+ Reply to Thread
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 10 of 32

Thread: Slobodno zidarstvo/masonerija - različite perspektive Velikog Zanata

tehuti's Avatar
    size="tall"

Slobodno zidarstvo/masonerija - različite perspektive Velikog Zanata

Ovaj thread je zamišljen kao mjesto na kojem bi se raspravljalo ili navodilo različite aspekte masonerije no s naglaskom na ezoteričnu srž. Mnogo se piše o socijalnim, moralnim i društvenim dosezima masonerije, no malo o ezoteričnom, makar čisto spekulativno.

Masonerija je humanističko bratstvo koje svoje korijene ima u kasnoj renesansi, vremenu proboja znanosti i Newtonovske fizike. Bratstvo je polu-tajno, okuplja intelektualce, aktiviste, humaniste, zanatlije, no u samom početku svog postojanja, masoni su primali samo zanatlije i to građevince/zidare.

Općeprihvaćena je teorija da masoni potječu od srednjovjekovnih cehova zidara koji su bili dobro plaćeni za izgradnju velikih crkava, katedrala i dvoraca. Ta teorija je najodrživija, ostale uključuje nešto fantastičnije teorije poveznice s templarima, Egiptom, sufijima, itd...

Masoneriju se povijesno u kontekstu zanatlija može gledati kao na spekulativno i kao na operativno bratstvo. Spekulativna masonerija službeno započinje 1717. ujedinjenjem regionalnih loža u Veliku Ložu Engleske. Spekulativna masonerija se odnosi na izgradnju čovjekovog karaktera, morala, etičkog odnošenja, prinicipa i ideala kroz ritualne lekcije ilustrirane simbolima, alegorijama i dramom. Operativna masonerija je zidarski zanat, dakle, fizička izgradnja zgrada, dok spekulativna masonerija teži unutarnjoj izgradnji. Sasvim sigurno da je spekulativna nastala kasnije, no točan datum još ne znamo. Ono što znamo je da su kasno-srednjovjekovni i renesansni cehovi operativnih masona imali svoje rituale, znakove raspoznavanja, rukovanja, ložu kao centar svih aktivnosti van same gradnje, pa čak i moralne i duhovne lekcije koje su se razotkrivale braći promišljanjem. U početku je sve ovo bilo da se očuvaju tajne zanata gradnje, dakle poslovne tajne, no kasnije se ta tajnovitost pretvorila u filozofsko promišljanje nad čovjekovim putevima. Dokazi o postojanju spekulativne masonerije prije službenog datuma 1717. ima, no nisu uvijek jasni i često upućuju na više izvora te tradicije. Neki navode rozenkrojcere, Royal Society, srednjovjekovne kabaliste, mistike, alkemičare, templare,...

Da li imate ikakvih saznanja o toj temi?

P.S. molim bez teorija zavjera, za to postoji sekcija na forumu.
    Last edited by tehuti; 27-04-11 at 22:15.

colibri's Avatar
    Masonerija ti je jedna loza koja ima dugacko porijeklo ,ali ja bi se zaustavila na kreaciji Londonske loge odakle sve druge loze vuku porijeklo . Radi se o korporativnoj asocijaciji svih zidara i svih zanata koji se bave konstrukcijom i njihova uloga je da prenesu znanje oralnim putem . Ovo sam jako pojednostavila . 24 juna 1717 g na dan Svtoga Jean-Baptiste cetir loze odluce da se ujedine i da kreiraju jednu veliku lozu . Tako je rodjena velika loza Londona . Njoj ce se poslije pridruziti burzuji ,aristokrati, naucnici koje se ne bave konstrukcijom .

tehuti's Avatar
    Quote Originally Posted by colibri View Post
    Masonerija ti je jedna loza koja ima dugacko porijeklo ,ali ja bi se zaustavila na kreaciji Londonske loge odakle sve druge loze vuku porijeklo . Radi se o korporativnoj asocijaciji svih zidara i svih zanata koji se bave konstrukcijom i njihova uloga je da prenesu znanje oralnim putem . Ovo sam jako pojednostavila . 24 juna 1717 g na dan Svtoga Jean-Baptiste cetir loze odluce da se ujedine i da kreiraju jednu veliku lozu . Tako je rodjena velika loza Londona . Njoj ce se poslije pridruziti burzuji ,aristokrati, naucnici koje se ne bave konstrukcijom .
    Ukratko, da. Kasnije se masonerija liberalizirala i otvorila ne samo prema zanatlijama već i prema aristokraciji a s vremenom i prema srednjoj klasi. To je u biti sve rečeno u filmu Scottish Key ako si gledala.

Odakle tvoje saznanje o masoneriji? Neka knjiga, video ili nešto treće?

colibri's Avatar
    Quote Originally Posted by tehuti View Post
    Ukratko, da. Kasnije se masonerija liberalizirala i otvorila ne samo prema zanatlijama već i prema aristokraciji a s vremenom i prema srednjoj klasi. To je u biti sve rečeno u filmu Scottish Key ako si gledala.

Odakle tvoje saznanje o masoneriji? Neka knjiga, video ili nešto treće?
    Da zahvaljujuci jednom autoru koji je napisao par knjiga koje su referenca za ovo podrucje.
    Michel Cugnet .

Ustvari odluka da se vise ukljuce u politicki i socijani zivot me je navela da se informiram ,malo vise o njima . A ne samo da slusam skandale koji se najvise ticu Francuskih masona . Volim da vidim sama o cemu se radi a ne da budem influencirana od nekoga i da donesem krivi zakljucak .
    Ne nisam vidjela film ili mozda jesam ali ti ja ne znam engleske naslove filmova ,pa cesto pomislim da pojma nemam a kada tamo film vidjela.
    Ne znam koliko znas o lozama ,ali kod nas nisu centralizirane kao u Francuskoj i svaka loza je nezavisna u pogledu (obédience) ne znam kako se kaze . Kod nas imas jednu glavnu lozu i ona je priznata od Grande Loge d'Angleterre . Mislim da znas da su loze vise reprezentativne u zemljama gdje je na vlasti reformirana crkva ? Pojedinci pretendiraju da je Engleska loza rodjena kada je katolicima i protestantima dojadilo da ratuju svaki puta kada bi novi kralj promijenijo religiju . Donijeli su odluku da se slobodno susretnu na neutralnome mijestu.

tehuti's Avatar
    Da zahvaljujuci jednom autoru koji je napisao par knjiga koje su referenca za ovo podrucje.
    Michel Cugnet.
    Nikad čuo. To je očito neki lokalni igrač.

Ustvari odluka da se vise ukljuce u politicki i socijani zivot me je navela da se informiram ,malo vise o njima . A ne samo da slusam skandale koji se najvise ticu Francuskih masona . Volim da vidim sama o cemu se radi a ne da budem influencirana od nekoga i da donesem krivi zakljucak.
    Kakva je situacija u Velikom Orijentu sada? Možeš li nam dati nešto više informacija? Čisto da ne pišem samo ja.

Ne nisam vidjela film ili mozda jesam ali ti ja ne znam engleske naslove filmova ,pa cesto pomislim da pojma nemam a kada tamo film vidjela.
    Mislim da je ovo stabilan torrent file pa si skini i pogledaj:

Scottish Key - An Investigation into the Origins of Freemasonry

http://thepiratebay.org/torrent/5281...Documentary%29

Što se tiče same kvalitete videa, gledljivo je. Može biti i bolje. Na theoccult.bz trackeru ima verzija od više giga za skinuti, pretpostavljam HD kvaliteta plus dodaci uz film.

Ne znam koliko znas o lozama ,ali kod nas nisu centralizirane kao u Francuskoj i svaka loza je nezavisna u pogledu (obédience) ne znam kako se kaze.
    Postoje obedijencije kod nas. No kod nas je stanje još dobro što se tiče centralizacije. A i mladi smo. Masonerija se reformirala tek 1995. nakon rata. Bio je komunjarski režim koji nije trpio masone i nakon što je za vrijeme NDH ubijeno tisuće masona od strane ustaša i nacista po konc-logorima, masoni su odlučili prestati s radom ili ostati u undergroundu. Tako da je bilo 50 godina šutnje između ratova. U Srbiji je čisti kaos, masonerija raste ali rastu i obedijencije/judisdikcije. Više se ne zna ko pije a ko plaća.

Kod nas imas jednu glavnu lozu i ona je priznata od Grande Loge d'Angleterre . Mislim da znas da su loze vise reprezentativne u zemljama gdje je na vlasti reformirana crkva ? Pojedinci pretendiraju da je Engleska loza rodjena kada je katolicima i protestantima dojadilo da ratuju svaki puta kada bi novi kralj promijenijo religiju . Donijeli su odluku da se slobodno susretnu na neutralnome mijestu.
    Da, UGLE ili United Grand Lodge of England iliti Velika Ujedinjena Loža Engleske.

Ovo što kažeš o "neutralnom mjestu" je vrlo dobra diplomatska odluka.

tehuti's Avatar
    Prije nego krenemo u ezoterična razmatranja masonerije, evo i nešto o samoj masoneriji da se laički čitatelji upoznaju sa konceptom:

colibri's Avatar
    Nikad čuo. To je očito neki lokalni igrač.
    Da .

Kakva je situacija u Velikom Orijentu sada? Možeš li nam dati nešto više informacija? Čisto da ne pišem samo ja.
    U februaru se kod nas odrzala prva ceremonija otvorena profanima i novinarima . Radoznali su mogli prvi puta da prisustvuju njihovoj ceremoniji .Bilo je prelijepo . Svi su bili obuceni u bjelo . Kod njih je sve ritualno . Ceremonija se odvija u jednom Temple .
    Svaki objekat je preciozan . Cilj ove ceremonije je bio da sa profanima podjele njihove principe bez da iznevjere njihovu spiritualnost .

Mislim da je ovo stabilan torrent file pa si skini i pogledaj:

Scottish Key - An Investigation into the Origins of Freemasonry

http://thepiratebay.org/torrent/5281...Documentary%29

Što se tiče same kvalitete videa, gledljivo je. Može biti i bolje. Na theoccult.bz trackeru ima verzija od više giga za skinuti, pretpostavljam HD kvaliteta plus dodaci uz film.
    Hvala ,pokusat cu .

Postoje obedijencije kod nas. No kod nas je stanje još dobro što se tiče centralizacije. A i mladi smo. Masonerija se reformirala tek 1995. nakon rata. Bio je komunjarski režim koji nije trpio masone i nakon što je za vrijeme NDH ubijeno tisuće masona od strane ustaša i nacista po konc-logorima, masoni su odlučili prestati s radom ili ostati u undergroundu. Tako da je bilo 50 godina šutnje između ratova. U Srbiji je čisti kaos, masonerija raste ali rastu i obedijencije/judisdikcije. Više se ne zna ko pije a ko plaća.
    Nisam nasla na listi svjetskih loza Hrvatsku lozu .Da li se radi o nezavisnoj lozi ? Znam da postoje tajne nezavisne loze koje su priznate barem od jedne obedijence a imas takodjer divljih loza koje nisu priznate . Sta ti nazivas komunjarski rezim ? Mislis na bivsu Yugoslaviju i na komuniste . Na francuskom jeziku komunjari su sasvim druga stvar.

Zasto su ih ubijali ? Zasto su ih protijerivali ? Mozes li mi ispricati ako znas ? Kako se naziva Hrvatska loza i gdje joj se nalazi sjediste ? Da li su liberali ili su tradicionalisti ? Da li se radi o miksnoj lozi ili ekskluzivno muskoj ?

Da, UGLE ili United Grand Lodge of England iliti Velika Ujedinjena Loža Engleske.

Ovo što kažeš o "neutralnom mjestu" je vrlo dobra diplomatska odluka.
    Neutralni teren u ovom slucaju predstavlja kreaciju masonskoga Templa i gdje su se susreti odvijali tajno .

tehuti's Avatar
    Da .

U februaru se kod nas odrzala prva ceremonija otvorena profanima i novinarima . Radoznali su mogli prvi puta da prisustvuju njihovoj ceremoniji .Bilo je prelijepo . Svi su bili obuceni u bjelo . Kod njih je sve ritualno . Ceremonija se odvija u jednom Temple .
    Svaki objekat je preciozan . Cilj ove ceremonije je bio da sa profanima podjele njihove principe bez da iznevjere njihovu spiritualnost .
    Ja se slažem da je to dobra ideja. Neki masoni se neće složiti. Ali vrijeme je da se masonerija otvori prema javnosti barem toliko da ne razbije neke predrasude a i da eventualno privuče neke nove kandidate ili barem da ukaže na na masonske ideale i njihovo mjesto u svijetu. Nisam za potpuno otvaranje masonerije jer bi to ubilo kvalitetu. Kvantiteta nije toliko bitna.

Nisam nasla na listi svjetskih loza Hrvatsku lozu .Da li se radi o nezavisnoj lozi ? Znam da postoje tajne nezavisne loze koje su priznate barem od jedne obedijence a imas takodjer divljih loza koje nisu priznate.
    Evo sajt:

http://www.freemasonry-croatia.org/

Imaš i povijesni dio u kojem sve piše.

Sta ti nazivas komunjarski rezim ? Mislis na bivsu Yugoslaviju i na komuniste . Na francuskom jeziku komunjari su sasvim druga stvar.
    Da, Yuga i komunisti.

Zasto su ih ubijali ? Zasto su ih protijerivali ? Mozes li mi ispricati ako znas ? Kako se naziva Hrvatska loza i gdje joj se nalazi sjediste ? Da li su liberali ili su tradicionalisti ? Da li se radi o miksnoj lozi ili ekskluzivno muskoj ?
    Zato što je svaki totalitarni režim sušta suprotnost masonerije, njezinog humanizma i slobodarskih ideala. Ustaše, nacisti i komunisti, sva tri režima su sustavno gušili ljudske slobode a posebno svaki spomen na neke tajne ili polutajne grupacije jer su ih se bojali. Diktatori se boje svega nad čime nemaju kontrolu. Hitler je u Mein Kampfu napisao da masone treba istrijebiti. Ne tim riječima, ali ništa nije bio mnogo blaži nego prema Židovima. Vidim da je takvo mišljenje i teoretičara zavjera koji su ostali u tom totalitarnom mentalnom sklopu.

Vezano za hrv. masoneriju, sve je u linku iznad.

Nema kod nas miksanih ni ženskih loža. Naša masonerija je mlada (iako je davno utemeljena, imala je veliku pauzu pa se mnogo toga izgubilo), tek smo nedavno dobili neke pobočne redove.

colibri's Avatar
    Ja se slažem da je to dobra ideja. Neki masoni se neće složiti. Ali vrijeme je da se masonerija otvori prema javnosti barem toliko da ne razbije neke predrasude a i da eventualno privuče neke nove kandidate ili barem da ukaže na na masonske ideale i njihovo mjesto u svijetu. Nisam za potpuno otvaranje masonerije jer bi to ubilo kvalitetu. Kvantiteta nije toliko bitna.
    Mislim da su njihovi princip tako cvrsti da ih nitko nece pomjeriti ili promijeniti . Ako su se zadrzali ne promjenjeni vjekovima ne vidim sta bi ih sada pokolebalo . Gledom kandidata ,mislim , da to zbilja nije za svakoga . Sta mi se dopada kod zidara je da je jako tesko uci a slobodan si izaci kada zelis .Sta znaci da se ne moze okrakterizirati kao sekta.

Evo sajt:

http://www.freemasonry-croatia.org/

Imaš i povijesni dio u kojem sve piše.
    Da ,vidjela ,nisam sve procitala posto sam sada skicnula na uvodni post i na rijeci venernoga .

Da, Yuga i komunisti.
    Mislila sam si ,ali nisam bila sigurna ,posto sam mislila na komunjare iz Les Misérable od Victor Hugo .

Zato što je svaki totalitarni režim sušta suprotnost masonerije, njezinog humanizma i slobodarskih ideala. Ustaše, nacisti i komunisti, sva tri režima su sustavno gušili ljudske slobode a posebno svaki spomen na neke tajne ili polutajne grupacije jer su ih se bojali. Diktatori se boje svega nad čime nemaju kontrolu. Hitler je u Mein Kampfu napisao da masone treba istrijebiti. Ne tim riječima, ali ništa nije bio mnogo blaži nego prema Židovima. Vidim da je takvo mišljenje i teoretičara zavjera koji su ostali u tom totalitarnom mentalnom sklopu.
    Ko su dans protivnici zidara ? Ne vidim zbilja ko im moze biti adverser kada vecina velikih ljudi ima tendenciju da im se priblizi .Ako uzmes Francusku veliku lozu ,ona vise nema nista sa drugim tradicionalnim lozama . Mislim da skandali koji se odvijaju u Francuskoj su odgovorni za radjanje skepticizma kod pojedinica. Nije ni cudo sta ih nazivaju kosarica rakova.

Vezano za hrv. masoneriju, sve je u linku iznad.

Nema kod nas miksanih ni ženskih loža. Naša masonerija je mlada (iako je davno utemeljena, imala je veliku pauzu pa se mnogo toga izgubilo), tek smo nedavno dobili neke pobočne redove.
    Zahvaljujem ti se mnogo . Steta sta nema zenskih loza ,ali nadam se da ce se i ta greska ispraviti sa vremenom . Je si li ti clan ? Oh ,ne moras odgovoriti ? Znas zbog cega ti ovo kazem ? Zato sta za vreme ove otvorene ceremonije uvodni govor od prvoga brata me naveo na ludi smijeh . Rituel im je smijesan kada ga cujes prvi puta.
    Da ti ga opisem na brzaka . To ti je ovako nekako :

Brate Tehuti : Mozemo li poceti sa radom ? Ovo pita Vénérable.
    -Ne ne mozemo Vénérable Maitre . Temple nije pokriven dvoriste nije prazno , profani su prisutni niko ih nije odstarnijo .Mi nismo u sigurnosti .
    Skoro sam se nasmijala na glas ,morala sam da sutim a u ocima mi suze naletile od suzdrazavanja .

tehuti's Avatar
    Mislim da su njihovi princip tako cvrsti da ih nitko nece pomjeriti ili promijeniti . Ako su se zadrzali ne promjenjeni vjekovima ne vidim sta bi ih sada pokolebalo . Gledom kandidata ,mislim , da to zbilja nije za svakoga . Sta mi se dopada kod zidara je da je jako tesko uci a slobodan si izaci kada zelis .Sta znaci da se ne moze okrakterizirati kao sekta.
    Sve što veliš je na mjestu.

Ko su dans protivnici zidara ? Ne vidim zbilja ko im moze biti adverser kada vecina velikih ljudi ima tendenciju da im se priblizi.
    Živimo u vrijeme kad masonerija nema otvorenih protivnika, osim možda vjerskog fundamentalizma. Taj "rat" postoji od 1780-ih kada je Crkva počela svoje napade na masoneriju. Napadi funkcioniraju samo u jednom smjeru. Crkva i vjernici napadaju masone, dok se masoni ne bave optužbama.

Ako uzmes Francusku veliku lozu ,ona vise nema nista sa drugim tradicionalnim lozama . Mislim da skandali koji se odvijaju u Francuskoj su odgovorni za radjanje skepticizma kod pojedinica. Nije ni cudo sta ih nazivaju kosarica rakova.
    Slabo sam upućen u ta događanja. Ha, čuj, ekstrema ima u svemu.

Zahvaljujem ti se mnogo . Steta sta nema zenskih loza ,ali nadam se da ce se i ta greska ispraviti sa vremenom . Je si li ti clan ? Oh ,ne moras odgovoriti ?
    Bilo bi lijepo kad bi bilo i ženskih i mješanih loža. Ne znam o vremenskim okvirima kada će to biti realizirano. Nisam član, mnogi su me to pitali. Samo duboko rezoniram sa nekim masonskim idejama.

Zato sta za vreme ove otvorene ceremonije uvodni govor od prvoga brata me naveo na ludi smijeh . Rituel im je smijesan kada ga cujes prvi puta.
    Da, masonski rituali su pomalo komični. Što zbog arhaičnog i jako formalnog govora čak i u najbanalnijim stvarima i te ozbiljnosti/svečanosti koja je uvijek prisutna.

Ovo što si ti napisala kao uvod rituala, to je ustvari više manje tako i u ritualima u loži. Tako se otvara i zatvara loža. Na ezoteričnoj razini to ima smisla jer se tim afirmacijama pokušava stvoriti neka neutralna atmosfera za rad. Nije da zaista postoji prijetnja da netko uleti na masonski sastanak, ritual ili ceremoniju. To je sve simbolika. Čišćenje intelektualne i emotivne sfere prije svakog rada.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread