+ Reply to Thread
Results 1 to 7 of 7

Thread: prastara glazba

size="tall"

prastara glazba

Ponukan jednim malim otkrićem, odlučio sam otvoriti ovu temu o doslovno prastaroj glazbi, bar što se tiče pjesama, te o otkrivanju njihove izvorne povijesti.

Započeti ću s pjesmom od Presleya "Love Me Tender".
    E sada, svi vjerojatno znate tu pjesmu, ali vjerujem da jako malo od vas zna da je ta pjesma napisana i skladana još u vrijeme američkog građanskog rata i usko povezana s njime, te objavljena 1861. godine s drugačijim tekstom i pod nazivom "Aura Lee" što je ime djevojke o kojoj se pjeva u pjesmi.
    Tekst je napisao W. W. Fosdick (1825–1862), a uglazbio George R. Poulton (1828–1867).
    Evo kako zvuči original:

Mislim da je i više nego očito iz priloženog kako su nekada ljudi imali puno više srca, te melodijske originalnosti i kreativnosti negoli je to danas slučaj. Pjesma je jednostavna, ali senzibilna i emotivna, te pogađa u sridu.
    Cijela povijest nam pokazuje kako su ljudi u pravilu stvarali prekrasnu glazbu i očito su je stvarali oni koji su bili sposobni za to, a danas imamo "metal", "hip-hop", komercijalni "pop" i još gomilu testosteronskog i inog smeća bez ama baš ikakve umjetničke vrijednosti, no naučili su nas da "zbog mira u kući" govorimo kako je "sva glazba jednako dobra".
    Ovo je dokaz star 150 godina da se kvaliteta može održati 150, pa i više godina. Što je dobro je dobro, a što je sranje je sranje.
    Dosta je baciti oko na današnji Eurosong, te slušati tu gomilu bezličnog i nemelodioznog smeća da shvatimo kako se mentalitet, duh i kreativnost cijelog čovječanstva u kratkom vremenu spustila na niske grane.

Možda je ova pjesma nekim "frajerima" danas naivna i plačipičkasta, no održala se 150 godina, pa će se održati i još 150 godina.

Više o pjesmi tu:
    Aura Lee

Pjesma "Greensleeves" je jedna zbilja prastara engleska narodna pjesma čiji je prvi izvor pronađen još 1580. godine pod nazivom "A New Northern Dittye of the Lady Greene Sleeves".
    Sama melodija je inače pronađena u više izvora krajem 16. i početkom 17. stoljeća.
    Postoji navodno vjerovanje da je sam Henry VIII napisao tekst pjesme za svoju buduću ženu i kraljicu Anne Boleyn još dosta prije 1580. iako je i to upitno.
    Sama melodija je bila skladana naknadno, a koliko sam upoznat s time, autor melodije je nepoznat.
    Pjesma je doživjela bezbroj obrada kroz povijest. Više o tome ovdje: Greensleeves i ovdje gdje imate i tekst pjesme: Lady Greensleeves

"Amazing Grace" je krščanska himna koju je napisao John Newton i objavljena je 1779. Melodija je tek 1835. bila stavljena na tekst, a sastojala se od dvije prijašnje melodije pod nazivom "New Britain". Pjesma je s vremenom postala i duhovna himna afričkih amerikanaca, a izvodila se i izvodi se diljem cijelog svijeta.
    Da puno ne brljavim jer tu ima svega i svačega, ispod ovoga videa možete pročitati kako je "Amazing Grace" nastala:
    http://www.youtube.com/watch?v=8gjlvzf00FY

Ja spadam u stariju generaciju pa mi je drago što netko među vama mlađima toliko lijepo i sa znanjem piše o "prastarim" melodijama. Uživao sam u ovome i zahvalan sam ja_au na njima.
    Možda se varam, ali moje je mišljenje da ljudski potencijal nije sposoban da istovremeno stvara i prekrasnu osjećajnu muziku i postiže takva tehnološka dostignuća kako je to danas. Zato mi se čini logičnim da u današnjem vijeku naglog razvoja svih vrsta tenhnologija stvarno ne može opstojati niti se razvijati osjećajna muzika, koja te može i rasplakati i razveseliti i donijeti ti mir.
    Današnja je muzika, za mene, zbrka i gužva najrazličitijih tonova, koje se trudim i pokušavam shvatiti i slušati, ali sam na kraju jako zadovoljan kad prestane pa se mogu odmoriti.

Nadam se da ćeš nastaviti s ovakim prikazima "prastare" glazbe.

Hvala na komplimentima, Meteor

Također, slažem se sa svime rečenim. Današnjoj glazbi definitivno fali duše i još podosta toga. Ima tu i tamo dobre glazbe, ali izgubljena je u moru smeća. Već skoro 20 godina glazba ide nizbrdo. S jedne strane nema inspiracije, a s druge strane svi se razmeću nekakvom kvazi "kreativnoću" i čušpajzu svih antistilova.
    Ako se i pojavi dobra pjesma, često naiđe na nož.
    Last edited by ja_a; 13-05-11 at 15:10.

get happy

i judy garland

i frank sinatra

i dr.house (hugh laurie)

i katie holmes ala judy garland (po meni, ni blizu...promašeno)

Pitam se, pitam se...ako je tele vizija, kakva je onda krava čudna sprava? (Neven)

N'dugu's Avatar
    Blue moon, napisana 1934. od Richard Rogersa i Lorenza Harta .

Originalna verzija

U izvedbi Billie Holiday

Dean Martin

Blue Moon - Presley

Sinatra

Postaje Doo-wop hit pjesma u izvedbi The marcels 1961.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread