+ Reply to Thread
Page 2 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 11 to 20 of 108

Thread: Volite li ili ne volite filozofiju; zašto? / chat

Tatum's Avatar
    Quote Originally Posted by implosive View Post
    Po meni, filozofija bi trebala biti slobodno promišljanje i preispitivanje svega što vidimo oko i unutar nas.
    Tako bi i ja rekla, ali se svejedno u tim raspravama često povede žestoka polemika utvrđujući "pravu" istinu i "jedinu" definiciju ..

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by Tatum View Post
    Tako bi i ja rekla, ali se svejedno u tim raspravama često povede žestoka polemika utvrđujući "pravu" istinu i "jedinu" definiciju ..
    To dolazi u paketu sa promišljanjem i preispitivanjem.

Uh, pa to je integralni dio svakog svjetonazora. Sve je filozofija. Čak i kad netko kaže "mrzim filozofiju" - to je također filozofija.
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

...
    Kad bi sve bilo filozofija, nitko ne bi znao što je filozofija, mada, vidim, neki ne znaju niti ovako.

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Kad bi sve bilo filozofija, nitko ne bi znao što je filozofija, mada, vidim, neki ne znaju niti ovako.
    Možeš li mi otprilike objasniti što je filozofija? Barem zvanična definicija?

...
    Ne mogu. Ipak sam žensko.

Napisano je na Gezinoj top-temi.

Quote Originally Posted by implosive View Post
    Da, ja bi volio znati što spada pod filozofiju a što ne?
    Jednom su me izbacili sa filozofije na forum.hr sa objašnjenjem da to što sam pisao ne spada pod filozofiju.

I od tada me više nema na filozofiji.. (to je bio prvi i zadnji pokušaj)
    Hmmm? A je l' se smije znati koji si bio nick?

Meni baš nekako zvučiš 'filozofski nastrojen' ... o čemu je tamo bilo riječi, kad su rekli da to 'ne spada pod filozofiju'?

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by Apemant View Post
    Hmmm? A je l' se smije znati koji si bio nick?

Meni baš nekako zvučiš 'filozofski nastrojen' ... o čemu je tamo bilo riječi, kad su rekli da to 'ne spada pod filozofiju'?
    Ne sjećam se o čemu je bilo riječi. Ma nije ni bitno...možda sam bezveze uletio. Kad me ulovi žuta minuta onda nikad ne znaš šta može iz mene izletiti.

Pa dobro, sad ću dati opću definiciju, preciznosti radi.

Filozofija (grč. φιλοσοφία - philosophia) se doslovno prevodi kao "ljubav prema mudrosti". Filozofija je studija (učenje, proučavanje) glavnih i fundamentalnih pitanja (čovjeka) o egzistenciji, smislu života, znanju, razumu, jeziku itd. Za razliku od drugih pristupa rješavanja i dobivanja odgovora na ta pitanja, filozofija odgovorima pristupa kritički, sistematski i uz (po mogućnosti) što više korištenja racionalnih argumenata. Tako je recimo religija najčešći alternativni pristup, iako se to dvoje često nadopunjuje i proizlazi jedno iz drugog (što je naravno poželjno). Naravno, filozofija može egzistirati i neovisno o religiji, dok religija uvijek obuhvaća i filozofiju, manje ili više uvjerljivu.

Dakle, svaki stav se može u izvjesnoj mjeri zvati filozofijom - naravno, čvršći je onaj stav koji može ponuditi više ili bolje racionalne argumente.
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

...
    Ne mogu. Ipak sam žensko.

Napisano je na Gezinoj top-temi.
    dux, zašto ti voliš opće definicije?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread