+ Reply to Thread
Results 1 to 10 of 10

Thread: 144,000 odabranih

tehuti's Avatar
    size="tall"

144,000 odabranih

"I začuh broj zapečaćenih: sto i četrdeset i četiri tisuće zapečaćenih od svakoga plemena sinova Izraelovih:

Od plemena Judina dvanaest tisuća zapečaćenih: od plemena Rubenova dvanaest tisuća; od plemena Gadova dvanaest tisuća;

Od plemena Ašerova dvanaest tisuća; od plemena Naftalijeva dvanaest tisuća; od plemena Manasehova dvanaest tisuća;

Od plemena Simeonova dvanaest tisuća; od plemena Levijeva dvanaest tisuća; od plemena Isakarova dvanaest tisuće;

Od plemena Zebulunova dvanaest tisuća; od plemena Josipova dvanaest tisuća; od plemena Benjaminova dvanaest tisuća zapečaćenih." Otkrivenje 7:4-8

Radi se o dimenzijama Nebeskog Jeruzalema:

"I vidjeh grad sveti, Jerusalem novi, gdje silazi od Boga s neba, pripravljen kao zaručnica, ukrašena zaručniku svojemu." Otkrivenje 21:2

"I grad na četiri ugla stoji, i dužina je njegova, kolika i širina. I izmjeri grad trskom na dvanaest tisuća stadija. Dužina i širina i visina jednaka je." Otkrivenje 21:16

"I izmjeri zid njegov na sto i četrdeset i četiri lakta, po mjeri čovječjoj, koja je anđelova." Otkrivenje 21:17

"I vidjeh, i gle, Janje stajaše na gori Sionskoj i s njim sto i četrdeset i četiri tisuće, koji su imali ime njegovo i ime Oca njegova napisano na čelima svojim." Otkrivenje 14:2

Sve su vezane za opis "duhovne zajednice" Novog Jeruzalema. Zanimljivo je da je "čovječja mjera" izjednačena sa anđeoskom i ona iznos 144 lakta. Čovjek čije su mjere anđeoske - savršeni čovjek - duhovni "Izrael" (Yashar + El = direktno k Bogu).

Oblik Novog Jeruzalema je savršena kocka. Kocka je simbol 7 dana stvaranja (6 ploha + centar), u masoneriji kocka predstavlja savršenu dušu, itd. Sjetimo se da je i svetinja nad svetinjama Solomonovog hrama opisana kao savršena kocka (1 Kraljevima 6:20). Ne ulazeći sad u kompleksne gematrijske/izozefijske račune, ono što je u Spisima mišljeno pod koncepcijom kocke je "savršenstvo". Po Swedenborgu 12 x 12 (baza x visina na bazu) u kocki Novog Jeruzalema predstavlja jednaku mjeru Dobra i Istine. Dobro je iskonski korijen svih eona, emanacija, to je Bog sam. Istina je emanacija Dobra, Istina se živi u određenom stupnju, ovisno o pojedinčevoj duhovnoj situaciji. Dakle, prema Swedenborgu (poznati protestantski mistik 18.stoljeća) Novi Jeruzalem u obliku kocke predstavlja savršeni balans prebivanja u Dobru i izvršavanja Istine. To je ideal savršene duše.

Ta "divovska" kocka koja je Nebeski Jeruzalem je ustvari simbol ljudske duše. Novi Jeruzalem je prikazan simbolički kao zaručnica. U kršćanskom misticizmu, posebno od sv. Bernarda od Clairvauixa nadalje, zaručnica predstavlja ljudsku dušu, dok je zaručnik Bog sam. Konzumacija mističkog braka je ustvari unija čovjeka i Boga.

Kod masona vrijedi pravilo da je duša u prirodnom stanju pada nesavršen grub kamen koji treba klesati sve dok ne postane savršena kocka, tj. dušu treba njegovati dok se ne postigne savršenstvo ili prosvjetljenje/poboženje - ultimativna kontemplativna unija.

Meni je zanimljivo da indijci uče da tijelo ima 72000 nadija,energetskih kanala. Da li duhovno tijelo,duša ima slično 72000 ? Ta veza bi bila 144000 !?

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by Slap View Post
    Meni je zanimljivo da indijci uče da tijelo ima 72000 nadija,energetskih kanala. Da li duhovno tijelo,duša ima slično 72000 ? Ta veza bi bila 144000 !?
    Interesantno. Nisam se toga sjetio. Moguće. Ja sam više ciljao na ideju da se čovjek treba "skockati" - postati čista duša - savršena kopija Jeruzalemskog hrama.

One Jehovinske doslovne interpretacije ne pušim. Nikakvih 144000 izabranika na ovoj zemlji. Ono što oni nikako da shvate jest to da je dokazan utjecaj gnosticizma na Otkrivenje i da je to najsimboličkiji, najezoterniji tekst u službenom kršćanskom kanonu.

da, taj broj sam po sebi ne znaci neko ogranicenje na 144000 (Odabranika), vec ima kontekstualno znacenje

Quote Originally Posted by tehuti View Post
    One Jehovinske doslovne interpretacije ne pušim. Nikakvih 144000 izabranika na ovoj zemlji. Ono što oni nikako da shvate jest to da je dokazan utjecaj gnosticizma na Otkrivenje i da je to najsimboličkiji, najezoterniji tekst u službenom kršćanskom kanonu.
    Jehovini svjedoci ne govore o tih 144000 "na zemlji" ,oni tvrde da će odlepršati u Nebo.
    Nešto slutim prema Otkrivenju da bi "uvjet" dolaska Krista bilo buđenje 144000 prosvjetljenih iz maloga mnoštva. Oni bi bili poligon,učitelji za buđenje svih ostalih koji su spremni prigrliti Istinu,Boga.

Quote Originally Posted by todaytonight View Post
    da, taj broj sam po sebi ne znaci neko ogranicenje na 144000 (Odabranika), vec ima kontekstualno znacenje
    Ta brojka bi se odnosila ne na odabranike nego na provoodabranike,na učiteljsku elitu.

Quote Originally Posted by Slap View Post
    Ta brojka bi se odnosila ne na odabranike nego na provoodabranike,na učiteljsku elitu.
    mislis valjda na sve one koji sire evandjelje po prasumama amazone i koji ispovijedaju milost Bozju

Quote Originally Posted by tehuti View Post
    Potpisujem. Ne samo što bi bilo prebanalno, već je samo Otkrivenje toliko krcato alegorijama i simbolizmom, da bi bilo dječje naivno vjerovati u doslovnih 144 000 ljudi.
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by dux pessimus View Post
    Potpisujem. Ne samo što bi bilo prebanalno, već je samo Otkrivenje toliko krcato alegorijama i simbolizmom, da bi bilo dječje naivno vjerovati u doslovnih 144 000 ljudi.
    Dječje ili ne, ja osobno nemam ništa od toga da spise tumačim doslovno. U tome nema duhovnog i intelektualnog kruha, već samo dogma. A nakon onoga što se zna o Otkrivenju i o porijeklu tih doktrina, sasvim sigurno da neću Otkrivenje uzimati doslovno.

Yep. Nemam što za dodati, sve si rekao.
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

+ Reply to Thread

Tags for this Thread