+ Reply to Thread
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 15 of 15

Thread: Havarije nuklearnih elektrana u japanu

Quote Originally Posted by enky View Post
    *Da objasnim zašto mi je čudno - radioaktivnost ima svoj vijek trajanja, koji sigurno nije par dana. Dotakne li tlo, napravit će štetu u trajanju od par mjeseci do par godina. Svakako ne par dana.
    upravo citam AU ABC :: zracna masa nad EU akumulirana iz japanskog ioniziranog isparavanja ispumpane vode u procesu rucnog hladjenja nuklearke Fukushima-1 NPP vjerojatno sadrzi cestice jodina 131 kojih je radijacijski impact 1,000 puta manji od zubarskog X-raya

no, vijest svega par minuta stara izvjestava da je visokotoksicni plutonijum zabiljezen u tlu pored elektrane . plutonijum se, kaze izvor, oslobadja vrlo sporo i ostaje visokoopasno radioaktivnim stotinama tisucama godina . ako se unese u respiratorni sistem, tamo ostaje zauvijek, kaze jedan profesor Neurologije i nuklearne medicine, zastupnik tijela zaduzenog za tzv Social Responsibility .

japanska opozicija smatra da sadasnja civilna vlast zemlje nije sposobna adekvatno nositi se s momentalnom nuklernom krizom u zemlji

član
    Kada se govori o radioaktivnosti kod NE onda je to radioaktivnost atoma koji su nastaju nakon raspada uranskih ili plutonijskih jezgri u nuklearnom gorivu. Koji sve atomi tu nastaju može se naći u svakoj fizici, ili na internetu. Što to praktički znači? Znači to da se nastali atomi i dalje transmutiraju ( pretvaraju ) u stabilne ili druge atome time što iz svojih jezgara izbacuju alfa čestice koje se sastoje od dva neutrona i dva protona i može ih zaustaviti list papira, zatim su tu beta čestice što su elektroni iz jezgre atoma. One same po sebi nisu radioaktivne. Njihova energija u obliku brzine nanosi štetu živim stanicama tako što razbija kemijske veze i stvara ione. Treće su gama čestice visoko energetski fotoni koji imaju znatno veću prodornost os alfa i beta čestica i te čestice su naročito štetne za tkiva i stanice u živim bićima, ako pređu stanovite mjere. Tako, općenito se može reći, da imamo dvije vrste radioaktivnosti koja mogu utjecati na zdravlje čovjeka. Prvo je ono koje dolazi kao zračenje nekog radioaktivnog izvora, recimo od radioaktivnog kobalta ili cezija, i drugo je ako se radioaktivni atomi unose u ljudski organizam disanjem, hranom ili injekcijom. Kada se govorio o opasnostima po ljudsko zdravlje u slučaju havarija NE kao što je bilo u Černobilu ili sada u Japanu, uvijek se opasnost odnosi na radioaktivne atome koji nastaju u havariji i putem zraka ili hrane mogu ući u ljudski organizam.Kad se to dogodi počine destrukcija molekularnih struktura u stanicama koje čine život i tako nastaje radioaktivna bolest, koja kod velikih ozračenja završava smrću.
    Opasni radioaktivni materijal iz jezgre reaktora direktno se ne prenosi zrakom već samo kao ozračeni drugi materijali koji su kao radioaktivna para, voda ili prašina radioaktivno zagađuju bližu ili daljnju okolinu. Naj opsaniji slučajevi su kada nastaje velika količina radioaktivne prašine ( kao u Černobilu ) koja se diže u zrak,a zatim tu prašnu vjetrovi odnose dalje od mjesta havarije i ztaim kao oborine padaju na zemlju. Iz zemlje radioaktivni atomi ulaze u biljke koje jedu krave i tako dobijemo radioaktivno mlijeko opasno po život.Ili, recimo dobijemo radioaktivnu salatu!? Ovisno o količini i vrsti radioaktivnih „ oborina „ može se govoriti i stupnju zagađenosti oko mjesta havarije, ili na udaljenijim mjestima, što se relativno lako ustanovljava Gajgerovim brjačima.

Aktivni fisijski proces u rekatorima NE uvijek proizvodi kojekakva zračenja koja su pod kontrolom i zaštitom ( čelik, beton, olovo, voda ), ali kad radioaktivni atomi probiju barijere zaštite tada postaju opasni, ako pređu stanovite granice.

Kod toga treba znati da smo mi izloženi stalnom radioaktivnom zračenju jer je radioaktivnost spontani proces raspada atoma sve do kalcija i malo ljudi zna da su više ozračeni u jednom zrakoplovu koji leti preko atlantika nego ako su u dvorištu neke NE. ili imamo u svijetu krajeve sa stalnim povišenim radioaktivnim zračenjem na koji ljudi žive godinama i nikome ništa, kao što je to slučaj u nekim dijelovima Švedske.

Radiaktivnost naročitio povišeno gama i neutronskog zračenja je uvijek opasno ako nije pod kontrolom. Havarije o kojima se ovdje govori su teški nepredviđeni događaji, ali mi takvih događaja imamo skoro svakodnevno u slučajevima raznih fizičkih i kemijskih havarija gdje godišnje gine na tisuće ljudi i o tome se ne govori. Ali u slučaju radioaktivnih havarija sve postaje MISTIČNO, nevidljiva i neopipljiva i moguće dugoročno opasno
    Čovjekova sudbina je da se bavi i s takvim OPSANIM STVARIMA i zato ima um i sposobnost da se štiti i zaštiti sve dok ne dođe do havarije koja izmiće ljudskog kontroli.

Osobno mi je potpuno paradoksalno i pokazuje se sva hipokrizija kada se ljudi plaše s NUKLERANIM ELEKTRANAMA a o stokovima nuklearnih bombi diljem svijeta, koje su milijun puta, ili apsolutno puta opasnije od svih NE zajedno u svijetu ni riječi.

član
    TEK TOLIKO DA ZNATE. Hillary Clinton upravo kaže: „ Nearly 20 years after the end of the Cold War, the world has more than 20,000 nuclear weapons. „

Quote Originally Posted by geza View Post
    Kod toga treba znati da smo mi izloženi stalnom radioaktivnom zračenju jer je radioaktivnost spontani proces raspada atoma sve do kalcija i malo ljudi zna da su više ozračeni u jednom zrakoplovu koji leti preko atlantika nego ako su u dvorištu neke NE. ili imamo u svijetu krajeve sa stalnim povišenim radioaktivnim zračenjem na koji ljudi žive godinama i nikome ništa, kao što je to slučaj u nekim dijelovima Švedske.

..

TEK TOLIKO DA ZNATE. Hillary Clinton upravo kaže: „ Nearly 20 years after the end of the Cold War, the world has more than 20,000 nuclear weapons. „
    ti, geza, kao moj sin danas ...
    kako je zahvaljujuci njemu po cijeli dan na TV ekranu samo espn sport, zamolim ga da prekrene na vijesti te da se malo obavijesti o 'trenutnoj situaciji' u susjedstvu.
    osupnu me on sa svojom ostrom reakcijom, bukvalno: "Who cares!!! Gee, there’s a nuclear submarine in the ocean! The whole City is in grave danger! Boooo … And, never ever anything happens!” i, naravno, ostane na foxtelu

tek sam se sad odljutila na njega, (narocito zbog toga sto je zvucao kao gotovo razocaran sto se nikada nista niti ne dogodi EEK!), zahvaljujuci ovim gornjim tvojim upisima koji su btw podrobani i nadasve korisni . zaista skrece paznju na globalnu (kontroverznu) situaciju planete i nasih ukupnih aktivnosti u proteklim decenijama

član
    Quote Originally Posted by todaytonight View Post
    ti, geza, kao moj sin danas ...
    kako je zahvaljujuci njemu po cijeli dan na TV ekranu samo espn sport, zamolim ga da prekrene na vijesti te da se malo obavijesti o 'trenutnoj situaciji' u susjedstvu.
    osupnu me on sa svojom ostrom reakcijom, bukvalno: "Who cares!!! Gee, there’s a nuclear submarine in the ocean! The whole City is in grave danger! Boooo … And, never ever anything happens!” i, naravno, ostane na foxtelu

tek sam se sad odljutila na njega, (narocito zbog toga sto je zvucao kao gotovo razocaran sto se nikada nista niti ne dogodi EEK!), zahvaljujuci ovim gornjim tvojim upisima koji su btw podrobani i nadasve korisni . zaista skrece paznju na globalnu (kontroverznu) situaciju planete i nasih ukupnih aktivnosti u proteklim decenijama
    Očito imate inteligentnog sina p ga lipo pozdrabi u moje ime i recimo da se unutar N. podmornice nalazi ŠERVUDSKA ŠUMA ( Snop lansirni cijevi za balističke rakete s nujkleranim bojevim glavama. U toj " šumi " posada trenira " joging ", a svak raketa iz cijevi može sravniti Moskvu, London, Pariz, berlin na " nultu " kotu. Dobro ste primijetili dfa mi skipljamo vodu kao rosu za vrijeme proloma oblaka.
    Inače imam jedn dijagram koji su mi poklonili nuklerani fizičari disdenti iz Los Alamosa sa 100 kvadratiča. U svakom kvadratiču je određeni broj točkica gdje jedna točkica predstavlja razornu snagu svih eksploziva u 2. Svjetskom ratu. Onda imte jedan veći kružić koji obuhvaća 3 tkve točkice, a taj veći kružić je jedna stara N. podmotnica tipa Trident. Dakle, u jednmoj takvoj podmornici u " Šervudskoj šumi " je razorna snaga 3 x ukupne razorne svage u 2. Svjetskom ratu. Iz Toga najbolje vidite u kojem moRu gluposti živimo, pogotovo kad se netko ponovno na ulici dere: DOLE KAPITALIZAM.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread