+ Reply to Thread
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 11 to 20 of 61

Thread: Zahvalnost

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Quote Originally Posted by medeari View Post
    Jedne od najvećih ljudskih kvaliteta koje osobno iznimno cijenim skromnost i poniznost.
    Skromnost je strpljiva savjesnost.
    Proporcionalna je sa samopouzdanjem, samodisciplinom i ustrajnošću, a obrnuto proporcionalna s razmetljivošću, taštinom i ponosom.

Poniznost je vrsta strahopoštovanja, zbog koje prihvaćamo odredbe sudbine s mirom (radi Bogobojaznosti) te je osobina kojoj inkliniraju prvenstveno vjernici i oni, koji su na putu da postanu vjernici. Ogleda se u "nesebičnom" davanju sebe (a radi izbjegavanja "kazne" tj. radi očekivanja "nagrade" na "onom svijetu").
    Poniznost je u relaciji s potrebom da se oprosti - prvenstveno sebi, ali i svim ostalim živim bićima (što Bogobojazni nisu (bili)).

Zahvalnost, u relaciji sa skromnošću, iskaz je poštovanja.
    Zahvalnost, u relaciji s poniznošću, iskaz je strahopoštovanja.

Što se više sramimo svojih "nedostataka", to ćemo bolje biti u stanju uvažavati tuđe kvalitete pa će, stoga, zahvalnost češće dolaziti do izražaja.

Hvala na pažnji.

gatto's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Hvala na pažnji.
    Molim. Lijepo si iznjela definicije zahvalnosti u relacijama sa skromnoscu i poniznosti.
    The Greatest Hazard In Life Is To Risk Nothing.
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

gatto's Avatar
    Dobro je da su se spomenule i uocile skromnost i poniznost koje mogu ali ne moraju biti u relaciji sa zahvalnoscu.

Po meni, zahvalnost koju su osjecali i o kojoj su govorile znamenite licnosti nikako nije povezana sa poniznoscu. Poniznost je tesko spojiva s ljudima koji imaju visok nivo samopostovanja, a iznimne licnosti koje su djelovale inspirativno na mnoge ljude su ga sigurno imali. Mislim da poniznost nikako ne moze biti njihov "attitude".

gatto, i ja isto mislim da je poniznost usko povezana s inferiornoscu, sto bi vise bilo stanje, dok je skromnost vrlina, po meni nesto sto uzdize i sto je cak elegantno i kraljevsko .
    na primjer, jednostavnost zeninog dekoltea : nadzidjanost bi odavalo objest i aroganciju, dok izostanak bilo kakvoga nakita na vratu bi znacillo skromnost koja odise jednostavnoscu i elegancijom - upravo isticuci superiornost i lisenost svake ovisnosti o dodatnom uljepsavanju

enky, takodjer, zasto vjerujes da netko tko (se) voli davati to radi iz bogobojaznosti i straha od vjecne kazne i tih blablabla stvari? zar ti mislis da je u pojedinaca koji to rade zbog toga vjera jaka? zapravo, u takvih je vjera jako slaba ako daju zahvalnost zbog straha od vjecne kazne EEK!
    rajska nagrada se ne stice tako, ona se ne moze kupiti (davanjem) .

medeari's Avatar
    Da, u pravu ste. Najispravnija riječ za ono što sam mislila je jednostavno skromnost.
    Samo izrazito 'veliki' ljudi mogu si dozvoliti 'luksuz' da budu i skromni.

Iako ne mislim da je skromnost neka ljudska karakteristika već upravo stanje.
    Ako je karakteristika, moglo bi značiti i da se zadovoljava malim, nema velika htijenja.
    Ako je stanje, označava svijesnost svoje malenkosti i ovisnosti o svijetu na svom putu.
    Iznimna postignuća ostvarivali su samo oni, koji su se usudili vjerovati da u njima postoji nešto što je jače od okolnosti koje ih okružuju. Bruce Barton

ne spava nitko na nebu contra rationem's Avatar
    Mislim da se više vjerski izraz poniznost krivo shvaća. Poniznost ne mora bit povezana s poniženjem, manjkom samopouzdanja i samopoštovanja, već više s tim da se ne uzdižemo ponad drugih, da prihvaćamo Božju volju i Božji plan i svoju ulogu u Univerzumu. Mislim da ponizna osoba može imati sasvim lijepo mišljenje i o sebi.

Sveti Augustin je naglasio: „Ako me pitate koji je osnovni element učenja i ćudoređa Isusa Krista, odgovorit ću vam: prvo je poniznost, drugo je poniznost i treće je poniznost"

Kao kaj Isus veli: "Dođite k meni svi koji ste izmoreni i opterećeni i ja ću vas odmoriti. Uzmite jaram moj na sebe, učite se od mene jer sam krotka i ponizna srca i naći ćete spokoj dušama svojim. Uistinu, jaram je moj sladak i breme moje lako." (Mt 11, 28-30)

A Isus je bio osoba koja je znala odrešito pokazat svoj stav i baš njegova veličina mu je omogućavala da bude dostojanstveno ponizan, nikome se nije obraćao s visine, a spremno je prihvaćao ulogu koju je imao na ovome svijetu.

Tako da mislim da tumačenje riječi poniznost ide više tim smjerom...
    Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.

venerijanac's Avatar
    Za mene je skromnost vanjska manifestacija unutarnje jednostavnosti. Odsustvo bilo kakve potrebe za uspoređivanjem i nadmetanjem. Ta jednostavnost ujedno znači da ne postoji potreba za stvaranjem i gomilanjem slika i opisa poželjne stvarnosti te slijeđenje najnovije. Ne postoji 'in' i 'out'.
    Ne oslobađa pročitana, nego doživljena istina

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Quote Originally Posted by todaytonight View Post
    enky, takodjer, zasto vjerujes da netko tko (se) voli davati to radi iz bogobojaznosti i straha od vjecne kazne i tih blablabla stvari? zar ti mislis da je u pojedinaca koji to rade zbog toga vjera jaka? zapravo, u takvih je vjera jako slaba ako daju zahvalnost zbog straha od vjecne kazne EEK!
    rajska nagrada se ne stice tako, ona se ne moze kupiti (davanjem) .
    Kriva (mi) je riječ - Bogobojaznost. Bolja bi bila Bogosvjesnost.

Čuj, tt, ja u altruizam, bez Bogosvjesnosti, ne vjerujem. A Bogosvjesnost ide zajedno s Bogobojaznošću tj. nagradom i kaznom kako za ovog života, tako za "onog".
    Ti, kako se meni čini, sad priču prebacuješ na, nazovimo, "obični altruizam"
    ili prevedeno:
    Dajem s guštom, jer to MENI pričinjava zadovoljstvo.
    Takav vid egoizma, nazvan "altruizam", nije isto što i poniznost, jer poniznost nema dodirnih točaka s egoizmom. Poniznost egoizam ubija.

Ne pitaš li se zašto rijetko čuješ riječ hvala?
    Doduše, možda ti tu riječ čuješ često. Ja ne; a kad dajem, dajem prvestveno zato jer to MENI čini gušt (dakle, opet šatro alturizam), a rijeđe zato jer je to moja dužnost (kao čovjeka, Bogosvjesnog tj. Bogobojaznog) pa stoga nešto sasvim normalno - kao disanje (vidiš razliku ).
    Povezano s gore rečenim:
    U rijetkim trenucima Bogosvjesnosti, čuti hvala mi ne pada na pamet, ali zato ja bivam zahvalna (Bogu) što uopće mogu nešto napraviti (za drugog/sebe).
    Znači, koliko god bilo lakše to ne priznati, no ja kad dajem, uglavnom trgujem, jer još uvijek mi češće teško pada kad, za ono što dam, ne dobijem niti hvala.

I onda budem "prokleto" zahvalna na svemu lijepom što mi dođe od drugih, veselim se kao malo dijete, jer znam koliko meni fali taj hvala.

Sve je to (moj) egoizam.

Ergo, daleko sam ja od poniznosti o kojoj pričam, ali, što jest-jest, sramota me zbog toga.
    (pa tako ovaj moj tekst i nema neku težinu. više je, ovako, filozofsko štivo)

Quote Originally Posted by contra rationem View Post
    Mislim da se više vjerski izraz poniznost krivo shvaća. Poniznost ne mora bit povezana s poniženjem, manjkom samopouzdanja i samopoštovanja, već više s tim da se ne uzdižemo ponad drugih, da prihvaćamo Božju volju i Božji plan i svoju ulogu u Univerzumu. Mislim da ponizna osoba može imati sasvim lijepo mišljenje i o sebi.
    sa svojim daljnjim navodima Mateja Isusovih rijeci, podsjetila si me na najjednostavniju molitvicu: "Isuse blaga i ponizna srca, ucini srce moje po srcu svom."

to se odnosi na srce, na smjernost srca, na krotkost srca, na ljubaznost, otvorenost srca, na porelomljenost sdrca .. sto osobu cini snaznom i velikom (superiornom u duhovnom, ljudskom smislu)

to se ne odnosi na luzersku slabost i ovosvjetsku poniznost i inferiornost pred tlaciteljima i umisljenicima

btw Biblija HBK Mt 11,28 prevodi sa "krotak i smjeran u srcu"
    prijevod Vuka St K Novoga Zavjeta istim tim rijecima
    New King James Version sa "gentle and lowly in heart"

zahvalnost je alfa i omega svake djelatnosti . kao uvodnik i uvertira prije bilo kojeg nastavka ili zapocinjanja bilo cega novoga, kao poravnavanje nabora i zagrijavanje prije tekme, kao ljubavna predigra . kao zdravljica . to je ritam covjekovih zdravih odnosa . sad, da li se ta introdukciona zahvalnost prinosi Bogu, ili posvecuje cemu drugome, vise manje . isto tako, na kraju svega se, da se metaforicki izrazim, parafrazira uvodna zahvalnost zaokruzujuci sve kao kakav ritual, sto donosi puninu i osjecaj ispunjenja i ostvarenja . kao 'hvala na paznji', kao poljubac za kraj .

arogantnost, umisljenost, grubost, ponos i slicno, nisu kvalificirani participirati u slicnim stvarima . kvare sebi i drugima, narusavaju tu duhovnu kompomentu, skrnave 'ritual' i bilo sto da covjek radi nema vrednost ljudskosti .

gatto's Avatar
    Todaytonight, tvoji upisi na ovu temu pogađaju u sridu!

Zbilja ne bih htio da ovo ispadne kao nekakvo ulizivanje, ali rulaš!

I, da ne zaboravim: Veliko hvala na ovakvim lijepim upisima!

+ Reply to Thread

Tags for this Thread