+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 24

Thread: Billy Joel

size="tall"

Billy Joel

Tema posvećena liku i djelu Billy Joela - na kojoj ćete imati priliku poslušati i neke od njegovih najvećih hitova.

(rođen 09. svibnja 1949. u New Yorku)

Oba roditelja su mu Židovi, a stari mu je pobjegao iz Njemačke za vrijeme nacističkog režima.
    No Billy Joel nebi mogao biti više amerikanac i ono što amerika u svojem urbanom segmentu jest.
    Sigurno se mnogi tu pitaju da tko je Billy Joel uopće. Billy Joel je bio glazbeno gledano američki odgovor na Elton Johna. Naravno, Billy Joelu nije bilo u najmanjem interesu da ga se sa ikime uspoređuje, a i samo 2 godine iza prvog Eltonovog albuma je objavio svoj prvi album i iako mu je to na početku smetalo, poslije mu je čak imponiralo, te od 90-ih na dalje su zajedno održali do danas već valjda na tisuće koncerata, pošto je postalo očito da su fanovi od Eltona i Billy Joelovi fanovi i naopako. Obojici su univerzalni jezik bili zavidni talent za skladanje odličnih melodija i to ih najviše povezuje.
    Billy Joel je stekao klasičnu naobrazbu sviranja klavira zbog čega je postao vrhunski i virtuozni pijanist i njegova glazba se može najjednostavnije opisati kao klasični pop-rock. Sam je i pisao tekstove i skladao glazbu. Proces mu je bio da je prvo skladao melodiju, a onda je na nju pisao tekstove.
    U SAD-u je Billy Joel postao nešto poput nacionalne ikone s vremenom i po prodaji albuma je trenutno na šestom mjestu najprodavanijih izvođača/grupa u povijesti SAD-a, čak ispred Bruce Springsteena ili Michael Jacksona iako već skoro 20 godina nije objavio niti jedan novi studijski album, a njegov kompanjon Elton se nalazi na osmom mjestu te iste liste.
    Osim klasične naobrazbe, Billy Joel je "pametno" odlučio postati boksač u mladosti i uglavnom je pobjeđivao u mečevima, ali pritom zaradio i slomljen nos što je njegovom licu, po riječima njegove stare, dalo "karakter".
    U privatnom životu bio je od 80-ih do sredine 90-ih u drugom po redu braku s modelom Christie Brinkley da bi si kasnije našao neku duplo mlađu ženu kojoj ne znam ime, a nije niti bitno.
    Billy je uvijek prizeman, dobre volje i šaljivđija, a njegova glazba ima lagane utjecaje countrya, rockabillya, jazza i klasične glazbe, a koja je opet na kraju jedan čisti i zdravi pop-rock čije su se pitke i originalne melodije podvučene često smiješnim i sarkastičnim tekstovima uvukle u kožu milijunima slušatelja.
    Unatoč enormnoj slavi Billy Joela, van SAD-a iako je postizao velike uspjehe, teško se to moglo mjeriti sa slavom koju je imao u SAD-u i s albumima koji su se prodavali i u desecima milijuna. Iako je prije bio kratko vremena u jednom malom bendu, prvi solo album je objavio 1971., a zadnji 1993. godine.
    Kako to obično biva, veća slava ga je izbjegavala s prva 4 albuma i tek 1977. godine s albumom "The Stranger" probio je zid i otada nije bilo ijednog od preostalih 8 albuma da nije bio na samim vrhovima top lista, a i katkad je izlistao skoro sve pjesme s albuma kao singlove koji su svi redom postajali veliki hitovi. No čak i tada nije uspio zaraditi pošteno na vlastitoj glazbi jer ga je menađer opljačkao. Od zadnjeg albuma "River of Dreams" iz 1993., ta slava do danas ne jenjava i u tom vremenu objavio je par live albuma, jedan album na kojem je skladao klasične kompozicije, te gomile kompilacija.
    Glazba mu je općenito jako pitka, melodije dopadljive, produkcija vrhunska. Unatoč pitkosti što katkad aludira da glazba brzo dosadi, do tog negativnog učinka svejedno prilično teško dolazi u njegovom slučaju.
    Billy Joel je jedan od onih koji nije nikad pribjegavao nekakvim teškim eksperimentiranjima i audio filozofijama, već je znao da najveći uspjeh leži u samoj melodiji, te je tako približio svoju glazbu dosta širokom spektru slušateljstva. Iako je to i postala glazba za mase, to ga ne čini automatski mediokritetom jer ono što je Billy Joel u glazbi koja podilazi širem spektru ukusa, to je isto Stephen King u književnosti za mase iliti Steven Spielberg u filmu.
    A nešto čega je Billy definitivno imao napretek jest talent za skladanje zaraznih melodija kojima je lako privlačio široke mase i od kojih su mnoge do danas postale klasici.
    Last edited by ja_a; 24-03-11 at 18:44.

1971 - Cold Spring Harbor

Prvi album nije pretjerano sličio na ono što će Billy Joel postati veoma brzo u glazbenom smislu, ali i tu je već vidljiv njegov stil i talent. Iako sve zvuči pomalo naivno i neprofesionalno na ovom albumu i dalje se radi o solidnom dijelu uglavnom tmurnih balada praćenih klavirom. Pjesma "Everybody Loves You Now" je do danas ostala standard za Billyeve koncerte. Album je čak izdan u dvije različite verzije, te postoji verzija s drugačijom produkcijom i neke pjesme su na jednoj verziji dulje nego na drugoj. Razlog tome mi baš nije poznat.
    Ocjena ***1/2

Everybody Loves You Now

She's Got a Way - live verzija

Falling of the Rain - live verzija

Why Judy Why

Tomorrow is Today

Nocturne - ova stvar me prilično podsjeća stilom na Yannieve klavirske skladbe

1973 - Piano Man

Drugi po redu Billyev album je već bio svjetlosnim godinama ispred prvog i to je već bio energičan i genijalan Billy Joel kakav je i ostao do kraja karijere. Album uglavnom sastavljen od country i western štiha fino upakiran u odlične melodije i sve to stvara dojam kao da gledate nekakav western mjuzikl.
    Naslovna "Piano Man" je i do danas ostala pečat kao možda najbolja ili bar jedna od najpopularnijih pjesama od Joela s kojom uglavnom završava svaki koncert.
    Ocjena ****1/2

Travellin' Prayer - na žalost jedini video uz original ove stvari

Piano Man - po tome kako Billy izgleda u spotu, rekao bih da je snimljen negdje sredinom 80-tih, ali postoji i jedna stara verzija spota

Ain't No Crime

You're My Home

The Ballad of Billy the Kid

Worse Comes to Worst

Stop in Nevada

Captain Jack

1974 - Streetlife Serenade

Iako je ovo možda "najslabiji" album u Billyevoj karijeri, svejedno činjenica da je i dalje prilično dobar jasno ukazuje na to koliko je Billy bio kvalitetan album maker, a ne single maker kao što je to većina izvođača. Album koji ima i par zanimljivih instrumentala, te solidne pop-rock pjesme s jednom opuštenom vibrom. Ovim albumom se Billy već stilski približio najviše svom poznatom zvuku. Jedini oveći hit s albuma je "The Entertainer".
    Ocjena ***1/2

The Entertainer

Streetlife Serenader

Los Angelenos - live verzija

Root Beer Rag - live verzija

Souvenir - live verzija
    Last edited by ja_a; 25-03-11 at 07:39.

colibri's Avatar
    Vidis ,ja sam ga jako voljela i slusala ,u to vrijeme njegov najveci problem je bio sta su ga svi poredili sa Elton John . Slicnost je bila istaknuta i dan dans mnogi ljudi ih brkaju .Mislim imao je on divnu karijeru ali licno ne bih voljela zivjeti u sjeni jednoga Eltona i biti non stop komparirana .

Ma ne bih rekao da je živio u njegovoj sjeni, već su oboje imali veliku legiju fanova. Uspoređivanje je bilo prirodno zbog ne samo srodnog stila glazbe ili zbog toga što su oboje pijanisti, već zbog toga što su oboje radili dopadljivu i melodioznu glazbu koja je kao takva odgovarala širokom spektru slušateljstva od dijeteta od 10 godina, pa do starijih ljudi od 70 godina, a to je velik uspjeh.
    Ja sam negdje istovremeno doznao i za Billya i za Eltona u svom životu i automatski sam njihovu glazbu doživljavao srodnom, ali nikad nisam jednog stavljao iznad drugog. Jest da mi je Elton puno zanimljiviji na duge staze jer je Elton i jedno 20 puta više glazbe stvorio od Billya i stilski je svestraniji, ali to ne umanjuje genijalnost Billy Joela i mislim da su rijetki koji jednog stavljaju iznad drugog. To već zavisi o osobnom ukusu.

1976 - Turnstiles

Unatoč što je ovome albumu promakao uspjeh, na njemu gotovo nema pjesme koja nije postala pop standard i standard na Joelovim koncertima. Ulašteni pop-rock album sa odličnim stvarima od kojih je vjerojatno najpoznatija "New York State of Mind" gdje Billy sa svojim jazzy vokalom stvara jedan poseban dojam, a Gershwinovski stil sviranja klavira i melodije nadodaje čar sveukupnom dojmu, a još par pjesama referira na New York. U pjesmi "Prelude / Angry Young Man" Billy svjetlosnom brzinom svira klavirski uvod što do danas ostaje mnogima izazov za odsvirati. Odličan album sa svega 8 pjesama, ali loše pjesme nema.
    Ocjena ****1/2

Prelude / Angry Young Man

New York State of Mind

Miami 2017 (Seen the Lights Go Out on Broadway) - live verzija

James - live verzija

I've Loved These Days

Say Goodbye to Hollywood - live verzija

Summer, Highland Falls - live verzija

All You Wanna Do is Dance

1977 - The Stranger

Album kojime se Billy Joel konačno digao u komercijalno uspješne visine s kojih se nije skidao sve do sredine 90-ih do kada je trajala njegova karijera objavljivanja studijskih albuma.
    Ovo je definitivno jedan od odličnih albuma. Melodije i tekstovi su vrckasti, sarkastični i zabavni, a sve je u globalu i više nego inspirirano.
    Zanimljivo je da je meni osobno najveći hit s ovog albuma, tj. pjesma koja je osvojila i Grammy "Just the Way You Are" čak i najmanje zanimljiva. Tu pjesmu su mnogi obradili među kojima, ako se ne varam i Frank Sinatra i Barry White.
    Iako pjesma jest dobra, ostatak albuma je još daleko bolji i zanimljiviji. Od balada posebno treba istaknuti "She's Always a Woman", te prekrasnu i unikatnu "Vienna".
    Praktički svaka pjesma s ovog albuma je postala "klasični Billy Joel" i mnogi smatraju ovaj album njegovim najboljim. Skoro, pa da bih se i složio.
    Ocjena *****

Movin' Out (Anthony's Song)

The Stranger - live verzija

Just the Way You Are - live verzija

Scenes From an Italian Restaurant

Vienna - live verzija

Only the Good Die Young

She's Always a Woman

Get It Right the First Time

Everybody Has a Dream/The Stranger (Reprise)

1978 - 5nd Street

Ovim albumom Billy je izbacio 2 velika hita "My Life" i prekrasnu baladu "Honesty". Ovaj album je malo više zaronio u jazz vode, a produkcija albuma je bogata i savršena, a tu i tamo ima i improvizacija sa saksofonom. Svaka pjesma je pomalo drugačija od prethodne stvari.
    Posljednja na albumu, naslovna "52nd Street" pomalo podsjeća na glazbu od Steely Dana. Jedan od onih tipičnih albuma s kraja 70-ih koji najbolje prikazuju to razdoblje. Meni osobno možda čak i dopadljiviji od prethodnog albuma.
    Ocjena *****

My Life

Honesty

Zanzibar

Big Shot

Rosalinda's Eyes

Stilleto - tako je to kad muškarac uživa kad ga žena sakati do krvi noževima, štiklama i sl.

Until the Night - jebate koja baladetina... ne znam dal da ju shvatim ozbiljno ili kao parodiju, ali da je impresivna, jest.

1980 - Glass Houses

Kožna jakna, kamen u ruci, razbijeno staklo tim kamenom kakti u njegovoj pravoj kući u koju se doselio 1977. Eto, Billy je postao pravi štemer i huligan
    Tako je izvana opisan njegov album koji je težio tome da bude rock. Time je želio srušiti svoj image pop izvođača kako su ga kritičari doživljavali. Isto tako odličan album s kojim je već prijeđena polovica studijskih albuma koje je objavio u karijeri.
    Ovim albumom izbacio je i svoj prvi #1 hit u SAD-u, "It's Still Rock'n'Roll To Me", te još par ovećih hitova. Tim albumom odbio je neke starije fanove, ali privukao nove. Moje mišljenje je da je Billy i dalje ostao Billy samo u malo drugačijem ruhu.
    Ocjena ****1/2

You May be Right

It's still Rock and Roll to Me

Don't Ask Me Why

Close to the Borderline

All For Leyna

Sometimes a Fantasy

C'Etait Toi (You Were The One)

+ Reply to Thread

Tags for this Thread

View Tag Cloud