+ Reply to Thread
Results 1 to 7 of 7

Thread: Molitva Hermesova

tehuti's Avatar
    size="tall"

Molitva Hermesova

"Sveti si Ti, o Bože, sveopći Oče.
    Sveti si Ti, o Bože, volja kojega usavršava sebe svojim vlastitim moćima.
    Sveti si Ti, o Bože, koji želi biti spoznat i poznat od onih koji su Tvoji.
    Sveti si Ti, koji si pomoći Riječi (Logos) sjedinio sve što jest.
    Sveti si Ti, od kojeg je sva Priroda postala odražena.
    Sveti si Ti, kojega Priroda nije stvorila.
    Sveti si Ti, moćniji od svih moći.
    Sveti si Ti, koji nadilaziš svu nadmoćnost.
    Svet Ti si, Ti bolji od svih veličanja.

Primi čistu žrtvu mog razuma, od duše i srca svagda pruženu Tebi, o Ti neizrecivi, neizgovorivi, imena koje može izraziti samo tišina.

Molim te da ne propustim Znanje (Gnoza), znanje koje je zajednička priroda bića, ispuni me Tvojom Snagom i Milošću Tvojom, da mogu davati Svjetlo onima iz našeg roda, mojoj braći i Tvojim sinovima.

Zbog toga ja vjerujem i ja sam svjedok. Ja idem u Život i Svjetlo. Blagoslovljen si Ti, o Oče. Neuki Tvoj Čovjek bit će svet kao što Ti si svet, jer Ti si mu dao svu vlast."

Zanimljiva stvar vezana za valentinijanski gnosticizam i rani hermetizam je kozmološka predstava o Ogdoadi, 9 sfera postojanja. Ovi trisagioni "Svet si ti...", ima ih 3 x 3, odnosno 9, kao i tri trijade kabalističkog drva života. Kao da je svaka od izjava molitve upućena jednoj od božanskih sfera. Deseta sfera je jedinstvo. U nordijskoj mitologiji Drvo Života ili Yggdrasill ima 9 svjetova, s tim da svih 9 izviru iz jednog prvobitnog korijena, što čini sveukupno 10 sfera.

Ova molitva potječe iz Corpus Hermeticuma, glavnog hermetičkog spisa (circa 3.stoljeće), nalazi se na kraju prvog poglavlja.

tehuti's Avatar
    Kao paralela ovoj molitvi i njenoj kozmologiji, prilažem drugu:

Pitagorejska molitva upućena Dekadi, sv. tetraktisu (molitva stvara gotovo 2600 godina)

"Blagoslovi nas božanski broju, ti koji si stvorio bogove i ljude! O sveti, sveti Tetraktise, ti koji sadržiš korijen i izvor vječnog toka stvaranja! Jer božanski broj počinje čistim i dubokim jedinstvom i doseže sveto četiri; potom stvara majku svega, koja sve povezuje, prvorođenu, onu koja nikad ne skreće, koja se nikad ne zamara, Sveto Deset, koje drži ključ svih stvari."

Broj 10 je vrlo značajan jer se u kabali vezuje za Shekinu (ženska prisutnost Božja), a njezina sefira je Malkut ili broj 10, u ovoj molitvi desetka se vezuje za majku. Uzmimo u obzir da u vrijeme Pitagore i barem do srednjeg vijeka nema dokaza da su kabalisti koristili drvo života sa 10 sfera, što će reći da je ovo najvjerojatniji izvor te kozmologije.

Sveto "četiri" su 4 elementa od kojih se kozmos sastoji.

član
    Quote Originally Posted by tehuti View Post
    Kao paralela ovoj molitvi i njenoj kozmologiji, prilažem drugu:

Pitagorejska molitva upućena Dekadi, sv. tetraktisu (molitva stvara gotovo 2600 godina)

"Blagoslovi nas božanski broju, ti koji si stvorio bogove i ljude! O sveti, sveti Tetraktise, ti koji sadržiš korijen i izvor vječnog toka stvaranja! Jer božanski broj počinje čistim i dubokim jedinstvom i doseže sveto četiri; potom stvara majku svega, koja sve povezuje, prvorođenu, onu koja nikad ne skreće, koja se nikad ne zamara, Sveto Deset, koje drži ključ svih stvari."

Broj 10 je vrlo značajan jer se u kabali vezuje za Shekinu (ženska prisutnost Božja), a njezina sefira je Malkut ili broj 10, u ovoj molitvi desetka se vezuje za majku. Uzmimo u obzir da u vrijeme Pitagore i barem do srednjeg vijeka nema dokaza da su kabalisti koristili drvo života sa 10 sfera, što će reći da je ovo najvjerojatniji izvor te kozmologije.

Sveto "četiri" su 4 elementa od kojih se kozmos sastoji.
    I ja se vć više godina svakodnevno molim SVETOM TETRAKISU, ali tetrakisu biologije. Sveta četiri slova biologije - genske abecede ATGC grade sva živa bića flore i faune na Zemlji. To je ipak, nešto, zar ne?

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by geza View Post
    I ja se vć više godina svakodnevno molim SVETOM TETRAKISU, ali tetrakisu biologije. Sveta četiri slova biologije - genske abecede ATGC grade sva živa bića flore i faune na Zemlji. To je ipak, nešto, zar ne?
    Jasno. ATGC kao četiri elementa genetike. Zanimljiva analogija.

Znači ipak si religiozan.

član
    Quote Originally Posted by tehuti View Post
    Jasno. ATGC kao četiri elementa genetike. Zanimljiva analogija.

Znači ipak si religiozan.
    Odakle Vam to " Znači ipak si religiozan. " Što znači biti religiozan? Ako Vi kojim slučajem vjerujete u Boga pa ste zato religiozni, onad moja malenkost koja ZNA Boga, je nešto posve drugo od Vašeg ( ili bilo čijeg drugog ) vjerovanja.
    Ne radi se tu samo o " zanimljivoj anlaolgiji ", već o VELIKOM OTRIĆU, koje sve više i više postaje poznato u svijetu, ali ne i u Hrvatskoj. Kako Hrvat može otkriti nešto VELIKO, tako što je nemoguće, zar ne gospodine?

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by geza View Post
    Odakle Vam to " Znači ipak si religiozan. " Što znači biti religiozan? Ako Vi kojim slučajem vjerujete u Boga pa ste zato religiozni, onad moja malenkost koja ZNA Boga, je nešto posve drugo od Vašeg ( ili bilo čijeg drugog ) vjerovanja.
    Ne radi se tu samo o " zanimljivoj anlaolgiji ", već o VELIKOM OTRIĆU, koje sve više i više postaje poznato u svijetu, ali ne i u Hrvatskoj. Kako Hrvat može otkriti nešto VELIKO, tako što je nemoguće, zar ne gospodine?
    Ovo moje je bila samo šala.

Očekivao sam pokoji smajlić.

No, svejedno, upravo ste. Ja bih samo dodao da velika otkrića i počivaju na analogijama. Priroda tako funkcionira. Hermetički zakoni podudarnosti i korespondendcije se ogledaju u apsolutno svemu.

član
    Ta analogija je pre ozbiljna da bi bila šala. Zanimljivo je da ste Vi jedan od rijetkih koji kaže da se velika otklrića zasnivaju na anlogijama. Naravno, znam, da je to tako, ali obično sam dobivao blato u lice kad god sam spomenuo da se moja ( ili moje ) spoznaje zasnivaju na anlogiojama. Tako na primjer, ako se sva biologija svijeta zasniva na nukleotidima ATCG i njihoivim kombinacijama, onda sve ono što jest biologija i što čini biologija jest analogno četveronožnim životinjama ili četverotaktnim motorima koji juracaju po cesti!?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread