+ Reply to Thread
Page 4 of 4 FirstFirst ... 2 3 4
Results 31 to 40 of 40

Thread: Biblija

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Postanak 4

Zahvaljujem na tako krasnim i edukativnim odgovorima te molim za daljnju pomoć pri pokušaju razumijevanja Biblije.

Postanak 4

1 Adam spoznade Evu, ženu svoju, a ona zatrudnje i rodi Kaina, pa reče: "Dobih čovjeka s pomoću Gospoda."
    2 Nato dobi još jednog sina, brata njegova Abela; Abel postade pastir, Kain ratar.
    3 I poslije nekog vremena dogodi se, da Kain prinese Gospodu žrtvu od plodova poljskih.
    4 I Abel žrtvova od prvina stada svojega, i to komade sala. Gospod pogleda milostivo na Abela i žrtvu njegovu,
    5 A na Kaina i žrtvu njegovu ne pogleda. Tada se Kain rasrdi veoma i gledao je preda se mrko.
    6 A Gospod upita Kaina: "Zašto si srdit i gledaš preda se tako mrko?
    7 Jer ako pravo radiš, smiješ slobodno dignuti pogled? Ako li krivo radiš, ne vreba li tada pred vratima grijeh, kojega poželjenje upravljeno je k tebi, ali mu ti moraš gospodar biti?"
    8 I jednoga dana, kad se je Kain sa svojim bratom Abelom, dok su bili na polju, nešto sporečkao, skoči Kain na brata svojega Abela i ubi ga.
    9 Tada upita Gospod Kaina: "Gdje ti je brat Abel?" On odgovori: "Ne znam; zar sam ja čuvar brata svojega?"
    10 Tada reče Gospodin: "Što si učinio? Glasno viče sa zemlje k meni krv brata tvojega.
    11 I zato da si proklet, prognan od domaćeg tla, što je otvorilo usta svoja, da popije iz ruke tvoje krv brata tvojega.
    12 Kad zemlju obradiš, neka ti više ne daje uroda; lutat ćeš i bježat ćeš po zemlji."
    13 A Kain se potuži Gospodu: "Prevelika je kazna moja, a da bih je mogao snositi.
    14 Eto, izgoniš me eto danas iz dobre zemlje; moram se kriti pred tobom, moram lutati i bježati po zemlji; tko god me susretne, ubit će me."
    15 Tada mu Gospod reče: "Ne! Nego tko god ubije Kaina, bit će sedam puta osvećen." I Gospod načini Kainu znamen, da ga ne ubije nitko, koji ga susretne.
    16 Kain ode nato ispred lica Gospodnjega i nastani se u zemlji Nod istočno od Edena.
    17 Kain spoznade ženu svoju, ona zatrudnje i rodi Enoka. Kad ovaj, sazida grad, prozva grad po imenu sina svojega Enok.
    18 Enoku se rodi Irad. Iradu se rodi Mehujael, Mehujaelu se rodi Metušael, Metušaelu se rodi Lamek.
    19 Lamek uze sebi dvije žene. Jedna se zvala Ada, druga Sila.
    20 Ada rodi Jabala, koji je bio pradjed onima, što stanuju pod šatorima i goje stoku.
    21 Brat se njegov zvao Jubal, koji je bio pradjed svima gudačima i sviračima.
    22 A Sila rodi Tubal-Kaina kovača, koji je pravio svakovrsno posuđe od mjedi i gvožđa. Sestra Tubal-Kainova bila je Naama.
    23 Lamek reče ženama svojim: "Ada i Sila, čujte govor moj; žene Lamekove, poslušajte riječ moju: Ubio sam čovjeka koji me ranio i momka koji me udario.
    24 Ako će Kain biti sedam puta osvećen, Lamek će biti sedamdeset i sedam puta."
    25 Kad je Adam opet bio spoznao ženu svoju, i ona rodi sina, kojega nazva Set. Reče ona: "Bog mi dade drugoga sina na mjesto Abela, kojega ubi Kain."
    26 I Setu se rodi sin i on ga nazva Enoš. Tada se počelo prizivati ime Gospodnje.

Dakle, molila bih Rabina (i, naravno, svakog drugog učenog čovjeka, koji bi bio voljan odgovoriti na pitanja) da mi pojasni sljedeće:

- 15 Tada mu Gospod reče: "Ne! Nego tko god ubije Kaina, bit će sedam puta osvećen." I Gospod načini Kainu znamen, da ga ne ubije nitko, koji ga susretne.

Zašto Bog kaže kako će (brato)ubojica, bude li bio ubijen, biti osvećen 7 puta?

- 19 Lamek uze sebi dvije žene. Jedna se zvala Ada, druga Sila.

Ako muško i žensko čine dvije strane jedne duše, i u braku bivaju ujedinjeni u jedno cijelo, kako rekoste, zašto onda Lamek, Adamov potomak, sebi "uzima" dvije žene?
    Nadalje, zašto "uzima"? Zar žene nemaju pravo izbora?

- 23 Lamek reče ženama svojim: "Ada i Sila, čujte govor moj; žene Lamekove, poslušajte riječ moju: Ubio sam čovjeka koji me ranio i momka koji me udario.

Je li, ovjde, po prvi puta vidimo kako se čovjek pokušava "igrati Vrhovnog Suca", "igrati Boga"?
    Vidimo li obijest, potrebu za moći, veličanje svoga ja?

Quote Originally Posted by enky View Post
    - 15 Tada mu Gospod reče: "Ne! Nego tko god ubije Kaina, bit će sedam puta osvećen." I Gospod načini Kainu znamen, da ga ne ubije nitko, koji ga susretne.

Zašto Bog kaže kako će (brato)ubojica, bude li bio ubijen, biti osvećen 7 puta?
    U to vrijeme ni jednom covjeku nije dato na pravo da delegira pravdu u ime Boga. Ne postoji, znaci, covjek koji bi mogao ispravno osuditi Kaina i svim je ljudima, upravo ovim biljezenjem sa svrhom zastite Kaina koji je pocinio kriminal, dato na znanje kako je najveci kriminal nepostivanje Bozje volje.
    Kako bi li to izgledalo da osobna osveta, vodjena tko zna kakvim sve motivima, kroji pravdu?

A vezano za pitanje "zasto" Bog biljezi Kaina tako da ga stiti, jedan od possible odgovor (meni najblizi i najvise razumljiv) bi bio da mu daje vremena za kajanje, za pokajanje, kroz mizeran sirotinjski zivot pun patnje, koja moze otvoriti oci i vratiti covjeka na ispravan put, put pod Bozjim vodstvom. Jos, mozda bitno za reci, kad drugi ljudi vide kriminalca ubojicu kako se pati i osjete da se ovaj vise boji Bozje volje od bilo kakve ljudske osvete pa i ubistva, dva puta ce razmisliti prije nego sto pocine kriminal.

Smatra se da je biti 7 puta osvecen equals biti osvecen kompletno.
    Neki uce da se tu radi o osveti, koja se provlaci kroz 7 generacija.

- 19 Lamek uze sebi dvije žene. Jedna se zvala Ada, druga Sila.

Ako muško i žensko čine dvije strane jedne duše, i u braku bivaju ujedinjeni u jedno cijelo, kako rekoste, zašto onda Lamek, Adamov potomak, sebi "uzima" dvije žene?
    Nadalje, zašto "uzima"? Zar žene nemaju pravo izbora?
    Lamek ne postuje Bozji zakon iz Genesis 2:24. Odaje se ovozemaljskim strastima. Njemu je do bogatstva, uzivanja. Nije mu do vjere. Nije mu do povjerenja.
    I danas jako cesto mozemo vidjeti da bogati ljudi (i muskarci i zene) uzimaju sebi pravo imati vise partnera u isto vrijeme, obezvrijedjujuci tako Bozje zakone, obezvrijedjujuci sve duhovno i cisto, odajuci se strastima i uzicima prolaznog i ispraznog.

Znaci ovdje vidimo neposluh i krsenje Bozjeg zakona. Vidimo i iluzorni stav kako za takvo ponasanje nece biti kaznjen (valjda misleci da ako je Bog postedio njegovog pretka Kaina, kako ne bi i njega kad je njegov grijeh neusporedivo manji i probably sebe vremenom uvjeri kako njegovo ponasanje mozda i nije grijeh).

- 23 Lamek reče ženama svojim: "Ada i Sila, čujte govor moj; žene Lamekove, poslušajte riječ moju: Ubio sam čovjeka koji me ranio i momka koji me udario.

Je li, ovjde, po prvi puta vidimo kako se čovjek pokušava "igrati Vrhovnog Suca", "igrati Boga"?
    Vidimo li obijest, potrebu za moći, veličanje svoga ja?
    Ne, ne, ne. Vidimo strah. Lamek pokusava, pricajuci svojim zenama sto je bilo, samog sebe uvjeriti da ce ga Bog zastititi u njegovom kriminalu, bas kao i sto je zastitio njegovog pretka Kaina. Tu postoji i znakoviti poetski touch. Pretpostavlja se da je Lamek ubio u samoodbrani pa zato sebe smatra manje ubojicom od Kaina i zbog toga se nada 10 times vecoj Bozjoj zastiti.

U Genesis 4 se prvi puta spominju braca rodjena od ljudskh roditelja (Abel i Kain). Isto tako, prvi puta se spominje ubistvo. Prvi puta se spominje polygamy.
    U ovom chapter imamo i jednu od svjetski najpoznatiji recenica "zar sam ja cuvar brata svojega?" (Genesis 4:9)

Isto tako - great je spiritualna uputa i znacaj Genesis 4.
    Genesis 4 nas uci da je najveci ljudski uzitak biti najblize Bogu. Uci da je ispravna zivotna perspektiva ona koja stavlja Boga u centar.
    Gledajuci u toj direkciji, ogromna je razlika between simbolicne zrtve od Kaina (salo) i Abelove prilicno ljupke zrtve (plodovi).

size="tall"

Postanak 5

Rabine, puno hvala!
    Nastavljam sa zajedničkim čitanjem Biblije...

Postanak 5

1 Ovo je popis potomaka Adamovih. Kad Bog stvori čovjeka, stvori ga na priliku Božju.
    2 Kao muško i žensko stvori ih, blagoslovi ih i dade im ime čovjek, kad su bili stvoreni.
    3 I poživje Adam sto i trideset godina i rodi mu se sin, koji mu je bio po obličju sličan, i nazva ga Set.
    4 A rodivši mu se Set poživje Adam osam stotina godina, te mu se rode drugi sinovi i kćeri.
    5 Tako poživje Adam svega devet stotina i trideset godina; i umrije.
    6 A Set poživje sto i pet godina i rodi mu se Enoš.
    7 A rodivši mu se Enoš poživje Set još osam stotina i sedam godina, te mu se rode sinovi i kćeri.
    8 Tako poživje Set svega devet stotina i dvanaest godina; i umrije.
    9 A Enoš poživje devedeset godina i rodi mu se Kenan.
    10 A rodivši mu se Kenan poživje Enoš još osam stotina i petnaest godina, te mu se rode sinovi i kćeri.
    11 Tako poživje Enoš svega devet stotina i pet godina; i umrije.
    12 A Kenan poživje sedamdeset godina i rodi mu se Mahalalel.
    13 A rodivši mu se Mahalalel poživje Kenan još osam stotina i četrdeset godina, te mu se rode sinovi i kćeri.
    14 Tako poživje Kenan u svega devet stotina i deset godina; i umrije.
    15 A Mahalalel poživje šezdeset i pet godina i rodi mu se Jared.
    16 A rodivši mu se Jared poživje Mahalalel još osam stotina i trideset godina, te mu se rode sinovi i kćeri,
    17 Tako poživje Mahalalel svega osam stotina i devedeset i pet godina; i umrije.
    18 A Jared poživje sto i šezdeset i dvije godine i rodi mu se Henok.
    19 A rodivši mu se Henok poživje Jared još osam stotina godina, te mu se rode sinovi i kćeri.
    20 Tako poživje Jared svega devet stotina i šezdeset i dvije godine; i umrije.
    21 A Henok poživje šezdeset i pet godina i rodi mu se Metuselah.
    22 A rodivši mu se Metuselah poživje Henok hodeći s Bogom još trista godina, te mu se rode sinovi i kćeri.
    23 Tako poživje Henok svega trista i šezdeset i pet godina.
    24 I hodeći Henok jednako s Bogom, nestade ga jednoga dana, jer ga uze Bog.
    25 A Metuselah poživje sto i osamdeset i sedam godina i rodi mu se Lamek.
    26 A rodivši mu se Lamek poživje Metuselah još sedam stotina i osamdeset i dvije godine, te mu se rode sinovi i kćeri.
    27 Tako poživje Metuselah svega devet stotina i šezdeset i devet godina; i umrije.
    28 A Lamek poživje sto i osamdeset i dvije godine i rodi mu se sin,
    29 Kojemu nadjenu ime Noa, pa reče: "Ovaj će nas tješiti u teškom poslu naših ruku na polju, što ga je prokleo Gospod."
    30 A rodivši mu se Noa poživje Lamek još pet stotina i devedeset i pet godina, te mu se rode sinovi i kćeri.
    31 Tako poživje Lamek svega sedam stotina i sedamdeset i sedam godina; i umrije.
    32 A Noa, kad mu je bilo pet stotina godina, rodi mu se Šem, Ham i Jafet.

...........................

Ovdje bih imala samo dva pitanja:
    Zašto se navode samo muška imena; zašto ženska nisu, nazovimo, relevantna?
    Je li "to", možda, povezano s, usudim se reći, činjenicom kako je pitanje razmnožavanja putem incesta, pitanje na koje se, koliko primjetih, kontinuirano izbjegava dati konkretan odgovor, obzirom smo od Adama i Eve preko, kako se da dokučiti (tj. kako ja, kao ja, jedino uspijevam zaključiti) incesta dobili - čovječanstvo?

Postoje razlicita ucenja od razlicitih skola, krscanskih, judaistickih, islamskih etc, koje daju odgovore na gornja pitanja.
    Neka ucenja govore da su Adam i Eva prvi PRAVI ljudi (sto ih je Bog stvorio na svoju sliku i priliku) i da je na Zemlji bilo i drugih ljudi, ni priblizno tako savrsenih kao sto su Adam i Eva pa da su si Adamovi i Evini potomci pronalazili parove medju njima (sto ima logike sjetimo li se Kaina i Genesis 4:17).

Neke skole uce kako je u tadasnje vrijeme bilo normalno da se vjencavaju braca i sestre, potomci Adama i Eve, jer su Adam i Eva bili savrseni ljudi (stvoreni na Bozju sliku i priliku), a kod savrsenih ljudi ne moze doci do bilo kakvih genetskih problems u potomaka (sto isto ima logike).

Ima i drugacijih pojasnjenja gornje problematike, ali mislim da sam naveo dva najlogicnija i najvise prihvacena.

Moje osobno misljenje jest kako Bibliju ne treba citati na nacin da joj se traze greske. Ili, ako bi tako bilo vise understandable, Bog nam u Bibliji DAJE one podatke s kojima nas poducava o zivotu.
    Isto tako u Genesis 5 se govori o onim Adamovim i Evinim potomcima, koji vode do Noe tj nabrajaju se samo SAVRSENI potomci, bitni za stvaranje i zivot bez grijeha.
    Moj odogovor na pitanje o nespominjanju zenskih imena u Genesis 5, a considering sve te fakte sto sam nabrojao do sada; mislim da je ipak vaznije shvatiti ljudsku sudbinu od saznati kako se tko zvao.

član
    Quote Originally Posted by Rabin View Post
    mislim da je ipak vaznije shvatiti ljudsku sudbinu od saznati kako se tko zvao.
    Mislim da enky ni nije postavila problem toga kako se ko zvao, nego taj što nema spominjanja ženskih imena potomaka, nego samo muških, čime pisac Biblije nije dao temeljni preduvjet za produžetak naše vrsteo, a nije ni objasnio kako se čovječanstvo razmnožavalo. Adamovi i Evini sinovi (Kain, Abel, Set..) nebi nastavili razmnožavanje bez žena. A pisac Biblije ne kaže da ih je bilo. Mislim da se izvješće o ženskim potomcima Adama i Eve sačuvalo u sv. predanju ili drugoj židovskoj (vanbiblijskoj) literaturi. Pozdrav

član
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Ovdje bih imala samo dva pitanja: Zašto se navode samo muška imena; zašto ženska nisu, nazovimo, relevantna? Je li "to", možda, povezano s, usudim se reći, činjenicom kako je pitanje razmnožavanja putem incesta, pitanje na koje se, koliko primjetih, kontinuirano izbjegava dati konkretan odgovor, obzirom smo od Adama i Eve preko, kako se da dokučiti (tj. kako ja, kao ja, jedino uspijevam zaključiti) incesta dobili - čovječanstvo?
    Što se tiče incesta, ukoliko je biblijski izvještaj o Adamu i Evi tačan, onda je incest i bio jedini način produžetka vrste (naravno, pod uvjetom da su Adam i Eva imali i ženske potomke). Incest postoji i u životinjskom svijetu gdje se ispostavilo da se potomci rađaju zdravi. Mislim da nije dokazano da incest uvijek vodi degeneraciji i hendikepiranosti, i da je još uvijek nepoznanica za znanost kada incest vodi degeneraciji a kada ne vodi. U povijesti čovječanstva postojalo je mnogo potomaka koji su rođeni iz najbližeg incesta (brat-sesta) pa su bili zdravi. Kao npr. u ovom slučaju. Kao što vidiš, enky, dvoje djece iz ovog incestnog braka (brat-sestra) je zdravo a dvoje hendikepirano. Pozdrav

Quote Originally Posted by Shady View Post
    Mislim da enky ni nije postavila problem toga kako se ko zvao, nego taj što nema spominjanja ženskih imena potomaka, nego samo muških, čime pisac Biblije nije dao temeljni preduvjet za produžetak naše vrsteo, a nije ni objasnio kako se čovječanstvo razmnožavalo. Adamovi i Evini sinovi (Kain, Abel, Set..) nebi nastavili razmnožavanje bez žena. A pisac Biblije ne kaže da ih je bilo. Mislim da se izvješće o ženskim potomcima Adama i Eve sačuvalo u sv. predanju ili drugoj židovskoj (vanbiblijskoj) literaturi. Pozdrav
    Understandable. Hvala na komentaru.
    Izvinjavam se ako se ponekad nedovoljno jasno express. Trudim se biti sto jednostavniji i ne uplitati previse ucenja od judaism na ovu temu. Samo ona za koja mislim da su od kljucne vaznosti.
    Npr. da sam uveo u diskusiju Lilith, jako bih zakomplicirao.

Pozdrav!

size="tall"

Postanak 6

Puno hvala na komentarima.
    Nastavljam sa zajedničkim čitanjem i komentiranjem Biblije.

Postanak 6

1 A kad se ljudi počeše množiti na zemlji i kćeri im se rodiše,
    2 Vidješe sinovi Božji, da su bile lijepe kćeri čovječje, i uzimali ih sebi za žene, koliko ih htjedoše.
    3 Tada reče Gospod: "Duh moj neće više dugo ostati u ljudima; jer nijesu više ništa drugo nego meso, a trajanje života njihova neka bude još samo sto i dvadeset godina."
    4 Onda, kada su se sinovi Božji ženili kćerima čovječjim, pa i kasnije još, i ove im rađale djecu, živjeli su divovi na zemlji, gorostasi davnine, preslavni junaci.
    5 Kad Gospod vidje, da je pokvarenost ljudi na zemlji bila velika i da je sve mišljenje i htijenje srca njihova svejednako išlo samo na zlo.
    6 Pokaja se Gospod, da je bio načinio ljude na zemlji, i bio je duboko ožalošćen.
    7 I reče Gospod: "I zbrisat ću s lica zemlje, čovjeka i zvijeri, gmizavce i ptice u zraku, jer se kajem, što sam ih načinio."
    8 Samo Noa nađe milost u očima Gospodnjim.
    9 Ovo je potomstvo Noino: Noa je bio čovjek pobožan i bez prijekora u svojem naraštaju; Noa je živio po zapovijedi Božjoj.
    10 Tri sina imao je Noa: Šema, Hama i Jafeta.
    11 Tada je bila zemlja pokvarena pred Bogom i puna zločina.
    12 I kad Bog vidje, kako je zemlja bila veoma pokvarena, jer je sve čovječanstvo u svojemu djelovanju bilo pošlo po zlu na zemlji.
    13 Tada reče Bog Noi: "Odlučio sam, kraj svima živim stvorenjima dolazi pred mene; jer je zemlja puna zločina, i što ih čine; i evo, uništit ću ih zajedno sa zemljom.
    14 Napravi sebi (plovni) kovčeg od drveta gofera; načini pregratke u kovčegu i zasmoli ga iznutra i izvana smolom!
    15 Ovako ćeš ga napraviti: trista lakata neka bude duljina kovčegu, pedeset lakata širina njegova i trideset lakata visina njegova!
    16 Napravi na kovčegu otvor a svjetlost i lakat mu odmjeri visine odozgor naokolo; stavi onda vrata kovčegu sa strane i načini u njemu donji, srednji i gornji kat!
    17 Jer evo: pustit ću potop na zemlju, da istrijebim sva bića pod nebom, što imaju u sebi dah života; sve, što živi na zemlji neka izgine!
    18 S tobom ipak hoću sklopiti zavjet; u kovčeg ući ćeš ti i s tobom sinovi tvoji, žena tvoja i žene sinova tvojih.
    19 Od svih živih bića uzet ćeš u kovčeg po dvoje, da ih sa sobom uzdržiš na životu; po jedno muško i jedno žensko neka bude!
    20 Od svake vrste ptica, stoke i od živina, što gmižu po zemlji, neka uđe s tobom po dvoje, da ostanu na životu.
    21 Priskrbi sebi i sve, što treba za hranu, i spremi to kod sebe, da bude hrane tebi i njima!"
    22 I Noa izvede sve onako, kako mu je bio zapovjedio Bog.

Prije no što (vas) zamolim za odgovore na pitanja, koja kanim postaviti, unaprijed bih se ispričala za "negativan ton", što će moje riječi u ovom postu - nositi.

Naime, istinski se trudim shvatiti ovo "sveto štivo", ali kontinuirano (kako kod Biblije, tako i kod, do sada, svih drugih "svetih štiva", koja su mi bila u rukama) nailazim na retke, koji konkretno daju do znanja (bar po mom shvaćanju) kako je žena, u odnosu na muškarca, niži oblik života.

Obzirom sam sama ženskog spola, moram priznati kako mi religiozna štiva - iako unutar sebe nose (mišljenja sam) i izuzetno mudre poruke - sve više potvrđuju kako ih treba gledati ne kao zvijezdu vodilju tj uputu/direktivu kako živjeti, nego čisto kao filozofsko štivo iz kojeg svatko, shodno svojim mogućnostima, može izvući stanovitu poruku, koja će ga oplemeniti, uspije li teoriju pretvoriti u (vlastitu) praksu, naravno.

Na žalost, nije svatko, opet shodno svojim mogućnostima, u situaciji prilaziti bilo kojem štivu s filozofskog aspekta, tako da, mišljenja sam, "sveti spisi", obzirom su radi *starosti* stekli taj nekakav, nazovimo ga, sloj strahopoštovanja pa time dobili na "težini" - više štete, nego koriste!

Pa pitanja:

- 4 Onda, kada su se sinovi Božji ženili kćerima čovječjim, pa i kasnije još, i ove im rađale djecu /cut/

Sinovi Božji se žene kćerima čovječjim?
    Piše li IGDJE kako se Kćeri Božje udaju za sinove čovječje?
    Po čemu su, dakle, muškarci - sinovi Božji, dočim žene SAMO - kćeri čovječje?

Zar se ovdje ne radi o tipičnoj diskriminaciji po spolu?!
    Gdje se izgubilo ono - jedna duša - dva tijela?!

Drugi primjer za gore rečeno možemo vidjeti ovdje:

- 18 S tobom ipak hoću sklopiti zavjet; u kovčeg ući ćeš ti i s tobom sinovi tvoji, žena tvoja i žene sinova tvojih.

Zašto, dakle, nisu bitne Noine kćeri tj. zašto u gornjem stihu ne piše i dio "kćeri tvoje i muževi kćeri tvojih?
    Je li moguće kako Noa nije imao niti jednu kćer?

Koliko moje umne sposobnosti, u svom trenutnom razvojnom periodu, mogu razumjeti gornji navod, uzevši u obzir sve što sam do sad napisala (bar) u ovom postu - ovo bi bilo moje mišljenje:

Kako niti što za Isusa nemamo zabilježena imena (pa čak niti broj) njegovih sestara, iako se zna da su postojale, tako u cijeloj Bibliji (te u mnogim drugim "svetim spisima") žene/kćeri/majke nisu spomena bitne pa tako ostaju bezimene i zaboravljene, osim u par iznimnih slučajeva (kao npr. spominjanje Mojsijeve sestre Miriam).

Što čovjek može zaključiti iz toga, ako ne da su "sveti spisi" (velika većina, ako ne i svi), uz sve svoje mudrosti, ipak u jednoj (mišljenja sam) zabrinjavajučoj količini, štivo za direktno uzdizanje vrijednosti muškog roda te, eto, i štivo za direktno ili indirektno unižavanje vrijednosti ženskog roda.

I da se, na kraju ponovim: Gdje se izgubilo ono - jedna duša - dva tijela?!

Nema potrebe za izvinjavanjem. Pitanja su sasvim ok.

Dugo sam razmisljao kako odgovoriti na taj tvoj zadnji post, a da ostanem u gabaritima teme. Da ostanem unutar gabarita Biblije.
    I ovako bih rekao:

U to doba znacaj porodice bio je velik, mnogo veci nego danas, na zalost. Isto tako, bilo je sasvim normal da je za porodicu odgovoran muskarac!
    Od muskarca se ocekivalo da zbrine svoju porodicu. On je predstavljao stup sigurnosti, a majka ljubavi (paznje, njege).
    Simple to say:
    Muskarac je, kao otac i suprug, bio true provider, a zena, kao majka i supruga, caretaker.

Iz toga proizlazi da je sasvim normal da se onog, tko je odgovoran za osnovne (krov nad glavom, hranu, obranu od neprijateljskih sila) potrebe porodice i imenuje publicly.
    Iznosenje imena stavlja dodatni pritisak na providera da svoje duznosti obavlja sto odgovornije!
    Znaci, public imenovanje ne predstavlja privilegiju, nego dodatni burden and responsability (isto kao sto je zidovski narod izabran od Boga da dobije vise burden i responsability, a ne privileges!).

U svijetlu recenog, dodao bih i kako se podrazumijeva da kcer, nakon udaje, "prestaje" biti clanom porodice svog oca, a postaje biti clanom nove porodice, gdje provider biva njeg suprug, a u kojoj sama biva caretaker.

Nadam se da je moj odgovor bar donekle zadovoljio i to u smislu micanja "negativnog" predznaka shvacanja Biblijskih upisa.

Osvrnuo bih se jos na Nou i na Potop.
    Posto je Bog vidio da su ljudi postali pretty wicked, odlucio je to wipe away covjecanstvo tj. svoj prvi eksperiment stvaranja.
    U Noi je vidio najpravednijeg od svih ljudi tada i zato je bas njemu dao sansu da sa svojim potomcima krene iz pocetka.

član
    Sveti tekst je samo onaj tekst koji dolazi od Boga. Tako, na primjer, ono što izgovara Mojsije je rijeć Božja, a ne Mojsina i zato je taj tekst svet. Ono što izgovara čovjek je profano s elementima svetosti ako autor profanog teksta prepoznaje i dobro interpretira riječ Božju. Rcimo, cijela Biblija nije sveta knjiga, jer u njoj ima puno profanog. Pronaći samo sveto u Bibliji zadaća je teologa i po sposobnostima svakog čovjeka.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread