+ Reply to Thread
Results 1 to 7 of 7

Thread: Kako (besplatno) zatititi va PC

Keyboard Samurai /dev/null's Avatar
    size="tall"

Kako (besplatno) zatititi va PC

Često puta me ljudi pitaju: "hej, /dev/, kako mogu učiniti svoje računalo sigurnijim?" Zapravo, laem, najčeće me ne pitaju nego mi ga donesu u suzama jer su napravili neko sranje ili imaju podivljalu zarazu adware-om koja se manifestira u 60 search barova i 160 pop-up prozora. Programi koje ću vam sada navesti su, po mom osobnom iskustvu, najkvalitetniji BESPLATNI programi koje bi svaki korisnik windowsa trebao imati u svom računalu. Best of the best, ne prihvaćajte surogate.

ANTIVIRUS: Avast! Free Anitivirus
    Avast je savren dokaz da "besplatno" nije uvijek i smeće. Free inačica ovog opakog antivirusa je savrena za svakog prosječnog korisnika PC-a. Nema tu puno filozofije, instaliraj i pusti nek' radi sam, automatsko update-anje i sve je već predkonfigurirano. Preporučam paljenje gaming mode-a i moete potom potpuno zaboraviti da ga uopće imate, on je tu i radi svoj posao i znat ćete za njega samo i jedino ako je neto runo ulo u va mali digitalni raj. A da bi spriječili ulazak nečeg runog, treba vam

FIREWALL: Comodo Personal Firewall
    Comodo je opaki madrfakr, i vjerujte mi, vrlo ga je teko zaobići. Često puta će zločesti haker, u trenutku kad skonta da imate Comodo, jednostavno pustiti suzu i odetati zvidućući. Nije vrijedno muke. Osim to titi ulaz, titi izlaz - svaki poteni firewall, pa tako i Comodo, blokira i IZLAZ programima, točnije spajanje na net bez vaeg zahtjeva, to najčeće rade trojanci, backdoorovi, keyloggeri i ostalo smeće. Potpuna kontrola ulaza i izlaza u računalo, teko savladiva. Novim korisnicima pomalo će ići na ivce to to će vas Comodo upozoriti na svaki program koji zatrai spajanje na internet (čak i ako se radi o update-u za antivirus), ali srećom, za svaki program morate definirati doputenje ili zabranu samo jednom.

Postoje stvari koje antivirus neće registrirati jer ne pokazuju značajke virusa, a firewall neće blokirati jer ste bili dovoljno nepaljivi/neznalice/glupi (neznanje nije glupost - glupost je ne eljeti naučiti) da ih učitate i sada imate 150 je*enih search bar-ova u Internet Exploreru i svako malo vam se otvaraju reklame za jeftine crack kurve u vaem gradu. To je adware infekcija, a antibiotik je

ANTI-MALWARE: Malwarebytes' Anti-Malware
    O njegovoj kvaliteti dovoljno govori činjenica da jednostavno ne postoji nita to bi se dalo usporediti. Nema programa koji bi mu konkurirali. Zaboravite Ad-Aware, Spybot i Norton FUJ TE BILO smeće od "security suitea". Malwarebytes je jednostavno must-have. Instalirajte, redovito update-ajte, zavrtite jednom tjedno. Ne kota nita a rijei pola problema sa internet smećem.

Drekec je udario u ventilator? Sigurni ste da ste pokupili neto opasno, da vam je netko preuzeo računalo, da se opaki digitalni kriminalci eću kroz vae datoteke kao homoseksualci na Love Parade? Ok. Potraite ih, a to se radi pomoću

HIJACK FINDER: Trend Micro Hijack This!
    Za razliku od gore navedenih, Hijack This! ne morate imati instaliran, ali ga imajte pri ruci. Kad sve drugo ode vrit Hijack This će skenirati vae računalo i ispisati detaljan log vaeg registryja, instaliranih programa i funkcija. Vama to neće značiti nita, ali će ljudima poput mene i drugima koji znaju čitati hijack this log i znaju prepoznati prijetnje omogućiti da vam pomognu.

Eto. Sveti kvartet PC sigurnosti. Toplo preporučam svima koji ne vole crackirane antiviruse ili (fuj fuj fuj) plaćati zatitu. Tvrdim da su Avast, Comodo i Malwarebytes adekvatna zatita za većinu korisnika. Ako nemate laptop pun tajnih dokumenata i meta ste industrijske pijunae, CIA-e ili grupe vrlo nadrkanih hackera kojima ste se nekako zamjerili, moete otvoriti metaforički suncobran i popiti koktelćić. U slučaju nude, tu je uvijek Hijack This i ovakav helpdesk. Naravno, najbolja sigurnost je va oprez. Ne instalirajte nepoznate programe, ne otvarajte linkove koje ste dobili na mail od nepoznatih ljudi, a čak i one od poznatih prvo razmotrite ili provjerite o čemu se radi, i za miloga boga ne odgovarajte na mail bogatom nigerijskom princu koji treba va broj tekućeg da prebaci svoje obiteljsko bogatstvo na va račun da ga spasi od pobunjenika.

/dev/null je zborio, sada je va red.
    Last edited by /dev/null; 25-08-11 at 11:58.
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Om shanti shanti shanti...

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

tehuti's Avatar
    Imam Malwarebytes već dosta dugo, dobro me služi, kvalitetan je što mogu reći iz iskustva a i recenzija na netu. Imam blacklistani Kaspersky 2011 ali mi dobro dođe. Avast nikad nisam imao instaliran, ali sam uvijek čuo više-manje samo dobre stvari o programu.

Što se tiče script kiddy-ja, mislim da je to relativno dobra obrana. Plus TuneUp za čišćenje i podešavanje kompa, plus redovito brisanje cookie-ja, logova,... Plus savjesno surfanje.

Pitanje: vrtim XAMPP panel sa Apacheom, koje su dodatne mjere zaštite koje mogu poduzeti osim navedenog?

Quote Originally Posted by /dev/null View Post
    ANTIVIRUS: Avast! Free Anitivirus
    Avast je savršen dokaz da "besplatno" nije uvijek i smeće. Free inačica ovog opakog antivirusa je savršena za svakog prosječnog korisnika PC-a. Nema tu puno filozofije, instaliraj i pusti nek' radi sam, automatsko update-anje i sve je već predkonfigurirano. Preporučam paljenje gaming mode-a i možete potom potpuno zaboraviti da ga uopće imate, on je tu i radi svoj posao i znat ćete za njega samo i jedino ako je nešto ružno ušlo u vaš mali digitalni raj. A da bi spriječili ulazak nečeg ružnog, treba vam
    Apsolutno točno. Otkad imam Avast kao osnovni program za suzbijanje virusa, nemam nekih primjetnih problema sa kompom. U principu, uz Avast moram samo povremeno zavrtiti CCleaner, a i firewall je tu, no to je to, bez nekih većih (ili ikakvih problema) mi komp radi.
    Nema takvog bogatstva kao to je znanje, niti takvog siromatva kao to je neznanje. - Abi Talib

CCleaner nisam naveo jer strogo uzevši nije sigurnosni program, ali definitivno je jedan od najboljih alata koji bih preporučio svakome. Vrlo jednostavan za korištenje, brz, iznimno koristan. Svrha mu je čišćenje privremenih datoteka u računalu, od internet fileova do instalacijskih i datoteka specifičnih za pojedine programe. Tako se u jednom tjednom čišćenju može ukloniti preko 500 megabajta nepotrenih podataka.
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

tehuti's Avatar
    CCleaner mi je puno pomogao baš sa tim redundantnim smećem na hardu i u memoriji. Mnogo dobar programčić.

Quote Originally Posted by /dev/null View Post
    i za miloga boga ne odgovarajte na mail bogatom nigerijskom princu koji treba va broj tekućeg da prebaci svoje obiteljsko bogatstvo na va račun da ga spasi od pobunjenika.

Ovo sam tek sad skuio...
    Nema takvog bogatstva kao to je znanje, niti takvog siromatva kao to je neznanje. - Abi Talib

Nisi internet korisnik ako nisi barem jednom imao prijatelja iz nigerije koji je trebao pomoć

Najbolja i najučinkovitija zatita računala je u prvom redu zdrav razum. devedeset posto problema sa računalom izbjegne se ili otkloni čistim razmiljanjem i s malo logike. U zadnjih sedam godina jedina infekcija računala koju sam imao nastala je zbog moje greke, kliknuo sam na link u fejsit chatu koji mi je uputila moja ujna i koji se prezentirao kao www adresa i zavretak .jpg čime se implicirala slika, kao to već ide... Samo to je to bio trojanac kojim je i njezin komp zaraen i radio je to automatski listi njezinih "prijatelja". Lijek? Comodo je pokazao sumnjivu aplikaciju koja eli izlaznu vezu, a Malwareytes ga je počistio. 9 minuta posla.
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

+ Reply to Thread

Tags for this Thread

View Tag Cloud