+ Reply to Thread
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 14 of 14

Thread: Ezoterična razina molitve Očena

.. ne tražimo da nam otpusti grijehe .. da nas oslobodi od njihove prljavštine zato što i mi to radimo .. mi ga molimo da nam razveže veze grijeha .. i obavezujemo se da ćemo i sami tako ..

.. inače .. tumačenje je strašno komplicirano ..
    .. recimo .. oče naš znači oče naš .. šta bi tu bilo komplicirano .. svako je negdje imao oca .. i taj osjet uz te riječi .. i ništa više ..
    .. koji jesi na nebesima .. imamo oca na nebesima .. tako veli .. pogledaj gore .. vrag zna .. možda ga ugledaš ..

član
    Quote Originally Posted by tehuti View Post
    Da je redoslijed obrnut, odnosno "kako mi opraštamo našim bližnjima, oprosti i ti nama naše grijehe" možda bi to bilo smislenije, ali svejedno upućuje na prikriveni egoizam i želju za primanjem samo za sebe..
    Pa zapravo obrnuto - bi trebalo biti... Ovo što si napisao - tako se kaže i u toj molitvi...
    Nego bi valjda trebalo biti: kao što nam ti opraštaš, daj da i mi oprostimo drugima!
    Ovako ispada da mi učimo Boga kako treba opraštati
    Inače, pozdravljam Tehuti-a i sudjelovanje na ovom forumu, na ove ezoterične teme koje su mi zanimljive!

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by alim View Post
    .. ne tražimo da nam otpusti grijehe .. da nas oslobodi od njihove prljavštine zato što i mi to radimo .. mi ga molimo da nam razveže veze grijeha .. i obavezujemo se da ćemo i sami tako ..

.. inače .. tumačenje je strašno komplicirano ..
    .. recimo .. oče naš znači oče naš .. šta bi tu bilo komplicirano .. svako je negdje imao oca .. i taj osjet uz te riječi .. i ništa više ..
    .. koji jesi na nebesima .. imamo oca na nebesima .. tako veli .. pogledaj gore .. vrag zna .. možda ga ugledaš ..
    Otpuštanje dugova. Da, ovaj paragraf mi je dao mnogo hrane za razmišljanje i kontemplativne meditacije. No, sve me to podsjeća na čišćenje, katarzu. Taj dio molitve podsjeća pojedinca na želju za olakšanjem, užitkom koji proizlazi od katarze. Prava katarza i promjena društva je nemoguća bez katarze pojedinca.

Budući da je ovo podforum Ezoterija, ovdje se trudimo izaći iz okvira religije i zaploviti morima slobodne duhovnosti i raznolikosti interpretacije. Da sam ostavio tekst sa klasičnim tumačenjima molitve, to ne bi bila ezoterija, jel tako?

Osim toga, čisto sumnjam da se nebesima imaju ikakve veze sa "gore" ili "dolje". Prije će biti da su nebesa duboko "unutra". Ono što je skriveno - to je srž. Ljuska ili forma je ono što je otkriveno. Budući da je Kraljevstvo Božje u čovjeku - to je ujedno i nebo u čovjeku - unutarnji nebeski Jeruzalem. Budući da su nebesa skrivena od čovjeka - ona predstavljaju samo potencijal i ideal. Sve dok čovjek ne krene sam u potragu za hramom Boga u sebi. Tek kad ga nađe, u njega silazi Duh Sveti-imanentni aspekt Boga kako bi proširio božanske zrake svjetla i na vanjski život pojedinca. Otac je zato što je otac začetnik spolnog akta, ne majka. Otac dakle po toj analogiji stvaranja predstavlja Prvi Izvor. Što nema nikakve veze sa spolom niti sa ičim antropomorfnim naravno.

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by Spectator View Post
    Pa zapravo obrnuto - bi trebalo biti... Ovo što si napisao - tako se kaže i u toj molitvi...
    Nego bi valjda trebalo biti: kao što nam ti opraštaš, daj da i mi oprostimo drugima!
    Ovako ispada da mi učimo Boga kako treba opraštati
    Inače, pozdravljam Tehuti-a i sudjelovanje na ovom forumu, na ove ezoterične teme koje su mi zanimljive!
    Da, slažem se da malo zaudara konstrukcija tog stiha. No kada se pravilno shvati, može biti dobar alat za kontemplaciju. Po meni molitva nema efekta osim ako se u nju ne unese aktivna kontemplacija značenja riječi, ulaženje u samu srž riječi. Najčešće tako čovjek dolazi do dubljeg razumijevanja i mudrosti.

Pozdrav i tebi! Nisam se nadao tako brzoj reakciji na moje tekstove.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread