+ Reply to Thread
Page 2 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 11 to 20 of 32

Thread: Slobodno zidarstvo/masonerija - različite perspektive Velikog Zanata

colibri's Avatar
    Quote Originally Posted by tehuti View Post

Živimo u vrijeme kad masonerija nema otvorenih protivnika, osim možda vjerskog fundamentalizma. Taj "rat" postoji od 1780-ih kada je Crkva počela svoje napade na masoneriju. Napadi funkcioniraju samo u jednom smjeru. Crkva i vjernici napadaju masone, dok se masoni ne bave optužbama.
    Da znam .Oni su alergicni na svaku religoznu dogmu . A ipak je cudno ,posto je Biblija ili bilo koja druga sveta knjiga u centru njihovih radova.

Slabo sam upućen u ta događanja. Ha, čuj, ekstrema ima u svemu.
    Oh nije bitno ,mozes da sve nadjes na netu i svasta ces procitati . Znas kako zidari zabranjuju da se kod njih bavis politikom i religijom ,zahtijevaju od zidara da ostave sve metalno na ulazu u Temple . Sto znaci da moraju da ostave ono sta posjeduju materialno i njihove iluzije.

Bilo bi lijepo kad bi bilo i ženskih i mješanih loža. Ne znam o vremenskim okvirima kada će to biti realizirano. Nisam član, mnogi su me to pitali. Samo duboko rezoniram sa nekim masonskim idejama.
    Oh ,u Francuskoj su vec poceli da inciraju zene 1740 godine . Zene, clanovi nalaze alat i prikladno mjesto koji im dozvoljava da se spiritualno podignu . Nalaze da tu vlada jedno realno bratstvo.

Da, masonski rituali su pomalo komični. Što zbog arhaičnog i jako formalnog govora čak i u najbanalnijim stvarima i te ozbiljnosti/svečanosti koja je uvijek prisutna.

Ovo što si ti napisala kao uvod rituala, to je ustvari više manje tako i u ritualima u loži. Tako se otvara i zatvara loža. Na ezoteričnoj razini to ima smisla jer se tim afirmacijama pokušava stvoriti neka neutralna atmosfera za rad. Nije da zaista postoji prijetnja da netko uleti na masonski sastanak, ritual ili ceremoniju. To je sve simbolika. Čišćenje intelektualne i emotivne sfere prije svakog rada.
    Da, shvatila sam ! Kod njih je smbolika,rituali jako bitna . Vidis da posjeduju svi jednu kod bez kojega se ne bi mogli logirati u jedan Temple .

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by colibri View Post
    Da znam .Oni su alergicni na svaku religoznu dogmu . A ipak je cudno ,posto je Biblija ili bilo koja druga sveta knjiga u centru njihovih radova.
    Jedina dogma koju masonerija sadrži su neke generalne točke iz Andersonovih Konstitucija (temeljni masonski dokument) te kakvo je postupanje u loži, kakvi su rituali itd, makar i to je otvoreno za razne interpretacije i fleksibilno za mijenjanje. Ostalo je sve na pojedincu i njegovoj unutarnjoj izgradnji. S te strane nema dogmi, jer je to domena individualne potrage. Biblija na oltaru masonske lože samo simbolizira Knjigu Svetog Zakona ili božanski zakon koji stoji na oltaru čovječanstva, a oltar je u centru lože. KSZ može biti bilo koja sveta knjiga bilo koje prihvaćene religije. Može to biti Kuran, može to biti Gita,... Ovisi o većinskoj religijskoj pripadnosti masona. Detalji kako to funkcionira od lože do lože, od obedijencije do obedijencije ne znam. No masonerija čak i u tome teži biti što univerzalnija i komzopolitska, tj. da ne brani slobodni odabir čovjeku koji se obučava da postane još bolji. Dogma najčešće predstavlja pritisak i patroniziranje, a toga nema u slobodnoj unutarnjoj izgradnji.

Oh nije bitno ,mozes da sve nadjes na netu i svasta ces procitati . Znas kako zidari zabranjuju da se kod njih bavis politikom i religijom ,zahtijevaju od zidara da ostave sve metalno na ulazu u Temple . Sto znaci da moraju da ostave ono sta posjeduju materialno i njihove iluzije.
    Točno. Kaže se da čovjek izuje cipele na ulazu u hram, prije nego kroči na sveto tlo. To je i kod masonerije zanimljivo, posebno ako se gleda samo malo intimnije, duhovne sfere, a ne pukog običaja.

Oh ,u Francuskoj su vec poceli da inciraju zene 1740 godine . Zene, clanovi nalaze alat i prikladno mjesto koji im dozvoljava da se spiritualno podignu . Nalaze da tu vlada jedno realno bratstvo.
    Za ovo nisam znao. Mislio sam da žene postaju masoni tek sredinom 1800-ih i kasnije.

Da, shvatila sam ! Kod njih je smbolika,rituali jako bitna . Vidis da posjeduju svi jednu kod bez kojega se ne bi mogli logirati u jedan Temple .
    U masoneriji kao filozofskom sustavu, simbolika je sve. Ono što ostaje je primjeniti ta internalizirana učenja, simbola, alegorija i rituala na svakodnevnoj razini.

colibri's Avatar
    Jedina dogma koju masonerija sadrži su neke generalne točke iz Andersonovih Konstitucija (temeljni masonski dokument) te kakvo je postupanje u loži, kakvi su rituali itd, makar i to je otvoreno za razne interpretacije i fleksibilno za mijenjanje. Ostalo je sve na pojedincu i njegovoj unutarnjoj izgradnji. S te strane nema dogmi, jer je to domena individualne potrage. Biblija na oltaru masonske lože samo simbolizira Knjigu Svetog Zakona ili božanski zakon koji stoji na oltaru čovječanstva, a oltar je u centru lože. KSZ može biti bilo koja sveta knjiga bilo koje prihvaćene religije. Može to biti Kuran, može to biti Gita,... Ovisi o većinskoj religijskoj pripadnosti masona. Detalji kako to funkcionira od lože do lože, od obedijencije do obedijencije ne znam. No masonerija čak i u tome teži biti što univerzalnija i komzopolitska, tj. da ne brani slobodni odabir čovjeku koji se obučava da postane još bolji. Dogma najčešće predstavlja pritisak i patroniziranje, a toga nema u slobodnoj unutarnjoj izgradnji.
    E sada ne bi se slozila potpuno sa ovim podvucenim . Recimo, imas clanova koji prodju incijaciju ,postanu segrti , pa kompanjoni ,pa cak maitre (oprost ? ne znam kako bi se izrazila) a da se spiritualno ne podignu .Ne zaboravi da se radi o ljudima i da kao mi svi imaju njihov ego . Znas kako kaze glavna uciteljica Svicarske loze " sta vise uznapredujemo sve vise smo svjesni da nista ne znamo "

Točno. Kaže se da čovjek izuje cipele na ulazu u hram, prije nego kroči na sveto tlo. To je i kod masonerije zanimljivo, posebno ako se gleda samo malo intimnije, duhovne sfere, a ne pukog običaja.
    Mislim da ovo ne odskace mnogo od svih rituala koji se prakticiraju u drugim religijama .Mislim da ako objektivno pogledamo mozemo da nadjemo mnoge similitudine .

Za ovo nisam znao. Mislio sam da žene postaju masoni tek sredinom 1800-ih i kasnije.
    Mozda se nisam dobro izrazila Pocele se incijacije par zena i onda je dosla revolucija pa je to sve zatisalo za vrijeme revolucije . Radovi su ponove poceli poslije revolucije .Imas i mixst loza .Imas internacionalnu lozu za humana prava koja je pionir mixisteta kod zidara.

U masoneriji kao filozofskom sustavu, simbolika je sve. Ono što ostaje je primjeniti ta internalizirana učenja, simbola, alegorija i rituala na svakodnevnoj razini.
    Bilo bi to fino posto su to universalne vrednosti kao postivanje , pravo , ljubav . Ali dans jedna jako bitna stvar je da se mi obogatimo priznanjem razlika i postovanjem tih razlika .Licno ,ne vjerujem mnogo u ovo ,ali nalazim da je predivno kada bi bilo istinito .

tehuti's Avatar
    E sada ne bi se slozila potpuno sa ovim podvucenim . Recimo, imas clanova koji prodju incijaciju ,postanu segrti , pa kompanjoni ,pa cak maitre (oprost ? ne znam kako bi se izrazila) a da se spiritualno ne podignu .Ne zaboravi da se radi o ljudima i da kao mi svi imaju njihov ego . Znas kako kaze glavna uciteljica Svicarske loze "sta vise uznapredujemo sve vise smo svjesni da nista ne znamo"
    Ja samo govorim po-općeno, općenito i teoretski. A to je istina da se pojedinom masonu ne brani i takva vrsta napretka. Samo kakve su stvari u praksi, to vjerojatno ovisi od lože do lože, od zemlje do zemlje, od obedijencije do obedijencije... Također ovisi i o pojedincima. Neki od njih nemaju drugi interes osim pripadnost masoneriji samo na društvenoj razini. Neki pak teže filozofskom napretku. Neki teže i ezoteričnom/unutarnjem napretku. Maitre je majstor. Da, slažem se. Po onom što sam čuo od domaćih masona ali i inozemnih (više preko virtualnih kanala) je to da nedostaje taj ezoterijski štih, tj. da se rijeko kada daje i naznaka da on postoji. No, kako sve biva u tim radovima, sve ostaje na pojedincu jer se radi o njegovoj naobrazbi.

Bilo bi to fino posto su to universalne vrednosti kao postivanje , pravo , ljubav . Ali dans jedna jako bitna stvar je da se mi obogatimo priznanjem razlika i postovanjem tih razlika .Licno ,ne vjerujem mnogo u ovo ,ali nalazim da je predivno kada bi bilo istinito .
    Opet, sve ovisi o tome koliko je netko zagrebao površinu i koliko ima volje da radi na svojem egu. To se odnosi i na druge metode samorazvoja.

tehuti's Avatar
    Tijekom ovih dana, napravit ću natuknice prema temama u masoneriji i onda ću napisati kratke članke o masonskom sustavu i praksi.

Htio sam početi sa nekim osnovnim definicijama, slikama i dijagramima lože. Zatim sam mislio napisati nešto o masonskim alatima i nacrtnim tablama. Tek na kraju nešto o ritualima, simbolizmu, pa čak i tajnama koje mnogi masoni ne znaju vezano za same rituale i njihov dublji ezoterijski značaj. Također, trebamo objasniti sadržaj masonske lože, namještaj, zašto su stvari tako postavljene, što su tri viša i tri niža svjetla masonerije, tko je veliki majstor, čemu služi oltar, rukovanja i rekviziti koji se koriste tijekom rituala... I još mnogo toga...

Naglasak će biti na učenjima plave lože - tj. tri univerzalna stupnja svakog ogranka masonerije.

Valjda neću biti toliko lijen da u narednih dana ne napišem ni jedan post na ovom threadu.

Povremeno ću stavljati linkove, videe, i popis literature s download linkovima.

colibri's Avatar
    Ja samo govorim po-općeno, općenito i teoretski. A to je istina da se pojedinom masonu ne brani i takva vrsta napretka. Samo kakve su stvari u praksi, to vjerojatno ovisi od lože do lože, od zemlje do zemlje, od obedijencije do obedijencije... Također ovisi i o pojedincima. Neki od njih nemaju drugi interes osim pripadnost masoneriji samo na društvenoj razini. Neki pak teže filozofskom napretku. Neki teže i ezoteričnom/unutarnjem napretku. Maitre je majstor. Da, slažem se. Po onom što sam čuo od domaćih masona ali i inozemnih (više preko virtualnih kanala) je to da nedostaje taj ezoterijski štih, tj. da se rijeko kada daje i naznaka da on postoji. No, kako sve biva u tim radovima, sve ostaje na pojedincu jer se radi o njegovoj naobrazbi.
    Vidis meni se kod njih svidja bas to sta dozvoljavaju individualni razvoj u jednoj ako si smijem dozvoliti i nazvati to drustvom .

E pa ovaj drustveni dijo koji kod pojedinaca igra veliku ulogu ,je doveo do sumnje na njihove objektive .

Posto solidarnost igra veliku ulogu ,ima onih koji su postali masoni zbog njihovih licnih ambicija i da bi se priblizili jednom potentnom krugu za koji misle da je desizivan na mnogim poljima .

Ovakvo ne odgovorno ponasanje pojedinih clanova je uticalo na drustvo i bacilo sjenu na njihove radove.

Opet, sve ovisi o tome koliko je netko zagrebao površinu i koliko ima volje da radi na svojem egu. To se odnosi i na druge metode samorazvoja.
    Mene licno vise zanima stupanj svjesti nego ego .Izmedju autoriteta i savjesti ,mislim da je savjes ta koja ima posljdnju rijec .

tehuti's Avatar
    Vidis meni se kod njih svidja bas to sta dozvoljavaju individualni razvoj u jednoj ako si smijem dozvoliti i nazvati to drustvom .
    Što je maksimalna fleksibilnost i sloboda odabira za članove. Nitko te ne ograničava po pitanju tvojih privatnih studija, unutarnjeg rada i sl. Zato mi se masonerija najviše dopada od svih ezoteričnih i diskretnih društava.

E pa ovaj drustveni dijo koji kod pojedinaca igra veliku ulogu ,je doveo do sumnje na njihove objektive .
    Logično. Kod ljudi to uvijek rađa sumnju. Čim je nešto vezano za društvene struje i događanja a ne tiče se obične raje, to mora da je zavjera.

Posto solidarnost igra veliku ulogu ,ima onih koji su postali masoni zbog njihovih licnih ambicija i da bi se priblizili jednom potentnom krugu za koji misle da je desizivan na mnogim poljima .
    Karijerista ima, bilo je i bit će. Oni kvare opću sliku masonerije i među članovima i među profanima.

Ovakvo ne odgovorno ponasanje pojedinih clanova je uticalo na drustvo i bacilo sjenu na njihove radove.
    Uz druge faktore, to je jedan od najeksponiranijih i najočitijih.

Mene licno vise zanima stupanj svjesti nego ego .Izmedju autoriteta i savjesti ,mislim da je savjes ta koja ima posljdnju rijec .
    Ego je vezan za stupanj svijesti. Mislim da to teško možemo odvojiti. Možda u konceptu. U praksi, ego je iza svih, pa čak i naizgled najaltruističnijih akcija. Stupanj svijesti kod masona je više vezan za konstantnu svjesnost da se čovjek stalno iznova regenerira i gradi unutarnji hram te da u socijalnom i moralnom pogledu, čovjek i prema van teži biti što bolji.

Ima jedna izreka, ne znam joj porijeklo, ali ide ovako: "masonerija dobre ljude čini boljima". To u idealnom slučaju po meni direktno implicira veću svjesnost ali i savjest. Čim se čovjek više osvještava i gradi, tim ima veću odgovornost a s time dolazi i određena savjest.

colibri's Avatar
    Necu duziti ali cu te upitati kako si kao u Francuskoj glavni majstor moze dozvoliti da bude objekat skandala i da baci sjenu na glavnu Lozu ,posto se ovdje govori o supremnom majstoru ne majstorima koji su odgovorni za druge obedijense ?
    Po pitanju ega ,znam da svi mi posjedujemo ego i da ljudi kod kojih je previse izrazen cesto se pogube zbog istoga a i ovi kod kojih nije jako izrazen izgube neko postovanje u ocima ovih prvih .

Reci su da je ego najgori savjetnik covjeka i da je covjeci ego odgovoran za mnoge tegobe ovoga svjeta . Licno razdvajam ego od savjesti . Kod mene prevladava savjest i nisam vodjena mojim ego .
    E da te ne gnjavim cekam da stavis sve sta si obecao pa cu onda ako bude potrebe reagirati ? Rado bih naucila uz tebe sve sta se moze spoznati o masonima ,imam neko malo bazno znanje ali nista spektakularno .

tehuti's Avatar
    Nije masonerija kao što je nekad bila. Orijent mi je posebna nepoznanica, nisam istraživao njegovu povijest pa se ne bih začudio da tih stvari ima i više kao što ti kažeš. To je nedopustivo, ali izgleda da prolazi.

Što se tiče ega, svi smo mi vođeni egom znali mi to ili ne. Samo postoje razlike u ispoljavanju tog ega. Kod nekih je to submisivnost, kod nekih asertivnost. Kod nekih ekstremna briga za druge, kod nekih ekstremni nemar pa i do razine bezobrazluka. Sve je to ego. Savjest je nešto što bi trebalo prevladavati u racionalnim odlukama, ali čini se da ipak postoji neki automatizam kod čovjeka koji mu ne dopušta da ju posluša.

Budem napisao nešto ovih dana, makar jedan post čisto da se uigram.

tehuti's Avatar
    Nekoliko osnovnih definicija:

Masonerija je poseban sustav moralnosti zaogrnut alegorijom i ilustriran simbolima.

poseban – zato što je skup pravila etike i morala koji je proizašao iz tradicije srednjovjekovnih operativnih cehova slobodnih zidara

moralnost u alegoriji – cijeli masonski sustav se odnosi na alegoriju gradnje Solomonovog hrama, pri čemu je ta priča, iako pseudopovijesna, model za kontempliranje nad teorijom i praksom izgradnje karaktera i duha.

ilustracija simbolima – poput starih sustava poučavanja i masonerija koristi set simbola, posebno onih građevinske namjene za poučavanje određenih moralnih i duhovnih doktrina

Masonerija podsjeća masona na dužnost prema pojedincu (uključujući i sebe), prema čovječanstvu i prema Velikom Arhitetku (generički termin koji označava sve predstave boga koje pojedinac može imati). Masonerija teži gradnji unutarnjeg hrama pojedinca. U samom centru masonskih doktrina je humanizam, prakticiranje socijalnih i moralnih vrlina ne samo u privatnom životu već i primjeni naučenog u profesionalnom životu i odnosu sa ljudima.

Otkud izraz „slobodni zidar“? Nije potpuno jasno, no postoji više mogućih razloga:

1. obrtnik i radnik je bio slobodan zato što je rođen slobodan, a samo slobodan čovjek, tj. onaj koji nije rob je mogao postati član ceha slobodnih zidara
    2. zbog svojih sposobnosti koja je slobodnim zidarima otvorila vrata slobodnog putovanja i kretanja pri poslu.
    3. slobodni zidari su bili slobodni od poreza ili davanja trgovačkim udrugama
    4. samim idealima slobodnih zidara pojedinac se uči slobodi

Naravno, moguće je da je termin „slobodni zidar“ skovan i kombinacijom ovih razloga.

Operativna masonerija – slobodno zidarstvo koji se bavi gradnjom fizičkim zgrada, crkava i dr.

Spekulativna masonerija – ovo „spekulativno“ se odnosi na umne aktivnosti, filozofsko i ezoterično promišljanje o unutarnjoj gradnji. Spekulativna masonerija se temelji na operativnoj, koristeći simboliku fizičke gradnje i alata u smjeru poučavanja unutarnje gradnje čovjeka.

U narednom postu više o odnosu masonerije prema religiji i sekularnom društvu, te neke kratke crtice o masonskoj povijesti.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread