+ Reply to Thread
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 40

Thread: Biblija

emanuel's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Imala bih, naravno, par pitanja:
    - 3 I blagoslovi Bog sedmi dan i proglasi ga svetim, jer taj dan počinu od svega djela svojega, što ga je bio stvorio i učinio. -
    Kako znamo koji je sedmi dan tj. kako se došlo do spoznaje o kojem se točno danu radi?
    U tekstu Postanka se ne spominje subota , ali se glagol šabat javlja u izvornom značenju korijena, "prestati". Tako je Bog tog dana "prestao" radom. Lako je vidjeti kako je ovaj dan dobio ime. Subota je od svih dana bila prva u kojoj je Bog prestao raditi.

član
    Imala bih, naravno, par pitanja:
    - 3 I blagoslovi Bog sedmi dan i proglasi ga svetim, jer taj dan počinu od svega djela svojega, što ga je bio stvorio i učinio. -
    Kako znamo koji je sedmi dan tj. kako se došlo do spoznaje o kojem se točno danu radi?

- 11 Prva se zove Pišon, koja teče pokraj cijele zemlje Havile, gdje ima zlata.
    12 Zlato je ove zemlje izvrsno; a tamo ima i bdelija i oniksa kamena. -
    Zna li se na koji se dio Zemlje odnosi rečeno?
    (Gledala sam i vidjeh kako su nalazišta oniksa: Brazil, Madagaskar, Meksiko, Pakistan, Urugvaj i SAD, a za zlato znam da ga ima naviše u Južnoj Africi)]

- 13 Druga se rijeka zove Gihon, koja teče pokraj cijele zemlje Kuš. -
    Koja je to rijeka/zemlja?

- Ona će se zvati žena, jer je uzeta od čovjeka." -
    Oprostite, može li se dobiti etimologija izvornih riječi? Naime, meni nije jasno, ovako, zašto se 'žena' zove baš 'žena' tj. odgovor 'zato jer je uzeta o čovjeka' mi nije razumljiv.
    Mogu odgovoriti samo na ovo zadnje pitanje i to jednim citatom: ovo pomoći kod ovog pitanja. Iš znači čovjek - išaa - žena... odn. 'čovječica'
    Što se tiče pitanja sedmog dana, to je sve valjda samo simbolika... da bi se 'objasnila' važnost 7 dana kao dana počinka - za Židove je to otud Shabat - dan počinka, odmora.
    Za rijeke, onix i zlato - ne bih znao... a ne bih se time ni zamarao, jer mislim da je to sve isto simbolika, jer u stvaranje koje je tu opisano vjeruju samo kreacionisti - kao nešto doslovno...
    Svemir i Zemlja broje milijarde godina, kad još nije bilo ni jednog Židova... 'Nadahnuti' biblijski opis je samo simbolika i želja da se kaže da je Bog (Jahve) stvorio sve ('nebo i zemlju')

...
    Hvala emanuelu i Spectatoru na odgovorenom.

Nakon podosta sati proučavanja, vjerujem da sam našla i ostale odgovore te ih, eto, prilažem na temu.

- 11 Prva se zove Pišon, koja teče pokraj cijele zemlje Havile, gdje ima zlata.
    12 Zlato je ove zemlje izvrsno; a tamo ima i bdelija i oniksa kamena. -
    Zna li se na koji se dio Zemlje odnosi rečeno?
    (Gledala sam i vidjeh kako su nalazišta oniksa: Brazil, Madagaskar, Meksiko, Pakistan, Urugvaj i SAD, a za zlato znam da ga ima naviše u Južnoj Africi)

- 13 Druga se rijeka zove Gihon, koja teče pokraj cijele zemlje Kuš. -
    Koja je to rijeka/zemlja?
    Biblija, dakle, kaže kako se jedna rijeka izlila iz Raja te podijelila na četiri: Eufrat, Hidekel (Tigris), Pišon i Gihon.
    Samo se za Eufrat smatra kako se radi o istoj rijeci, koju danas tako zovemo.

Za Hidekel se pretpostavlja (i to se, koliko shvatih, skoro pa svi slažu) kako se radi o Tigrisu.
    U prijevodu Biblije na hrvatski, u startu piše 'Tigris', no izvorno se govori o rijeci 'Hidekel', koja se spominje u Bibliji i kasnije od strane proroka Danijela (Danijel 10:4 - ovdje opet piše Tigris, no izvorno, kažem, piše Hidekel).
    Kako se "zna" da je prorok Danijel bio u vrijeme pisanja svojih vizija na području današnjeg Iraka, Tigris ostaje najbolji kandidat pa se, kao što "vidimo", rijeka Hidekel obično direkt prevodi kao rijeka Tigris.

Pišon se, kao i Gihon, više ne spominje u Bibliji te je, stoga, vrlo teško odrediti o kojim se rijekama radi(lo).

Za sada su, konto rijeke Pišon, "najbolje" indikacije kako se radi o rijeci, koja je presušila, a tekla je uz ili Saudijsku Arabiju ili uz Jemen (koji bi, dakle, odgovarao tadašnjoj Havili). Većina (povjesničara) je više sklona vjerovati kako se radi o Jemenu, pošto je isti baš bogat zlatom i oniksom.
    Gihon bi, pak, bila rijeka, za koju se vjeruje da je današnji Plavi Nil, a drevna zemlja Kuš područje Etiopije.

Evo mogu se pridružiti Spectatoru, barem što se mišljenja tiče. Riječ je o Postanku, djelu koje je najstarije. Ljudi su u jednom razdoblju povijesti Bliskog istoka u svojim načinima izražavanja koristili simbole. Ni Knjiga postanka nije iznimka. Dakle, kad se spominju četiri rijeke, oni možda i referiraju na neke četiri doslovne rijeke (ili bar dvije), ali smisao priče nije u smještanju geografske pozicije Edena. Ljudi su kraj Eufrata i Tigrisa osnovali prve civilizacije, dakle Mezopotamija je služila kao simbol za zemlju blagostanja, neka vrst obećane zemlje. Budući da je to najljepše i najveličanstvenije što je tadašnji pisac vidio u svom životu (ili barem čuo), on uspoređuje Eden sa tim blagostanjem, ali ne koristi poredbu, nego simbol.
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Mene je stari zavjet uvijek zanimao zato što znam da iz njega možemo naučiti nešto o povijesti planete i krajeva u kojima se u to vrijeme živjelo. Drugim riječima, možemo saznati više i o klimi i povoljnim uvjetima života u nekim područjima našeg planeta.
    Svima nama su bliske i poznate rijeke Eufrat i Tigris i sada mi se čini vrlo lijepo od enky da je ovdje opisala mogućnost poznavanja područja kroz koja su i one druge dvije prolazile. Posebno me impresiornira činjenica da se rijeku Gihon smatra današnjim Plavim Nilom i to u Etiopiji.

Quote Originally Posted by Meteor View Post
    Mene je stari zavjet uvijek zanimao zato što znam da iz njega možemo naučiti nešto o povijesti planete i krajeva u kojima se u to vrijeme živjelo. Drugim riječima, možemo saznati više i o klimi i povoljnim uvjetima života u nekim područjima našeg planeta.
    Istina, evo baš jučer sam gledao dokumentarac "Biblijske Bitke", gdje se opisivao način vođenja ratova, taktika, strategija od strane Hebreja od dolaska u Obećanu zemlju pa do uspostave kraljevstva pod Davidovim vodstvom. Zbilja je fascinatno koliko tu detalja i sitnica ima. Primjera radi, u Bibliji se opisuje kako su Izraelci u jednoj od bitaka sa Filistejcima prišli njihovom kampu sleđa, koristeći malo poznat obilazni put kroz jedan klanac. Nevjerojatno, ali tu informaciju (da je moguće doći zaobilaznim putem) je iskoristio jedan britanski časnik iz Prvog svjestkog rata, ratujući sa Turcima baš na tom području. Sjetio se da u Bibliji (a imao je džepno izdanje uvijek sa sobom) piše nešto o tome, na temelju uputa dao tražiti taj klanac, našao ga i na isti način, prišavši s leđa, porazio tursku vojsku.
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

...
    size="tall"

Postanak 3

1 Zmija je bila lukavija od svih životinja zemaljskih, što ih je bio učinio Gospod Bog. Ona reče ženi: "Je li doista rekao Bog: 'Ne smijete jesti ni s kojeg drveta u vrtu'?"
    2 Žena odgovori zmiji: "Od plodova drveća u vrtu smijemo jesti.
    3 Samo od plodova drveta, što stoji usred vrta, zapovjedio je Bog: 'Od toga ne smijete jesti, pa ni dotaknuti ga, inače morate umrijeti.' "
    4 Zmija reče ženi: "Nikako nećete umrijeti,
    5 Dapače zna Bog, da će vam se otvoriti oči, čim budete jeli s njega, i da ćete postati kao Bog, kad spoznate, što je dobro i zlo."
    6 Sada istom vidje žena, kako je plod drveta dobar za jelo i ugodan za pogled, i kako je plod drveta poželjan, jer daje spoznanje. I ona uze od njegova ploda i jede; i mužu svojemu, koji je bio uz nju, dade od njega, i on isto jede.
    7 Tada se obadvima otvoriše oči, i oni opaziše, da su bili goli. Zato spletoše lišće smokvino i načiniše sebi od njega pregače.
    8 A kad začuše sušanj koraka Gospoda Boga, koji je hodio po vrtu za dnevnog vjetrića, skriju se oni, Adam i žena njegova, pred Gospodom Bogom među grmenjem u vrtu.
    9 A Gospod Bog viknu Adama i upita ga: "Gdje si?"
    10 On odgovori: "Kad začuh sušanj koraka tvojih u vrtu, uplaših se, jer sam gol, pa sam se skrio."
    11 Tada upita on: "Tko ti je rekao, da si gol? Da nijesi možda jeo s drveta, s kojega ti zabranih jesti?"
    12 Adam odgovori: "Žena, koju si mi dao da bude uz mene, ona mi dade s drveta, i jedoh."
    13 I Gospod Bog upita ženu: "Zašto si to učinila?" Žena odgovori: "Zmija me zavede; zato sam jela."
    14 Tada reče Gospod Bog zmiji: "Jer si to učinila, da si prokleta među svom stokom i svima životinjama zemaljskim! Na trbuhu ćeš svojemu puzati i prah ćeš jesti sve dane života svojega!
    15 Neprijateljstvo ću staviti između tebe i žene, između roda tvojega i roda njezina. On će ti satrti glavu; a ti ćeš ga raniti na peti."
    16 Ženi reče: "Mnoge ću ti muke umnožiti, kad zatrudniš. U bolovima ćeš rađati djecu, a ipak ćeš žudjeti muža svojega, koji će ti biti gospodar."
    17 Adamu reče: "Jer si popustio molbi žene svoje i jeo s drveta, za koje sam ti zapovjedio: 'Ne smiješ jesti s njega', to neka je prokleta zemlja zbog tebe; s mukom ćeš se od nje hraniti sve dane života svojega.
    18 Trnje i korov rađat će ti, i ti ćeš jesti zelje poljsko.
    19 U znoju ćeš lica svojega jesti kruh, dok se ne vratiš u zemlju, od koje si uzet, jer prah si i u prah se vraćaš."
    20 Adam nadjenu ženi svojoj ime Eva; jer postade mati svima živima.
    21 A načini Gospod Bog Adamu i ženi njegovoj haljine od kože i obuće ih u njih.
    22 Tada reče Gospod Bog: "Eto, čovjek sad postade kao jedan od nas, tako da spoznaje, što je dobro i zlo. Da sada samo on ne pruži ruku svoju i također ne uzme s drveta života i jede i vječno živi!"
    23 Zato ga progna Gospod Bog iz vrta edenskog, da obrađuje zemlju, od koje je bio uzet.
    24 I kad je bio prognao Adama, postavi istočno od vrta edenskog kerubine s mačem ognjenim, iz kojega se vijao plamen, da čuvaju put k drvetu života.

Cijenila bih svaku pomoć pri raščišćavanju (vlastitih) nedoumica po sljedećim pitanjima:

- 7 Tada se obadvima otvoriše oči, i oni opaziše, da su bili goli. Zato spletoše lišće smokvino i načiniše sebi od njega pregače. -
    Kako bi se moglo protumačiti gore rečeno?
    Implicira li isto da previše znanja o sebi udaljava od Boga? Zašto?
    Je li u skladu s time dolazi do "Blago sirotima duhom, jer njihovo je kraljevstvo nebesko"? (Mt 5, 3)

- 12 Adam odgovori: "Žena, koju si mi dao da bude uz mene, ona mi dade s drveta, i jedoh." -
    Ako su, naime, kako piše u Postanku 2 (22 - 25), Adam i žena mu njegova JEDNO TIJELO, onda čine cjelinu pa se pitam je li se, pak, ovdje radi o dokazu kako previše znanja o sebi rezultira rascjepom cjeline na dvije polovice te, između ostalog, prebacivanjem odgovornosti jedne polovice na drugu?
    Je li se u ovom momentu rodio egoizam?

- 16 /cut/ U bolovima ćeš rađati djecu, /cut/ -
    Što je s carskim rezom pod anestezijom, gdje bolova - nema!?
    Kako, pitam se, protumačiti taj ljudski čin; u smislu - je li isti, po Bibliji, kontra Boga?

Je li u Postanku 3, zapravo, "objašnjeno" zašto se ljudi rađaju, nazovimo, "duhovno mrtvi" te zašto im treba životni vijek da bi, kao duše, opet (eventualno) oživjeli?

Bog, posto svemoguc, moze uciniti sto god hoce. Moze, znaci, completirati bilo koju creaciju u bilo kojem vremenskom periodu.
    Gledajuci na Bozje stvaranje creacije u procesu trajanja 7 dana, nama ljudima sluzi kao znak i uputstvo da aktivnost, dobro odradjena, ima svoje finale u fazi mirovanja, tisine, mira.
    Slijedeci takav put, takvo uputstvo, ljudski kalendar ima 7 dana od kojih je onaj sedmi dan smirenja tjedna.
    U judaistickom ucenju sedmi je dan Shabbat. Preklapa se sa subotom, ali tocnije pocinje u petak navecer i zavrsava u subotu navecer. Sabbat se cak i ne osjeca danom na nacin kako gledamo na ostale dane, nego je kao neka vrsta oaze mira okruzene sasvim razlicitim levelom vremena.
    7 dana u judaizmu ujedno predstavlja i sedam nizih atributa sto ih obasjava kontinuirano Bozje svjetlo, omogucujuci opstanak svijeta, ali to je vec dublje stivo koje obradjuje Zohar i zajednickim ih imenom naziva malchut (mahl-khoot - kraljevstvo).

- Ona će se zvati žena, jer je uzeta od čovjeka." -
    Oprostite, može li se dobiti etimologija izvornih riječi? Naime, meni nije jasno, ovako, zašto se 'žena' zove baš 'žena' tj. odgovor 'zato jer je uzeta o čovjeka' mi nije razumljiv.
    Sestog je dana Bog stvorio Adama, hermafroditsko bice. Na hebrejskom rijec Adam (ah-dahm) dijeli isti korijen kao i rijec adama (ad-dah-mah - zemlja).
    U Genesis (2:7) postoji i logicko objasnjenje naziva imena prvog covjeka kod dijela "God formed man out of the dust of the ground".
    Uslijedila je potom creacija Eve, po hebrejskom nazvane Chava (khah-vah - zivot) sto je opisano u Genesis (2:21-22).

Ljudi nisu tijela s dusom. Ljudi su duse s tijelom!
    Judaizam uci da je prvo ljudsko bice Adam imalo oznake oba pola, znaci i musko i zensko je bilo u jednom, u Adamu. Bog mu je stvorio druzicu na nacin da je Adama razdvojio na dvije polovine, od Adama je zivot dobila Chava.

Adam i Chava (Eva), dva tijela, cine dvije strane jedne duse i te strane, ujedinjene u braku, cine jedno cijelo.

Cijenila bih svaku pomoć pri raščišćavanju (vlastitih) nedoumica po sljedećim pitanjima:

- 7 Tada se obadvima otvoriše oči, i oni opaziše, da su bili goli. Zato spletoše lišće smokvino i načiniše sebi od njega pregače. -
    Kako bi se moglo protumačiti gore rečeno?
    Implicira li isto da previše znanja o sebi udaljava od Boga? Zašto?
    Je li u skladu s time dolazi do "Blago sirotima duhom, jer njihovo je kraljevstvo nebesko"? (Mt 5, 3)

- 12 Adam odgovori: "Žena, koju si mi dao da bude uz mene, ona mi dade s drveta, i jedoh." -
    Ako su, naime, kako piše u Postanku 2 (22 - 25), Adam i žena mu njegova JEDNO TIJELO, onda čine cjelinu pa se pitam je li se, pak, ovdje radi o dokazu kako previše znanja o sebi rezultira rascjepom cjeline na dvije polovice te, između ostalog, prebacivanjem odgovornosti jedne polovice na drugu?
    Je li se u ovom momentu rodio egoizam?

- 16 /cut/ U bolovima ćeš rađati djecu, /cut/ -
    Što je s carskim rezom pod anestezijom, gdje bolova - nema!?
    Kako, pitam se, protumačiti taj ljudski čin; u smislu - je li isti, po Bibliji, kontra Boga?

Je li u Postanku 3, zapravo, "objašnjeno" zašto se ljudi rađaju, nazovimo, "duhovno mrtvi" te zašto im treba životni vijek da bi, kao duše, opet (eventualno) oživjeli?
    Zmija, simbol iskusenja i zla, lukavstvom je obmanila Evu i Adama da jedu sa zabranjenog Drveta Znanja razlike Dobra i Zla.
    Judaizam uci da je poruka te price u tome sto se ljudi kontinuirano nalaze u situacijama u kojima se bore izmedju svojih unutarnjih poriva, onog dobrog i onog loseg.
    Udaljava li previse znanja od Boga? Ne, zasto?! Dobro je uciti. Dobro je raditi na sebi, na razumijevanju sebe i drugih, skupljanju novih znanja, preispitivanju starih, povezivanju proslih i sadasnjih.
    A vezano za pricu o Dobru i Zlu, ona nas poducava i podsjeca da ne znamo dovoljno pa tako ne mozemo uvijek niti znati razliku izmedju dobra i zla. Zato je Evi i Adamu bilo zabranjeno jesti s Drveta Znanja razlike Dobra i Zla. Da se izbjegnu lose stvari vodjene pretpostavljanjem.
    Da pojasnim kroz primjer: Sigurno ste culi za mnoge price kad bi netko dobio veliki amount novaca na lutriji i kasnije pricao vrlo tuzne price o tome kako ga je taj novac unesrecio. Moze li novac unesreciti ako se upotrijebi za dobro?

Jedino Bog zna pravo dobro i pravo zlo, njihovu stvarnu razliku. Jedino Bog ima takvo znanje, da vidi kristalno jasno tu razliku.
    Ipak, Bog nam je dao slobodnu volju da radimo na sebi i pokusavamo, umjesto da samo "jedemo" znanje (paralela s Drvetom Znanja) bez razumijevanja, izabrati sami ono sto je posteno, korektno. Izabrati putem ucenja, razmisljanja i istinskog osjecaja za pravdu, moralno ponasanje.

Kao sto se da zakljuciti iz napisanog, Judaizam ne gleda na grijeh sto se desio u Rajskom Vrtu kao samo Evin grijeh. To je zajednicki grijeh i Adama i Eve. Nema prebacivanja odgovornosti. Oni su jedna dusa, dva tijela. Kad jedno tijelo pati, pati i drugo. Cesto to ne uocavamo, jer razliciti ljudi razlicito iskazuju emocije. Adamove rijeci iz Genesis 7 ne ukazuju na prebacivanje odgovornosti, vec upravo suprotno, na prihvacanje suoodgovornosti. On je uzeo zabranjeno od svoje zene, od dijela sebe (dva tijela, jedna dusa!), znaci isto i kao da je ona uzela od njega. Ovdje jos uvijek nema egoizma.

Judaizam ne gleda na "Evino prokletstvo" kao krscanstvo. U judaizmu se na Genesis 16 gleda vezano za trudove. Basically, zena ce se patiti za vrijeme trudnoce putem trudova, ali nije doktoru zabranjeno pomoci zeni pri porodu s anestezijom tj. nije protivno Bozjim uputama. Stvar je cisto prirodne baze. Zena se prirodnim putem muci za vrijeme trudnoce, jer je tako Bog odredio, ali to ne znaci kako se zeni ne smije pomoci da se muci manje. Bog nas uci da pomazemo jedni drugima, zar ne? Za vrijeme velikih trudova, zena je u jako bolnom stanju, moze cak i umrijeti ako joj se ne pomogne, moze zivot djeteta biti ugrozen ako joj se ne pomogne.
    Zdrava i jaka zena ce, bez vecih problema, poroditi bez upotrebe stredstva protiv bolova, ali ako je slabijeg zdravlja, nasa je duznost pomoci joj na sve moguce nacine kako bi i ona i dijete bili dobro, znaci i upotrebom anestezije ako doktori misle da je tako najbolje.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread