+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Svetogrđe

...
    size="tall"

Svetogrđe

Izuzetno mnogo toga spada pod svetogrđe (lat. sacrilegium), što, tijekom teme, nadam se, budemo izrazgovarali, no kako, mišljenja sam, od nekud valja početi, krenula bih s onim svetogrđem, koje proizlazi iz tzv. "dobre namjere" te se najčešće manifestira upravo među vjernicima, a što je izrazito zabrinjavajuće.

Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo. (klik)

Toliko često čujem, tijekom konverzacije, izraze "ako Bog da" ili "Inšalah", koji se, vidjeh i uvjerih se, upotrebljavaju kao iskaz tj. naglašavanje želje, obećanja ili, jednostavno, rečenog što valja pretvoriti, kasnije, u (dobro) djelo...a od djela nerijetko niti 'd'!
    Primjer:
    Vjernik kaže: "Napravit ću to ovaj tjedan, ako Bog da" - i, naravno, ne napravi, iako je mogao.

Znači, vjernici koriste Božje ime kako bi, na jedan perfidan način, opravdali vlastito loše ponašanje (zaborav, lijenost, neodgovornost, egoizam itd.),
    jer
    Eto, nisu napravili nešto (dobro), pošto Bog nije dao.

Nisu isti oni, koji "znaju" i oni, koji "ne znaju", što prevedeno znači kako je vjernikov grijeh veći od nevjernika, ako se radi o istoj stvari, a ovo, što pokušah prikazati u uvodnom mi postu, je svakodnevica tako reći svakog vjernika!

iz tog biblijskog stavka je ocito da je potrebno uzimati, odnosno izgovarati, Božije ime, za neku korist.

Quote Originally Posted by sarmantan_sarlatan View Post
    iz tog biblijskog stavka je ocito da je potrebno uzimati, odnosno izgovarati, Božije ime, za neku korist.
    Da, nešto tipa "Bože, budi konačno koristan i pomozi mi".

Quote Originally Posted by enky View Post
    Znači, vjernici koriste Božje ime kako bi, na jedan perfidan način, opravdali vlastito loše ponašanje (zaborav, lijenost, neodgovornost, egoizam itd.),
    jer

Moj dida je inače vraga uvijek krivio za sve. Uvijek kad nije dobio na lotu naravno, govorio je "a htio sam zaokružiti te brojeve koji su izašli AL MI VRAG NI DAO"... tako da eto... možemo katkad i vraga okriviti.

...
    Nisam sigurna da te ispravno shvaćam. Pojasni (mi) malo što si time želio reći, molim te.

Nisam sigurna da te ispravno shvaćam. Pojasni (mi) malo što si time želio reći, molim te.
    pa, po jezickom smislu, ne znam koliko je dobar prevod, to je nuzno, ako zelimo oprost.

pa, po jezickom smislu, ne znam koliko je dobar prevod, to je nuzno, ako zelimo oprost.
    Oprost od nečeg određenog ili neodređenog?

Izuzetno mnogo toga spada pod svetogrđe (lat. sacrilegium), što, tijekom teme, nadam se, budemo izrazgovarali, no kako, mišljenja sam, od nekud valja početi, krenula bih s onim svetogrđem, koje proizlazi iz tzv. "dobre namjere" te se najčešće manifestira upravo među vjernicima, a što je izrazito zabrinjavajuće.

Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo. (klik)

Toliko često čujem, tijekom konverzacije, izraze "ako Bog da" ili "Inšalah", koji se, vidjeh i uvjerih se, upotrebljavaju kao iskaz tj. naglašavanje želje, obećanja ili, jednostavno, rečenog što valja pretvoriti, kasnije, u (dobro) djelo...a od djela nerijetko niti 'd'!
    Primjer:
    Vjernik kaže: "Napravit ću to ovaj tjedan, ako Bog da" - i, naravno, ne napravi, iako je mogao.

jer

Nisu isti oni, koji "znaju" i oni, koji "ne znaju", što prevedeno znači kako je vjernikov grijeh veći od nevjernika, ako se radi o istoj stvari, a ovo, što pokušah prikazati u uvodnom mi postu, je svakodnevica tako reći svakog vjernika!
    Pročitao sam ovaj post nekoliko puta i sad se pitam jesam li ja "stvarno" veliki griješnik, jer činim svetogrđe svaki dan. Vrlo često ću reći u govoru "Bože moj" ili "Bože pomozi" ili "Ako Bog da".
    S druge strane, obzirom da ovaj tvoj post zvuči jako strogo, gotovo zastrašujuće, barem meni, možda si ti enky reinkarnacija Ivana Krstitelja, koji je stalno vikao na vjernike i upozoravao ih kako su griješnici i ako se ne pokaju, gorjet će u paklu.
    I sad se ja pitam da li to i mene čeka, jer stvarno upotrebljavam ime Boga uzalud. A s druge strane lakše mi je u nizu životnih situacija, ako spomenem Božje ime, jer imam osjećaj da je On tu kraj mene i da mi pomaže. No, sve u svemu, razmislit ću o ovome. Možda ipak, kao što naš narod kaže "Nije vrag tako crn kako izgleda" pa možda ipak neću, zbog spominjanja Boga "uzalud" završiti u paklu.

tehuti's Avatar
    Ako već ne želite izgovarati božanska imena na glas, jer to smatrate zlouporabom i svetogrđem, možete imena disati. To je dobra meditacija/molitva.

...
    Da, sad (mi) je odmah jasnije,
    a pitala sam te zato što su pojmovi 'korist' i 'šteta' vrlo "teški" za definirati pa ih se, stoga, često krivo shvaća.
    'Korist' bi, dakle, bila sve ono 'pozitivno', dočim 'šteta' ono 'negativno', no, opet isti problelm, jer i pojmovi "pozitivno" tj. "negativno" bivaju "teški" za definirati, pošto za njihovo razumijevanje treba, mišljenja sam, ili 'nevinost' (duha) ili 'mudrost' tj. 'čisto srce'.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread