    .. čovjek je izmislio riječ .. mržnja .. da bi definirao svoj odnos sa čime .. ?

medeari's Avatar
    Quote Originally Posted by alim View Post
    .. u odnosu na što je nastala riječ ljubav .. u odnosu na čovjeka .. životinju .. biljku .. boga .. ?
    .. u odnosu na što je nastala riječ mržnja .. u odnosu na čovjeka .. životinju .. biljku .. boga .. ?

.. čovjek je izmislio riječ .. ljubav .. da bi definirao svoj odnos sa čime .. ?
    .. čovjek je izmislio riječ .. mržnja .. da bi definirao svoj odnos sa čime .. ?
    I jedna i druga riječ prikazuju stanje kao posljedicu nekog odnosa.
    Barem ih tako doživljavamo.
    Osobno se ne slažem sa time kad je u pitanju ljubav jer je ona puno komleksnija. Nju se ne shvaća. Ona se 'otkriva'
    Možemo li otkrivanjem onoga što ju skriva shvatiti i što je onda njezina suprotnost?

.. moj je čvrst stav ovaj ..
    .. da su ljubav i mržnja .. kao riječi .. kao pojmovi .. nastali da bi ukazali na odnos čovjeka sa drugim čovjekom ..
    .. i da su tek nakon toga prošireni ..

.. eto .. to je prva stvar ..
    .. misliš da je ispravna ili ne .. ?

medeari's Avatar
    Quote Originally Posted by alim View Post
    .. moj je čvrst stav ovaj ..
    .. da su ljubav i mržnja .. kao riječi .. kao pojmovi .. nastali da bi ukazali na odnos čovjeka sa drugim čovjekom ..
    .. i da su tek nakon toga prošireni ..

.. eto .. to je prva stvar ..
    .. misliš da je ispravna ili ne .. ?
    Pa, da. Mogla bih se složiti sa tobom. Postajemo prvo svijesni svojih interakcija sa ljudima. To je naročito vidljivo kod malog dijeteta. Nakon toga, upoznajući se sa svojom okolinom, razvijaju se i ostali tipovi. I tu govorimo definitivno o odnosima i o našim reakcijama na njih (ovisno kako ih percipiramo) odnosno kojim pojmovima označavamo ta stanja.

E sad, drugo je pitanje što stvarno uzrokuje ljubav ili mržnju.
    Možeš li mi reći koji su oni po tebi?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread