+ Reply to Thread
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 38

Thread: Islamski pojmovnik - diskusija

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Hvala i-s-l-a-m-i-cu na Islamskom pojmovniku i ovoj temi. Stvarno dobro dođe.

Evo i pitanja:
    Kako smo se dogovorili da ćemo iza "stranih riječi" u zagrade stavljati i prijevode, muči me što staviti iza pojma 'džin'.
    Kako bi taj pojam mogli najbolje prevesti, objasniti?
    Danas sam, čitajući neke rasprave, pomislila kako bi bilo najbolje prevoditi ga kao 'duh', a ne kao 'zao duh'?
    Opet, ne valja niti to.
    K tome, iako postoje posebni pojmovi za 'zle džine', taj se pojam ponajviše koristi kao opis upravo zlog duha.

Eto, pa molim pomoć.

Quote Originally Posted by enky View Post
    Hvala i-s-l-a-m-i-cu na Islamskom pojmovniku i ovoj temi. Stvarno dobro dođe.

Evo i pitanja:
    Kako smo se dogovorili da ćemo iza "stranih riječi" u zagrade stavljati i prijevode, muči me što staviti iza pojma 'džin'.
    Kako bi taj pojam mogli najbolje prevesti, objasniti?
    Danas sam, čitajući neke rasprave, pomislila kako bi bilo najbolje prevoditi ga kao 'duh', a ne kao 'zao duh'?
    Opet, ne valja niti to.
    K tome, iako postoje posebni pojmovi za 'zle džine', taj se pojam ponajviše koristi kao opis upravo zlog duha.

Eto, pa molim pomoć.
    Dzinni su dio duhovnog svijeta koji postoji usporedo s nasim. Postoji vise teorija, objasnjenja i slicno... Detaljnije, tijekom sutrasnjeg dana s Bozjom pomoci, na temi "Islamski pojmovnik"
    Upali svjetlo svoje duse, lakse ces putovati...
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Hvala i za to, no meni treba da se konkretno dogovorimo što stavljati kao prijevod iza pojma 'džin' u postovima: Duh, zao duh, nevidljivo biće stvoreno iz vatre, nevidljivo stvorenje ili nešto treće ?

Quote Originally Posted by enky View Post
    Hvala i za to, no meni treba da se konkretno dogovorimo što stavljati kao prijevod iza pojma 'džin' u postovima: Duh, zao duh, nevidljivo biće stvoreno iz vatre, nevidljivo stvorenje ili nešto treće ?
    Nesto trece ili nesto peto? Tesko je prevesti jednom rijecju jer svaki moguci izraz je previse iskljuciv a arapski pojam "dzinn" nije iskljuciv. Dzinn moze biti musliman a i ne mora. Dzinn moze biti pozitivan ali vecinom nije. Ono sto je svim dzinnima zajednicko je da su nama nevidljivi (u vecini situacija - opet ne mozes biti iskljuciv) i da su stvoreni od vatre.

A recimo, hipotetski, da mi netko prisloni pistolj na celo i kaze: Moras reci jednu rijec koja bi znacenjski bila najbliza pojmu dzinn! - rekao bih: duh - (ali posebne vrste ). A kakva je to posebna vrsta, procitajte sutra u tijeku dana samo na temi ISLAMSKI POJMOVNIK

Arwen's Avatar
    Ja mislim da su džinni demoni. Znamo za njih i i mi biblijaši.
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.
    Rimljanima 8:38, 39

Arwen's Avatar
    Imam jedno pitanje, ali najprije da naglasim da nije provokacija, da se ne bi netko uvrijedio, molim vas.

Mene zanima džihad. Naime, kršćani su vodili križarske ratove, koje Biblija ne spominje, dok je ubijanje direktno zabranjeno petom Božjom zapovjedi-da Isusov zakon ljubavi i oprosta i ne spominjem. Dakle, oni koji to čine, u svoje ili Božje ime, ogrešuju se o Božji zakon i jao im se na Sudnji dan.

Je li džihad dio Kur'ana i može li mi ga netko objasniti tako da shvati ova usijana pacifistička glava?
    Jer sam uvjeren, da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sadašnjost, ni budućnost, ni sila,
    Ni visina, ni dubina, ni drugo kakvo stvorenje ne može nas rastaviti od ljubavi Božje, koja je u Kristu Isusu, Gospodinu našemu.

Arwen's Avatar
    Islamic, samo da znaš, ja se malo bojim dolaziti na islamske teme, da nekog ne uvrijedim. Zato nisam jako aktivna tu, da ne misliš da namjerno ignoriram. I hvala ti što si me pozvao.

Zanima me još, od čega je, po islamu, sastavljeno ljudsko biće? U kršćanstvu razlikujemo duh, dušu i tijelo. Voljela bih znati izvorni naziv za svaki dio i pojašnjenje, odnosno što svaki od njih konkretno uključuje ili podrazumijeva.

Quote Originally Posted by Arwen View Post
    Ja mislim da su džinni demoni. Znamo za njih i i mi biblijaši.
    Moze biti, ha i ne mora. Premisljao sam se izmedju pojmova "duh" i "demon" ali je prevagnula ideja da je kontekst uz pojam "demon" strogo negativan pa sam se odlucio za duh. No, svakako, demon je takodjer vrlo blizu.

Quote Originally Posted by Arwen View Post
    Islamic, samo da znaš, ja se malo bojim dolaziti na islamske teme, da nekog ne uvrijedim. Zato nisam jako aktivna tu, da ne misliš da namjerno ignoriram. I hvala ti što si me pozvao.

Zanima me još, od čega je, po islamu, sastavljeno ljudsko biće? U kršćanstvu razlikujemo duh, dušu i tijelo. Voljela bih znati izvorni naziv za svaki dio i pojašnjenje, odnosno što svaki od njih konkretno uključuje ili podrazumijeva.
    Draga Arwen,
    mislim da bi ti ovaj (LINK) bio vrlo zanimljiv. Govori o islamskom ucenju o Bogu, Njegovim svojstvima te covjeku i nasim svojstvima (nacin stvaranja, sastavni dijelovi, osnove, praiskonski temelji...).

Takodjer, na ovom LINKU se nalazi kratak tekst o nefsu i ruuhu (duhu i dusi) s islamskog stanovista. Naime, to su ta dva naziva u originalu. Na ovom linku su u zagradama velikom vecinom nazivi sura (kur'anskih poglavlja)

Postoji kur'anski stavak (ajet) koji kaze: "Pitaju te o duhu, reci šta je duh - samo Gospodar moj zna, a vama je dato samo malo znanja." (poglavlje el-Isra (Nocno putovanje), 85)a

Takodjer, vrlo indikativan ajet (stavak) navodi jedan dogadjaj u praiskonu koji je, da tako kazem, razlog cijelom ljudskom postojanju. Taj stavak glasi:
    "I kad je Gospodar tvoj iz kičmi sinova Ademovih izveo potomstvo njihovo i zatražio od njih da posvjedoče: Zar ja nisam Gospodar vaš? Oni su odgovorili : Jesi, mi svjedočimo." (El-Araf, 172)

Taj dogadjaj (priznavanje Gospodara) i to stanje potvrdjivanja je nesto kao cilj kojem se dusa treba vratiti. No, detaljnije cemo kad procitas ove linkove te ako bude kakvih podpitanja.

Naime, izbjegavat cu stavljati rasprave i ovakva pojasnjavanja tamo u glavnu temu pojmovnika ali ovdje mozemo razgovarati do mile volje.

Arwen, molim te, nemoj se bojati pitati, govoriti, razgovarati - pa nismo mi tako uvrijedljivi Salu na stranu, ali zbilja pitaj sto god ti padne na pamet, u kakvom god obliku i sto god te muci o islamu.

Pa ja sam, hvala Bogu, u islamu pa opet cesto imam takvih pitanja koja postavljam samom sebi i drugima da se zabrinem...

Samo pitaj, pricaj, govori... Sto god pozelis...

Duxov post o "dzihadu" je premjesten na glavnu temu ISLAMSKI POJMOVNIK (link).

+ Reply to Thread