+ Reply to Thread
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 37

Thread: Meditacija - teorija i praksa

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by Tatum View Post
    Zahvaljujem na strpljenju. Tollea sam čitala, ali vrijedi obnoviti gradivo.
    Da, on je sasvim ok momak, bez obzira što je razvikan. Čitati je super, kontemplirati bolje, a prakticirati još bolje.

tehuti's Avatar
    @always outnumbered

Ne znam da li si primjetio ovaj thread:

http://www.eforum.hr/threads/1899-Ez...C4%8Dena%C2%9A

Ovdje sam malo pronalazirao Očenaš pa slobodno pogledaj. Sjetio sam se jer si spomenuo da si meditirao na Očenaš.

Eckharta Tollea preporuča i Oprah.

Nisam primijetila taj thread! Morat ću se malo više usredotočit za forum, puno dobrih stvari ima

btw ženski rod sam
    have a strawberry
    Darkness isn't always evil, but light is often quite deceptively evil.
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by always outnumbered View Post
    Eckharta Tollea preporuča i Oprah.

Nisam primijetila taj thread! Morat ću se malo više usredotočit za forum, puno dobrih stvari ima

btw ženski rod sam
    Pardon, zabunio sam se, znam da si žensko, ali brzopletost...

Da, Tollea jako voli Oprah i Jim Carrey. Valjda zato što je jednostavan i dostupan. Komercijalan, ali mislim da je ipak najbitnija poruka i sama praksa.

tehuti's Avatar
    Praksa meditacije koju svakome mogu preporučiti, bilo religioznom ili sekularnom je kombinacija koncentracije na disanje i kontemplaciju određenog imena/simbola vezanog za pojedinčevu ideju božanskog. Npr. ako je riječ o kršćanima, dobro je uzeti riječ "Isus" ili na originalnom aramejskom "Yeshua" i uskladiti molitveni priziv tog imena sa disanjem. Bilo da riječ tokom disanja rastavljamo na slogove ili da ju u jednom ciklusu (udisaj ili izdisaj) izgovorimo odjednom.

Židov će uzeti "YHVH" i uskladiti sa dahom, sufi će uzeti "Allah" i uskladiti s dahom. U svim abrahamskim i orijentalnim tradicijama česta je metoda meditacije na neki božanski atribut ili ime u skladu sa pravilnom fizičkom koncentracijom na proces disanja. Pritom se direktno ili indirektno afirmira povezanost daha i duha. Odnosno ideje da dah daje život fizičkom tijelu a duh daje život dahu. Tj, jednostavnije rečeno, proces disanja je sam po sebi disanje Boga i praksa svjesnosti.

Ateist, agnostik ili sekularni duhovnjak može pri disanju mentalno kontemplirati "ja jesam" ako mu se već ne dopadaju religijske konotacije te prakse disanja božanskih imena. Suštinski dubinski mistični značaj sintagme "ja jesam" ustvari i je kontemplacija na ime božje i samo bivanje (dali mu mi religijski značaj ili ne).

Na taj način, ova tehnika uključuje praksu meditacije, koncentracije i kontemplacije odjednom, što ju čini, sve samo ne pasivnom tehnikom samospoznaje.

Evo i primjera prakse koju sam ja izvodio i kako se ona tumači na ezoterijski način:

http://www.eforum.hr/threads/1892-Ka...ll=1#post58529

tehuti's Avatar
    Što kad vam naviru misli koje vam ometaju koncentraciju u meditaciji?

Odlična tehnika koju sam ja naučio je:

Svaki put kad ti dođe misao, afirmiraj svim bićem "JA SAM TU". Kontempliraj svaku riječ posebno. Nije cilj meditacije ugoda, već konstantno vraćanje na čistu svijest. Možeš probati i sa "JA JESAM", što je donekle slično (ovo pak upućuje na čistu, savršenu svijest te na sam apsolut). Ili još bolje, svaku misao, bilo pozitivna ili negativna posveti unutarnjom afirmacijom: "i ti si sveta" (misao). Na taj način ustvari izbacuješ agresivni nastup prema sadržajima uma i učiš se prihvaćati sve što dođe. Na taj način nema frustracije niti naglih prekida meditacije. Učiš se prihvaćati sve dijelove sebe i integrirati iskustvo. Koji put bude i s tim pomagalima i kontemplativnim sidrima problema, ali uvijek se sjeti da ništa ne gubiš u tom stanju, čak ni ako nema savršenog mira, možeš samo dobiti.

Mislim da je to primjenjivo bez obzira na tip meditacije koji prakticirate. Bila ona pasivna ili aktivna, studiozna ili ne... Dobro je prenijeti te afirmacije i u svakodnevnicu radi jačeg učinka ali i povezivanja svetog i profanog.

tehuti's Avatar
    Evo jedna vrlo dobra kontemplativna meditacija:

http://www.meditacija.hr/Meditacija%20Jesam.pdf

Ovo je knjiga na hrvatskom, dosta jungijanstva, integralne i transpersonalne psihologije te apofatičkog pristupa meditaciji i duhovnosti.

To je ustvari moderna modifikacija praksi koje postoje u religio-mističnim sustavima ali bez tradicionalnih okvira.

Quote Originally Posted by tehuti View Post
    Evo jedna vrlo dobra kontemplativna meditacija:

http://www.meditacija.hr/Meditacija%20Jesam.pdf

Ovo je knjiga na hrvatskom, dosta jungijanstva, integralne i transpersonalne psihologije te apofatičkog pristupa meditaciji i duhovnosti.

To je ustvari moderna modifikacija praksi koje postoje u religio-mističnim sustavima ali bez tradicionalnih okvira.
    Ima toga za čitati. Ali već po prvih par stranica vidim da je vrijedno truda!
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by dux pessimus View Post
    Ima toga za čitati. Ali već po prvih par stranica vidim da je vrijedno truda!
    Da, to je ozbiljni materijal u teoretskom smislu ali i u praktičnom. Sličnu praksu sam već opisao ranije.

tehuti's Avatar
    Valja naglasiti da mnogi duhovni učitelji tvrde kako meditacija nije tehnika već samo stanje bića i da ni jedna tehnika ne može dovesti po nekoj formuli učenika do tog stanja osim prepuštanja i uništenja samog koncepta formalne prakse.

Zapravo, kroz moje proučavanje i prakticiranje raznim tehnika i sustava, došao sam do spoznaje da je to doista tako. Čim se čovjek više drži za tehniku ili ritual, njegova pažnja i život odlaze u smjeru neživosti, praznih ljuštura bez života a ništa ne dobiva na duhovnom planu. To je za one koji ciljaju na transcendenciju i transformaciju. Mnogi u meditaciji vide samo alat za stišavanje uma ili anti-stres metodu.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread