+ Reply to Thread
Page 1 of 10 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 92

Thread: Grijeh - osim ako

...
    size="tall"

Grijeh - osim ako

Ne zavidi grješniku na uspjehu, jer ne znaš kakav će mu kraj biti - Biblija (Knjiga Sirahova, 9)
    Onaj ko grijeh uradi - na svoju štetu ga je uradio. - A Allah sve zna i mudar je. - Kur'an (4.111)

Je li grijeh lagati, osim ako...?
    Je li grijeh krasti, osim ako...?
    Je li grijeh ubiti, osim ako...?
    ...
    Je li grijeh biti promiskuitetan, osim ako...?
    ...
    Je li grijeh mrziti grješnika, osim ako...?
    ...
    ...
    ...
    Je li grijeh pronalaziti opravdanje za grijeh u - *osim ako* - osim ako?

Tatum's Avatar
    Nema "osim ako" ..To ne postoji. Grijeh je grijeh. Međutim, svi su ljudi grešni, gršnici su isto božja djeca i Bog ih voli, ali ne voli grijeh.
    Odreći se grijeh i pokajati se ali iskreno, a ne samo formalno je put .
    Mrziti grešnika je isto grijeh jer treba mrziti grijeh a ne ljude. Najlakše je voljeti svoju braću i prijatelje , ali treba voljeti i neprijatelje.
    Onda neće ni nastati grijeh.
    Nije to lako....

...
    Ako lažem da spasim nečiji život, griješim li? (to je ono 'je li grijeh lagati, osim ako...?') ili ti na to gledaš kao na: 'manji grijeh je spriječio veći'?

Tatum's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Ako lažem da spasim nečiji život, griješim li? (to je ono 'je li grijeh lagati, osim ako...?') ili ti na to gledaš kao na: 'manji grijeh je spriječio veći'?
    Što god ja učinila kao grijeh , grijeh i dalje ostaje iako se nađe opravdanje. Ako ja lažem za prijatelja da mu spasim život, ili ako ubijem nekog da taj ne ubije nekog mog to je ipak grijeh. To što se mi pravdamo ne umanjuje grijeh.
    Međutim, Bog oprašta ljudima, ali ne optrašta grijehu. Dakle, moraš biti svjesna da si pogriješila i da ti počinila nešto što bog ne voli. Niko nije bezgrešan. Ali neki se kaju, neki se ne kaju.
    Vjerojatno ima načina kako spriječiti grijeh nečineći drugi. To se uči u nekim disciplinama istočnjačke filozofije. Nisam tu doma, općenito nisam doma na tim temama koje su ko živi pijesak: što se više koprcaš tražeći istinu , više se mučiš i teže ju nalaziš.
    Meni se Zen sviđa kao nauk jer u zenu ima puno istine. Čak je i grijeh neka vrsta zena. Ali ja to ne znam objasniti.

implosive's Avatar
    hmm.....

Quote Originally Posted by Tatum View Post
    Nema "osim ako" ..To ne postoji. Grijeh je grijeh. Međutim, svi su ljudi grešni, gršnici su isto božja djeca i Bog ih voli, ali ne voli grijeh.
    A kako bog gleda na ljude koji su počinili grijeh?

Mrziti grešnika je isto grijeh jer treba mrziti grijeh a ne ljude.
    Znači li to da grijeh nema veze sa počiniteljem?

Harun's Avatar
    Odreći se grijeh i pokajati se ali iskreno, a ne samo formalno je put .
    Mrziti grešnika je isto grijeh jer treba mrziti grijeh a ne ljude. Najlakše je voljeti svoju braću i prijatelje , ali treba voljeti i neprijatelje.
    Onda neće ni nastati grijeh.
    Nije to lako....
    pa da nije bilo grijesnika nebi bilo ni grijeha nigdje veze svezom

ili mrziti silovanje a voliti silovatelja, mrziti pistolj sa kojim je upucan nevin covjek a ne mrziti pocionioca ubistva , mrziti mucenje a ne mrziti mucitelja

krscanska vjerovanja sklopljena od ljudi ucine kao da hoce da se ucine pukim dobricama,
    da se na kraju sve okrene naopako , znaci vise netreba ni mrziti one koji pate narod, muce na razne nacine, ubijaju i siluju a mrziti njihova djela.

sa ovim si dokazala koliko nelogicno i nerazumski je takvo vjerovanje sto se kosi sa zdravom logikom.

enky napisala
    evo nek ti Muhammed odgovori na to

Muhammed kaze:Nije dozvoljena laz,osim u tri situacije:kada covjek slaze svojoj zeni da bi joj udovoljio,u ratu i laz kojom se ima za cilj pomirenje zavadjenih osoba.. (prenose TIRMIZI i AHMED)

kada covjek slaze svojoj zeni da bi joj udovoljio
    da pojasnim ovo, naprimjer, zena pita covjeka jeli valjao rucak danas, dozovljeno je reci jeste bio je dobar, da te Allah nagradi, iako si jedva sazvakao ili jedva kroz grlo proslo , a da ne govorim jeli bilo preslano

Tatum's Avatar
    Quote Originally Posted by implosive View Post

Znači li to da grijeh nema veze sa počiniteljem?
    Naravno da ima veze jer je počinitelj počinio grijeh. ali počinitelj je grešan jer je slab.

Quote Originally Posted by Harun View Post

ili mrziti silovanje a voliti silovatelja, mrziti pistolj sa kojim je upucan nevin covjek a ne mrziti pocionioca ubistva , mrziti mucenje a ne mrziti mucitelja

krscanska vjerovanja sklopljena od ljudi ucine kao da hoce da se ucine pukim dobricama,
    da se na kraju sve okrene naopako , znaci vise netreba ni mrziti one koji pate narod, muce na razne nacine, ubijaju i siluju a mrziti njihova djela.

Ajde ne izvrći. Itekako imaju veze počinitelj i grijeh , ali grijeh je grijeh i bez počinitelja. Počinitelji su slabi.
    Počinitelj silovanja je osoba koja se može pomiriti s bogom i prihvatiti da je pogriješio i pokajatti se a silovanje i dalje ostaje loš čin.
    Žao mi je što sam se javila na temi o religiji jer se uvijek javi jedna bar jedna usijana glava koja sve izvrne. a ja se smatram nedovoljno jaka na riječima da bi išla u dubinu te filozofije , pa vas molim nastavite bez mene.

I ne smatrajus e svi dobricama, a nisu nis vi bezgrešni niti to misle.
    Glede islama, nemam nikakvih znanja pa mi paralele između Alahovog i Kristovog poučavanja ne govori puno. U konačnici, nijedna od religija ne promovira grijeh pa se čudim tolikoj analizi i cijepanju dlaka. Ali, povlačim se i svaki komentar na moj tekst ću smatrati napadom od čega se nemam namjeru braniti.

implosive's Avatar

sa ovim si dokazala koliko nelogicno i nerazumski je takvo vjerovanje sto se kosi sa zdravom logikom.

evo nek ti Muhammed odgovori na to

Muhammed kaze:Nije dozvoljena laz,osim u tri situacije:kada covjek slaze svojoj zeni da bi joj udovoljio,u ratu i laz kojom se ima za cilj pomirenje zavadjenih osoba.. (prenose TIRMIZI i AHMED)

Sve je super dok razmišljaš svojom glavom a onda kad krene izvlačenje citata iz svetih spisa....mozak...baj baj....

kada covjek slaze svojoj zeni da bi joj udovoljio
    Žena je po nekom "nebeskom" zakonu dostojna laži (u kojem god smislu) za razliku od muškarca? U čemu se žena po tom pitanju razlikuje od muškarca?

u ratu i laz kojom se ima za cilj pomirenje zavadjenih osoba..
    Laž u ratu? Treba li uopće ulaziti u sve mogućnosti i posljedice primjene laži u ratu?

Pomirenje zavađenih osoba može ići u razne svrhe.
    Hitler je slao svoja "prijateljska" izaslanstva Staljinu dok je istovremeno pripremao napad na Rusiju.

Harun's Avatar
    Quote Originally Posted by implosive View Post
    Sve je super dok razmišljaš svojom glavom a onda kad krene izvlačenje citata iz svetih spisa....mozak...baj baj....

Žena je po nekom "nebeskom" zakonu dostojna laži (u kojem god smislu) za razliku od muškarca? U čemu se žena po tom pitanju razlikuje od muškarca?

Laž u ratu? Treba li uopće ulaziti u sve mogućnosti i posljedice primjene laži u ratu?

Hitler je slao svoja "prijateljska" izaslanstva Staljinu dok je istovremeno pripremao napad na Rusiju.

pa ja vjeru crpim iz svetih spisa a ne iz svoje glave, da ja skrojim vjerovanje sam od sebe i onda vjerujem u to, ne ide to tako.

ne ne ne, greska objasnio sam na koji nacin laz jedino smije

a ne sad, da laze covjek da je bio u diskoteci svalero se sa drugim pa da slaze zeni da je bio kod prijatelja igrali karata ne ide to tako. takva laz je grijeh nema sumnje.

laz da bi se spasio zivot, a ne da bi nekakvu propagandu laznu vrsio.

znaci laz u rat, kad neprijateljski vojsnici zarobe vojnika i pitaju ga za polozaje njegove vojske a on i slaze polozaje, takva laz je dozvoljena.

a ne laz poubijati civile pa onda reci ne nismo to mi uradili, to je van svake pameti

Hitler je slao svoja "prijateljska" izaslanstva Staljinu dok je istovremeno pripremao napad na Rusiju
    sta ti ja mogu sto ti to naopako sve razumijes, i pokusas da navuces na svoj mlin , ali to ti je pogresno.

implosive's Avatar
    Naravno da ima veze jer je počinitelj počinio grijeh. ali počinitelj je grešan jer je slab.

............Itekako imaju veze počinitelj i grijeh , ali grijeh je grijeh i bez počinitelja.
    Kako sad na kraju? Jel postoji grijeh bez počinitelja?
    Last edited by implosive; 11-04-11 at 13:03.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread