+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: Arterijska hipertenzija

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Hipertenzija

Hipertenzija (hipertonija) - povećani krvni pritisak, prejak tlak krvi tj. stanje povišenog sistoličkog (klik) ili dijastoličkog tlaka.

Na žalost, hipertenzija nema simptoma sve dok se njene komplikacije ne razviju,
    stoga je preporučljivo s vremena na vrijeme provjeravati svoj krvni tlak, čije se vrijednosti drže normalnom ukoliko se kreću od 120/80mmHg do 140/90mmHg, a ovisno radi li se o mlađoj ili starijoj osobi.

Medicina, bez obzira na gore rečeno, smatra hipertenzijom onu razinu arterijskog tlaka, koja za sobom donosi (poveću) vjerojatnost patološkog ishoda.

Od znakova, koji govore o nastanku komplikacija, prouzrokovanih hipertenzijom, primjećujemo glavobolju (najčešće u predjelu zatiljka) i vrtoglavicu, s time da se glavobolja u gro slučajeva ponajviše javlja ujutro.
    Hipertenzija može dovesti do ishemičnog ili hemoragičkog inzulta, hipertemične encefalopatije te mnogo čemu drugom, a ovisno o bolesti zahvaćenim organima, kao što je npr. retinopatija (oblik neupalnog oštećenja mrežnice, nastao, jelte, radi loše opskrbe krvlju) ili, pak, arteriolonefroskleroza (destruktivna promjene krvnih žila bubrega, što može završiti i otkazivanjem bubrega u potpunosti, pošto dolazi do atrofije, radi neprehranjenosti bubrežnog tkiva) itd.

Na ovoj temi možemo razgovarati o prevenciji arterijske hipertenzije, liječenju (i odnosima liječnika spram pacijenata) te njome prouzrokovanim zdravstvenim problemima, ali i, naravno, o tome kako se osjećamo vezano za sve nabrojano.

član
    Imam povišeni tlak. Bio je dosta povišen (150/100 i više). Uzimao sam tablete, ali sam odlučio prestati s tim. Krenuo sam s nekim prirodnim metodama i uspio sniziti ga na 140/90 i manje. Nekada se povisi, ali nekad (ujutro) je čak dosta nizak.
    Mislim da je bolje smanjiti prekomjernu težinu, više se kretati (rekreativni sport), paziti na hranu (jesti manje, više voća, manje soli). Pokušao sam i s vodom. Neki kažu da uzrok povišenog tlaka može biti i manjak unošenja vode, jer je onda krv gušća i teže prolazi kroz žile (stvara se otpor).
    Vjerujem da postoje i druge (alternativne, prirodne) metode za snižavanje tlaka. Npr. neki čajevi, bijeli luk i sl.

Ovo je više kao primjer, da se može i bez tableta... ali i pitanje, postoje li još neke metode? A vjerujem da postoje i da se može bez te 'kemije'!

Valjalo bi govoriti sporije, jer dok pričamo, ajmo reći, ujednačeno, i zrak cirkulira kroz organizam ujednačeno, a što će svakako pomoći pri regulaciji povišenog krvnog tlaka.
    Smanjivanje tjelesne težine si i sam spomenuo; ono je vrlo bitno, kao, jelte, i kretanje tj. rad na kondiciji.
    Treba izbaciti kavu, ali i cigarete.
    Smanjiti količinu šećera, a povećati unose luka i češnjaka.
    Rjeđe jesti namirnice bogate natrijem (sol, školjke, mrkva, artičoki, slanina, sušena govedina, mozak, bubrezi...), a češće one bogate kalijem (limun, grejp, paradajz, salata, špinat, blitva, banane, krumpir...). Inače, pri vručinama, dakle po ljeti, treba još više paziti na unos kalija pa bi bilo dobro npr. raditi si sok od paradajza.
    E sad, svakako se ne bi "smjelo" uzrujavati i bilo bi super kad bi se čovjek mogao organizirati imati dostatni svakodnevni odmor, no i to često bude problem u ova naša užurbana vremena.

Ne znam više. Kad ću imati vremena, pogledati ću ima li još čega korisnog u knjigama, što imam doma, pa postam.

febo
    Guest
    ja kad kuham u svako jelo u koje ide sol stavim i paradajza radi ravnoteže elektrolita
    ako se izbaci sol dođe do debalansa u organizmu i onda nastaje pizdarija

član
    Sol je zapravo nepotrebna... ali, eto, zbog ukusa, navike (loše), tradicije, se koristi...
    Inače se sastoji od natrija i klora. Jedno i drugo je nepoželjno za organizam! (otrov)
    Za neki debalans zbog soli - nisam čuo!
    Mnogi narodi (tzv. primitivni) ne koriste uopće sol. Znači bez nje se naravno može! To je samo zbog okusa (na koji smo navikli), a ne zbog potrebe!

febo
    Guest
    životinje u prirodi ližu sol instiktivno isto kao malo dijete kad struže zid i jede žbuku zbog kalcija

član
    O.k. to je kalcij (iz žbuke)
    Ali sol? Baš sam danas pročitao ovaj tekst o soli iz knjige Ernsta Güntera - Živjeti bez bolesti
    Ne znam zašto životinje ližu sol? Možda im se isto sviđa okus... Ali Na i Cl nisu nužno potrebni elementi za organizam!

Evo, upravo se sjetih kako bi valjalo izbjegavati i pržiti hranu. Pri tako visokim temperaturama uništava se lecitin, potreban kao protuteža mastima.

medeari's Avatar
    Jedan od glavnih uzroka problematičnog tlaka (kao i hormona) je loš način disanja i psiha.
    Dišemo vrlo plitko, uglavnom samo gornjim dijelom pluća a ono ispravno je trbušno čime pritom i indirektno "masiramo" unutarnje organe i pomažemo im u normalnoj funkciji.
    A psihu vjerujem da nije potrebno posebno naglašavati. Povišen krvni tlak uglavnom ukazuje na osobu koja vrlo emotivno doživljava svijet oko sebe, nesposoban je nositi se sa svojim emocijama jer ne shvaća njihov pravi uzrok i još sve to uglavnom drži u sebi.
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji nešto što je jače od okolnosti koje ih okružuju. Bruce Barton

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

persona non gratis
    i meni je nazarov najpre izbacio so.

umesto soli koristim alge, a slanu hranu jedem samo kad nisam kući (odem na odmor, recimo, pa naručim nešto što nisam sama spremala)

+ Reply to Thread

Tags for this Thread