+ Reply to Thread
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 40

Thread: Biblija

Quote Originally Posted by AbduLLah View Post
    samo da dodam da množina, barem kada se radi o semitskim jezicima ne može biti dvoje...
    Naime ti jezici još uvijek imaju dvojinu...

Nego, mene zanima nešto drugo!
    Vidio sam da barataš sa hebrejskim pa me zanima riječ "budi"
    Kako i koliko se ona koristi u Knjizi postanka?
    da te ne bih navodio na krivo ovdje ću stati!
    Nemam pojma o hebrejskom, ali prema onom što si napisao, spominjući "dvojinu", onda je sasvim logičan prijevod da Bog kaže "Načinimo".
    Ispravi me ako griješim.

Isto tako čini mi se da prilično dobro znaš hebrejski kad spominješ riječ "budi". Često oni, koji pitaju ustvari znaju i odgovor. Ako ga znaš, molim te reci mi, jer si me zainteresirao.

emanuel's Avatar
    Quote Originally Posted by Meteor View Post
    Zahvalio bih na odgovoru, mada mi još uvijek mnogo toga nije jasno.
    Pitao bih te sada ovo: Kako je došlo do te promjene u sastavu Trojstva da danas kažemo Bog(Otac)-Sin-Duh Sveti, kad je već u početku u Bibliji rečeno "Bog-Jahve,Rijec i Duh Sveti"?
    Samo mali ispravak postovani sugovornice.....Bog-Jahve,Rijec i Duh Sveti jeste moja, osobna konstrukcija i nije kao takva spomenuta u Postanku.Medjutim postoje jasne naznake da se radi o Svetom trojstvu.
    Navescu citat iz Postanka 1,1-3

1 U početku stvori Bog nebo i zemlju.
    2 Zemlja bijaše pusta i prazna; tama se prostirala nad bezdanom i Duh Božji lebdio je nad vodama.
    3 I reče Bog: "Neka bude svjetlost!" I bi svjetlost.

Ivan 1,1-3

1 U početku bijaše Riječ i Riječ bijaše u Boga i Riječ bijaše Bog.
    2 Ona bijaše u početku u Boga.
    3 Sve postade po njoj i bez nje ne postade ništa.

Trojstvo je dakle oduvijek postojalo.Medjutim ono nije kao takvo prepoznato u SZ vec se kao takvo otkrilo u NZ.Ove tri Bozje hipostaze (Bog,Rijec i Duh) ne odnose se u strogom smislu rijeci na nauk o Bogu, vec upucuju na primjer bozanske aktivnosti i prisutnosti u i kroz stvorenje, u kojem je Bog imanentan i transcedentan.
    Nauk o Trojedinom Bogu moze se smatrati rezultatom trajnog i kritickog procesa promisljanja nacina na koji je bozansko djelovanje opisano u Pismu, te dozivljeno u krscanskom iskustvu.Time ne kazem da Pismo sadrzi nauk o Trojedinom Bogu, vec da svjedocanstvo Pisma zahtijeva da se Boga razumijeva trinitarno.
    Povijest naucavanja o Trojedinom Bogu pocinje s krscanstvom i naukom o Kristovoj naravi.Izmedju teologa patristickog razdoblja postojao je dogovor oko toga da je Isus "iste biti", a ne samo "slicne biti" s Bogom.
    No, ako je Isus Bog u smislenom znacenju te rijeci sto to podrazumijeva o Bogu?Ako je Isus Bog, postoje li onda dva Boga?Ili je potrebno radikalno novo razmatranje Bozje naravi?
    Povijesno je moguce tvrditi da je nauk o Trojedinom Bogu usko povezan s razvojem nauka o Kristovom bozanstvu.
    Medjutim to je posebna tema i prilicno je zahtjevna te se moze posebno obraditi u jednoj novoj temi o Trojstvu.Ako ims zainteresiranih mogu otvoriti temu o tome.
    Lijep pozdrav.
    Last edited by emanuel; 16-04-11 at 19:48. Reason: ispravak

Quote Originally Posted by Meteor View Post
    Nemam pojma o hebrejskom, ali prema onom što si napisao, spominjući "dvojinu", onda je sasvim logičan prijevod da Bog kaže "Načinimo".
    Ispravi me ako griješim.

Isto tako čini mi se da prilično dobro znaš hebrejski kad spominješ riječ "budi". Često oni, koji pitaju ustvari znaju i odgovor. Ako ga znaš, molim te reci mi, jer si me zainteresirao.
    Ne znam hebrejski ali nešto nabadam arapskog, a oni pripadaju istoj grupi jezika!
    Riječ Budi, prema onome što je meni poznato, je riječ( kojom se ) stvara-nja u islamu.
    U Kur'anu se eksplicitno navodi na više mjesta da Allah samo "kaže "Budi!" i ono biva" "Kun fe jekun".

Knjiga Postanka je u skladu sa tim jer se navodi i bi( bude) svjetlost bi dan prvi itd...

arapski budi se kaže Kun pa me zanima kako to zvuči na hebrejskom...
    Sad, da li se ovo može povezati sa onim u počeku bijaše Riječ i Riječ bijaše u Boga...
    da li je ta Riječ baš Kun/budi!

Ima logike zar ne!

Quote Originally Posted by enky View Post
    Molila bih, obzirom na znakovitu povezanost s glagolom 'bara' (ברא), da mi se malo pojasni zašto je, po kršćanstvu, broj 7 - broj punine i savršenstva?
    Pa, nije to "po hrišćanstvu." To je prilično očigledno iz same Biblije (moje mišljenje). Na primer, samo stvaranje je 'podeljeno' na 7 delova ili 7 dana. Brojne reči i ideje koriste ovu cifru, pa tako izjava "i bi tako," "reče Gospod," "beše dobro" se upotrebljava 7 puta za 7 različitih dana. Neke se izjave ponavljaju, ali je svejedno interesantan taj broj 7. Reč "stvori" (naš glagol 'bara') se upotrebljava 7 puta, reč "Bog" (govorimo o Postanju 1) 35 puta (7x5), reč "zemlja" 21 put (7x3), itd. Prvi stih ima 7 reči, drugi stih ima 14, itd.

Quote Originally Posted by Alojzije View Post
    [B]Tekst rabi znanost koja je još u povojima. Neumjesno je usklađivati taj prikaz sa suvremenom znanošću; u tekstu treba, u izričaju onoga doba, čitati objavljeni nauk trajne vrijednosti o Bogu, jedinom, transcendentnom, koji prethodi svijetu, stvoritelju.
    Zbog čega misliš da je "neumjesno?"

"U početku stvori Bog nebo i zemlju..."
    Prevodi se također: "U početku, kad Bog stvori nebo i zemlju, zemlja bijaše..." Oba su prijevoda gramatički moguća. Usvojena verzija, zajedno sa svim starim prijevodima, bolje uvažava međusobnu povezanost teksta.
    Pa zapravo i nije baš tako. Usvojena (ili tradicionalna) verzija se slaže sa Septuagintom, Vulgatom, Onkelos Targumom, i još nekim starim prevodima ili komentarima, a rekao bih da je tradicionalna verzija logičnija, bar što se tiče textualne, gramatičke i teološke kategorije.

Nebo i zemlja jesu uređen svemir, kozmos, koji je stvorio Bog. To je izraženo glagolom bara koji se isključivo koristi za Božje stvaralačko djelovanje, za razliku od čovjekova proizvodnog djelovanja. Tu ne treba primjenjivati metafizički pojam stvaranja ex nihilo, budući da se on javlja tek u 2 Mak 7,28; tekst samo tvrdi da svijet ima svoj početak: stvaranje nije izvanvremenski mit, ono je uključeno u povijest te je njezin apsolutni početak.
    Ja lično smatram da Genesis 1 snažno potvrđuje ono što 2 Mak nagoveštava. Makabejci kažu:

Molim te, dijete, pogledaj nebo i zemlju i sve što je na njima i znaj da je sve to Bog načinio ni od čega i da je tako nastao i ljudski rod.

U stvari, grčki text veli "God did not make them out of things that existed," da ne prevodim sa engleskog jezika.

A reći da Bog nije načinio nebo i zemlju od stvari koje već postoje je isto što i reći da ih je On načinio "ni od čega." Koliko se meni čini, ovo reflektuje Genesis 1:1.

Alojzije's Avatar
    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    Svih pet knjiga , dakle Postanak,Izlazak,Levitski zakonik,Brojevi i Ponovljeni zakonik pripisuju se Mojsiju.Stoga se tih pet knjiga jos nazivaju 1Mojsijeva,2 Mojsijeva i tako sve do 5 Mojsijeve.

Oko stvaranje ex nihilo(iz nicega) vodile su se zucne rasprave.Trerba se prisjetiti da se krscanstvo ukorijenilo i onda prosirilo na istocnomediternaski svijet u prvome i drugome stoljecu kojima su tada prevladavale razne grcke filozofije.Grcko razumijevanje porijekla svijeta moze se opcenito sazeti na slijedeci nacin.Ne treba misliti da je Bog stvorio svijet, vec se Boga treba svatiti kao arhitekta koji je uredio preegzistentnu tvar.Tvar je u svemiru vec postojala i nije je trebalo stvarati.Trebalo joj je dati konacan oblik i strukturu.Boga se stoga zamisljalo kao nekoga koji je oblikovao svijet iz vec postojece tvari.Tako je Platon u jednom od svojih dijaloga (Timej) razvio ideju da je svijet nacinjen od preegzistentne tvari u sadasnji oblik svijeta.
    Ovu ideju preuzela je vecina gnostickih pisaca a slijedili su ih i pojedini krscanski teolozi poput Teofila iz Antiohije i Justina Mucenika.
    Drugim rijecima, stvaranje se nije dogodilo ex nihilo.Postojanje zla u svijetu stoga treba objasniti na temelju neukrotivosti ove preegzistentne tvari.Bozji izbor pri stvaranju svijeta bio je prema ovakvom shvacanju ili tumacenju, ogranicen slabom kvalitetom dostupnog materjala.Ne treba dakle Boga optuzivati za postojanje zla ili nedostatka u svijetu, vec je tomer kriva manjkavost materjala od kojega je svijet sazidan.
    Ako sam pravilno shvatio tvoj post Alojzije, ti si na tragu ovakvog poimanja stvaranja svijeta.Ja se naravno s time ne slazem.Prije nego obrazlozim zasto se ne slazem volio bih cuti tvoje objasnjenje zasto svijet nije nastao ex nihilo i ujedno obrazlozenje tvojeg stava ako sam ga pravilno protumacio.
    Krivo smo se shvatili. Rekao sam da u Postanku nema ex nihilo, već da se ono u Bibliji kao stajalište javlja kasnije, dakle tek u Makabejcima.
    In hoc signo vinces! ✞

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Quote Originally Posted by Nomen Nescio View Post
    Pa, nije to "po hrišćanstvu." To je prilično očigledno iz same Biblije (moje mišljenje). Na primer, samo stvaranje je 'podeljeno' na 7 delova ili 7 dana. Brojne reči i ideje koriste ovu cifru, pa tako izjava "i bi tako," "reče Gospod," "beše dobro" se upotrebljava 7 puta za 7 različitih dana. Neke se izjave ponavljaju, ali je svejedno interesantan taj broj 7. Reč "stvori" (naš glagol 'bara') se upotrebljava 7 puta, reč "Bog" (govorimo o Postanju 1) 35 puta (7x5), reč "zemlja" 21 put (7x3), itd. Prvi stih ima 7 reči, drugi stih ima 14, itd.
    Ovo je vrlo zanimljivo. Molim te, ako znaš, daj (nam) napiši još o tome ili, ako postoje, po tvom saznanju, i neke druge, nazovimo ih, matematičke poveznice konto nekog drugog broja. Primjera radi, može li se iz Biblije zaključiti koji broj "odgovara" Bogu tj. koja je "brojčana vrijednost" Njegovog imena?

Quote Originally Posted by Nomen Nescio View Post
    Ja lično smatram da Genesis 1 snažno potvrđuje ono što 2 Mak nagoveštava. Makabejci kažu:

Molim te, dijete, pogledaj nebo i zemlju i sve što je na njima i znaj da je sve to Bog načinio ni od čega i da je tako nastao i ljudski rod.

U stvari, grčki text veli "God did not make them out of things that existed," da ne prevodim sa engleskog jezika.

A reći da Bog nije načinio nebo i zemlju od stvari koje već postoje je isto što i reći da ih je On načinio "ni od čega." Koliko se meni čini, ovo reflektuje Genesis 1:1.
    'Ne napraviti (nešto) od postojećeg' je isto kao i 'napraviti (nešto) od nepostojećeg'.

E sad, ono što ne postoji, ne može postati postojeće, isto kao što ono postojeće ne može postati nepostojeće (može jedino mijenjati formu),
    no
    pošto je Bog Svemoguć pa tako i Sveprožimajući, onda On biva i u postojanju i u nepostojanju te, shodno rečenom, može stvarati i iz postojećeg, ali i iz nepostojećeg.

Može li proći i takvo pojašnjenje?

E sad, ono što ne postoji, ne može postati postojeće, isto kao što ono postojeće ne može postati nepostojeće (može jedino mijenjati formu),
    Pravilno razumijevanje. Postoji latinska izreka u tom smislu "Iz ničeg ništa iz nečeg sve"

pošto je Bog Svemoguć pa tako i Sveprožimajući, onda On biva i u postojanju i u nepostojanju te, shodno rečenom, može stvarati i iz postojećeg, ali i iz nepostojećeg.

Uvjetno da. Pored postojanja ne može "postojati" nepostojanje jer u postojanju je potencijal stvaranja,širenja, postojanje se može samo širiti,tj. ono što nije postojalo može postati,nastajati kroz već postojeće.
    Objasnit ću.. Predpostavka da je Bog stvarao iz ništa samim time što je On svemoguć nije utemeljena. On je stvarao iz Sebe,iz svoje beskrajne energije,preoblikovanjem ! Pratvar koja je postojala prije "stvaranja" ili oblikovanja je On sam,Duh, koji je beskrajna duhovna svjetlost. Dakle naša vječna praegzistencija je u duhu,Bogu kao dio Njega. Ako smo stvoreni na Njegovu sliku i priliku onda jedino možemo biti stvoreni od Njega kao pramaterijala. Neka druga pitanja koja se mogu iz toga stvarati su kako to da smo stvoreni iz Njega i od Njega a nismo Bog po kvaliteti i svijesti i kako je uopće mogoo doći do grijeha,pada anđela je stašno pitanje.

Ovo je vrlo zanimljivo. Molim te, ako znaš, daj (nam) napiši još o tome ili, ako postoje, po tvom saznanju, i neke druge, nazovimo ih, matematičke poveznice konto nekog drugog broja. Primjera radi, može li se iz Biblije zaključiti koji broj "odgovara" Bogu tj. koja je "brojčana vrijednost" Njegovog imena?
    Za mene bi ovakvi zaključci predstavljali odlazak u misterijske religije, kabale i slično, jer oni pokušavaju gotovo svim imenima i pojmovima dati određenu numerološku vrednost, čime se Biblija ne bavi. U Bibliji nije fokus na brojevima i eventualnoj numerološkoj vrednosti nekog imena, iako je fakat da se broj 7 spominje dosta često, ima određenu simboliku, ali lično ne smatram da je u pitanju nešto mistično, misterijsko, okultno ili slično. Broj koji 'odgovara' Bogu ne postoji, niti taj broj ima neku svrhu, moje mišljenje. Ja sam samo hteo zapaziti da je primetan ovaj broj prilikom stvaranja, možda slučajno, možda ne, ne znam, ali je evidentno da je za 7 dana sve stvoreno, prema Bibliji, evidentno je da se neki izrazi spominju 7 puta, i tako. Šta znam, ja ne vidim tu neku potrebu da se Božje ime dovede u koincidenciju sa brojem 7, ili nekim drugim brojem...

'Ne napraviti (nešto) od postojećeg' je isto kao i 'napraviti (nešto) od nepostojećeg'.

no

Ja mislim da Bog sam po sebi ima moć da stvara ni iz čega. Nama je to neshvatljivo, nemoguće, ali mi smo isuviše ograničeni našim pojmovima, zakonima mišljenja, saznanjima, da bismo mogli shvatiti kako Bog deluje, razmišlja, etc.

emanuel's Avatar
    Zamolio bih Alojzija kao katolika da objasni zasto je RKC zauzela stav da evolucija i stvaranje nisu u suprotnosti!Naime takva tvrdnja ima goleme implikacije na Isusovo rodoslovlje koje seze do Adama....
    Da podsjetim ukratko sto Evolucija kaze.
    Objavljivanje On the Origin of Species ( o porijeklu vrsta) ponudilo je cisto naturalisticke teorije o nastanku i razvoju covjecanstva.Stoga je darwinizam krscanske pristupe o stvaranju ucinio suvisnima, naime stvaranje onako kako je opisano u postanku postalo je neodrzivo.
    Poi Darwinuy, covjek ima animalno porijeklo.
    Po Bibliji covjek je stvoren na Bozju sliku.
    Ove dvije tvrdnje su potpuno oprecne.Zanima me kako su katolicki teolozi uspjeli objasniti vama katolicima tvrdnju da su ove dvije tvrdnje komplementarne!

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Postanak 2

1 Tako se dovrši nebo i zemlja i sva vojska njihova.
    2 Sedmi dan bio je dovršio Bog djelo svoje, što ga stvori. On počinu sedmi dan od svega djela svojega, što ga je bio stvorio.
    3 I blagoslovi Bog sedmi dan i proglasi ga svetim, jer taj dan počinu od svega djela svojega, što ga je bio stvorio i učinio.
    4 To je opis postanja neba i zemlje, kad su bili stvoreni. U vrijeme, kad Gospod Bog stvori zemlju i nebo,
    5 Nije još bilo na zemlji nikakva grmlja poljskoga, i na poljima nije još raslo nikakvo bilje, jer Gospod Bog nije još pustio dažda na zemlju i nije još bilo ljudi, da obrađuju zemlju.
    6 No dizala se je magla iz zemlje i natapala je svu površinu tla.
    7 Tada načini Gospod Bog čovjeka (Adama) od praha zemaljskoga i udahnu mu u lice duh života. Tako postade čovjek živo biće.
    8 Tada zasadi Gospod Bog daleko na istoku vrt u Edenu i stavi tamo čovjeka, kojega je bio načinio.
    9 I dade Gospod Bog, te niče iz zemlje svakojako drveće, ugodno za pogled i dobro za jelo, i drvo života usred vrta i drvo spoznanja dobra i zla.
    10 Od Edena dolazila je rijeka, da natapa vrt, i ona se kod izlaza iz njega dijelila u četiri otoke.
    11 Prva se zove Pišon, koja teče pokraj cijele zemlje Havile, gdje ima zlata.
    12 Zlato je ove zemlje izvrsno; a tamo ima i bdelija i oniksa kamena.
    13 Druga se rijeka zove Gihon, koja teče pokraj cijele zemlje Kuš.
    14 Treća se rijeka zove Tigris, koja teče istočno od Asirije. Četvrta je rijeka Eufrat.
    15 Uze dakle Gospod Bog čovjeka i stavi ga u vrt edenski, da ga obrađuje i goji.
    16 A dade Gospod Bog čovjeku ovu zapovijed: "Sa svakoga drveta u vrtu smiješ jesti;
    17 Samo s drveta spoznanja dobra i zla ne jedi, jer čim bi jeo s njega, morao bi umrijeti."
    18 Tada reče Gospod Bog: "Nije dobro čovjeku, da je sam. Načinit ću mu pomoćnicu, koja mu pristaje."
    19 I dovede Gospod Bog sve životinje zemaljske i sve ptice nebeske, što ih bio načinio od zemlje, pred Adama, da vidi, kako će ih nazvati. Kako Adam nazove živa bića, onako će se zvati.
    20 Adam nadjenu dakle imena svoj stoci i pticama nebeskim i svima životinjama zemaljskim; ali se Adamu ne nađe među njima pomoćnica, koja bi mu pristajala.
    21 Zato Gospod Bog pusti dubok san na Adama, i dok je on spavao, uze mu jedno rebro i ispuni mjesto opet mesom.
    22 Gospod Bog načini ženu od rebra, što ga je bio uzeo čovjeku, i dovede je k čovjeku.
    23 Tada Adam reče: "Ta je napokon kost od kostiju mojih i meso od mesa mojega. Ona će se zvati žena, jer je uzeta od čovjeka."
    24 Zato ostavlja muž oca i mater i prianja za ženu svoju, i budu jedno tijelo.
    25 Oboje, Adam i žena njegova, bili su goli, pa ipak se nijesu stidjeli jedan od drugoga.

Imala bih, naravno, par pitanja:

- 3 I blagoslovi Bog sedmi dan i proglasi ga svetim, jer taj dan počinu od svega djela svojega, što ga je bio stvorio i učinio. -
    Kako znamo koji je sedmi dan tj. kako se došlo do spoznaje o kojem se točno danu radi?

- 11 Prva se zove Pišon, koja teče pokraj cijele zemlje Havile, gdje ima zlata.
    12 Zlato je ove zemlje izvrsno; a tamo ima i bdelija i oniksa kamena.
    -
    Zna li se na koji se dio Zemlje odnosi rečeno?
    (Gledala sam i vidjeh kako su nalazišta oniksa: Brazil, Madagaskar, Meksiko, Pakistan, Urugvaj i SAD, a za zlato znam da ga ima naviše u Južnoj Africi)

- 13 Druga se rijeka zove Gihon, koja teče pokraj cijele zemlje Kuš. -
    Koja je to rijeka/zemlja?

- 23............Ona će se zvati žena, jer je uzeta od čovjeka." -
    Oprostite, može li se dobiti etimologija izvornih riječi? Naime, meni nije jasno, ovako, zašto se 'žena' zove baš 'žena' tj. odgovor 'zato jer je uzeta o čovjeka' mi nije razumljiv.

Voila, nadam se da znalce nisam previše opteretila s pitanjima i da će nam odgovori svima pomoći za boje razumijevanje Biblije.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread