+ Reply to Thread
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 16 of 16

Thread: "Ja sam onaj koji jesam"

Treba pohvaliti ovakvu razinu razmišljanja, svaka čast.

Nadovezao bih se na termin "bitak", koji se definira kao "nešto što jest", ili "ono po čemu nešto jest". Tako imamo različite primjere za bitak. Ako se kao primjer za bitak uzima materija, dolazimo do materjalizma u filozofiji. Ako je pak riječ o svijetu ideja, onda govorimo o idealizmu. Imamo i dalje podjelu prema tome za što se smatra bitak i odakle "potječe" (samo uvjetno koristim taj izraz):

-monizam: bitak je jedan
    -pluralizam: bitaka je više
    -teizam: bitak na bilo koji način potječe iz božanstva
    -panteizam: božanstvo i priroda su identični
    -politeizam: božanstava ima više
    -monoteizam: božanstvo je jedno
    -deizam: bitak potječe iz božanstva ali to božanstvo više ne igra ikakvu ulogu u svijetu

dodat ću i "podvrstu", nijansu između monoteizma i panteizma:
    -sufizam/islam: Bog je sve, ali sve nije Bog - tj. samo cijeli bitak (ukupnost svega) je Bog. Ovo spominjem jer se jako lijepo uklapa u temu i u ovo "ja jesam", gdje veliko "JA" mora biti u jednini, nema drugoga.
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

tehuti's Avatar
    A ja ću dodati i kabalu kao primjer. Ona je miks teizma, panteizma, panenteizma i monizma. Pa ti vidi.

S tim da ne-dualizam kabale ipak nije toliko radikalan kao onaj u Advaita Vedanti. Advaita je akutni monizam koji ne priznaje bilo kakvu dualnost, bilo uvjetovanu ili prirodnu.

Pod bitak se ovdje odnosi na svekupnost i apsolut, zbir svega što postoji, bilo materijalno, bilo duhovno.

Zato ja kažem da je Bog zbroj svih paradoksa.

Iz toga razloga nisam religiozan u klasičnom smislu jer smatram da sam nadišao frojdijanske slike očinske figure kakvu održavaju pučki vjernici.

Bog je puno više od bića. Zapravo to nije ni biće već je To. Biće je samo zato jer rađa bitak. Budući da je izvor sveg života možemo reći "biće". Kad mistik u molitvi Oče Naš kaže ove prve dvije riječi on misli na "oca", jer je otac izvor sjemena života i "naš" jer je apsolutan izvor sveg života za sve oblike života. Dakle, ovako gledajući to nema veze sa muškom figurom već sa apsolutnim bogom koji je iznad boga.

Bog religije je bog atributa. Bog mistika i ezoterika je bog koji nadilazi atribute.

Quote Originally Posted by tehuti View Post
    Bog je puno više od bića. Zapravo to nije ni biće već je To. Biće je samo zato jer rađa bitak. Budući da je izvor sveg života možemo reći "biće". Kad mistik u molitvi Oče Naš kaže ove prve dvije riječi on misli na "oca", jer je otac izvor sjemena života i "naš" jer je apsolutan izvor sveg života za sve oblike života. Dakle, ovako gledajući to nema veze sa muškom figurom već sa apsolutnim bogom koji je iznad boga.
    Slažem se sa svime, naročito s ovime. Jedinu ispravku bih unio konto zadnje rečenice, jer dosta ovisi i o kojoj je religiji riječ. kako je AbduLLah pripomenuo, atributi koji se daju Bogu u islamu su takvi da izražavaju apsolutno, a ne relativno stanje.
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by dux pessimus View Post
    Slažem se sa svime, naročito s ovime. Jedinu ispravku bih unio konto zadnje rečenice, jer dosta ovisi i o kojoj je religiji riječ. kako je AbduLLah pripomenuo, atributi koji se daju Bogu u islamu su takvi da izražavaju apsolutno, a ne relativno stanje.
    Svaka teologija, svaka religijska teorija bogu daje apsolutne atribute u jednoj mjeri. Čak i kršćanska teologija, posebno pravoslavna koja je apofatička. No stvar je i prakse. Ljudi često zaboravljaju da nemaju posla sa čovjekom niti njegovom sjenom već apsolutom samim. Tu su mistici svjesniji jer se obraćaju atributima kao promijenjivima i relativnima dok vjernici u zaboravu ili neznanju pokušavaju apsolutizirati relativno. Što i nije grijeh. To je samo lakši način da se pristupi toj misteriji - dajući joj ljudske osobine iz čiste praktičnosti. Teško je voljeti bezlični apsolut.

jedan naš alim jednom reče kako god promisliš o Allahu nije tako...
    ili
    jedan derviš je zapao u fikr/razmišljanje o Allahu i pokušavao je da Ga definiše...
    i tako godinama je to trajalo...
    i tako zadesi se on kod jednog šejha kojeg je Allah darovao da vidi hal/stanje kod ljudi...
    i tako taj uđe na vrata a šejh ga odmah nazari/pogleda i reče "Allah je Allah!"

Mevlana Rumi k.s. u Mesneviji veli da je svaki ibadet Allahov fadl/dar.
    tako je namaz dar, zikr je dar i sve ono što čovjek izvršava radi Boga i sve ono što čini tražeći Njegovo zadovoljstvo i blizinu....
    na kraju, kad to dobije, to i nije radi njegovog truda...
    kad upotrijebim riječ "kafir" mislim na čovjeka koji lažima prikriva, zaklanja istinu, iako mu je ona poznata

Upravo mi je ova priča pala na pamet, i već sam htio potražiti je , ali eto AbduLLah mi uštedio trud.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread