+ Reply to Thread
Page 1 of 11 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 102

Thread: Kabala - Kabalistička praksa

tehuti's Avatar
    size="tall"

Kabala - Kabalistička praksa

Kabala je vrlo kompleksna mistična i kontemplativna tradicija unutar judaizma. Kabala se bavi i transcendentnim (onostranim) ali i imanentnim (ovostranim) - cilj je utjeloviti u potpunosti kozmičke zakone, postići popravak vlastite i grupne duše, dovesti više i niže svijetove u harmoniju, emulirati i oponašati samog Boga. Sustav iako kompleksan nije samo teoretski već je vrlo praktičan, no u kojoj mjeri i kojim metodoma istraživanja se poseže, to ovisi o pojedinim školama i interpretacijama kabale. Do 20.stoljeća kabala je bila eksluzivno u posjedu rabina, židovskih vjerskih učitelja i tumača Tore, svećenika u vjerskoj općini, propovjednika i predvodnika bogoštovlja u sinagogi.

S obzirom na enormno veliku građu i kompleksnost sustava, u ovom threadu je naglasak na različite interpretacije, škole, prakse i neke crtice iz povijesti kabale. Pokušat ću izbjeći mistifikacije i dvosmislenost koliko je moguće te pružiti praktične alate samospoznaje tako da ih može koristiti i netko tko nije upućen u judaizam.

Niz kratkih članaka, bilježaka, video i audio zapisa vezanih za praktični aspekt kabale i to iz perspektive više škola (Chabad, Breslov, Ashlag, Rashash, David Cooper,...)

Kavanna ili mistična namjera

Evo jedna lijepa hasidska priča:

Jednom je rabin Dov Ber iz Lubovića, sin rabina Šneur Zalmana (osnivač Chabad škole hasidizma), učio u svojoj kući, a odmah pored njega, u krevetiću, ležala je njegova kćerka. Iznenada, vrteći se, pala je na pod i počela je glasno plakati. No u svojoj dubokoj koncentraciji rabin Dov Ber ništa nije primjetio. Njegov otac, rabin Šneur Zalman, koji je proučavao svete knjige u pokrajnjoj sobi došao je i podigao dijete u vratio ga u krevetić rekavši sinu: "Toliko su ti misli (kavanna) usmjerene na ono o čemu razmišljaš da ne zamjećuješ što se događa oko tebe. Ja nisam kao ti. I onda kada sam duboko u kontemplaciji još uvijek mogu čuti glas onoga tko me treba."

Kavanna je mistični fokus, namjera, meditativna svjesnost (mindfulness). Koristi se masivno u judaizmu kao i u Kabali. To je potpuna svjesnost određene radnje, prebivanje u trenutku. Molitve koje nisu izgovorene srcem odnosno sa kavanna-om, nisu Stvoritelju ugodne i ne dopiru do unutrašnjosti čovjeka.

Evo i nekih videa koji govore o smislenoj, usmjerenoj i meditativnoj molitvi sa kavanna:

Relevantni link - Povijest Kabale (klik)
    Last edited by tehuti; 05-07-11 at 18:49.

tehuti's Avatar
    Citiram iz knjige "Židovska meditacija" od Jasminke Domaš:

"Moshe Cordovero (1522–1570) svojim sljedbenicima dao je upute u Stazi židovskog mistika.

1. Ustezanje od vrijeđanja.
    2. Strpljivost u trpljenju zla.
    3. Oprost, razmjeran s razaranjem i uništenjem koje je zlo prouzročilo.
    4. Potpuna identifikacija s bližnjim.
    5. Potpuni izostanak ljutnje, povezan s odgovarajućim djelovanjem.
    6. Milosrđe, s naglaskom na prisjećanje samo dobrih osobina mučitelja.
    7. Iskorjenjivanje svih znakova okrutnosti i osvetoljubivosti.
    8. Zaboravljanje boli koju su drugi nanijeli i sjećanje na dobro.
    9. Samilost prema osobi koja pati bez prosuđivanja.
    10. Istinoljubivost.
    11. Blagoslov nad slovom Zakona uz pomoć dobra.
    12. Pomaganje grešnima u popravljanju bez prosuđivanja.
    13. Sjećanje na sve ljude uvijek u nevinosti njihova ranog djetinjstva."

tehuti's Avatar
    "JA SAM TU" - hine ani

U izvornoj Kabali postoje meditativne tehnike za anahilaciju ega (bittul ha-yesh), nešto kao židovska Jnana Yoga i atma vichara.

Jedna od meni najdražih je kabalistička meditacija "hine ani" ili "ja sam tu/evo me". Služi za prebivanje u trenutku i svjesnost sebe u potpunosti. Radi se kao u zazenu, bitna je potpuna relaksacija, pravilno disanje, poza tijela.. Tek kad se tijelo i um smire treba uroniti u afirmaciju "ja sam tu" ili "hine ani". Kada se to mentalno izgovara treba biti potpuno svjestan sebe u ovom trenutku (sve razine bića), kao da smo svevideći i sveprisutni. Na taj način čovjek češće prebiva u trenutku sada, pobjeđuje fragmentaciju jastva i stoji spreman na čuje Božji glas u sebi. Kada misli dođu ne bi ih trebalo gledati kao neprijatelje, već reći samo "ja sam tu". Može se zamisliti da božanski glas s nebesa viče tvoje ime a ti se odazivaš afirmacijom cijelog svog bića: "Evo me, ja sam tu".

Ovdje Bog kaže "hine ani":

"Ako tada zovneš, daje ti odgovor Gospod. Ako vikneš za pomoć, on će reći: Evo me." Izaija 58:9

Ovdje duša (Mojsije) kaže "hine ani":

"Kad Gospod vidje, gdje ide da vidi, poviknu mu Bog iz grma: "Mojsije, Mojsije!" On odgovori: Evo me!" Izlazak 3:4

Dakle radi se o stalnom bitku, apsolutnom postojanju, Ein Sofu, bezgraničnom Ništa.

Slično je sa kabalističim svetim imenom Boga, Ehye Asher Ehye ili "ja sam onaj koji jesam" koji odgovara najvišoj sferi postojanja, onoj potpune svijesti.

Potrebna je svijest trenutka, da bi bili svjesni da smo od Boga i da smo s njim.

tehuti's Avatar
    Meditacija zaštite

http://www.youtube.com/watch?v=eYUvx...layer_embedded

Ovo je ustvari originalna noćna Shema molitva u judaizmu. Uz kavanot ili svjesnu namjeru čovjek može prizvati 4 arkanđela na kardinalne točke prostora kao zaštitu, a Shekina ili Duh Sveti bdije nad meditantnom.

Iz ove molitve proizlazi prvi Golden Dawn ritual pentagrama koji se temelji na tradicionalnoj tefilli - molitvi, no poredak arkanđela i strane svijeta se ne poklapaju.

tehuti's Avatar
    Jedna kabalistička meditacija vezano za utjecaj neočekivanih misli u um. Citat iz knjige "Jasminke Domaš - Židovska meditacija":

Meditacija gam zeh kadoš ("i to je sveto") pomaže čovjeku da postane svjesniji vlastitih misli i njihova značenja, jer se ona ne pojavljuju neovisno od onog što radimo i čime smo okruženi. Izgovarajući blagoslov nad tim mislima hebrejskim riječima "gam ze kadoš" te misli imenujemo i činimo ih stvarnim, prisutnim i važnim.

Normalno diši i prati ritam disanja. Uroni u tišinu. Pusti misli da slobodno lutaju. Jedna misao neka sustiže drugu. Tiho imenuj svoje misli i izgovori: "zabrinut (a) sam zbog posla. Ne mogu prestati misliti o riječima koje mi je izgovorila osoba koju volim. Prosuđujem svoje prijatelje. Razmišljam o tome što ću svojim studentima, svojim poslovnim partnerima." Utišaj sve te misli i reci: "Svjestan sam da je moje srce sada otvoreno. Osjećam sreću i mir." Nakon što su misli imenovane blagoslovi ih riječima gam ze kadoš - i vi ste svete.
    Dakle, ideja je da se misli prihvate u praksi, ovakve ili onakve, profane ili svete. Samo tako možemo doći do korekcije ega (tikkun ha-nefesh). Sve misli dolaze i odlaze jer nam trebaju. Mi radimo na tim mislima, željama, namjerama. Sve su one grubi materijal duhovne gradnje. Mentalnom afirmacijom tipa "i ove misli su svete" i iskrenim, receptivnim prihvaćanjem svih misli možemo im dati blagoslov. Ako blagosloviš neprijatelja (intelekt ega) daješ svemu svetu notu, energiju. Sve što dolazi čovjeku u glavu tijekom meditacije a i tijekom cijelog života je grubi materijal za rad kojim možemo doći do potpune korekcije. Nema potrebe razgraničavati sveto od nesvetog i dobre misli od loših. Ako to radimo, ne samo da ćemo vrlo lako izgubiti fokus u meditaciji i aktivnom životu, već nećemo prepoznati trenutak SADA koji nam je dan takav kakav jest. Ovakve prakse služe za jačanje namjere i volje. Bez toga nema napretka. Nije cilj meditacije samo smirenost. Cilj meditacije je iluminacija, samospoznaja. Jer ako u meditaciju ulazimo sa namjerom da se opustimo, vrlo lako ćemo izgubiti fokus. Zbog te strogosti kojom se kažnjavamo. Ideja je prihvatiti sve kakvo jest, bez iluzije. Usponi i padovi su sastavni dio duhovnog života.

Isto tako ako ti misli ne daju mira, afirmiraj svim svojim bićem: "ja sam TU" ili "evo me" svaki puta kad imaš distrakciju. Kontempliraj svaku riječ i osjeti njezinu srž. Osjeti se potpuno prisutnim. Ne samo da misli odlaze nakon toga već time i jačaš volju, namjeru za vlastitim napretkom. To je kao sidro svijesti i namjere. Jedan period nema misli i vlada blagostanje u umu, no u drugom trenutku dolaze misli i čovjek se frustrira. Frustraciju ćeš uvelike umanjiti ovim afirmacijama koje ništa ne koštaju a puno vrijede. Mislima ne treba dati energije borbom protiv njih već ili potpunim ignoriranjem (malo više istočni fah) ili davanjem blagoslova čak i najbanalnijim mislima. Sve je to tvoje, i dobro i loše. Radom na obje linije i na milosti (chesed) i na grubosti (gevurah), dolazi se do centra, zlatne sredine (tiferet), mjesta gdje leži pravi balans i duhovno postignuće. Asketizam i strogi nadzor nad mislima stvara strah od neuspjeha u praktikantu meditacije. Dakle, obrgli i prigrli. Ne odbacuj. Transformiraj. Uzdiži.

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Što kabalistička praksa kaže o odnosu muškarac-žena tj. koja je uloga žene u molitvi - prevedeno - može li žena, bez muškaraca, doseći "željenu" korekciju ega?
    Može li muškarac bez žene doseći "željenu" korekciju ega (i zašto?).

Te, na kraju, što kažu kabalisti - može li osoba homoseksualne prirode, putem kabalističke prakse, vršiti korekciju ega ili je preporučljivo da to pokuša nekim drugim tehnikama - i, naravno, zašto?

Eto, pa ako nije problem, zanimali bi me odgovori na ova pitanja.

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Što kabalistička praksa kaže o odnosu muškarac-žena tj. koja je uloga žene u molitvi - prevedeno - može li žena, bez muškaraca, doseći "željenu" korekciju ega?
    Može li muškarac bez žene doseći "željenu" korekciju ega (i zašto?).
    Ne mogu govoriti u ime svih škola, ali lurijanska kabala prije svega prilično liberalno gleda na taj odnos za razliku od ortodoksne i ultraortodoksne kabale i hasidizma. Posebno kabala Yehude Ashlaga, tj. njegova interpretacija lurijanskog sustava od Arizala (rabbi Isaac Luria - Ari, 16.stoljeće, Izrael, najveći kabalist ikad) je dosta otvorena i za žene i za sve ostale bez obzira na vanjske atribute. Danas se smatra da je kabala dostupna svakome bez obzira na vanjske atribute. Bitno je unutarnje biće koje nema veze sa kulturom, tradicijom i sekualnošću. Kabala se prije svega obraća unutarnjem biću, nikako vanjskom. Samo to je već dovoljan argument za tvrdnju da je kabala danas otvorena svakom. Mada kabalisti govore da žena prirodno ima više binah - razumijevanja (treća sefira).

U samim tekstovima kabalista ne stoji nikakva zabrana žena, homoseksualaca da proučavaju kabalu, dakle nema neke zakonske odredbe od strane kabalista, ali može biti od halakista, formalisti, tumači talmudskog zakonika. Što se tiče današnje kabale, ako je i bilo kakvih zabrana, one više ne postoje jer žena, homoseksualac ili bilo tko tko nije rabin, danas proučava kabalu bez ikakvih problema. Osim možda u nekim ortodoksnim zajednicama, no ne znam cijelu sliku pa ne bih bio tako siguran.

Što se tiče tikkuna, odnosno korekcije, mislim da svatko ima šanse prema svojoj namjeri i onoliko koliko je izgradio masach (zaslon). Postoje neke simbolične funkcije muškarca i žene u kabali, ali to je simbolika koja se odnosi na unutarnje biće. Postoje tri linije korekcije: lijeva, desna i srednja. Lijeva - žensko, desna - muško. Ideja je da pojedinac pomiri te dvije linije u sebi. Procedura je dosta kompleksna ali recimo da se radi o dinamičnom odnosu te dvije linije kako bi na kraju nastala srednja linija koja ne postoji sve dok je ne izgradimo. Tu opet vidimo da je riječ o čisto nutanjem radu, nema toliko veze sa vanjskim spolom. Mada neke simbolike i korespondencije, analogije možemo povući između tih linija i načina na koji spolovi funkcioniraju. No mislim da to baš i nije tema kabale.

A sad ja jedno pitanje: zašto te sve to zanima?

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Zato, jer sam godinu dana proučavala Kabalu te čak, tijekom tog perioda, i dva puta tjedno (u trajanju od po 4 sata!) prisustvovala interaktivnim predavanjima Bnei Baruch centra te sam, posljedično, stekla dojam kako "većina" (stavljam pod navodnike, jer je rečeno iskazano temeljen ovog mog vrlo ograničenog iskustva) kabalista drži da se (niti) masach (zaslon) ne može izgraditi ukoliko sam žensko, koje nema muškarca na kojeg misli (voli, poštuje, gleda kao na uzor, divi mu se ili tome slično, a što upućuje na stanovitu duhovnu povezanost).
    Nadalje; obzirom da po kabalističkom učenju velika većina ljudi nema dušu i obzirom da je cilj silno željeti prestati željeti (za sebe) tj. pobijediti egoizam kako bi se približilo (vratilo) izvoru (Bogu); postoje implikacije kako žena nije sposobna za korekciju sama te je njena dužnost (na koju ju muškarac valja usmjeriti) željeti za muškarca (zato i ima razvijenije razumijevanje) kako bi joj on pomogao pri samokorekciji (tj. "donio" Svjetlost), kao što postoje implikacije da homoseksualci nemaju dušu te, na kraju, konkretno - ne postoji niti jedna žena kabalist.

Kao što vidiš, sve je jako povezano sa spolom/seksualnošću pa čak i to da kabalist ne može postati niti muškarac, ukoliko nije u braku.

A sad i konkretni odgovor na tvoje pitanje: Čitah što ti pišeš i vidjeh kako postoji mogućnost da s tobom porazgovaram o ovim stvarima.

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Zato, jer sam godinu dana proučavala Kabalu te čak, tijekom tog perioda, i dva puta tjedno (u trajanju od po 4 sata!) prisustvovala interaktivnim predavanjima Bnei Baruch centra te sam, posljedično, stekla dojam kako "većina" (stavljam pod navodnike, jer je rečeno iskazano temeljen ovog mog vrlo ograničenog iskustva) kabalista drži da se (niti) masach (zaslon) ne može izgraditi ukoliko sam žensko, koje nema muškarca na kojeg misli (voli, poštuje, gleda kao na uzor, divi mu se ili tome slično, a što upućuje na stanovitu duhovnu povezanost).
    Nadalje; obzirom da po kabalističkom učenju velika većina ljudi nema dušu i obzirom da je cilj silno željeti prestati željeti (za sebe) tj. pobijediti egoizam kako bi se približilo (vratilo) izvoru (Bogu); postoje implikacije kako žena nije sposobna za korekciju sama te je njena dužnost (na koju ju muškarac valja usmjeriti) željeti za muškarca (zato i ima razvijenije razumijevanje) kako bi joj on pomogao pri samokorekciji (tj. "donio" Svjetlost), kao što postoje implikacije da homoseksualci nemaju dušu te, na kraju, konkretno - ne postoji niti jedna žena kabalist.

Kao što vidiš, sve je jako povezano sa spolom/seksualnošću pa čak i to da kabalist ne može postati niti muškarac, ukoliko nije u braku.

A sad i konkretni odgovor na tvoje pitanje: Čitah što ti pišeš i vidjeh kako postoji mogućnost da s tobom porazgovaram o ovim stvarima.
    Ako je tako, onda si upućenija nego ja. Ja sam nedavno ušao u priču, ali ne preko Bnei Barucha. Čuo sam dosta stvari koje mi se ne dopadaju o organizaciji a i o samim učenjima. Izvagao sam i odlučio koristiti samo njihove prijevode Ashlaga, a ne same interpretacije. Nedavno sam naletio na Židova s kojim sa već nekoliko tjedana u intenzivnim chat seansama, čovjek mi je osvjetlio neke nepoznanice ili nedoumice po tom pitanju. Već prije nekoliko godina naišao sam ne jednu drugu "školu" kabale koja tumači Ashlagovu metodu. Rabbi Portnaar iz Amsterdama. Imam njegove knjige u 4shared profilu. Skinuo, isprintao i sad intenzivno proučavam i primjenjujem njegovu interpretaciju Ashlagove metode. Čovjek je čak dao i praktične tehnike van teksta za razvijanje namjere i masacha. Nisam siguran koliko je to uspjelo Laitmanu.

No, da se vratim na ovo pitanje spola... Osjetio sam da nešto znaš o učenjima kabale po načinu na koji si postavila pitanje. Rekoh sebi, nemoguće da netko toliko dobro verzbalizira pitanje i to koristeći kabalistički riječnik. Tj. prvo sam pomislio da si čitala nešto po tom pitanju od Bnei Barucha jer je to prva stvar koju su im mnogi zamjerali.

Ja sam to čuo iz druge ruke a nešto zaključio iz BB tekstova. Meni je moj virtualni prika Židov rekao da Laitman skuplja ovce, da je jedini prešao "machsom" (izmišljen termin kojeg nema ni u jednom autentičnom kabalističkom spisu, pa ni u Ashlagu), da stalno forsira tu doktrinu grupe, te neke druge vanjske atribute kao u ovom slučaju. Isto tako činjenica je da BB-ovci kao i Laitman negiraju druge puteve, tehnike i sl... Sve to čovjeku se ogadi nakon dosta promišljanja. Da li je to razlog zašto si otišla od BB-a?

Na drugoj strani priče, Portnaar i njegova škola su vrlo indiferentni po pitanju vanjskih atributa, dosta su tolerantniji, ne forsiraju neki group mind niti grupu kao apsolutno nužan faktor. Zapravo govore o pojedinačnom naporu za korekciju više nego BB. Osim toga, druga velika pozitivnost je dobri materijali + praktične metode.

član
    Idemo Enky objasnite od kuda su kablisti poznavali i prakticirali tetragramaton i Shemhaporas? Da ne bi nešto išlo iza " leđa " Shemhaporas po logosu i struktri isti je ili je vrlo sličan genetičkoj kodnoj matrici ATCG. Od kuda tim ljudima informacija, znanje, mistika, kakako god hoćete, koja se tek nakon više od 1.000 godina otkriva kako najviše znanje biološke znanosti. I ne samo to, ta kodna matrica, kabalistzička i biološka, ista je po logisu i struktuti logosu i struktirui Ji Jing kineske kodne matrice za univerazlni svijet? No to ide i dalje.......

+ Reply to Thread

Tags for this Thread