+ Reply to Thread
Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 21 to 30 of 61

Thread: Zahvalnost

gatto's Avatar
    Mišljenja sam da ljudi koji su jako skloni raspoloženju zahvalnosti, to jest imaju naviku uvidjeti i iskreno prisjetiti se biti zahvalni za mnogo toga što im život pruža (prepoznati to), ti ljudi imaju otvorena vrata za živjeti po Ljubavi. Takvi ljudi imaju mir u duši i toplinu u srcu, a život im postaje ispunjen i teži postati lagan poput pera.

Vjerujem da su nam tu poruku željele poručiti velike ličnosti koje su svaka na svoj način spoznale duhovne visine.
    The Greatest Hazard In Life Is To Risk Nothing.
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Quote Originally Posted by enky View Post
    Ti, kako se meni čini, sad priču prebacuješ na, nazovimo, "obični altruizam"
    ili prevedeno:
    Dajem s guštom, jer to MENI pričinjava zadovoljstvo.
    bas ti hvala sto si bas tako to postavila, jer mi dajes prliku da opravdam venerijancev gornji navod da je jednako ono sto je unutra s onim vanjskim . naime, ako iznutra gajim krotkost i smjernost srca, onda bi se to trebalo odraziti na moja vanjska djelovanja : trebala bih (se) zaista davati jer je to po MOM SRCU i, trebala bih se radovati tom davanju (zahvaljivanju), a ne da to radim jer se to ocekuje od mene ili s toga da to bude naplata (za moje kruto srce)

Znači, koliko god bilo lakše to ne priznati, no ja kad dajem, uglavnom trgujem, jer još uvijek mi češće teško pada kad, za ono što dam, ne dobijem niti hvala.
    mozda zato i ne dobijes hvalu, jer se osjeti da samo trgujes . u trgovini je za ocekivati placu, a ne zahvalnost . svaki je radnik dostojan svoje place . i tu se nemas sto nadati zahvalnosti, vec se trebas buniti da dobis nadoknadu .

no, ako nesto radis iz srca i drage volje, ne ocekuj hvalu . ti si svoje obavila . raduj se .
    onaj koji je pobrao tu tvoju zahvalnost, na njemu je sada kako ce se zahvaliti . meni osobno, sam arijec 'hvala', najjeftijija je zahvala, pogotovo ako je samo retoricki a ne iz srca . no, kada netko tu svoju hvalu uoblici na svoj nacin zeleci meni svojom hvalom naciniti novi dar, kao npr stihovi, mala paznja, podsticaj ili podstrijek, neko iskazivanje mojih kvaliteta i umjesnosti, onda je to to : 7 jezika govori ! bolje nego samo obavezno 'hvala' .

imas pravo : ego!
    ako nesto radimo zbog ega, samo da bi ego dobio veliki komad zahvalnosti u svoje ralje, onda zapravo sami sebe uskracujemo jer tako gubimo sposobnost da vidimo svu divnu hvalu za isti svoj rad okolo, u posve drugim oblicima

gatto, ja to radim iz zahvalnosti na nesto prije sto je mene pak bilo pogodilo u sridu kada si ti meni onomad dao neki kompliment ili izrazio divljenje

ema007's Avatar
    "Daj i dat će ti se"

Doista zahvalu dobijamo samo onda kad dajemo od srca i bez očekivanja ikakve nagrade za ono što smo dali, a tada nam je i tuđa sreća dovoljna zahvala

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Bit će ovdje mnogo ljudi bolje od mene.
    Svaka vam čast (teško je biti bolji od mene ).

Meni uistinu teško pada da, kad nešto za nekog napravim, ne dobijem niti 'hvala'.
    Jest, budem radnosna, što mogu činiti, ali nakon što sve prođe pa od feedbacka nula, osjećam se kao budala.
    Tješi me, potom, ta "moja" filozofija, kojom samoj sebi objašnjavam kako ne valjam i kako se ja trebam popraviti, a ne onaj drugi.
    A pred Bogom me bude sram.

E sad, postavila bih pitanje, svima, ako može:

Što je zahvalnost?
    (mislim, stalno se priča o tom pojmu, a nitko ga, od svih znalaca , nije definirao. tko zna pričamo li o istom?)

ema007's Avatar
    Očekivanja su zeznuta stvar, očekivati od nekoh zahvalu znači tražiti potvrdu za svoju dobrotu, čemu nam treba potvrda, od kud nesigurnost i pridavanje pažnje tuđem mišljenju o nama?

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Mislim, ako vam je teško, budite slobodni započeti s kritikama mojih definicija. Nije bed. Možda su loše pa ih, zajedno, popravimo.

ema007's Avatar
    Definicije su ti odlične, pogodila si srž, rado bih te kritizirala al ovaj puta zaista nemam za šta

Očekivati hvalu je hrana za ego, svima nama godi da nam se ego "gladi" povremeno

ne spava nitko na nebu contra rationem's Avatar
    Quote Originally Posted by todaytonight View Post
    sa svojim daljnjim navodima Mateja Isusovih rijeci, podsjetila si me na najjednostavniju molitvicu: "Isuse blaga i ponizna srca, ucini srce moje po srcu svom."

to se odnosi na srce, na smjernost srca, na krotkost srca, na ljubaznost, otvorenost srca, na porelomljenost sdrca .. sto osobu cini snaznom i velikom (superiornom u duhovnom, ljudskom smislu)

to se ne odnosi na luzersku slabost i ovosvjetsku poniznost i inferiornost pred tlaciteljima i umisljenicima
    To si dobro okarakterizirala. Poniznost je veličina, a ne nekaj kaj nas pretvara u otirače! To je sposobnost da se vidi ono dobro u nama i drugima, ali i svijest da to dolazi od Boga. Niti dobrim se ne trebamo busati jer nam je dano. Kao kaj se smatra da smo i mi sami dar od Boga. Pa se zato i prema sebi trebamo odnositi s poštovanjem. Sv. Augustin smatra poniznost temeljem svih drugih vrlina.

Quote Originally Posted by todaytonight View Post
    enky, takodjer, zasto vjerujes da netko tko (se) voli davati to radi iz bogobojaznosti i straha od vjecne kazne i tih blablabla stvari? zar ti mislis da je u pojedinaca koji to rade zbog toga vjera jaka? zapravo, u takvih je vjera jako slaba ako daju zahvalnost zbog straha od vjecne kazne EEK!
    rajska nagrada se ne stice tako, ona se ne moze kupiti (davanjem) .

Tu također postoji citat iz Biblije: "Kada dakle dijeliš milostinju, ne trubi pred sobom, kako to u sinagogama i na ulicama čine licemjeri da bi ih ljudi hvalili. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću.", Matej 6.2

Naša djela bi se trebala rukovoditi višim smislom, a ne biti motivirana nagradom ili kaznom, time gube na vjerodostojnosti. Barem bi težnja trebala biti takva.
    Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.

ne spava nitko na nebu contra rationem's Avatar
    E sad, postavila bih pitanje, svima, ako može:

Što je zahvalnost?
    (mislim, stalno se priča o tom pojmu, a nitko ga, od svih znalaca , nije definirao. tko zna pričamo li o istom?)
    Ne bih znala definirati, al zahvalnost po meni uključuje i radost, ljubav... A zapravo zahvalnost ne samo za nekaj, već kao životni stav radosti...
    Los laberintos que crea el tiempo, se desvanecen.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread