+ Reply to Thread
Results 1 to 3 of 3

Thread: Degu

Keyboard Samurai™ /dev/null's Avatar
    size="tall"

Degu

Degu. U narodu poznatiji kao "čileanska vjeverica", "južnoamerička vjeverica" i "oh moj bože pa to je štakor, vriiiiišššššt", ovaj mali glodavac endemska je vrsta podrijetlom iz Chilea i popularnost je stekao kao pokusna životinja u liječenju dijabetesa. Tek ih se zadnjih par godina može naći u pet shopovima. Životinja je dnevna, vrlo razigrana i komunikativna (reagira na glas vlastitim glasanjem, barem meni i djevojci) i ako ima jednu manu, to je ljubav prema grickanju namještaja.

Moram priznati da nisam znao što očekivati od degua. Kupio sam ga kao poklon utjehe djevojci nakon što je svojom beskrajnom ljubavlju i pažnjom uhranila patuljastog zećića do veličine perzijskog mačka i srčanog udara. Originalna ideja bila je uzeti zamorce, no jedini koje je pet-shop imao izgledali su kao tifusarka Mary na loš dan. I tako smo uzeli degua, uz šturi komentar vlasnika pet shopa da životinja pije jako malo vode, treba posebnu hranu (košta me cca 30 kn mjesečno) i ne smije ni pod kojim slučajem doći u kontakt sa ičime što sadrži šećer, jer ju to može ubiti. Već u prvih par sati shvatio sam da je nazvati degua "glodavcem" ponižavajuće za degua - rastavio je plastični kotač u kojem je trebao trčati na komadiće veličine odrezanih noktiju. U sljedećih nekoliko dana uvjerio sam se da je riječ o ljubimcu iz pakla. Naučio je otvarati kavez, otkvačiti pojilicu tako da padne, i još pokoji veseli trik. Recimo, nisu mu se svidjele ljestve između etaža kaveza pa ih je otkačio i izgurao van kroz rešetke, i napravio bi isto svaki put kada bi ih vratili unutra. Životinja je zapanjujuće inteligentna. Nikad ne podcjenjujte degua. Nikad. Također, strahovito se brzo kreće, jedini način da ga se uhvati ako ne želi biti uhvaćen je brzim i nježnim poklapanjem dlanovima odozgo.

Sve to, naravno, nije bitno kad vam se to malo klupko zlobe utrpa u krilo, popne po ruci na rame pa sjedne na zadnje noge, prednjima vas uhvati za obraze, nasloni glavu na vas i tako drijema. Životinja je općenito vrlo uredna, nema mirisa dok god mu je stelja piljevina (kavez je na manje od metar od uzglavlja kreveta, vjerujte mi da smrdi bio bi na hodniku ili u verandi) i nikad nije obavio nuždu igdje izvan kaveza, a znade i po dva sata drijemati na mom trbuhu dok čitam. Dlaka je na dodir jednaka dlaci činčile i jednom kad se navikne na vas doći ćete do točke gdje će se izvaliti na leđa kao krepani štakor i pustiti da ga češete po trbuhu i vratu. Kavez treba biti velik, što veći jer vole prostor. Naš si je konkretno odredio donju etažu kao WC, na srednjoj je hrana i pojilica a na gornjoj spava. Ne bih preporučio da ga se pušta da trči bez nadzora, jer bi mogli imati dodatne otvore za zrak na ormarima ili oglodane noge od stolaca. Hrani se dehidriranim i obrađenim voćem i sjemenjem koje se kupuje u pet shopu. Također, voli grickati nokte i suhu kožu oko noktiju. Ne, još uvijek ga nismo naučili da ih i nalakira potom. Mačku (8kg) i psa (50 kg) potpuno ignorira kada mu priđu, na punicu (110 kg) sikće, ciči i puše, uglavnom zato što šejtan-baba voli vikati kad dođe pa se nadvikuje s njom. Ima vrlo, vrlo veliki raspon različitih glasanja kojima izražava raspoloženje i voli "pričati".

Sve u svemu, fantastičan ljubimac za ljude koji vole manje životinje. Vrlo inteligentan, uredan, zabavan i umiljat jednom kada se navikne na držanje po rukama i maženje. Traži malo stpljenja, ali prije ili kasnije postane razmaženo prase. Jede koliko je gladan, ne prežderava se, dobro podnosi vrućine i hladnoće, osjetljiv jedino na šećer. Uredan, čist, manje-više tih.

Vaša iskustva, pitanja, komentari...
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Om shanti shanti shanti...

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Moram priznati da si me zainteresirao za ovog dlakavog, preslatkog, umiljatog i inteligentnog malog monstruma.

E sad, kako svatko ima svoj film, tako je moj ovakav: Kad bih, jednog dana, prolazeći kraj pet shopa, ugledala Degua, ja bih ga kupila, no - ne jednog. Dva. Zašto? Zato, jer sam frik, koji brije da, ako uzmem nekog na svoju brigu, onda ta(j) mora imati maksimalno od onog, što mu ja mogu pružiti, a pod to maksimalno, u slučaju Degua, dolazi i njemu odgovarajuće društvo oli par.

Pa par pitanja: Kad bih uzela muško i žensko (što je plan), znaš li, možda, koliko se često oni razmnožavaju i koliko, obično, imaju mladih?
    Kad bih uzela muško i muško (ili dvije ženke), što misliš bi li se međusobno "glodali" do opasnih razmjera?
    I na kraju, koliki je životni vijek ovih preslatkih životinjica?

Keyboard Samurai™ /dev/null's Avatar
    Koliko sam vidio po raznim forumima uzgajivača, muško i muško su idealno društvo ako nema ženki u blizini. Ženke se navodno mlate međusobno. Okot je 5-6 mladunaca, ženka ih nosi cca 90 dana i može se pariti ili odmah pošto se mladunci "odstrane" (ungh.) ili nakon 3-4 mjeseca, dok prestanu sisati. Žive u prosjeku 8 godina, ali mogu doživjeti i do 15. Mi smo htjeli uzeti par ali imali su samo jednog mladog mužjaka, a navodno (opet, sa foruma uzgajivača) nisu baš oduševljeni ako su jedno vrijeme sami pa dobiju društvo. Ljudi ih znaju imati i po desetak u velikim kavezima na verandi. U biti su čoporativne beštije i vole kad ih je hrpa, ali naš je navikao biti mamino i tatino zlato pa ne znamo kako bi prošao još jedan.

Ovo je, usput, pisano uz malo glasajuće klupko ustoličeno na radnom stolu, ralja punih suhe banane
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Om shanti shanti shanti...

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

+ Reply to Thread

Tags for this Thread