+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Rastava braka i djeca

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Rastava braka i djeca

Mišljenja sam kako je djeci bolje ako se roditelji, nezadovoljni unutar bračne zajednice, rastave.

Zašto?

Zato jer će na djecu vrlo snažno utjecati svo ono negodovanje, koje ispunjava "dom", a što frca iz roditelja, zbog mnogobrojnih međusobnih neslaganja. Vrlo snažno, i to u negativnom smjeru!

Nadalje, još gore od odgađanja rastave držim što se s djecom ne razgovara iskreno pa se često događa da dijete u sebi pronalazi krivca za "novonastalu" situaciju.

Opet, mnogi ljudi, vjerujem, misle kako je bolje pokušati "potisnuti" svoje bračne probleme i potruditi se, bar pred djetetom, glumiti kako je sve u najboljem redu, opravdavajući svoj postupak "činjenicom" da će dijete, u slučaju rastave, izgubiti "dom" te će mu biti poljuljan osjećaj za sigurnosti, što će, onda, rezultirati manjkom samopouzdanja itd. itd. itd. (ima mnogo dobrih opravdanja).

Ne znam je li im i u kojoj mjeri uspijeva?

Kako vi gledate na ovu problematiku?

članica Nemesis's Avatar
    Osobno sam za rastavu braka ukoliko se roditelji ne slažu. Djeca su kao spužve i sve upijaju, pa tako i negativu koja dolazi od roditelja i koja se ne može sakriti pred djetetom ma koliko ljudi pokušavali. Ako je roditelj nesretan i nezadovoljan, dijete će osjetiti i poprimiti iste osjećaje...
    Plus, ja sam dijete rastavljenih roditelja i smatram da sam ispala sasvim u redu - niti imam problema sa manjkom samopouzdanja niti sam nesigurna u sebe... Mislim da takva obilježja nemaju veze sa rastavom braka već sa osobom koja te odgaja.
    ...when life offers you a dream so far beyond any of your expectations, it's not reasonable to grieve when it comes to an end...

Maja
    Guest
    Oprosti, ali imaš li ti djecu?

članica Nemesis's Avatar
    ... još uvijek ne... nadam se da slijedi i objašnjenje za ovo pitanje...
    ...when life offers you a dream so far beyond any of your expectations, it's not reasonable to grieve when it comes to an end...

Maja
    Guest
    Naravno da slijedi, ta nisam tako nepristojna baš.
    Mišljenja sam da nije dobro unaprijed govoriti što je bolje, jer nikad se ne zna u kakvoj se situaciji možemo naći. Moju je prijateljicu muž tukao ali ne pred djecom i ona je to skrivala od njih. Bilo ju je jako strah uopće spominjati rastavu jer što bi taj sileđija tek onda napravio. A taj gad, moram mu priznati, jako je bio dobar prema klincima, baš su ga djeca voljela. I mi smo je nagovarali i nagovarali (moj muž i ja) da se rastane, na kraju se i je rastala a ti sad pokušaj zamisliti što su sve ta djeca morala prolaziti par godina, dok je rastava trajala, i kakva je sve sranja taj čovjek izvodio i koji su to stresovi bili za djecu i hoće li ti stresovi ostaviti većih negativnih posljedica na klince od tih, što bi ona i dalje trpila šamar dva mjesečno. Htjedoh reći da sve ovisi od slučaja do slučaja a prije sam razmišljala isto kao i ti.

članica Nemesis's Avatar
    Dakle, ti sada govoriš da je u redu da žena pretrpi pokoji šamar mjesečno radi "mira u kući" i zato jer je neki siledžija "dobar" otac?? Zar uistinu misliš da su djeca toliko slijepa?? Hmmm...
    Poznajem i ja dovoljno slučajeva gdje je žena trpila sustavno zlostavljanje godinama baš radi takvih nekih razloga... Na kraju su se sve rastale i imaju dovoljno ožiljaka da ne mogu ostvariti svoju sreću negdje drugdje.
    Ne znam, shvaćam što govoriš, ali to ne podržavam. Možda zato što ja to gledam iz perspektive djeteta, a ne roditelja. Ipak, smatram da je rezultat pozitivniji za sve strane ako dođe do rastave nego da se održava neki privid "toplog doma"...

Čovjek koji šamara ženu nije i nikad neće biti dobar otac. On može biti dobar prema djeci, ali ne i dobar za djecu (a i to je pitanje trenutka kada će se početi fizički obračunavati s djecom). Brak koji ne funkcionira nije dobar za djecu. Djeci je obitelj ogledalo, ono iz čega uče o životnim vrijednostima, formiraju se mentalno, emocionalno i moralno, formiraju svoje stavove. Iz takvih brakova jedino što mogu naučiti jest da je patnja i trpnja prirodno stanje stvari i da je to ok.

I da, ja sam majka i udata sam, i imam (po)nešto životnog iskustva.

Općenito, čini mi se da se ovjde vrlo malo piše iz vlastitog iskustva, a puno teoretizira. Ok, tako je postavljen forum - uglavnom enky pita "što vi mislite o tome". Nije ni to loše.

Protiv sam rastave,jedino ako je baš nemoguća situacija
    na kraju i ako se rastave djeca opet najviše pate
    Bože čuvaj me prijatelja,neprijatelja se ne bojim
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Orlando
    Guest
    Djeca najviše pate u lošem mraku tzv, braku,

Quote Originally Posted by View Post
    sretno rastavljeni imaju sretnu djecu. ima i onih koji su nesretno no moraju se zapitati koji je bio problem i da li su ga mogli rješiti. ako ne onda je sudbinaaaa njihova bina. sibirska tigrica.
    ja još nisam naišao na takovi primjer,no možda ima
    Bože čuvaj me prijatelja,neprijatelja se ne bojim
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

+ Reply to Thread

Tags for this Thread