+ Reply to Thread
Page 2 of 10 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 11 to 20 of 92

Thread: Grijeh - osim ako

size="tall"

Što je grijeh? Što su posljedice grijeha?

Quote Originally Posted by enky View Post
    Uspjeh čovjekov (pa i griješnika) može biti na pozitivnom osnovama; može imati određena pozitivna znanja i vještine i zaraditi puno ovaca. Na tome ne treba zavidjeti niti griješniku,a njegov grijeh može se sastojati u zloupotrebi tog bogatstva koje ima. Grijeh se uglavnom opčituje u -ne čini drugima ono što ne bi željeli da drugi čine vama.

Ono što ljudi uglavnom ne znadu je da se posljedice grijeha uglavnom očituju svake sekunda na čovjeku (a ne samo u nekom budućem raju ili paklu kad čovjek umre...to su sporedne posljedice) a te trenutne posljedice su nedostatak ili smanjivanje blaženstva i mira duši,otupljivanje svijesti itd.

...
    Quote Originally Posted by Tatum View Post
    Što god ja učinila kao grijeh , grijeh i dalje ostaje iako se nađe opravdanje. Ako ja lažem za prijatelja da mu spasim život, ili ako ubijem nekog da taj ne ubije nekog mog to je ipak grijeh. To što se mi pravdamo ne umanjuje grijeh.
    Međutim, Bog oprašta ljudima, ali ne optrašta grijehu. Dakle, moraš biti svjesna da si pogriješila i da ti počinila nešto što bog ne voli. Niko nije bezgrešan. Ali neki se kaju, neki se ne kaju.
    Vjerojatno ima načina kako spriječiti grijeh nečineći drugi. To se uči u nekim disciplinama istočnjačke filozofije. Nisam tu doma, općenito nisam doma na tim temama koje su ko živi pijesak: što se više koprcaš tražeći istinu , više se mučiš i teže ju nalaziš.
    Meni se Zen sviđa kao nauk jer u zenu ima puno istine. Čak je i grijeh neka vrsta zena. Ali ja to ne znam objasniti.
    Ima logike, no ono što se ja pitam jest ako je grijeh lagati, a ja tom laži spašavam život, onda kako u tom slučaju nazvati govorenje istine?
    Npr. neka je 2. svjetski rat i neka kod sebe sakrijem porodicu židova i pozvoni mi na vrata SS oficir i pita me kad sam zadnji puta vidjela tu i tu porodicu židova?
    Ako mu kažem " ima već par tjedana " - lažem te spašavam tu porodicu (bar do daljnjega).
    Ako mu kažem " evo, maločas " - govorim istinu, koja za sobom povlači daljnja pitanja te na kraju smrt te porodice.
    Je li grijeh reći istinu, kada se radi o gore spomenutom kontekstu? ili je grijeh lagati?

Eto, ovako malo, da pokušamo prebaciti na konkretno.

...
    Quote Originally Posted by Slap View Post
    Uspjeh čovjekov (pa i griješnika) može biti na pozitivnom osnovama; može imati određena pozitivna znanja i vještine i zaraditi puno ovaca. Na tome ne treba zavidjeti niti griješniku,a njegov grijeh može se sastojati u zloupotrebi tog bogatstva koje ima. Grijeh se uglavnom opčituje u -ne čini drugima ono što ne bi željeli da drugi čine vama.
    Što ako sam ja mahozista? Onda za mene ne vrijedi "ne čini drugima ono što ne bi željeli da drugi čine vama"? ili vrijedi samo "tu sad nešto treba napisati, ali ja ne znam što"...
    Generalizacije često odvedu u krivu ulicu.

Quote Originally Posted by Slap View Post
    Ono što ljudi uglavnom ne znadu je da se posljedice grijeha uglavnom očituju svake sekunda na čovjeku (a ne samo u nekom budućem raju ili paklu kad čovjek umre...to su sporedne posljedice) a te trenutne posljedice su nedostatak ili smanjivanje blaženstva i mira duši,otupljivanje svijesti itd.
    Zašto misliš da mi, ljudi, to uglavnom ne znamo?

...
    Neke sam postove prebacila na chat kako bi mogli, bez ikakvih problema, nastaviti sa započetim razgovorom, koji je izašao iz okvira ove teme.

Molim vas, drugi puta, umjesto da ja moram trošiti vrijeme na prebacivanje, dajte sami po sebi, odgovorite sugovorniku na chatu. Znate, najčešće, unaprijed kamo vaš mali off vodi pa koristite to znanje.

Puno hvala.

Što ako sam ja mahozista?
    U samokažnjavanju već leži posljedica...čovjek sam sebe kažnjava svjesno ili nesvjesno.

Zašto misliš da mi, ljudi, to uglavnom ne znamo?
    Uglavnom ljudi priznaju da tragaju za smislom.

Je li grijeh lagati, osim ako...?

Tko uopće tjera ćovjeka na laž ili što? Da su ljudi normalniji jedni prema drugima, nebi bilo niti potrebe lagati. Ljudi najčešće lažu kada ne ispune nečija "očekivanja". Smanjite ljudi moji očekivanja, pa neće biti potrebno niti lagati.
    Najrijeđe su laži da se nekome tako nanese zlo. A i kada ljudi lažu o nekome, obično lažu sebi.
    Kako kaže sveta serija "Gruntovčani" koja je nastala po svetoj knjizi (inače, odlučio sam po gruntovčanima stvorit novu religiju... Dudek bu sinek Božji jer često govori "božek božek" ak se dobro sjećam).
    Uglavnom, ako se sjećate one scene iz gruntovčana gdje je Dudekov susjed nabavio teliće, pa je sva seoska banda sama sebe međusobno uvjerila kako ti telići smrde i šire zarazu i to su tako daleko išli da su zamalo te teliće ovome zabranili. Ali sve iz jala. Sami sebi su lagali.

Je li grijeh krasti, osim ako...?
    Mene više brine to što su bogati odlučili ostaviti svijet takvime da siromašni trebaju krasti. To mene više jebe, ako ćemo iskreno.
    Tko krade da preživi nije zločinac, već se bori za opstanak. To nije niti grijeh.
    Na žalost, od te krađe često se nanese velika šteta isto onima koji to nisu zaslužili, ali to je svijet koji smo sami stvorili. Ne okrivljujmo kradljivca zbog svoje nesposobnosti da ovaj svijet učinimo takvim gdje bi svatko imao dostupno sve što mu je potrebno. Mi smo jedna od jako rijetkih vrsta u svemiru koja mora plaćati ono čega je dio na ovome planetu- hrana, zemlja, priroda, itd.... ok, to je već druga priča.

Je li grijeh ubiti, osim ako...?
    Sami smo stvorili svijet u kojemu je u redu ubiti. I vi i ja i svi mi. Mislite da nismo? E onda razmislite još jedanput.

Je li grijeh biti promiskuitetan, osim ako...?
    Sex je prirodna pojava i mnogi to vole s mnogima. Ja ne vidim problem. Ako pritom čovjek ne oštećuje svoju psihu ili neku drugu osobu koja recimo voli tu prvu osobu, ja u umjerenoj promiskuitetnosti ne vidim ništa loše.
    Što je uopće promiskuitetnost? Crkvi je to valjda i pomisliti na sex.
    Jebite se ljudi.... bar ste to zaslužili u ovom bijednom svijetu kojega smo si takvim stvorili.

Je li grijeh mrziti grješnika, osim ako...?
    Istinska mržnja samo šteti onome koji mrzi. Treba početi svijet mijenjati od sebe na bolje, a ne od drugih.
    Oni koji misle da moraju i mogu druge promijeniti su velike budale utopljene preko glave u vlastitim zabludama. Osjećaj da su bolji do te mjere da mijenjaju druge.
    Na žalost, mržnja je u mnogim situacijama neizbježna zbog toga što nam drugi nanesu bol.
    Pomisao da će netko mrziti tamo nekoga jer negdje piše da je "grešnik" je glupost. Mrzimo u pravilu samo ono što je na nama ostavilo posljedicu.
    A i u stanju smo najjače mrziti upravo ono što najjače i volimo.

...
    Quote Originally Posted by ja_a View Post
    Tko uopće tjera ćovjeka na laž ili što? Da su ljudi normalniji jedni prema drugima, nebi bilo niti potrebe lagati. Ljudi najčešće lažu kada ne ispune nečija "očekivanja". Smanjite ljudi moji očekivanja, pa neće biti potrebno niti lagati.
    Najrijeđe su laži da se nekome tako nanese zlo. A i kada ljudi lažu o nekome, obično lažu sebi.
    Kako kaže sveta serija "Gruntovčani" koja je nastala po svetoj knjizi (inače, odlučio sam po gruntovčanima stvorit novu religiju... Dudek bu sinek Božji jer često govori "božek božek" ak se dobro sjećam).
    Uglavnom, ako se sjećate one scene iz gruntovčana gdje je Dudekov susjed nabavio teliće, pa je sva seoska banda sama sebe međusobno uvjerila kako ti telići smrde i šire zarazu i to su tako daleko išli da su zamalo te teliće ovome zabranili. Ali sve iz jala. Sami sebi su lagali.
    Tu mi dođi s tom pričom.

A što se tiče teme, što ti misliš - kada nije grijeh lagati?

Tko krade da preživi nije zločinac, već se bori za opstanak. To nije niti grijeh.
    Ergo, krasti da bi se spasio život - nije grijeh.
    Pa sad, da znaš, složila bih se, no samo ukoliko je ukrasti bila jedina opcija.
    Mnogi kradu "da bi preživjeli", jer im je to jednostavnije, lakše.

No, imamo i fenomen - ti kažeš -
    Mene više brine to što su bogati odlučili ostaviti svijet takvime da siromašni trebaju krasti. To mene više jebe, ako ćemo iskreno.
    - a ja bih se nadovezala: Neki su bogati postali bogati krađom, a neki su se obogatili na pošten način.
    Kako možemo reći da ovi što su se obogatili krađom nisu krali samo zato da bi opstali?
    Onaj, tko je bolji u poštenom radu, taj radi pošteno, a onaj, koji je bolji u nepoštenom, taj radi nepošteno; nije li grijeh da onaj, koji je fenomenalan u npr. obijanju brava/sefova radi kao činovnik u pošti?
    Zar ne bi svatko trebao raditi ono u čemu je najbolji?

Sami smo stvorili svijet u kojemu je u redu ubiti. I vi i ja i svi mi. Mislite da nismo? E onda razmislite još jedanput.
    O čemu pričaš? O ubijanju paradajza, pilića, ribe, čovjeka? O svemu tome?
    Zar ne postoji drastična razlika između 'ubijanja da bi se prehranio te ubijanja da bi se obranio od ubijanja' i 'ubijanja, zbog ostalih razloga'?

Jebite se ljudi.... bar ste to zaslužili u ovom bijednom svijetu kojega smo si takvim stvorili.
    Majkumu, jesi opaljen.
    Nego, ne znam jesam li ti već spomenula, ali vidi - prava tema za tebe i mene, da se uhvatimo u koštac.

Istinska mržnja samo šteti onome koji mrzi. Treba početi svijet mijenjati od sebe na bolje, a ne od drugih.
    Oni koji misle da moraju i mogu druge promijeniti su velike budale utopljene preko glave u vlastitim zabludama. Osjećaj da su bolji do te mjere da mijenjaju druge.
    Na žalost, mržnja je u mnogim situacijama neizbježna zbog toga što nam drugi nanesu bol.
    Pomisao da će netko mrziti tamo nekoga jer negdje piše da je "grešnik" je glupost. Mrzimo u pravilu samo ono što je na nama ostavilo posljedicu.
    A i u stanju smo najjače mrziti upravo ono što najjače i volimo
    Da bih riječ rekla. : opet se klanja :

Ne zavidi grješniku na uspjehu, jer ne znaš kakav će mu kraj biti - Biblija (Knjiga Sirahova, 9)
    Onaj ko grijeh uradi - na svoju štetu ga je uradio. - A Allah sve zna i mudar je. - Kur'an (4.111)

Je li grijeh lagati, osim ako...?
    Je li grijeh krasti, osim ako...?
    Je li grijeh ubiti, osim ako...?
    ...
    Je li grijeh biti promiskuitetan, osim ako...?
    ...
    Je li grijeh mrziti grješnika, osim ako...?
    ...
    ...
    ...
    Je li grijeh pronalaziti opravdanje za grijeh u - *osim ako* - osim ako?
    Zapravo, mi svaki put (ali baš svaki) kad donosimo ili važemo odluku oko nečega - odabiremo ono što je manje zlo. Naprosto nismo sposobni učiniti apsolutno dobro djelo, bez da se to nekako i zlo ne reflektira. Npr., ako nahranim troje ljudi, nisam nahranio drugih troje kraj njih - i oni su umrli od gladi.

Poanta je u nečem drugom. Da bi grijeh bio grijeh, mora postojati NAMJERA počinjenja grijeha. Islam to zove "nijjet" (nakana, namjera), a u kršćana se moli prilikom mise da se grijeh čini "mišlju, riječju, djelom i propustom". I druge religije imaju različite termine za tu stvar. Ono što želim reći je da nije grijeh ono što ne činimo s namjerom. Npr., banalan primjer, slučajno udarim čovjeka na cesti laktom. To je zlo, ali nije grijeh, nego nezgoda. Ali ako mu promšljeno (dakle s namjerom) munem lakat u rebra, to je već grijeh. Zato i postoji razlika između npr. počinjenja ubojstva u afektu i van afekta.
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

A što se tiče teme, što ti misliš - kada nije grijeh lagati?
    Nije grijeh lagati ako bi istinom izgubio glavu.
    Uostlaom, ja ne vjerujem u grijeh jer on uvijek navodi automatski na pomisao da se grijesi non-stop kažnjavaju što se ne dešava.

- a ja bih se nadovezala: Neki su bogati postali bogati krađom, a neki su se obogatili na pošten način.
    Kako možemo reći da ovi što su se obogatili krađom nisu krali samo zato da bi opstali?
    Onaj, tko je bolji u poštenom radu, taj radi pošteno, a onaj, koji je bolji u nepoštenom, taj radi nepošteno; nije li grijeh da onaj, koji je fenomenalan u npr. obijanju brava/sefova radi kao činovnik u pošti?
    Zar ne bi svatko trebao raditi ono u čemu je najbolji?

Pa ne bih rekao da je biti lopov talent. Onaj tko je odličan u obijanju sefova, može biti još bolji možda u izradi istih.
    Smatram da je krađa samo nus-produkt društva u kojem živimo, tj. mentalnog sklopa ovog čovječanstva.
    Bilo da je krađa potreba da se time preživi ili da se ispune neke glomazne niskopobudne potrebe ili da se ukrade samo zato da nema onaj koji je imao, to opet sve ukazuje na cjelokupno pogrešni ustroj čovječanstva i manjak želje da ljudi rade na sebi kao ljudi.

O čemu pričaš? O ubijanju paradajza, pilića, ribe, čovjeka? O svemu tome?
    Zar ne postoji drastična razlika između 'ubijanja da bi se prehranio te ubijanja da bi se obranio od ubijanja' i 'ubijanja, zbog ostalih razloga'?
    Ne govorim o pilićima. Nisam animalni moralist.
    Govorim o tome da mi svi pridonosimo svijetu u kojem se širi mržnja i netrpeljivost. Dosta je pročitati po forumu razne egomanijakalne rasprave počevši od religije, preko politike, pa do najnižih izljeva mržnje ljudi jednih prema drugima.
    Dosta je doći na youtube i gledati kako mladi jedni drugima bezrezervno jebu sve živo po spisku, žele smrt jedni drugima, pa ovima i onima.
    Mi smo isto pridonijeli tome da imamo nesenzibilizirano društvo u pogledu međuljudskih odnosa i uspostavljanju vrijednosti koje kao temelj imaju ljubav.
    Umjesto da spajamo čovječanstvo u jednu veliku obitelj, mi razdvajamo ljude izmišljenim religijama, bojom kože, nacionalnostima i besmislenom mržnjom i predrasudama.
    Ubijanje je u ovome svijetu normalno i po defaultu jer smo mi sami stvorili takav svijet i trudimo ga se takvim održati. Neki glavonje na samom vrhu se trude prilično svjesno, dok ostatak mase to čini manje svjesno, ali i dalje čini.
    Kada se desi ubojstvo, nije kriv pojedinac, već cijelo čovječanstvo. U puno slučajeva uvjeti i ono što drugi ljudi naprave iz trećeg čovjeka jednog dana trećeg čovjeka učini ubojicom.
    Svi smo mi sposobni ubiti. Svatko od nas, samo pitanje je u kojoj situaciji. A najgore je što takvim situacijama prethodi uništavanje ljudskog duha i psihe jer čovjek koji ima smiren duh i spoznaju o svojoj povezanost s Bogom NE ubija.

Quote Originally Posted by dux pessimus View Post
    Zato i postoji razlika između npr. počinjenja ubojstva u afektu i van afekta.
    Ubojstvo i u afektu (na mah) i van afekta je ubojstvo s namjerom, no pretpostavljam da si mislio na prouzročenje smrti iz nehaja. Kad već vučemo analogije s pravom. Drago mi je da si to spomenuo, jer je zgodno primijetiti da čak ni ta kompromisna, ljudska doktrina ne prihvaća isključivost namjere. Namjera spada pod širi pojam krivnje. Prouzročenje smrti iz nehaja je također kazneno djelo, samo se razlikuje u veličini kazne. Do pravno prihvatljivog opravdanja dolazimo kod recimo isključenja protupravnosti (ubojstvo u nužnoj obrani, kad smo već kod ubojstva), u kojem slučaju ne postoji kazneno djelo. Ali nužna obrana je vrlo precizno uređena i dokazuje se.

Što se tiče grijeha, smatram da čak ni te razine opravdanja i kompromisa nema, budući da su tipično ljudske tvorevine pomirbe suprotnih interesa. Laganje da bi se spasilo život je i dalje laganje = grijeh. Ne mislim da ima tu subjektivni element (namjera ili nehaj) Ovo nije nikakva tragedija niti bi trebalo uznemiravati ikoga na način da se osjeća potrebu braniti, bar se ja osjećam tako. To je ljudska priroda i sudbina. Pitanje je pričamo li što je ili što bismo voljeli da je. A svatko razuman je doživio da je između to dvoje raskorak. New age fantazije o nepostojanju grijeha i zla sam davno odbacila. Pošto je ovo na religiji, osjećam potrebu i da kažem da ja to promatram iz kršćanstva, kao religije u kojoj sam rođena, iako nisam osobito praktična vjernica (trenutno) i pokušavam to razmotriti što objektivnije i racionalnije (yep, smatram da se to u duhovnosti može, i mora moći! ) E sad, zašto objektivnost grijeha nije tragedija? U neku ruku je, ali mi smo srasli s tom tragedijom. Ako prihvaćamo da živimo u okrhnutoj verziji svijeta, gdje smo 'pali iz milosti', taj pad je bio tako drastičan da ne da neke grijehe ne možemo spriječiti nego čak i dobar dio vremena ne znamo griješimo li (lako - a laki grijesi imaju naviku gomilati se) ili radimo dobro. Je, moralni zakon radi ko urica, zato se u dubini stvara nezadovoljstvo zbog grijeha, ali beskrajna je paleta mogućnosti kako ga možemo potiskivati i sami sebe zavaravati.
    have a strawberry
    Darkness isn't always evil, but light is often quite deceptively evil.
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

+ Reply to Thread

Tags for this Thread