+ Reply to Thread
Page 3 of 10 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 21 to 30 of 92

Thread: Grijeh - osim ako

Živimo u svijetu kakav smo si sami stvorili. Meni je glupo nazivati grijehom ono što je dio nas i dio ljudskog roda u ovakvoj kolektivnoj svijesti kakva jest.
    Ono što je meni grijeg jest prikazati ljudsko biće grešno od rođenja zbog nekog izmišljenog "istočnog grijeha". Grijeh je kočiti ljudsko biće u njegovom duhovnom razvoju. Grijeh je čovjeka prisiliti da slijedi sva ustaljena pravila koja tisućama godina nisu donijela ništa dobro svijetu i izdresirati ga kao majmuna da se ponaša u skladu s očekivanjima "većine". Grijeh je čovjeka ograničiti u duhovnim spoznajama, To je tada laganje i gluma samome sebi. Društveno prihvatljivo laganje! Radi čega? Da pobjegnemo od samih sebe i onoga za što zbilja imamo potencijale da budemo.
    Reći da je ubojstvo loše i grijeh u ovakvome svijetu kakav jest je isto kao reći da je grijeh da na tebe padne kapljica kiše za vrijeme pljuska po kojemu hodaš. I tada te kiša opere i ti se zgroziš. Mislim, to je nešto strašno! Kiša je pala na tebe! Ali to je bilo neminovno. Kolektivna svijest i zablude koje živi ovo čovječanstvo ne poznavajući Boga kroz sebe je u samom svom temelju predodređeno za ono što mnogi vole nazivati "grijehom".
    Ubojstvo? Naravno da će se ljudi u ovakvom svijetu ubijati. Mene iskreno čudi da se već nisu svi poubijali i priveli kraju tu lakrdiju koju zovemo "ljudskim rodom" da se s nama pokopaju sva licemjerna pravila i religije iza kojih skrivamo svoju nesposobnost da budemo ljudi, a ne gori od najprimitivnije živine.

Tatum's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    onda kako u tom slučaju nazvati govorenje istine?

Eto, ovako malo, da pokušamo prebaciti na konkretno.
    U tom slučaju je govorenje istine popločavanje puta do pakla dobrom namjerom , ko što to uvijek biva. Ali nije baš sve tako crno...

Lažući činiš grijeh , ali moramo biti svjesni da smo uvijek u milosti, čak i tada kad lažemo i da onaj gore jako dobro vidi što mi činimo. Neće svima biti drago, ali događa se da i onaj koji govori istinu i onaj koji laže u tom konkretnom primjeru griješe ali su i obojica u milosti. Da postoji tako jednostavna recpet za laž/istuinu za dobra i "dobra" djela , ne bi bilo zabluda.
    Nije griješiti neljudski. Bog nam je dao slobodu izbora, ali kad nemamo izbora on je s nama i dovodi nas u te kušnje i nedoumice. Dakle, lažući za drugog, svjesno čineći grijeh, u svrhu čuvanja svetosti i darivanja života, pod njegovom milošću naš se grijeh ne tretira kao loš.
    Žrtvujući sebe , predajemo sebe. Kaže "neka vaša žrtva bogu bude ugodna" : laž u svrhu spašavanja života...plemenito...

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by Tatum View Post
    Lažući činiš grijeh , ali moramo biti svjesni da smo uvijek u milosti,
    Jaoooo....

Ako si uvijek u milosti onda nemilost ne postoji.
    Pa čemu onda svijest o milosti?

A kada bi zapostavili bilo kakav razum pa hipotetski postavili da postoji milost i nemilost, onda bi bilo lijepo znati po čemu se božja milost razlikuje od nemilosti!?

Quote Originally Posted by implosive View Post
    Jaoooo....

Ako si uvijek u milosti, kako onda izgleda "biti u nemilosti"?
    Kako se prepoznaje stanje nemilosti? .

To je kao kad si sav na iglama

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by ja_a View Post
    To je kao kad si sav na iglama
    Misliš na akupunkturi?

Misliš na akupunkturi?
    Upravo tako, samo još ljepše

Tatum's Avatar

Ako si uvijek u milosti onda nemilost ne postoji.
    Pa čemu onda svijest o milosti?
    uvijek si u milosti osim kad nisi, a nisi onda kad jesi a ne znaš jesi li ili nisi a nisi i kad jesi

uvijek si u milosti osim kad nisi, a nisi onda kad jesi a ne znaš jesi li ili nisi a nisi i kad jesi
    Ne mogu se više složiti.

Svaki grijeh već u sebi nosi milost, sva mala djeca imaju u sebi već starca, sva dojenčad smrt, svi umirući vječni život, kaže Hesse u Siddharti.

Grijeh nije štetan zato što je zabranjen, nego je zabranjen zato što je štetan. I to je netko rekao, ali se ne mogu sjetiti tko. Kad polazimo uopće od toga da nas koncept grijeha sputava?; kad ne možemo nekoj istini pogledati u lice ili želimo otkloniti neku odgovornost. Nema otklanjanja odgovornosti. Sve što smrdi na odgovornost, to i je. A nema istinskog razvoja ni sreće kad god si dajemo opravdanja i isprike takve naravi. No, svaki čovjek zna u sebi.
    A Sv. Juliana od Norwicha prenosi, all shall be well, all shall be well, and all matter of thing shall be well. Uzmimo to i uzmimo sve što znamo o grijehu...

Evo jedne stranice koja lijepo sumira osnove http://www.skac.hr/vjeronauk/O%20grijehu.htm
    "Gdje obilova grijeh, obilova i milost."

(Eto prije bih gledala na ovo kao na bezrazložno plašenje i oduzimanje moje dragocjene slobode, sad mi to izgleda kao popis nužnih uputa liječnika o odnošenju prema alergiji )

Ovdje sam uočila i nešto zanimljivo: stanje krivnje. Što kad stanje krivnje ostaje i nakon obraćenja, i nakon ispovijedi? Kaže tu, da je taj osjećaj krivnje kojiput lažan. Međutim, on očito upućuje na nešto. Potrebu za nekim priznanjima? Potrebu na nekim praksama?
    have a strawberry
    Darkness isn't always evil, but light is often quite deceptively evil.
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

A što ako mi mislimo da nismo u milosti, a u biti jesmo, ali zbog svojih primisli da nismo mogli bi misliti da jesmo što bi se kosilo s time da u pravilu nismo zbog Božeg ne htijenja da nismo u smsilu u kojem bi on htio da jesmo, pa mi onda mislimo da nismo, a u biti jesmo. Jesmo li ili nismo ako nismo i jesmo s obzirom na naše poimanje Božjega nismo, a neshvaćajući naše jesmo????????????

implosive's Avatar

Zar nije jednostavnije reći da ne znaš odgovor na moje pitanje?
    Last edited by implosive; 16-04-11 at 19:51.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread