+ Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 25

Thread: Minuta Mudrosti

Opet jedna crtica koja govori na temu "Biti ovdje i sada." Već izrečeno masu puta kroz mnoge religije, vjerujem da ste već dosad sreli taj pojam i koncept. No ipak, ukratko: "biti ovdje i sada" znači živjeti u trenutku u kojem jesmo. Ne se opterećivati prošlošću, (jer je već prošla, odnosno "mrtva" kako kaže anegdota), niti budućnošću, (jer još ne postoji, i može se manifestirati na x različitih načina, ovisno o tome kakvo je naše stanje svijesti), nego: ako čovjek radi nešto, treba biti fokusiran na to što radi. To je najjednostavniji konkretni primjer. Većina nesreća na radu se događa zbog rastresenosti radnika - oni su fizički na radnom mjestu, ali mentalno i duhovno negdje drugdje, razmišljaju o nečem desetom. Ovo naravno nema veze sa promišljanjem i planiranjem budućnosti, ali moramo uvijek biti svjesni da nikad neće biti tako kako smo isplanirali.

Varka
    "Kako mogu postići život vječni?"
    "Život vječni je ovdje. Dođi u sadašnjost."
    "Ali ja jesam u sadašnjosti sada, zar ne?"
    "Nisi."
    "Zašto ne?"
    "Zato što nisi ostavio svoju prošlost."
    "Zašto bih je morao ostaviti? Nije sva moja prošlost loša."
    "Prošlost moraš ostaviti ne zato jer je loša, nego zato jer je mrtva."

Crtica "Proročanstvo" nam jednostavno kaže: ljudi su često vođeni egom, i on kontrolira njih, a ne oni njega. Stoga će često i najbolju mudrost, pomoć ili dobar savjet s prezirom odbaciti, ne shvaćajući da sami sebi kopaju rupu. No to nije bitno. Bitno je u kakvoj smo mi poziciji, jesmo li iskreno (što ne znači naivno ili lakomisleno!) išli s tim da pomognemo. Dakle, imajmo uvijek dobru namjeru, a svijet će reagirati različito. A imajući takav stav, i mi ćemo najlakše korigirati što je krivo u našem ponašanju.

Proročanstvo

"Htio bih postati učitelj istine."
    "Jesi li pripravan da te ismjehuju, preziru i izgladnjuju sve do tvoje četrdeset pete godine?"
    "Jesam. A reci mi, što će se dogoditi nakon četerdeset i pete godine?"
    "Dotle ćeš se naučiti na to."
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Još jedna od sjajnih crtica, koja ne samo da govori koliko je biti važnije od imati, nego i koliko je naša percepcija stvarnosti "dobra" ili "loša", a manje sama stvarnost, dok god imamo barem minimalne uvijete za život. Sve je u očima promatrača...

Poboljšanje
    Neki je mladić potrošio svoju baštinu koju je nsslijedio. Kao što obično u takvim slučajevima biva, u trenutku kad je ostao bez novaca, otkrio je da je i bez prijatelja.
    Potrošivši sve zalihe, potraži učitelja i reče mu: "Što će biti od mene? Nemam ni novaca ni prijatelja."
    "Ne brini se sinko. Poslušaj što ću ti reći: sve će ponovno biti dobro."
    Nada zaiskri u mladićevim očima: "Hoću li nanovo biti bogat?"
    "Ne. Naučit češ se da budeš bez novaca i da budeš sam."
    Nema takvog bogatstva kao što je znanje, niti takvog siromaštva kao što je neznanje. - Abi Talib

Keyboard Samurai™ /dev/null's Avatar
    Većina ljudi ne nauči, nego počne kriviti druge za svoje probleme jer žele natrag na staro umjesto da se prilagode novom i nastave dalje.
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Om shanti shanti shanti...

Quote Originally Posted by dux pessimus View Post
    "Dubina
    Reče učitelj poslovnom čovjeku: "Kao što riba ugiba na suhoj zemlji, tako ugibaš i ti kad se zaplićeš u svijet. Riba se mora vratiti u vodu - ti se moraš vratiti samoći."
    Poslovni čovjek je ostao bez daha. "Moram li se odreći svog posla i otići u samostan?"
    "Ne, ne. Nastavi svoj posao i uđi u svoje srce."

Kako čovjek može ući u svoje srce, ako radi posao koji ne voli? Poznajem mnogo ljudi, koji moraju raditi ono što ne vole. Meni moj posao zna dići živac, ma samom sebi znam dići živac što radim posao koji radim. I znam da ako hoću posao napraviti dobro da se mogu pouzdati samo u sebe i to je brijem ta samoća, koja se spominje, ali kažem, ako ne voliš svoj posao, samoća će ti pasti teško, bit će kao kamen na srcu, a ne kao spoznaja da si tu...u tome (što radiš) skroz. Nema vamo - namo.

Čemu si se ti dux pajdo klanjao? Kako si ti shvatio ovu pričicu?
    Dobra ti ova tema.

Quote Originally Posted by Toni View Post

Kako čovjek može ući u svoje srce, ako radi posao koji ne voli? Poznajem mnogo ljudi, koji moraju raditi ono što ne vole. Meni moj posao zna dići živac, ma samom sebi znam dići živac što radim posao koji radim. I znam da ako hoću posao napraviti dobro da se mogu pouzdati samo u sebe i to je brijem ta samoća, koja se spominje, ali kažem, ako ne voliš svoj posao, samoća će ti pasti teško, bit će kao kamen na srcu, a ne kao spoznaja da si tu...u tome (što radiš) skroz. Nema vamo - namo.

Čemu si se ti dux pajdo klanjao? Kako si ti shvatio ovu pričicu?
    Dobra ti ova tema.
    Uh, drago mi je da ti se sviđa. Jedan od razloga pokretanja tema je da se ljudi različitih svjetonazora i mišljenja pronađu i susretnu ovdje, i da uvide kako i nisu toliko udaljeni i različiti...

Ovako: naravno da čovjek ne voli svaki posao jednako. I zbilja je teško raditi posao koji organski ne može smisliti. Ali, stvar je u tome što čovjek čišćenjem samog sebe od navezanosti i slabosti postiže unutarnju snagu i sigurnost koja ga motivira ne samo da "preživi" dan na poslu kojeg ne voli, nego možda i da pronađe neki skriveni smisao u tome, možda kroz neku osobu na poslu, možda kroz drukčiji doživljaj posla samog, možda kroz nešto treće. A dugoročno, ako si čovjek zada jasan cilj (ona priča o slijeđenju najdublje želje svog srca), ili će prihvatiti taj posao i preokrenuti taj negativni aspekt života u pozitivni (možda čak i napredovati na poslu?), ili će mu doći novi posao. Znam lijepo to sve izgleda na papiru, ali govorim iz vlastitog iskustva - koliko je lakše obaviti neku dužnost ako se postavimo pozitivno prema njoj, ali ne u smislu "ma sve će biti bajno i sjajno", ne očekivati čudo, nego naprosto shvatiti da rad na tome ima viši cilj. Samim time i sam rad nam ima više smisla. Život je borba, a ako se predamo i prije bitke, unaprijed smo izgubili...

A kome sam se klanjao? Svojim slabostima, egu... i još uvijek se borim protiv toga, ali ipak kad čovjek shvati da se borba isplati, onda nije toliko teško...

Pozz!

Quote Originally Posted by /dev/null View Post
    Većina ljudi ne nauči, nego počne kriviti druge za svoje probleme jer žele natrag na staro umjesto da se prilagode novom i nastave dalje.
    Da da, problem je u svima samo ne u nama, svi smo vječno žrtve u vlastitim očima. Interesantno kako je to veliki problem a jedva da ga itko i uočava, kamoli da nešto radi na tome.

Evo dodajem još jedno zrnce mudrosti, ono koja nas upućuje da uz dobru namjeru, treba imati i smisao za mjesto i vrijeme, tj. takta.

Pragmatizam
    Učenica je planirala svoj svadbeni banket i objavila da je iz ljubavi prema siromasima navela svoju obitelj da protiv običaja postavi siromašne na čelo stola, a bogate blizu vrata. Gledala je u učiteljeve oči čekajući odobrenje.
    Učitalj se zamislio, a potom je rekao. "To će biti vrlo nezgodno, draga moja. Nitko se na svadbi neće radovati. Tvoja će obitelj biti zbunjena, tvoji bogati gosti uvrijeđeni, a tvoji siromašni gosti ostat će gladni, jer će biti previše smeteni da bi se do sita najeli."

Teorija, kako svi znamo mora biti praksom uptpunjena, a spoznaje se cijelim bićem, ne samo teoretski. Možda je to i razlog zašto je danas društvo općenito u takvom raskoraku sa samim sobom, svigdje milijun teorija a nigdje prakse...

Neznanje
    Učenik je bio takvo čudo od djeteta da su učeni ljudi sa svih strana tražili njegov savjet i divili se njegovu znanju.
    Kad je upravitelj tražio savjetnika, došao je k učitelju i upitao ga: "Reci mi, je li istina da mladić zna sve ono što se priča o njemu da znade?"
    "Da ti po istini velim", odgovori učitelj sarkastično, "mladić toliko čita da ja ne vidim kako nađe vremena da znade bilo što."

I jedna meni omiljena:

Mitovi
    Učitelj je naučavao služeći se usporedbama i pričama koje su njegovi učenici slušali sa zadovoljstvom - a poneki put su bili nezadovoljni, jer su čeznuli za nečim dubljim.
    Učitelj time nije bio dirnut. Na sve njihove prigovore odgovarao bi: "Morate još shvatiti, dragi moji, da je priča najmanja udaljenost između ljudskog bića i istine."
    Drugi put bi rekao: "Nemojte prezirati priče. Izgubljeni zlatnik čivjek nađe sa svijećom koju je kupio za nekoliko novčića; najdublju istinu čovjek pronađe pomoću jednostavne priče."

Hm da, možda zato i volim stavljati ove anegdote i crtice na forum...

Keyboard Samurai™ /dev/null's Avatar
    Ovo sa teorijom i praksom se jako dobro može vidjeti u informatičkim vodama, pogotovo programerskim: svi znaju kako treba nešto napraviti, no nitko ne zna kako to NAPRAVITI.

a druga pričica... Čovjek definitivno najlakše uči kroz jednostavne anegdote. Čemu komplicirati? Zašto bi policajac na palici imao natpis "službenik 1. policijske postaje Zg želi da odmah zaustavite svoje vozilo" kada je STOP dovoljno rječito?
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Om shanti shanti shanti...

Upravo tako.
    A i najveće životne istine su ujedno i najjednostavnije.

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Quote Originally Posted by dux pessimus View Post
    Crtica "Proročanstvo" nam jednostavno kaže: ljudi su često vođeni egom, i on kontrolira njih, a ne oni njega. Stoga će često i najbolju mudrost, pomoć ili dobar savjet s prezirom odbaciti, ne shvaćajući da sami sebi kopaju rupu. No to nije bitno. Bitno je u kakvoj smo mi poziciji, jesmo li iskreno (što ne znači naivno ili lakomisleno!) išli s tim da pomognemo. Dakle, imajmo uvijek dobru namjeru, a svijet će reagirati različito. A imajući takav stav, i mi ćemo najlakše korigirati što je krivo u našem ponašanju.

Proročanstvo
    "Htio bih postati učitelj istine."
    "Jesi li pripravan da te ismjehuju, preziru i izgladnjuju sve do tvoje četrdeset pete godine?"
    "Jesam. A reci mi, što će se dogoditi nakon četerdeset i pete godine?"
    "Dotle ćeš se naučiti na to."
    Dodala bih ovdje ono što mi je prvo palo na pamet: Doseći mudrost za sobom povlači stanje *neuzrujavanja*, radi instantnog razumijevanja da (se) svak (ponaša) radi najbolje kako može, jer da može bolje, radio (ponašao) bi (se) bolje.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread