+ Reply to Thread
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 13 of 13

Thread: Rastava braka i djeca

Blinky's Avatar
    rastava kao rastajanje u bilo kojem smislu je teška i bolna situacija. Raskidi su teški i u mladenačkim vezama gdje ne postoje nikakve obaveze, a posebno su zeznuti kad je to raskid braka i u vrtlogu svega toga su djeca. Trebamo prihvatiti jednu činjenicu da djeca prihvačaju promjene puno bolje od odraslih, ali s druge strane bračna zajednica mame i tate stvara određenu sigurnost i stabilnost djetetu. Dom. Iz veze roditelja djete upija saznanja o vezama sa drugim ljudim. mnogo toga djeca nauče od roditelja iz njihova ponašanja i njihovog odnosa. A ljubav djeteta prema roditelju je bezuvjetna, ono ne pita tko je kriv jer su to njegovi mama i tata. Oni znaju! A ako oni neznaju, tko će onda znati?

Vjerujem da je stvar u pojedincu. Teško je razne situacije strpati u jednu kategoriju. Ako otac zlostavlja majku, a ona to skriva od djece i prdstvalja oca u njboljem svijetlu naravno da će djeca doživjeti šok jer ne znaju prave razloge. Razlika je i u samoj dobi djeteta. velik je to raspon.

Ako netko želi rastavu ima pravo na nju, ipak ja sam za to da roditelji pokušaju prvo vidjeti u čemu je to neslaganje, da li su razlike među njima toliko nepremostive da je rastava jedino moguće riješenje. Najčešće razlozi budu krajnje sebični ili materijalni ili toliko trivijalni da se zapitam - ma jel to moguće?
    Zar nekom može biti sportska kladionica važnija od njegovog djeteta?
    Zar je novi automobil važniji od vremena provedenih s djetetom? .....

Chocoholic Carla's Avatar
    Ja sam dijete razvedenih roditelja i mogu reći da mi je njihov razvod došao kao olakšanje. Njihov brak nije bio dobar i osjećala sam to - tenzije, neslaganje, prikrivene sukobe i poglede...Neću ulaziti u detalje njihovog braka jer je to ipak njihova i naša intima, ali reći ću da ne žalim zbog njihovog razvoda niti mislim da bi bila sretnija da su ostali skupa, dapače.

Ako partneri u braku nisu zadovoljni djeca to osjećaju. Nema šanse da djeca to ne osjete, ne pomaže tu ni glumatanje harmonije i idiličnih odnosa jer klinci imaju senzore za takve stvari. Jasno da ih razvod pogađa i da se moraju naučiti nositi sa novonastalom situacijom ali to je samo jedan period koji će dijete uz podršku roditelja i bliskih osoba, pa i uz stručnu pomoć ukoliko je potrebna prevladati.

Mislim da je najteži dio kako stvoriti s bivšim partnerom neki "normalan" odnos, tj. pokazati djeci da mama i tata nisu smrtni neprijatelji, postići neke dogovore i kompromise bez puno svađa, ne inatiti... Bilo bi dobro s bivšim uspostaviti neki odnos koji bi bio bez napetosti. Kažem bilo bi dobro ali iskreno ne znam niti za jedan takav primjer, uvijek se vuku neki demoni iz prošlosti koje bi trebalo raščistiti prvenstveno za dobrobit djece.
    Meni i bivšem je savjetovano da krenemo zajedno na neku vrstu obiteljske terapije jer je očito da mi imamo i previše tih demona, ali on to ne želi. A prisiliti ga se ne može.
    I bez obzira na to klinci su sada dobro, vide i osijećaju da sam ja mirnija i sretnija. A i s tatom imaju kvalitetniji odnos nego kad je živio s nama. Dani koje sad provode zajedno su ispunjeni raznim sadržajima, zajedno rade neke stvari koje su prije radili samo samnom tako da su na neki način i profitirali.

Duple rođendanske proslave su veliki bonus

+ Reply to Thread

Tags for this Thread