+ Reply to Thread
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 23

Thread: Pobačaj

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Pobačaj

Mozak embria se počinje razvijati u 3. tjednu trudnoće.
    Razvoj neurona (živčanih stanica) počinje negdje oko 40. dana, a tek su u (otprilike) 22. tjednu svi neuroni na svom mjestu (tj. mozak je čisto pristojno funkcionalan).

Da bi mozak mogao obavljati funkciju, neuroni, koji se stvaraju, moraju migrirati na točno određene lokacije tzv. funkcionalne lokacije.
    Prva takva migracija je oko 8. tjedna trudnoće, a druga se događa između 11. i 16. tjedna.
    Bez obzira, dakle, što su tek u 22. tjednu baš svi neuroni na svom mjestu, može se komotno reći kako je mozak ipak (bar koliko toliko) funkcionalan najranije krajem 11. tjedna.

Mi, ljudi, sebe smatramo mrtvima, kad je mozak nefunkcionalan.

E sad, nije mi jasna jedna stvar: Gdje u bilo kojoj "svetoj knjizi" piše da je živo ono što nije funkcionalno?
    Gdje u bilo kojoj "svetoj knjizi" piše da žena ne smije pobaciti do 2,5 mjeseca trudnoće?
    Piše li, uopće, u bilo kojoj "svetoj knjizi" išta o pobačaju?

Za sve, koji se budu pozivali na ubojstvo, odmah pitanje:
    Je li ubojstvo iskopčati aparate, koji drže na "životu" čovjeka, kojem mozak nije u funkciji?

Na kraju krajeva, pročitajte ovaj članak o matičnim stanicama pa se zapitajte koliko života može spasiti jedan pobačaj?!

Nije da se zalažem za pobačaj. Mišljenja sam kako je bolje pokušati održati trudnoću, ako se ikako može, no postoji n slučajeva kad je, mnijem, ipak bolje pobaciti.

Nemam jasno mišljenje o tome baš.
    Mislim da bi se Crkva zadnja trebala miješati u to jer ako ne žele da žene, iliti potencijalni roditelji vrše pobačaje, onda neka se sami ponude da uzdržavaju tu djecu.
    U suprotnom, popovi su kao i uvijek, ništa više doli glasnih i nametljivih generala tuđih životnih bitaka.
    S jedne strane, nitko nema pravo prisiliti ženu ili ikoga da ima dijete i uzdržava ga ako to ne želi, tim više ako netko smatra da nema nikakve uvjete za to dijete. I tu se ne radi samo o djetetu, već o životima ljudi koji bi trebali uzdržavati to dijete. I oni su ŽIVOT. Ne vrti se sve samo oko fetusa.
    S druge strane, nije mi lijepo misliti da će potencijalni život i možda jedna divna osoba biti uništena prije negoli je imala prilike otvoriti oči na ovome svijetu, a na dobrom putu je za to.
    Nije mi uopće bitno u kojem tjednu/mjesecu trudnoće je žena jer je to tehnički dio posla i o takvim stvarima bi doktori trebali odlučivati.
    Mene više zanima taj potencijal života da živi i rađa se nanovo i nanovo.
    Umjesto abortusa i razglabanja o tome koliko je dobar ili loš, trebalo bi mlade educirati već u osnovnim školama o tome. Edukacija o zaštiti, o bolestima, te općenito o seksualnoj "kulturi" kojom će prije svega zaštititi sami sebe, a i na taj način neće dolaziti do neželjenih trudnoća.
    Čuo sam jednom za slučaj kako je jedna cura zatrudnila i tada nestala i napravila abortus. Njen dečko kada je čuo da je učinila abortus bez da je njega išta pitala nije htio više imati posla s njom. I ima pravo.
    Za dijete su oba roditelja odgovorna i ne može se žena pretvarati da je to samo njen problem jer "je to njeno tijelo". Ak je već dala nekome da nabije i nju i njeno tijelo na onu stvar, onda ne samo da ona ima dužnost da o tome raspravi s potencijalnim ocem, već je i njegova dužnost da preuzme dio odgovornosti.

Quote Originally Posted by enky View Post

E sad, nije mi jasna jedna stvar: Gdje u bilo kojoj "svetoj knjizi" piše da je živo ono što nije funkcionalno?
    .
    Ja bih rekao da je "funkcionalnost" u potencijalu onog što se nudi od samog začeća tog "predmeta",a ne od kad taj "predmet" funkcionalno služi svrsi. U tom smislu život treba veoma cijeniti od onog trenutka kada je postao "sjemenka",od kad je u njemu ugrađen sav potencijal budućeg života i svijesti.

enky, ne možeš tako postavljati stvari. Dobro ti Slap kaže.
    Ne znam gdje piše u Bibliji za abortus, rekao bih ovako na slijepo da ne piše nigdje, ali nije niti potrebno. Ubojstvo je ubojstvo.
    Meni bi bilo zanimljivije popričati malo i o tome zašto muško nema pravo suodluke i zašto Crkva još uvijek nije uspjela izvršiti dovoljan pritisak da se zabrani taj čin. Pa dal je moguće da Crkva samo priča, a s druge strane uzima pinku od farmaceutskog konglomerata?

The Ruler hex's Avatar
    Generalno nisam pobornik pobacaja ,ali sam definitivno za izbor.
    Ne samo za izbor zene vec za dogovor obje strane. Medjutim ako muskarac nije zainteresiran za dogovor onda ipak ta odluka pada na zenu.

Do 10.tjedna dato nam je na izbor da trudnocu mozemo prekinuti bez previse razloga. Ne kazem da valjanih razloga nikad nema, dapace,mnoge situacije postoje gdje sigurno podrzavam barem dobro razmisliti o odluci , ali dogadja se i pobacaj gdje zena bez informiranja oca djeteta napravi abortus jer na primjer ne zeli pokvariti liniju (ako je model i sl) ,ili ne zeli trenutno prekinuti karijeru (ali za godinu dvije to ce biti ok), i u tom slucaju nisam za popbacaj. Dakako,i tu postujem pravo na izbor i ne osudjujem , samo osobno ne podrzavam.
    Postoje mnoge situacije gdje je pobacaj legalna opcija cak i iza 10/12. tjedna kao medicinska indikacija.

S obzirom da svoje stavove ne formiram bazirajuci ih samo na raznim svetim spisima vec na znanosti pomjesanom sa spisima i sa mojim osobnom osjecajem , onda nisam relevantna govoriti s teoloske perspektive.
    Ono sto mogu ukratko dati je moje osobno vidjenje:
    U 5. tjednu srce pocinje kucati. To za mene vec znaci zivot.

Ako neuroni nisu jos uvijek razvijeni (a razvijaju se) ,i ako mozak jos nije kompletno funkcionalan ,to ne znaci da je mrtav. Konstantno se razvija, dok kod mozdane smrti dolazi do ireverzivbilnog prestanka rada.
    Po tome razlikujem razvitak neurona fetusa i mozdane smrti osobe.

Po meni iskljucivanje aparata nakon sigurne dijagnoze mozdane smrti ne bi trebalo biti grijeh.
    Dok recimo u stanu kome... Hummm, vidjeli smo sta se zna desiti - da se ljudi probude nakon 19 godina duboke kome.
    Mozak je jos nedovoljno istrazen,pa se cesto i struka ne slaze oko mnogih detalja.

U UK se na primjer abortus bez problema moze izvesti do 18 i do 20 tjedna trudnoce , a ukoliko dva doktora potpisu da misle kako bi nastavak trudnoce na bilo koji nacin stetilo zeninom fizickom i mentalnom zdravlju ,onda moze i do 24.tjedna.
    To mi je recimo skandalozno ,jer sa 24 tjedna trudnoce u modernim medicinskim uvijetima fetus moze prezivjeti ako se rodi.
    Tako da zakoni variraju.
    Kako god ,definitivno sam protiv zabrana za rani abortus ,jer to samo donosi double risk , gdje ce se pobacaji raditi ilegalno a svi znamo cemu to vodi.

Sta spisi kazu ,tesko je reci jer svaki sveti spis prezentira to na drugaciji nacin . Globalno mislim da je sa teoloske strane dovoljno reci da zivot pocinje zacecem.

O ovoj temi ce se dati jos puno reci. I remain open.
    Vampire Skull (klik)
    We are the Borg. Resistance is futile.

Harun's Avatar
    Ljudi zamarate se a imati odgovor od Muhammeda i to precizno objasnjeno kad ulazi dusa u djecije tijelo ,a nakon toga je zabranjeno ubijati abortusom

da vidimo to

Od Abdullaha b. Mes’uda se prenosi da je Muhammed, rekao: „Stvaranje nekoga od vas u utrobi njegove majke biva četrdeset dana kao kap sjemena, zatim ugrušak (zakvačen) isto toliko vremena, a potom gruda mesa isto toliko„. Nakon toga vremena Allah pošalje andjela/meleka koji udahne dušu u plod.“Hadis bilježe Buharija i Muslim.

znaci nakon 120 dana covjek ozivi , bude dusa udahnuta od andjela u tijelo bebe.

Sta kaze nauka za ovo ?

"Week 18: Tiny air sacs called alveoli begin to form in lungs and the vocal chords are formed. Baby goes through the motions of crying but without air doesn't make a sound; yet.

izvor http://baby2see.com/development/week18.html

"Week 18: Your baby is approximately 6 inches/ 14.2 centimetres long from crown to rump and she weighs about 7 ounces/ 190 grams. Her chest moves up and down to mimic breathing but she's not taking in air, only amniotic fluid"

izvor http://www.babycentre.co.uk/pregnanc...pment/18weeks/

Bas tacno dijete pocinje da dise kao sto Muhammed opisao u predaji/hadisu , nakon 120 dana, to jeste prvi dan 18 sedmice dijete ozivi u majcinoj utrobi.

Zar vam ovo nije ocit dokaz poslanstva Muhammeda ? da ove informacije jedino mogu doci od Boga muhammedu nikako drukcije.

Quote Originally Posted by ja_a View Post
    Nemam jasno mišljenje o tome baš.
    Mislim da bi se Crkva zadnja trebala miješati u to jer ako ne žele da žene, iliti potencijalni roditelji vrše pobačaje, onda neka se sami ponude da uzdržavaju tu djecu.
    U suprotnom, popovi su kao i uvijek, ništa više doli glasnih i nametljivih generala tuđih životnih bitaka.
    Da, vidiš, to bi bilo izvrsno rješenje, bar s religijskog aspekta.

S jedne strane, nitko nema pravo prisiliti ženu ili ikoga da ima dijete i uzdržava ga ako to ne želi, tim više ako netko smatra da nema nikakve uvjete za to dijete. I tu se ne radi samo o djetetu, već o životima ljudi koji bi trebali uzdržavati to dijete. I oni su ŽIVOT. Ne vrti se sve samo oko fetusa.
    S druge strane, nije mi lijepo misliti da će potencijalni život i možda jedna divna osoba biti uništena prije negoli je imala prilike otvoriti oči na ovome svijetu, a na dobrom putu je za to.
    Vidiš kako se često vraćamo na socijalna pitanja. Nema se novaca za uzdržavanje djeteta, mada, znaš, koliko ja vidim, čini mi se kako oni, koji nemaju novaca, imaju djecu, dočim oni, koji imaju dovoljno novaca, ganjaju karijere te, ako i krenu formirati obitelj, to čine prilično kasno pa onda, posljedično, njihova djeca imaju raznih tegoba pa i učestalost Downovog sindroma nije rijedak slučaj.

Nije mi uopće bitno u kojem tjednu/mjesecu trudnoće je žena jer je to tehnički dio posla i o takvim stvarima bi doktori trebali odlučivati.
    Mene više zanima taj potencijal života da živi i rađa se nanovo i nanovo.
    Umjesto abortusa i razglabanja o tome koliko je dobar ili loš, trebalo bi mlade educirati već u osnovnim školama o tome. Edukacija o zaštiti, o bolestima, te općenito o seksualnoj "kulturi" kojom će prije svega zaštititi sami sebe, a i na taj način neće dolaziti do neželjenih trudnoća.
    No, zar se ne vrše edukacije po tom pitanju? Koliko sam ja upućena, vrše se, a i dalje imamo jako mnogo problema i konto pobačaja i, čini mi se još više, konto nezbrinute (tj. loše zbrinute) djece.

Čuo sam jednom za slučaj kako je jedna cura zatrudnila i tada nestala i napravila abortus. Njen dečko kada je čuo da je učinila abortus bez da je njega išta pitala nije htio više imati posla s njom. I ima pravo.
    Za dijete su oba roditelja odgovorna i ne može se žena pretvarati da je to samo njen problem jer "je to njeno tijelo". Ak je već dala nekome da nabije i nju i njeno tijelo na onu stvar, onda ne samo da ona ima dužnost da o tome raspravi s potencijalnim ocem, već je i njegova dužnost da preuzme dio odgovornosti.
    A što ako je silovana?

Quote Originally Posted by Slap View Post
    Ja bih rekao da je "funkcionalnost" u potencijalu onog što se nudi od samog začeća tog "predmeta",a ne od kad taj "predmet" funkcionalno služi svrsi. U tom smislu život treba veoma cijeniti od onog trenutka kada je postao "sjemenka",od kad je u njemu ugrađen sav potencijal budućeg života i svijesti.
    Ok, slažem se ja s time, no postoji i drugi par čarapa, da ga tako nazovem.

Mozak se razvija do pozne starosti. Inteligencija, vježbom, može kontinuirano ići naprijed pa ipak imamo pun kufer retardiranih s kojima se nitko ne bavi. Što je s njihovim potencijalom? Zašto se njih ne cijeni.
    Da ne bi bilo zabune, imala sam praksu u dvije ustanove. U jednom je bilo i idiota, a u drugoj (koja dođe kao "državni vrtić za osobe s mentalnom retardacijom" pa i više) su štićenici bili samo blago retardirani.
    U prvoj ustanovi sam imala svađu, jer sam dva tjedna obraćala pažnju samo na jednog idiota, koji je, uz, eto, malo ljubavi, počeo pričati. Ej, pričati. A da si vidio kako su ga tretirali, suze bi ti došle na oči (dobro, možda tebi ne bi ).
    Ako ti gornji primjer nije dovoljno dočarao što želim reći, evo onda i drugi.
    U drugoj su mi ustanovi zabranili pristup, jer sam se usudila (iako već jednom upozorena da to ne radim) učiti mongoloide da pišu. Neki od njih su znali slovkati (to su ih naučili u njihovoj osnovnoj školi, koja traje 12 godina!). U samo dva mjeseca uspjela sam naučiti dvoje da napišu brdo riječi, a jedan je čak polako, uz moju pomoć, uspjevao čitati i novine.

Znaš li ti, Slap, da se radom s mongoloidima može doseći da imaju IQ i preko 70 te da budu u potpunosti samostalni?
    Ali, tko to radi. Vidiš da "državni aparat" to čak niti studentima na stažu ne dozvoljava!

Što je s mentalno retardiranima i njihovim potencijalom budućeg života i svijesti?

Tako da, ovo sa sjemenom ti, iako istina, u realnosti ne stoji, jer dok god se ljudi ne počnu brinuti o živom i koliko toliko funkcionalnom da ostvari svoj potencijal, dotle se nema smisla zavaravati da bi se brinuli o potencijalno funkcionalnom?

(hex, Toni, ovdje sam i vama replicirala na dio, koji je, čini se, bio sporan)

Quote Originally Posted by Harun View Post
    Od Abdullaha b. Mes’uda se prenosi da je Muhammed, rekao: „Stvaranje nekoga od vas u utrobi njegove majke biva četrdeset dana kao kap sjemena, zatim ugrušak (zakvačen) isto toliko vremena, a potom gruda mesa isto toliko„. Nakon toga vremena Allah pošalje andjela/meleka koji udahne dušu u plod.“Hadis bilježe Buharija i Muslim.

znaci nakon 120 dana covjek ozivi , bude dusa udahnuta od andjela u tijelo bebe.
    Hm, pa prilično je zanimljivo.

A znaš li, možda, što kaže Biblija?

The Ruler hex's Avatar
    ma da enky , u pravu si potpuno sto se tice svega sto si navela. Mada to spada vec pod nebrigu drustva i struke prema retardiranima.
    Ja sam se referirala samo na dio o "zivosti" (uh ,šteka mi moj inace funkcionalni mozak pa mi fali bolja rijec) fetusa prije no sto su neuroni na svom mjestu ,razvijeni i funkcionalni.

Inace u slucajevima gdje je zena silovana, bolesna ,zrtva incesta i.t.d. ,i ne zeli dijete , ja sam definitivno za to!
    Vampire Skull (klik)
    We are the Borg. Resistance is futile.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread