+ Reply to Thread
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 34

Thread: Postoji li Bog?

Keyboard Samurai™ /dev/null's Avatar
    Ostajem pri svojoj prvotnoj tvrdnji, daklem. Mari li bog da li mi postojimo?
    Last edited by enky; 27-05-11 at 16:15. Reason: uklonjen off
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Om shanti shanti shanti...

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Quote Originally Posted by /dev/null View Post

Ja bih to postavio ovako. Bog mari za nas onoliko koliko i mi marimo za sebe. Mislim da je pogrešna postavka od koje mnoge religije polaze i od te postavke svi imamo automatski već i podsvjesno usađenu sliku Boga koji je "negdje tamo". To je mislim najveća glupost ljudskog roda proizašla iz nepoznavanja, tj. manjka volje da se prisjete Tko je u biti Bog, tj. Tko smo Mi sami.
    Mi smo Bog. Ja sam Bog. Ti si Bog. Sve oko Nas je Bog. Nema nečega što Bog nije. Mi sami krojimo svoj život svojim mislima, riječima i djelima. Bog je na Našoj strani onoliko koliko smo Mi sami na Svojoj strani. Mi i Bog smo Jedno. Mi smo poput Njegovih produžetaka preko kojih On samoga Sebe bolje spoznaje. Čovjek je sam sebi preko religija nametnuo biljeg bezvrijednog i grešnog bića. Drugim riječima, čovjek je sam nad sobom počinio najveći grijeh jer što je učinio sebi i drugima učinio je i Bogu samome. Bog nije tu da nam sudi. Mi nismo tu da bi nam se sudilo, niti da bismo ikakve testove prolazili, već smo tu kao manifestacija života i da živimo, a život će nam biti onakav kakav si sami želimo. Zato je i svijet takav kakav si sami želimo imati. Jedino što trebamo jest prisjetiti se Tko smi mi sami, pa ćemo tada shvatiti i Boga.
    Mislimo da je komplicirano, no stvari su zapravo vrlo jednostavne i jasne.
    Jedna od najvećih deluzija je isto ta da ljudi smatraju da Bog nešto očekuje od njih. Bog ništa ne očekuje od nikoga. To su gluposti. Bog je Mi i Mi smo Bog. Bog je Život koji prožima svaki atom našeg tijela. Kad umremo ne možemo se vratiti nigdje drugdje nego otkuda smo došli. Zlo je samo manifestacija neznanja i straha, a strah je odsutnost Boga, IAKO pravo stanje stvari je da Bog nije odsutan iz ničega. Strah je stvoren da bi bolje spoznao samoga Sebe, tj. da bi Živio.
    Last edited by enky; 27-05-11 at 16:16. Reason: uklonjen off iz citata

Keyboard Samurai™ /dev/null's Avatar
    Znaš, ovo je možda najsmislenija definicija boga koju sam čuo ove godine.
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Om shanti shanti shanti...

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Je, to mi koji pričamo s Bogom znamo iako smo najčešće zavezani katkad nas puste na net

tehuti's Avatar
    Da ja kao nedualistički deist nadodam i svoju definiciju:

Bog je zbroj svih paradoksa, pa i nadilazi koncepciju zbroja. Bog je skup svih skupova, ideja svih ideja, forma svih forma, ali ih i nadilazi. Bog rađa bitak, bitak rađa biće, no Bog ih sve nadilazi. Bog je "tu" prije nego i pomisliš, ali je i beskonačno "tamo" u transcendenciji. Bog je ultimativni davatelj, biće je ultimativni primatelj, no razlika je jedino u neiskazanom i neosvještenom ljudskom potencijalu.

Uvijek se sjetim ovog kratkog videa kada je riječ o "JA JESAM KOJI JE BIO, KOJI JEST I KOJI ĆE BITI":

Jedna od najjačih misli koju sam ikad čuo, i to o katoličkog redovnika.

O nedualističkoj koncepciji Boga smo pisali i ovdje:

http://www.eforum.hr/threads/1888-Ja...naj-koji-jesam

Tehuti, da upravo tako.
    A čim Crkva ima pametnijeg svećenika odmah je faca. Kao nekad na divljem zapadu ako si znao čitati i pisati, velike su šanse bile da ćeš postati predsjednik Amerike ili bar gradonačelnik nekog većeg grada.
    On upravo govori ono što ja znam, te što mnogi znaju, no što velika većina NE ZNA. Mi i Bog smo jedno. Ja sam Bog i Ti si Bog. Svi smo mi Bog. Stavljanje Boga "negdje tamo" je pokušaj razumijevanja ljudi koji su preograničeni da bi shvatili Boga. Iz ograničenja shvaćanja i razumijevanja onoga što jest, izmišljaju se bajke o paklu i sličnome. Neki su toliko zastranili da Bogu pridaju odlike malog razmaženog i egoističnog diktatorskog derleta i nekoga tko je vječno opterećen time što "mi radimo i kako to radimo". Invalidizirali smo Boga na nivo retardiranog djeteta, a time i sebe same.
    Ovo što ovaj svećenik govori se zapravo kosi s kršćanskim uvjerenjima, no to očito radi na jako pametan način i zato opstaje u Crkvi. To su ljudi kakve bi Crkva trebala ne samo da opstane, već da ljudima vrati nadu u Istinu i po mogućnosti, donese sveopći boljitak ljudskom rodu. Sigurno nam ne trebaju ogorčeni manijaci opterećeni svojim egom koji će im završiti u raju, dok će se ostali pacati u paklu s ekipom.

tehuti's Avatar
    Ovo što Keating priča zapravo je u srodstvu sa idejama i iskustvima Meistera Eckharta, jednog od najvećih mistika kršćanstva. Za većinu ljudi, Keating je previše apofatičan, tj. izbjegava materijalizaciju pojmova i koncepcija boga, izbjegava pretjerane afirmacije onog što se može spoznati, već češće govori o božanskoj misteriji i beskrajnom nepoznatom. Tu je blizu Dioniziju Areopagitu koji je glavni i najpoznatiji apofatičarski mistik u kršćanstvu. Apofatička teologija nikad nije bila mainstream za razliku od katafatičke ili afirmacijske teologije (teologija slika, ideja, atributa, pojmova, opisa). Apofatika je masovno prisutna samo u istočnim tradicijama sa izuzecima u abrahamskim tradicijama gdje imamo pokrete unutar teologije, ponekad samo pojedine teologije, mistike i svece, a ponekad je to samo ideja koja se može iščitati iz nečijih komentara na Spise. Još jedan veliki spis apofatičke katoličke teologije je Oblak Neznanja, koji je više praktični manual za kontemplaciju iz 14.stoljeća.

Pravoslavna teologija je mnogo više apofatička (npr. Grgur Palamski) u svojoj dogmi nego katolička, što se može vidjeti i u kontekstu duhovne prakse. U katoličanstvu, jezuitski priručnici za kontemplativnu molitvu preporučuju vizualizacije biblijskih događaja uz određene molitve, dok se u pravoslavnoj mistici više prakticira "straža srca" ili "tihovanje" - kontemplativna molitva bez riječi ili samo sa jednom rečenicom/riječi koja predstavlja vrstu mantre. Apofatički misticizam povijesno i u praksi više zrcali neoplatonizam, pa su možda zato ti elementi ostali u pravoslavlju očuvani jer su grčka i bizantska mistika i jezik sačuvani i korišteni, dok je rimska Crkva suzbila grčke elemente na račun rimskih.

No, kao što rekoh, apofatički ili negativni misticizam i teologija negacije nikad nisu zaživjeli u praksi većine. Da je obrnuta situacija, kršćanstvo bi izgledalo drugačije.

Otac Thomas Keating je zapravo bliži Plotinu i Dioniziju Areopagitu nego Ignaciju Loyolskom ili Tomi Kempencu. Makar, Keating budući da pripada integralnom pokretu (Ken Wilber i ekipa) posebno radi na pomirenju afirmacije i negacije u svijetu kršćanske teorije i prakse.
    Last edited by tehuti; 27-05-11 at 23:46.

Harun's Avatar
    Islamic answer to atheists that God exists, Zakir Naik

član
    Ja smatram da mari jer smatram i da nas je stvorio sa nekim razlogom.

Ako bi svijet postojao bez nekog razloga i smisla onda bi značilo da ne mari.
    No, ja vjerujem da svijet i mi imamo neki smisleni i razumni razlog postojanja.

Čim postoji smisao neminovno postoji briga da se taj smisao ne ugrozi.

I ne samo da mari da li mi postojimo, nego i sve stvoreno. On je stvorio svijet i u njemu red i život da bi Se objavio. Razumnima se objavljuje ljepotom stvaranja i objavom. I svakako da mari za razumne (one koji razumiju znake). Znači, on mari za nas sve dok među nama bude jedan koji vjeruje. Molitva i zahvalnost drže svijet i nas. Ali On može, ako hoće, i da nas ukloni sa scene i dovede neka druga bića. Tako piše i kod muslimana u Kur'anu - da je Bog stvorio mnogo zemalja kao što je naša i da može nas ukloniti a dovesti nekakva druga stvorenja umjesto nas, koja će biti zahvalnija od nas. On sve s mjerom određuje i sve nadahnjuje prema onome kako mu treba.

Definicija Boga koja se meni dopada jeste da je Bog "Ishodište života Koje sve s mjerom određuje i nadahnjuje". Pozdrav

Quote Originally Posted by Shady View Post
    Definicija Boga koja se meni dopada jeste da je Bog "Ishodište života Koje sve s mjerom određuje i nadahnjuje". Pozdrav
    Ako je Bog ishodište života, da li to znači da Bog živi sa živim bićem i u paklu?
    Last edited by enky; 07-05-12 at 09:59. Reason: top-tema: izuzetno visoki kriteriji pri komunikaciji

+ Reply to Thread

Tags for this Thread