+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: "Ja sam onaj koji jesam"

tehuti's Avatar
    size="tall"

"Ja sam onaj koji jesam"

"Ehye asher ehye" se odnosi na ultimativnu stvarnost: "onaj koji je bio, koji će sada i koji će biti", to znači Ehye Asher Ehye na židovskom.

Slično znači i YHVH, hayah hove yiyeh (YHVH sadrži tri glagola u sebi) su tri glagola biti, "koji je bio, koji je i koji će biti". Kako neki rabini kabalisti tvrde (poput Davida Aarona Coopera) riječ "Bog" je glagol a ne imenica. Riječ predstavlja stanje, a ne osobu.

Gledajući gematrijsku tablicu, ako zbrojimo vrijednosti izraza "ehye asher ehye" dobijemo vrijednost 543.

"A Abraham zasadi stablo tamarisku u Beer-Šebi i prizva ondje ime Gospoda, Boga vječnoga." Postanak 21:33

Zanimljivo. Prizivanje imena Božjeg = meditativna mantra?

ili na hebrejskom:

"Shem YHVH El Olam", čiji zbroj opet daje 543. Slučajnost?

"Zato će vam sam Svemogući dati znak: Eto, djevica će začeti i roditi sina i nadjenuti mu ime Emanuel" Izaija 7:14

ili na hebrejskom:

"Shemu Immanuel" = 543.

YHVH je više osobno ime Božje, dok je "Ehye Asher Ehye" ultimativno ime koje sadrži sva ostala imena jer predstavlja apsolut (ain soph).

"Mojsije opet zapita Boga: "Ali kad dođem k sinovima Izraelovim, pa im reknem: 'Bog otaca vaših šalje me k vama', i ako me upitaju: 'Kako mu je ime?' - što ću im odgovoriti?

Bog odgovori Mojsiju: "JA JESAM, KOJI JESAM." (Znači, "JA POSTOJIM") I nastavi: "Tako reci sinovima Izraelovim: 'JA JESAM', posla me k vama!" Izlazak 3:13,3:13

"To je ime moje na vijeke, i tako me se ima zvati kroz sve naraštaje." Izlazak 3:15

Dakle, to ime je neizgovorivo, a kao koncept sadrži sve ostalo, to je Njegovo Ime za sve vijeke - jer ono sadrži druga imena i sve svijetove/sve što JEST.

YHVH je više osobno ime Božje, koje u sebi sadrži 4 svijeta, svako slovo predstavlja jedan od svijetova, Olam ha-Atzilut (svijet arhetipova), Olam ha-Beriyah (svijet stvaranja), Olam ha-Yetzirah (svijet formacije) i Olam ha-Asiyah (svijet akcije).

Gematrija riječi "YHVH" je 26. Ljubav ili "ahava" = 13. Jedinstvo ili "echad" = 13. Jedinstvo + ljubav = YHVH ili Bog.

tehuti's Avatar
    "Mojsije opet zapita Boga: "Ali kad dođem k sinovima Izraelovim, pa im reknem: 'Bog otaca vaših šalje me k vama', i ako me upitaju: 'Kako mu je ime?' - što ću im odgovoriti?

Bog odgovori Mojsiju: JA JESAM, KOJI JESAM. I nastavi: "Tako reci sinovima Izraelovim: 'JA JESAM', posla me k vama!" Izlazak 3:13,3:13

* * *

JA JESAM = JA JE SAM = "JA" svijest je jedina koja je apsolutna. Ona je samo jedna jer samo jedno "JA" postoji gledano s apsolutne perspektive.

Bog svakog trenutka, svake mikrosekunde izgovara svoje "ime": "JA SAM" ili "JA JESAM". Nema ničeg osim Njega. Nema ničeg osim te čiste "JA JESAM" svijesti. JA je sam. Jedan bez drugog.

S relativne perspektive čovjek ima svoje malo "ja sam". No ono je potpuno ovisno o "JA JESAM", pravo ime Boga u kojem sve ima svoje postojanje.

Svejedno. Sve = Jedno. Nema drugog ili Drugog.

U kabali, prapočetno ništavilo = AIN. Na hebrejskom "JA SAM" se kaže "ANI".

ANI = AIN. JA SAM = NIŠTA. I božansko "JA SAM" (potpuna svijest) i malo ljudsko "ja sam" (fragmentarna svijest) izranjaju iz prvobitne iskre koja je rodila postojanje (gledano linearno radi lakše "vizualizacije"). ANI ("ja sam") je samo manifestacija AIN-a ili Ničeg.

Božje ime YHVH sadrži tri glagola u sebi tri glagola biti: hayah, hove i yiyeh: "koji je bio, koji je i koji će biti".

Isto kao što Ehye Asher Eyhe ili "Ja sam onaj koji jesam" predstavlja Bitak tako ga predstavljaju Božja imena ANI i YHVH. Sve upućuje na to da je Bog u smislu bića/entiteta sam Bitak. No apsolut čak nadilazi koncept Bića i ne-Bića (AIN).

AIN (Ne-Bitak) + ANI (Bitak) = Apsolut

posljednji uvid sam imao kroz jednu kontemplativnu praksu.

"Jehovini svjedoci" imaju svoju verziju "Bit ću što poželim da budem". Sad ne znam odakle im ta verzija tumačenja...budem jednom našao... Njihova težnja za svojom "orginalnošću je ludnica. Volio bih da mi poznavalac hebrejskog pisma to objasni...no sad nemam to njihovo tumačenje...a bitno mi je jer se sa njima susrećem.

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by Slap View Post
    "Jehovini svjedoci" imaju svoju verziju "Bit ću što poželim da budem". Sad ne znam odakle im ta verzija tumačenja...budem jednom našao... Njihova težnja za svojom "orginalnošću je ludnica. Volio bih da mi poznavalac hebrejskog pisma to objasni...no sad nemam to njihovo tumačenje...a bitno mi je jer se sa njima susrećem.
    To je jedan od mogućih prijevoda. Ja sam samo to sveo na vrlo jednostavnu ideju preko različitih stanja glagola "biti" - Bitak, To, Sve Što Jest.

Jehovini Svjedoci su vrlo interesanta rulja.

"Ja jesam koji jesam" je zasigurno najbolji prijevod. Zašto? Jer Bog je prije svega sveta sadašnjost KOJI JESTE i po kojem sve jeste. Čovjek za sebe ne može reći "Ja jesam koji jesam" jer čočvjek nij sam po sebi. Bog jeste,On je Izvor,Život.Po njemu sve živi. Mi smo nesamostalni,tijelo nam živi od hrane i svjetla a dua nam živi od Duha,Boga. Bog je izvor sam sebi,On je stoga "Ja jesam koji jesam".

Prijevod,natezanje jehovinih svjedoka /i njihova želja da budu posebni i orginalni/ tog značćenjakao "Postat ću ono što hoću" ili tako nekako je lakrdija u odnosu na ono što Bog jeste.

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by Slap View Post
    "Ja jesam koji jesam" je zasigurno najbolji prijevod. Zašto? Jer Bog je prije svega sveta sadašnjost KOJI JESTE i po kojem sve jeste. Čovjek za sebe ne može reći "Ja jesam koji jesam" jer čočvjek nij sam po sebi. Bog jeste,On je Izvor,Život.Po njemu sve živi. Mi smo nesamostalni,tijelo nam živi od hrane i svjetla a dua nam živi od Duha,Boga. Bog je izvor sam sebi,On je stoga "Ja jesam koji jesam".

Prijevod,natezanje jehovinih svjedoka /i njihova želja da budu posebni i orginalni/ tog značćenjakao "Postat ću ono što hoću" ili tako nekako je lakrdija u odnosu na ono što Bog jeste.
    Samo je To potpuno utemeljeno samo u sebi. Nema ničeg van Toga. To je To.

Čovjek u svojoj strukturi duše posjeduje duhovno sunce u centru svog bića koje direktno percipira tu stvarnost kakva jest bez ikakvih filtera. Svo drugo doživljeno svjetlo je naštimano u skladu sa našim kapacitetom primanja.

No, "JA JESAM" je upravo pravo ime Boga u smislu da upućuje na kvalitetu koja vrlo koncizno opisuje stanje apsolutne svijesti.

tehuti ima li bujruma? mogu li se i ja uključiti sa jednom pomalo drugačijom perspektivom!

tražim dozvolu.... nadam se da razumiješ zašto

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by AbduLLah View Post
    tehuti ima li bujruma? mogu li se i ja uključiti sa jednom pomalo drugačijom perspektivom!

tražim dozvolu.... nadam se da razumiješ zašto
    Ne vidim razloga zašto ne. Sad, da li razumijem zašto, to ne bih htio pogađati.

nadovezao bih se na
    AIN (Ne-Bitak) + ANI (Bitak) = Apsolut
    zanimljivo je da se ovo može gledati na različite načine.
    Malo sam, onako površno, proučavao filozofiju i usput i jezik... zapravo filozofiju i jezik arapa.
    Tamo sam prvi put čuo je bitak, ne-bitak i nad-bitak...
    pretpostavljam da je slično i sa hebrejskim kao i sa arapskim jer pripadaju istoj grupi jezika...
    Arapski, naime, ima elativ ili elativni superlativ...
    njime se izražavaju apsolutne vrijednosti.

Recimo Rahman- milostivi
    postoji milostivi i ne-milostivi i to jesu relativne vrijednosti koje nama jesu poznate, ali ima i Er-Rahman koji je nad-milostiv odn. apsoluno milostivi...
    Eh na tom tragu su moja promišljanja...
    također zanimljivo je zašto se prvo kreće sa negacijom a zatim sa afirmacijom..
    kako ti reče AIN pa ANI.

U islamu postoji jedna jezička formulacija koja glasi la(nema) ilahe(boga) illa(osim)-Allah(Allaha).
    odn ne-ilah / Allah
    Zanimljivo je zašto se počinje sa negacijom pa tek onda sa afirmacijom!?
    Tesavuf daje najpotpuniji odg na to.

krenimo sa binarnim opozicijama
    negacija/afirmacija
    Razum/srce
    Stvoreno/Stvoritelj
    negacija lažnih božanstava/potvrda Onog koji jest

Razum je, uslovno rečeno, organ kojim mi promišljamo/ili upravljamo/ sve što je stvoreno.
    Toliko od mene zasad... nešto mi otišlo u helać na kompu

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by AbduLLah View Post
    nadovezao bih se na

zanimljivo je da se ovo može gledati na različite načine.
    Malo sam, onako površno, proučavao filozofiju i usput i jezik... zapravo filozofiju i jezik arapa.
    Tamo sam prvi put čuo je bitak, ne-bitak i nad-bitak...
    pretpostavljam da je slično i sa hebrejskim kao i sa arapskim jer pripadaju istoj grupi jezika...
    Arapski, naime, ima elativ ili elativni superlativ...
    njime se izražavaju apsolutne vrijednosti.

Recimo Rahman- milostivi
    postoji milostivi i ne-milostivi i to jesu relativne vrijednosti koje nama jesu poznate, ali ima i Er-Rahman koji je nad-milostiv odn. apsoluno milostivi...
    Eh na tom tragu su moja promišljanja...
    također zanimljivo je zašto se prvo kreće sa negacijom a zatim sa afirmacijom..
    kako ti reče AIN pa ANI.

U islamu postoji jedna jezička formulacija koja glasi la(nema) ilahe(boga) illa(osim)-Allah(Allaha).
    odn ne-ilah / Allah
    Zanimljivo je zašto se počinje sa negacijom pa tek onda sa afirmacijom!?
    Tesavuf daje najpotpuniji odg na to.

krenimo sa binarnim opozicijama
    negacija/afirmacija
    Razum/srce
    Stvoreno/Stvoritelj
    negacija lažnih božanstava/potvrda Onog koji jest

Razum je, uslovno rečeno, organ kojim mi promišljamo/ili upravljamo/ sve što je stvoreno.
    Toliko od mene zasad... nešto mi otišlo u helać na kompu
    Sve si rekao. Zašto prvo negacija? Zato što negiranjem ili afirmacijom neznanja/neiskustva možemo formulirati ispravan stav prije samog iskustva. Moramo biti svjesni svog neznanja i nedostataka te odsustva ikakve dobrote same po sebi. Tek kad smo svjesni onog što kabala (duhovna znanost primanja) zove "lijeva linija", tek tada se možemo pomaknuti u desno, u "desnu liniju" - liniju imaštine, dobrote i iskustvene spoznaje. Najprije ide molitva pa odgovor na molitvu. Najprije je praznina pa ispunjenje. Najprije posuda ega mora biti prazna od sebeljublja da bi se mogla ispuniti sadržajem, tj. direktnim svjetlom "odozgo". Bog je transcendencija + imanencija, ne samo transcendencija kako neki tvrde. Bog je sveukupnost AINa i ANI-ja ali ih i nadilazi. Zato je bog uvijek viši koncept od zbroja faktora u jednadžbi. Nema Boga osim Boga - kaže islam i mistična srž islama - tesavuf. Kabala i judaizam kažu - "ein od milvado" - "nema ničeg osim Njega". Hindusi kažu "tat tvam asi" ili "Ti si TO". Kršćani pak imaju citat iz evanđelja koji kaže "ja i otac smo jedno". Što će reći da ne može postojati ništa osim Toga, osim jedinstva, dinamičnog balansa. No to je tako sa perspektive Stvoritelja, ne i s naše relativne perspektive ili perspektive stvorenoga. Što znači da moramo poraditi na našoj percepciji.

Btw, Rachamim je milosrđe na hebrejskom, uz naravno riječ Chesed. Obje riječi predstavljaju 4.sefiru na drvu života, tj. prvi dan stvaranja i najpoželjniju duhovnu kvalitetu kojom možemo do "srednje linije" ili dinamičnog balansa.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread