+ Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6

Thread: Stambeni krediti i problematika

...
    size="tall"

Stambeni krediti i problematika

Čujem od mnogih, u zadnje vrijeme, kako su razno razne banke digle kamatu stambenih kredita pa oni, koji su računali na stanoviti iznos za mjesečnu otplatu već dignutog kredita, padaju u sve veće i veće probleme.

Zar se stambeni krediti ugovaraju isključivo s promijenjivom kamatom?
    Nema mogućnosti ugovaranja kredita s fiksnom kamatom?

To i u drugim zemljama tako?

chaotic neutral Faca's Avatar
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Naravno da ne. Ponegdje možeš dobiti fiksnu kamatu 3-4, uvrh glave 5%
    No u našoj banana državi sumnjam da će to ikada biti. Isto kao i krediti bez devizne klauzule koja je po meni dno dna što se tiče bankarske nekorektnosti prema građanima. Nek i oni preuzmu dio rizika na sebe ako su već tako spremni masno zaraditi. To će nestati tek kad kod nas dođe €, ali tko živ, tko mrtav do tada, možda i € pokopamo prije.

Ali pošto se od 2011 legalno smiju uzimati krediti u inozemstvu, onda nam nitko ne brani dignuti kredit tamo. Makar je procedura vjerojatno malo kompleksnija, ali ako se u 20 godina uštedi 30-40-50 tisuća € onda je jasno da se isplati.
    Čujem da su već nikli i razni posrednici koji uz proviziju asistiraju kod ishođenja ino kredita.

atomski s desna! scarletlemur's Avatar
    ne znam kak sad stvari stoje, no prije 5 godina kad sam ja stambeni kredit dizala...dano mi je na biranje-fiksnost ili promjenjivost kamatne stope. ofkors da sam se ja za promjenjivu stopu odlučila, čim u naši vlastodršci počeli o europi sanjat. ono kaj ja nisam sanjala je da će kamata rasti, kad su moja očekivanja bila uusmjerena ka suprotnom....al porast od 1,5% nije nešto što mi ugrožava egzistenciju jer kredit je u eurima. sa švicarcima je već drugačija priča

persona non gratis
    Quote Originally Posted by enky View Post
    Zar se stambeni krediti ugovaraju isključivo s promijenjivom kamatom?
    Nema mogućnosti ugovaranja kredita s fiksnom kamatom?

u srbiji valjda intesa daje fiksne kamate.

(ne znam, nisam kod intese al kad budem dizala stambeni, onda će da idem kod onih gulikoža kod kojih je barem kamata fiksna)

drawing's Avatar
    Činjenica je da su kod nas kamate na kredite općenito bezobrazno visoke, ali problem je i nedovoljna osvještenost ljudi, odnosno ne sagledanje cjelokupne slike. Kad se odlazi od banke do banke skupljati uvjete, uglavnom se čuje samo ono što se želi čuti, a ne i koje su sve moguće posljedice.
    Kad čovjek potpisuje ugovor s promjenjivom kamatnom stopom, mora biti svjestan da ta kamata realno može rasti do zakonske zatezne kamate, koliko god to okrutno zvučalo.
    A što se tiče valutne klauzule, zanimljivo je da i dan danas ljudi kod nas preferiraju kredite u stranoj valuti, koliko god oni bili nepovoljniji. Problem je u tome što krediti s valutnom klauzulom uglavnom imaju nešto nižu kamatnu stopu, i na to se tražitelj kredita fokusira, zanemarujući tečajne razlike, i onda nakon nekog vremena uslijedi bolno otrježnjenje, kao npr. trenutna situacija sa švicarskim frankom.

N'dugu's Avatar
    U međuvremenu su banke izgubile spor što se tiče kredita u 'švicarcima', ali teško da će isplatiti neku lovu štedišama koji su popušili. No, to mene odveć ne zabrinjava. Nego, možda selite u Moskvu i treba vam stančić, nekih 300 kvadrata u unikatnoj zgradi, penthaus s pogledom na park Pokrovskoe Glebovo i nedaleko vodovodnog spremišta Žiminskog? Raskošno namještenog interijera u kojem je lako i ugodno živjeti? Evo ga:

http://moscowsothebysrealty.ru/catal...refcode=SIRwsj

Cijena? Sitnica. Svega 10 milijuna dolara. To vam ne bi trebao biti problem ako ste znali iskoristiti prednosti tranzicije u Hrvatskoj.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread