+ Reply to Thread
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 37

Thread: Meditacija - teorija i praksa

tehuti's Avatar
    size="tall"

Meditacija - teorija i praksa

Na zamolbu naše drage administratorice otvaram temu vezanu za koncept meditacije jer se on najčešće veže za duhovnost. Bilo institucionaliziranu ili slobodnu.

Meditacija se definira na razne načine, ovisno o tradiciji, cilju, svrsi, jeziku i prema drugim parametrima. No to je često korištena riječ za bilo koju praksu u kojoj njegujemo posebnu vrstu pažnje. Bilo na slike, zvukove, mantre, citate iz svetih knjiga ili na golu pažnju trenutka "sada". Postoje mnoge škole, mnogi pristupi meditaciji, neki se drastično razlikuju jedan od drugoga... Za razliku od uvriježenog mišljenja, meditacija nije samo fenomen daleko-istočne kulture i tradicije, već ju nalazimo i na zapadu, pa čak i u drevna vremena.

Sama tema meditacije, osim sa duhovnog stajališta, je zanimljiva i s povijesnog i sociološkog, psihološkog, pa i drugih znanstvenih grana.

Par pitanja kao smjernice za diskusiju:

Dali ste se susreli s meditacijom? Kada? Kako? Da li je to bilo kroz literaturu, dakle samo kroz teoretsku znatiželju ili ste upražnjavali neki oblik meditacije ranije? Kakve ste metode koristili, da li još meditirate? Ako prakticirate ili ste prakticirali da li ste mogli primjetiti neke promjene u vašem dnevnom ophođenju? Kakvi su vaši stavovi, predrasude ili kritike prema meditaciji ako ih imate? Da li smatrate da je meditacija samo psihološka metoda ili anti-stres program ili meditaciju smatrate duhovnom tehnikom dubinske samospoznaje? Ako ste išta čuli, pročitali ili vidjeli od takve prakse, možete li komentirati?
    Last edited by tehuti; 27-04-11 at 22:27.

...
    Imam ja jedno pitanje.
    Ako meditacija izvorno znači 'duboko razmišljati' (dakle, fokus i cilj je što više produbiti misao, usredotičiti se na razmišljanje), kako je došlo do toga da se tim imenom naziva praksa "otpuštanja misli", putem fokusiranja (na nešto drugo, a ovisno o meditativnim tehnikama)?

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Imam ja jedno pitanje.
    Ako meditacija izvorno znači 'duboko razmišljati' (dakle, fokus i cilj je što više produbiti misao, usredotičiti se na razmišljanje), kako je došlo do toga da se tim imenom naziva praksa "otpuštanja misli", putem fokusiranja (na nešto drugo, a ovisno o meditativnim tehnikama)?
    Mislim da si upravo opisala razliku između judeokršćanskog stila (katafatički - sa sadržajem) i istočnog stila meditacije (apofatički - bez sadržaja). Naravno, sve ovisi i o definicijama što je to meditacija. Za neke je to vizualizacije + određena poza tijela + određeni ritam disanja, neki smatraju, posebno kršćani da je meditacija promišljanje nad tekstom Evanđelja, neki da je to punjenje sadržaja umom (molitve, mantre, vizualizacije, kontemplacije, zvukovi) neki da je to odricanje od sadržaja uma. Sve ovisi o školi i tradiciji. Nekad se tehnike meditacije čak drastično razlikuju i unutar denominacija, npr. u Chabad hasidizmu imamo hitbonenut ili intelektualnu kontemplaciju tekstova/učenja (do razine sjedinjenja sa određenim duhovnim idejama), dok Breslov hasidi imaju hitbodedut ili spontanu meditativnu molitvu srca na materinjem jeziku kao tehniku meditacije. To je samo jedan primjer.

Jogičke tradicije imaju meditacije na energetske tokove, vizualizacije božanskih oblika, mantre, određene zvukove, fokus na određene dijelove tijela, određene poze (asane), no jogičke tradicije imaju i advaita vedantu (negativni monistički misticizam) u kojoj se odbijaju svi sadržaji uma osim kontemplacija na ključna pitanja (npr. "tko sam ja"). Sve su ovo generalizacije, ali služe svrsi a to je da se definicije meditacije razlikuju od tradicije do tradicije.

...
    Super si to sročio u tako malo redaka.
    Opet, i dalje stoji isto pitanje - 'kako?'. Gdje je početak, što je izvor (meditacije), od kuda se granala u sve te smjerove?
    Znaš li (ili netko drugi, naravno), možda, nešto više o tome?

Počela sam istočnim stilom, ali nisam se mogla toliko usredotočiti. I znala bih zaspati.

Onda sam dosta kršćanski meditirala, a to je uključivalo molitvu, promišljanje nad vjerskim tekstovima, čak sam memorirala određene (male) dijelove da ih "nosim sa sobom" , zahvaljivanje i posebno meditacija nad pojedinim dijelovima Očenaša. Dobro sam se osjećala u to doba, molila bih ujutro i navečer, i tijekom dana neke molitvice kao spomen na nazočnost Božju, djelo vjere, ufanja, ljubavi... Male rečenice. Onda bih mislila na to, gdje god bila, ponavljala si to u mislima, i onda jednostavno prestala ponavljati te se prepustila tim riječima da se rastope u mislima i tu sam i najbliže prišla tom apofatičkom stilu, zapravo... Međutim, ne molim više tako, iako sam sigurna da je ono stanje, kakvo sam imala prije sa svakodnevnom molitvom, sve što mi u životu treba! Netko mi je savjetovao da idem u Crkvu redovito moliti, ali trenutno ne mogu u Crkvu ni ovako, nedjeljom, pa ne znam... Efekt tog razdoblja: moja nutrina je bila vrlo responzivna na probleme tipa problemi sa samopouzdanjem, u odnosima, itd., rješavala ih je dosta brzo odnosno brže nego inače.

Inače čula sam negdje, da nije dobro meditirati "na ništa", bezsadržajno, odnosno "prazniti se", jer tako učiniš od sebe tzv "empty vessel". Čitala sam to u vezi nekih newagera koji su tvrdili da spiriti i bića iz druge dimenzije progovaraju kroz njih. Eto vrlo lukrativno. Ali, spominje li se takva opasnost bezsadržajne meditacije igdje u teoriji?
    have a strawberry
    Darkness isn't always evil, but light is often quite deceptively evil.
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Super si to sročio u tako malo redaka.
    Opet, i dalje stoji isto pitanje - 'kako?'. Gdje je početak, što je izvor (meditacije), od kuda se granala u sve te smjerove?
    Znaš li (ili netko drugi, naravno), možda, nešto više o tome?
    Jako kompleksno pitanje. Vjerujem da ne mogu dati dobar odgovor na pitanje. Ne bih rekao da to ima veze sa grananjem, već određenim preferencama pojedinaca koji utemeljuju meditativne sustave. Znamo što je kod Zena preferenca. Znamo što je preferenca kod Varjayana budista. I tako unedogled. Sve je stvar kojem se dijelu, ideji posvećuje pažnja, sve ovisi o teoriji, kozmologiji i filozofiji koja je temeljac nekog mističnog, duhovnog ili ezoteričnog/okultnog sustava. Prema tim modelima, s početnim pretpostavkama nastaju i prakse. Logično je da će to u kršćanstvu biti neopterećeno kozmološkim i matematičkim shemama jer ih tamo i nema. Barem ne u ortodoksiji (osim možda u gnostičkim sustavima). Jasno da će meditativna praksa tibetanske tantre biti vezana za čakre jer su one dio kozmologije tantre i njezine filozofije. Tehnički dio teorije nekog sustava se uvijek svjesno ili nesvjesno inkorporira u duhovne prakse, rituale i tehnike. Što je sustav fleksibilniji, s manje postulata i shema, tim je praksa više orijentirana na golu pažnju i svjesnost. Što je sustav kompleksniji, u praktičnom eksperimentu cilja više na oživljavanje kozmoloških shema, a to znači i više postulata, ideja, koncepata i tehnikalija. No nije sve tako crno-bijelo i linearno. Mnogi od sustava sadrže obje vrste meditacije, pasivnu i aktivnu, apofatičku i katafatičku, devocijsku i kontemplativnu,...

Recimo, ja do relativno nedavno, do prije godinu dana i nešto sitno, nisam znao da postoji apofatička tradicija u mainstream katoličkom kršćanstvu, i ne samo to, već sam otkrio da je ona sama srž kršćanske meditacije, tj. da potječe od ranih dana pustinjskog monasticizma (3.i 4. stoljeće). Mislio sam da je primanje Duha Svetoga devocija kroz riječi i dijela, no dok nisam vidio prakse pod raznim nazivima: tihovanje (pravoslavlje), straža srca, sjedinjujuća molitva, molitva unije/tišine, mentalna/noetička molitva, kontemplativna molitva. Do tada nisam bio svjestan koliko je to inherentno u redovništvu, no koliko je malo očuvano ako uopće. Tamo negdje od polovice 20.stoljeća javlja se reforma kontemplativnog kršćanstva pa se mnogo toga od apofatičke i općenito mistične prakse kršćanstva prenosi i među laike a ne samo monahe kako je do tada bilo pravilo.

Quote Originally Posted by tehuti View Post
    Recimo, ja do relativno nedavno, do prije godinu dana i nešto sitno, nisam znao da postoji apofatička tradicija u mainstream katoličkom kršćanstvu, i ne samo to, već sam otkrio da je ona sama srž kršćanske meditacije, tj. da potječe od ranih dana pustinjskog monasticizma (3.i 4. stoljeće). Mislio sam da je primanje Duha Svetoga devocija kroz riječi i dijela, no dok nisam vidio prakse pod raznim nazivima: tihovanje (pravoslavlje), straža srca, sjedinjujuća molitva, molitva unije/tišine, mentalna/noetička molitva, kontemplativna molitva. Do tada nisam bio svjestan koliko je to inherentno u redovništvu, no koliko je malo očuvano ako uopće. Tamo negdje od polovice 20.stoljeća javlja se reforma kontemplativnog kršćanstva pa se mnogo toga od apofatičke i općenito mistične prakse kršćanstva prenosi i među laike a ne samo monahe kako je do tada bilo pravilo.
    Zanimljivo!
    have a strawberry

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by always outnumbered View Post
    Zanimljivo!
    Nadasve. To mi je tada bilo otkriće, pa sam krenuo u Mertona, Keatinga i ostale monahe koji su donijeli te prakse izvan samostana u aktivne živote laika.

Pročitao sam tvoja iskustva - da, to je kršćanska mistika. Kratke molitve od rečenice, stiha ili samo jedne riječi su odličan fokus za koncentraciju na duhovne misli, a istovremeno jačaju devociju i internalizaciju tih učenja u srce. Dakle, efekti "mantričkog" ponavljanja + koncentracija na stih/riječ/citat + devocija proizašla iz jake želje + intelektualno, ali i nad-razumsko razmišljanje o značenju = uspješna i duboka kontemplativna praksa.

Što se tiče meditacije na "ništa", ona postoji u raznim tradicijama i oblicima. Možda je bolja riječ "praznina". Ovisi o kontekstu uporabe. Npr. postoji u kabali meditacija na ayin (prijevod: "ništa"), no postoji i zazen (prijevod: "sjedenje") u zen budizmu. Ideja je da se čovjek konstantno vraća u to stanje kad mu padne koncentracija i tako ponovno. To vraćanje i utvrđivanje, usidrivanje pažnje i svijesti je često vrijednije od silnih papagajskih blebetanja koje čujemo po crkvama. Kvaliteta je bitnija od kvantitete, a s druge strane ovakve prakse gole pažnje jačaju volju i smanjuju očekivanja, tj. resetiraju egoistične želje do nekog optimalnog nivoa.

No, treba napomenuti da je apofatička meditacija često prirodna progresija iz katafatičke (sadržajne) jer se čovjek usidruje u goloj pažnji nakon što je "zazvao" božansku prisutnost. U tom stanju on samo biva u Božjem zagrljaju. To je evidentno u kršćanskoj praksi lectio divina - božansko čitanje (meditativna, molitvena tehnika u 4 faze). O ovoj praksi možemo kasnije. Meni osobno omiljen tip meditacije jer sadrži apsolutno sve ostale vrste pažnje i stupnjeva progresije u prirodnom stupnjevanju.

Ovo što pišeš o dubokoj kontemplativnoj praksi (i općenito) mi je jako interesantno jer sam to otprilike prolazila a da nisam raščlanjivala na "elemente", posebno nisam uzela u obzir devociju proizašlu iz jake želje. Taj element recimo nije uvijek tu! I teško ga je uzdržavati. Zato jer je teško smiriti emocije kad jednom to počne, a emocije su prvi korak koji treba stišati da bi se išta čulo, one su mi se i osvetile jer su se umorile (pretpostavljam da je to) pa sam napustila meditaciju alltogether. A znam da nije sve bilo u njima i da dubinski to iskustvo nije imalo veze s osjetilima.

Zanima me kršćanska mistika, čitala sam Ivana od Križa, Julijanu od Norwicha i Mariju od Isusa iz Agrede (nju sam zadnju čitala pa me zaintrigirala načinom na koji je "spomenula" bezvremenost Isusa i Spasenja, i rat anđela na Nebu). Imaš li neku literaturu za preporučiti iz tog područja, koja se malo sustavnije time bavi? Veliki sam poklonik forme pa moram tome svemu ili temeljito pristupiti ili nikako

Ali o misticizmu bi se moglo otvoriti i zaseban topic, što ću u neko dogledno vrijeme i učiniti...ako me netko ne razveseli i pretekne.

Baš me zanima i ova praksa lectio divina!
    have a strawberry

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by always outnumbered View Post
    Ovo što pišeš o dubokoj kontemplativnoj praksi (i općenito) mi je jako interesantno jer sam to otprilike prolazila a da nisam raščlanjivala na "elemente", posebno nisam uzela u obzir devociju proizašlu iz jake želje.
    Nema veze. Ono što sam ja napisao bi bila idealna dobitna kombinacija. Ne možemo uvijek inkorporirati sve elemente, nekad je teže nego obično.

Taj element recimo nije uvijek tu! I teško ga je uzdržavati.
    Hehe. Nisam gledao ispod, ti već napisala isto što sam ja napisao u prošloj rečenici.

Zato jer je teško smiriti emocije kad jednom to počne, a emocije su prvi korak koji treba stišati da bi se išta čulo, one su mi se i osvetile jer su se umorile (pretpostavljam da je to) pa sam napustila meditaciju alltogether. A znam da nije sve bilo u njima i da dubinski to iskustvo nije imalo veze s osjetilima.
    Emocije bi trebale biti produkt meditacije, ne njezin početni alat jer bi to bilo forsiranje. Emocije izranjaju iz autentične potrebe za svjetlom. Devocija je za većinu samo rutinsko papagajsko ponavljanje. Devocija koja je autentična proizlazi iz duboke potrebe, iz želje za sjedinjavanjem sa onim što nas u potpunosti transcendira. Ljudi koji previše afektivno prilaze duhovnoj praksi ne mogu objektivno ocjeniti da li je njihova emotivnost autentična ili stvar nastupa i navike. U pučkoj duhovnosti posebno vidimo ovaj djetinjasti emotivni obrazac koji proizlazi iz neznanja. U pravilu, ne možemo voljeti ono što nismo iskusili.

Točno, osjetilni podražaji u meditaciji često budu samo simptomi duboke koncentracije.

Zanima me kršćanska mistika, čitala sam Ivana od Križa, Julijanu od Norwicha i Mariju od Isusa iz Agrede (nju sam zadnju čitala pa me zaintrigirala načinom na koji je "spomenula" bezvremenost Isusa i Spasenja, i rat anđela na Nebu). Imaš li neku literaturu za preporučiti iz tog područja, koja se malo sustavnije time bavi? Veliki sam poklonik forme pa moram tome svemu ili temeljito pristupiti ili nikako
    Odličan odabir autora, upravo čitam zbirku misli i parabola sv. Ivana od Križa. Imam doslovno stotine takvih knjiga (čak od toga nešto i u tvrdom formatu), posebno na temu kršćanskog i kršćansko-gnostičkog misticizma. Postavit ću neke videe i linkove za početak:

Knjige (moj 4shared profil):

http://www.4shared.com/dir/lHxDGElO/...ian_Mysti.html

Dobra praksa je izguglati naslove neke od ovih knjiga i vidjeti recenzije i opis na amazonu, pa vidjeti da li knjiga dovoljna interesantna za download.

Moja vrlo, vrlo topla preporuka:

http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=44519

Jedna od najboljih knjiga jednog od najboljih autora današnjice na temu kršćanske mistike, duhovnosti i kontemplacije. Puna praktičnih savjeta. Otac Keating poučava apofatički oblik meditacije, tj. ponovno je oživio takav oblik molitve za moderni svijet pod imenom tehnike "sjedinjujuća molitva" (centering prayer).

Ali o misticizmu bi se moglo otvoriti i zaseban topic, što ću u neko dogledno vrijeme i učiniti...ako me netko ne razveseli i pretekne.
    Otvorit ćemo novi thread na tu temu uskoro.

Baš me zanima i ova praksa lectio divina!
    O tome ćemo i ovdje i na tom budućem threadu jer metoda spada pod praksu meditacije ali i pod prakse kršćanskih mistika i monaha.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread