+ Reply to Thread
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 21 to 25 of 25

Thread: Zato ba bijela vjenčanica?

Tatum's Avatar
    A možda nismo sigurni otkad seže tradicija vjenčanja u bijelom?
    Ne tako davno* u našim se selima mladenka tj nevjesta nije udavala u strogoj bjelini , nego u svečanijoj nošnji s bijelim velom koji ju je izdvajao od ostalih djevojaka ..Nisu u ta vremena ni imućniji ljudi imali toliko bjeline..
    *Ne tako davno sam pretpostavila oko 100 godina...

Zapravo, možda i manje...

Ima li neko etnolog? Ili amater da nam prolista s gugleta

ema007's Avatar
    Ili neka jako stara mladenka, stodvajstgodišnja po mogućnosti

medeari's Avatar
    Evo, ja sam pronašla jedan zanimljiv članak o tome.

http://mladenci.info/2007/02/02/boja...kroz-povijest/
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji neto to je jače od okolnosti koje ih okruuju. Bruce Barton

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Tatum's Avatar
    ETo. Falila sam 100 godina, ali svakako potvrđuje da je bjelina samo minka i nema veze s tradicijom, bar ne na način kako nam danas prezentiraju vjenčanice...a i mladenke..dodue i mladoenje imaju prste u marmeladi oću reći u vjenčanici..pod vjenčanicom...

Junona's Avatar
    davno prije žene su se udavale u najraskošnijoj haljini koju su imale doma ili su si mogle priuštiti da ju izrade, neovisno o boji...
    no 1840-te karaljica Viktorija odabire bijelu boju za svoju vjenčanicu i tu počinje trend bijelih vjenčanica...

bijela vjenčanica ne označava nužno nevinost po pitanju djevičanstva nego nevinost po stupanju u takvu vrstu veze to jest braka...

tako da ako se prvi put udajete naravno da je lijepo nositi bijelu vjenčanicu ako to želite, ali ako se radi o trećem ili recimo četvrtom braku tada ta bijelina gubi svoj smisao... (naravno tko želi može nositi bijelu i na desetoj udaji...)

i jedna prikladana o haljinama...

Udata u bijelom, imat će odabrala je najbolje. Udata u sivom,ići će daleko. Udata u crnoj boji, poželjet će se vratiti. Udata u crvenom, poželjet će smrt. Udata u plavoj boji, uvijek će bit u pravu.Udata u zelenom, stidi se da bude vidjena. Udata u smeđoj boji, živjeti će izvan grada.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread