+ Reply to Thread
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 14 of 14

Thread: Broj 666

Ajant's Avatar
    Ja bih samo htio napisati da je krivo misliti kako je Gospod (samo) Sunce, jer bi to bio odraz potpunog pada u tamu materijalizma, a što bi bila simbolika 666.

Jer Bog nije samo Sunce, mjesec, ili svemir. On ne robuje takvim stvarima. Bog je jednostavno Bog, ili B_G kako bi neki rekli.

To bi bilo moje tumaćenje.

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by Ajant View Post
    Ja bih samo htio napisati da je krivo misliti kako je Gospod (samo) Sunce, jer bi to bio odraz potpunog pada u tamu materijalizma, a što bi bila simbolika 666.

Jer Bog nije samo Sunce, mjesec, ili svemir. On ne robuje takvim stvarima. Bog je jednostavno Bog, ili B_G kako bi neki rekli.

To bi bilo moje tumaćenje.
    Od svih materijalnih stvari sunce je najvelebniji i najtrajniji simbol za Boga. No samo simbol. U trenutku čim simbol potpuno zamijeni ono što predstavlja, to postaje idolatrija.

Zato ako već želimo simbolički reći "izvor svega, toplina, ljubav, sveprisutnost..." možemo to slikovno i konceptualno prikazati kao sunce koje širi svoje toplinske i svjetlosne zrake utjecaja u beskraj, sunce koje je u centru cijelog bitka, a ne samo sunčevog sustava. To je duhovno sunce.

No svi, simboli, kako god visoko i estetski lijepi mogu samo dočarati neke božanske atribute, nikako ne mogu zamijeniti sam koncept Boga.

Ajant's Avatar
    Quote Originally Posted by tehuti View Post
    Od svih materijalnih stvari sunce je najvelebniji i najtrajniji simbol za Boga. No samo simbol. U trenutku čim simbol potpuno zamijeni ono što predstavlja, to postaje idolatrija.

Zato ako već želimo simbolički reći "izvor svega, toplina, ljubav, sveprisutnost..." možemo to slikovno i konceptualno prikazati kao sunce koje širi svoje toplinske i svjetlosne zrake utjecaja u beskraj, sunce koje je u centru cijelog bitka, a ne samo sunčevog sustava. To je duhovno sunce.

No svi, simboli, kako god visoko i estetski lijepi mogu samo dočarati neke božanske atribute, nikako ne mogu zamijeniti sam koncept Boga.
    Da, to bi bilo ono što sam ja želio reći, samo to nisam sročio na taj način.

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by Ajant View Post
    Da, to bi bilo ono što sam ja želio reći, samo to nisam sročio na taj način.
    Super sinkronizacija.

U principu sve je jasno: čovjeku je dozvoljeno da koristi ma koji god simbol. Samo je bitno da se ne zaljubi u formu i zaboravi na sadržaj ili da sadržaj previše ne poistovjeti sa simbolom. Trebao bi u svijesti držati ideju da sadržaj nadilazi formu. U slučaju boga, to je beskonačno puta sveobuhvatnije od same forme, simbola ili analogije kojom možemo ilustrirati doktrinu o postojanju boga.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread