+ Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6

Thread: Što smo "dobili" i kako smo "napredovali" uvodjenjem digitalne televizije?

size="tall"

Što smo "dobili" i kako smo "napredovali" uvodjenjem digitalne televizije?

Drzava nas je godinu dana uvjeravala da se prelazak na digitalnu televiziju cini zato da "sidjemo s krovova", radi kvalitete naseg prijema. U stvarnosti, najvazniji razlog je bio omoguciti postojanje veceg broja televizijskih kuca i, shodno tome, vece zarade vlasnicima i drzavi (koncesija/porezi).

Sto smo mi, gledatelji koji jos nismo potpuno presli na internet, zapravo dobili?

1. Tehnicke probleme

Kupovina i instalacija svih tih kutijica i kablova je bila stresna, a ishod za one koji zele npr. gledati jedan program, a snimati si nesto sa drugog (ne daj boze treceg) je vrlo los. Gomila kutijica i kablova, te stol na kojem je prosjecno 5 daljinskih upravljaca. na jednom palis i reguliras ton, na drugom prebacujes programe, ali te programe prebacujes zapravo na trecem, ako u isto vrijeme cetvrti uredjaj radi, da bi preko petog snimao film dok ti gledas utakmicu. Ja nikad necui biti sretan s time sto imam toliko daljinskih upravljaca.

Eh da, nakon sto su uvoznici sve te tehnike na brzinu digli veliku lovu na prelasku na novu tehnologiju, ubrzo ce doci vrijeme kad cemo to sve skupa ponovno prolaziti. Ova je vec zastarjela...

2. Tzv. "veci izbor" televizija i programa

Poznato je da ljudski um ima ogranicenu mogucnost percipiranja i skladistenja informacija. To je i evolucijska prednost. Zna se da neki tehnicki "razvoji" koji dovode do beskonacnog multipliciranja informacija uopce nisu razvoj u smislu ljudsog uma.

U jednom trenutku covjek moze gledati samo jedan program. Postojanje 10, 50 ili 1000 programa ima smisla jedino ako covjek ima 10, 50 ili 1000 interesa i, uz to, placenika koji mu u pojedinom trenutku prebacuje program na ono sto u tom trenutku bas zeli gledati. Ako postoji 1000 programa, izuzetno je tesko (i nemoguce) odrediti sto bas netko zeli gledati, to predstavlja nedostatak (frustraciju) a ne blagodat.

U nasoj praksi, na optimalnih 4 mainstream programa (optimalnih u smislu ljudske percepcije), dodali smo jos nekoliko. Dva drzavna programa su ostala otprilike jednaka. Dva privatna programa (NOVA i RTL) koja niti prije nisu zadovoljavala uvjete koncesije, a tesko su se i prije popunjavala programom (uglavnom reklame, serije, par filmova i jedan "show") podjelila su se na jos dva.

Jesmo li dobili dvostruko vise programa? Nismo. Dobili smo to da se podjednaka kolicina tih serija i filmova samo rapsodjelila na dva kanala. Neke serije koje su nekad na HTV-u smatrane drugom ligom (npr. "doktorske") ili cak trecom ligom (npr. "Nikita"), na novim su kanalima postale "udarna stvar", okosnica programa i ono sto reklamira citavu televiziju.

3. Uzasan ishod na pisane medije - reklama televizija koja uvjetuje micanje TV-kritika

Nakon sto smo prosli ubitacan pad tiskanih medija izazvan spregom sa politikom, zatim spregom sa sirim krugom oglasivaca (Todoric, banke, telekomi i sl.) o kojima se realno vec dugo en smije pisati, sad smo dosli u situaciju da se vise u tiskanim medijima ne smije kritizirati niti televizija (privatna).

Buduci da im je jedini cilj "gledanost" (ili "share" ili "gledanost u ciljnoj skupini"), a program katastrofalno prazan i jadan, privatne televizije i televizijice su krenule u snaznu akciju reklamiranja sebe preko pisanih medija. Citave stranice news-magazina zauzimaju reklame za pojedine TV-serije (cak i one drugorazredne i trecerazredne). Osim sto smo tako mi citatelji dobili jos vise direktnih reklama u novinama (koje ne zelimo); osztali smo uskraceni za donedavno izuzetno citane TV-kritike. Tako npr. Nacional objavljuje ogrome reklame za RTL i "Nikitu", ali vise nema Zrinke Pavlic i njenog kritickog osvrta TV-programa. Iz Jutarnjeg lista je izbacen TV-kriticar Starcevic. Zabranjeno je kritizirati privatne TV-kuce koje sponzoriraju casopis.

Buduci da su pojedine serije i showovi okosnica TV-programa privatnih televizija, i internetski portali su preplavljeni iritantnim reklamama za iste: Ja npr. nikad niti minutu ne gladam reality show RTL-a, ali me sa svih strana portali bombardiraju informacijama o njemu. Zalosna cinjenica je i da je skrivena reklama obuzela i forume - npr. podforum "Televizija" na Forum-hr. Moderatori otvaraju teme o serijama, reklamiraju pojedine televizije, a kritiku uglavnom suptilno micu.

4 Sve u svemu...

Mi, gledatelji i citatelji, dobili smo fiktivan "veci izbor" (koji se svodi samo na veci broj daljinskih upravljaca i veci broj tipki na daljinskom koji vodi do raznih programa). Sto se tice dobrog sadrzaja tih programa, on se nije povecao (samo se raspodjelio na vise programa). Dobili smo vise reklama. I izgubili smo TV-kritiku u novinama.

Keyboard Samurai™ /dev/null's Avatar
    Iskreno, znaš što sam dobio? S obzirom da sam morao kupiti samo jedan prijemnik (TV u boravku je LCD sa ugrađenim i na njega je prikeljen MaxTV) dobio sam mogućnost gledanja div-x filmova sa USB-a na TV-u u spavaćoj sobi preko tog prijemnika. DivX Player za 200 kn

Čujem od ljudi da je koma, da im je gore nego dok je bilo analogno. Našu televiziju neću ni spominjati. Ne znam što mi je gore, reprize policijske akademije ili faking dadilja i kućanice....
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Om shanti shanti shanti...

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Tatum's Avatar
    Ja sam dobila ideju da ne gledam tv i da se oslobodim terora. Sad polako jačam i nastojim se osloboditi i laganog prelaska u ovisnost o internetu i njegovim zavodničkim čudima.
    Sama sam si kriva, znam.
    Mislim da ću se vratiti radiu..
    jel ovo bilo on t ili da dodam još nešto?
    samo recite dok sam još ovdje

Baš ti hvala na ovim informacijama, Gugenheim.
    Ja sam običan stari gledatelj televizije i nisam o svemu tome uopće razmišljao. Ovaj tvoj post mi je, moglo bi se reći, "otvorio oči". Ustvari, grozno je to kako politiziranje i reklamiranje ulazi u sve pore našeg društva pa logično i u televiziju. Osim toga, ako ću, uz ovaj jedan daljinski upravljač, dobiti još nekoliko kutijica, vjerujte mi, od toga mi je već sada zlo.

Ono što mi je, kao i za mnogo toga, užasno jeste to da ja ne znam, odnosno, ne vidim načina, kako bi se tu moglo nešto popraviti.
    Možda ti, koji sve ovo znaš, imaš neku ideju?

Da, lijepo opisano, ali ništa novo da od ljudi sve više rade ofce, a pritom ih ne smiješ niti kritizirati jer su iznad države i boga. Drugim riječima, onaj koji ima nofce drži za muda i državu i boga, a nama gnječi muda.

lunoprof's Avatar
    Eto, sad sam saznala zasto smo se digitalizirali..

Posto TV nisam gledala previse ili jako jako rijetko nisam se ni potrudila kupiti ni prouciti svo mi sve treba za digitalnu televiziju. Nakon par mjeseci sam shvatila, da je dalje placanje pretplate, za ono sto u biti vec godina ne gledam, a sad ne mogu, ni da hocu, glupost.

I otkazala pretplatu. Jednostavno. Samo sam im napisala da ne mogu gledati program otkad postoji samo digitalna TV jer nisam za to opremljena.

I sad vise ne placam ono sto ne gledam.

Ni daljinskih, ni kritike, programa.. Ni racuna.

Meni se u stvari bas svida sto su uveli tu digitalnu. Konacno sam se oslobodila pretplate na nista.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread