+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: Platonska ljubav

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Platonska ljubav

Koliko shvaćam takva je ljubav najčešće prisutna između pravih prijatelja.

Seskualna napetost je nadomještena tj. potisnuta ljepotom iskrenog i dubokog odnosa, gdje ljudi uživaju jedni u drugima unutar sfera, koje nisu seksualno nabijene.

E sad, pitam se je li ta platonska ljubav zapravo samo uvertira u stvarnu, duboku ljubav, gdje prave vrijednosti (pod prave vrijednosti držim one, koje se ne mogu kupiti novcem) toliko zbliže ljude da se potreba za dodirom jednostavno dogodi sasvim prirodno.

Jer

Kad ti je netko vremenom sve ljepši i ljepši iznutra, postaje ti ljepši i izvana pa mi se tako platonska ljubav čini samo kao duuuga topla predigra za ostvarenje ljubavi i kroz ljubav(ničk)i čin.

Što vi mislite?

usamljena dobrica tojeh's Avatar
    Po mome skromnom iskustvu, svaka dobra veza bi trebala početi i trebala bi s temeljiti na iskrenom i sveobuhvatnom prijateljstvu......
    Ako se jednog dana dogodi "klik" onda će to i prerasti u nešto više od "samog prijeteljstva", ako se ne desi, ostaje samo ta platonska ljubav, kako ju ti zoveš, ili platonska veza, koja se nažalost ipak izgubi nakon nekog vremena, jer se jednostavno stvari u životu mijenjaju, pa tako i mi sa njima......
    Nažalost, često se desi da baš taj prelazak, pogotovo ako sudionici nisu postavili sve na svoje mjesto, može uništiti apsolutno sve
    "Muškarac nikad nije viši nego kad klekne i pomogne djetetu"
    Abraham Lincoln
    potreba

persona non gratis
    To ti je kao sa gurmanom i zdravom hranom.

Gurman može naučiti da se zdravo, vegetarijanski hrani, ali to ne znači da nekad neće poželeti da pojede i deset upola s lukom.

A od tog izvora su dva putića.
    (to eat, or not to eat )

usamljena dobrica tojeh's Avatar
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    To ti je kao sa gurmanom i zdravom hranom.

Gurman može naučiti da se zdravo, vegetarijanski hrani, ali to ne znači da nekad neće poželeti da pojede i deset upola s lukom.

A od tog izvora su dva putića.
    (to eat, or not to eat )
    sad sam ogladnio

ali koliko sam upučen, postoji i način da se bude gurman, lijepo izgleda, ali i bude fit i zadovoljan......
    mislim da ću istražiti to područje uskoro......
    sorry, ovo nije bila tema
    "Muškarac nikad nije viši nego kad klekne i pomogne djetetu"
    Abraham Lincoln
    potreba

Arwen's Avatar
    Možda ja krivo razumijem pojam platonske ljubavi, ali to definitivno nije ono što osjećam prema prijateljima. Platonska ljubav bila bi mi ona koja je po svemu nalik ostvarenoj, samo što je iz nekog razloga kod nje izostao onaj tjelesni dio priče.
    Imala sam dvije platonske ljubavi. Obje su trajale godinama i za mene su bile jako važne i ozbiljne. Ima nešto u tim neostvarenim ljubavima, zato što su neostvarene kao da su neprežaljene, vječne. U prvom slučaju radilo se o daljini, ali i o tome da je on za vrijeme rata dolazio iz nama neprijateljske zemlje, pa se nismo mogli viđati. Dugi niz godina smo dobri prijatelji i među nama odavno nema kemije, ali je ostalo ono nešto, zbog čega je njemu oženjenom i ocu dvoje djece i danas krivo kad ga oslovim s 'prijatelju'.
    Druga pak priča nije se dogodila jer je njemu smetalo što nismo iste nacionalnosti. Imam ime koje govori sve i mislim da on nije mogao preći preko te činjenice. On je bio i ostao moja najveća ljubav prije muža. Godinama sam mislila da me prezirao, jer je prema meni bio iznimno neugodan čitavo vrijeme dok sam ja njemu doma pisala pjesme . A onda se desilo da mi je njegov bivši školski kolega iz klupe i blizak prijatelj svih ovih godina, na vijest da se udajem rekao: 'kad Goran sazna, neće mu biti svejedno'. 9 godina poslije ja saznam da njemu neće BITI svejedno. A nikada se nismo ni poljubili.
    Možda su te ljubavi i najbajkovitije, jer se onaj očekivani moment nikad ne dogodi, pa kao da zauvijek ostane visjeti u zraku. Ostvarene ljubavi uvijek imaju svoj tijek, ona napetost tek je uvertira, zato meni u sretnom braku nedostaje samo malo dobrog starog kontanja. Najljepša je ta neizvjesnost, barem ako se mene pita.
    A prijatelje volim kao rodbinu, tu nema napetosti, ni one platonske, a pogotovo ne fizičke.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

atomski s desna! scarletlemur's Avatar
    slažem se s miss i dodajem....platonska je ljubav nešto tako nevino, čežnjivo, izrazito čuvstveno. tako cjelovito, stvarno, nesebično, neraskidljivo i neutaživo.
    u usporedbi sa iskalkuliranom, polovičnom il površnom tjelesnošću...samo ovu platonsku ljubav pod ljubav brojim.

Arwen's Avatar
    Quote Originally Posted by scarletlemur View Post
    slažem se s miss i dodajem....platonska je ljubav nešto tako nevino, čežnjivo, izrazito čuvstveno. tako cjelovito, stvarno, nesebično, neraskidljivo i neutaživo.
    u usporedbi sa iskalkuliranom, polovičnom il površnom tjelesnošću...samo ovu platonsku ljubav pod ljubav brojim.
    Jel vi to mene jebete?

ovaj tvoj potpis uz post me nasmijao do suza. baš se super uklapa, isprva sam i mislila da je dio posta, lol.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Platonska ljubav je osnovna škola, ajd možda i srednja

Platonska ljubav može biti i tragična, isto kao i ona tjelesna.

Platonska ljubav, generalno, puši od prave ljubavi.

Tatum's Avatar
    Quote Originally Posted by Interpol View Post
    Platonska ljubav, generalno, puši od prave ljubavi.
    Hm, ljubav je ljubav i nemre bit pravija nego je kakva je.

A kad smo kod platonske ljubavi moram reći da jednako može biti bolna poput bilo koje neuzvraćene. Pokušavam analizirati svoj odnos s jednim prijateljem za koji se bojim da postaje platonska i to s njegove strane a ja zazirem od svakog poimanja greške u koju bi se uvukla i ne htijući i izbjegavajući.
    Problem? Jest. A kako se uvjeriti u potencijalnu opasnost u svrhu izbjegavanja iste?

Nadam se odgovoru vrlo, vrlo iskusnih. Ne vidim ih ovdje.
    Last edited by Tatum; 30-09-11 at 21:05. Reason: višak slova

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Otvoreno; iskrenošću.
    Ne odgađati.

Ako su si ljudi dobri, ako ih povezuju stvarne vrijednosti, onda, mišljenja sam, ne treba dozvoliti da bilo što, što "visi u zraku", te odnose poljulja. A ako ih može poljuljati, onda odnosi iovako nisu bili bazirani na stvarnim vrijednostima (već na prijetvornosti i pokušajima manipulacije) pa zar nije bolje otkriti takvo što prije, nego kasnije?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread