+ Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6

Thread: Bjelovar

Keyboard Samurai™ /dev/null's Avatar
    size="tall"

Bjelovar

Provincijski gradić od četrdesetak tisuća duša, Bjelovar je najlakše opisati kao grad djece zbog gomile srednjih i nekoliko viših škola koje privlače mladež iz cijele županije. Tu sam rođen, tu sam odrastao, tu mi je sva bliža rodbina, 'ajmo reći da smo starosjedioci. Ono što će posjetitelju prvo zapeti za oko pri prolasku kroz grad je čista „skuliranost“. Ovdje si nitko ne žuri, auti se vuku ulicama maksimalno četrdeset na sat, svatko vam staje na zebri, svatko će vas pustiti da na rikverc izađete s parkinga. Gradom dominiraju korzo i Park s velikim „P“, jer kad bjelovarčani kažu da idu u park, onda misle na središnji park s velikim paviljonom koji označava centar grada. Svi drugi parkovi u gradu imaju svoja imena, ali središnji park je jednostavno Park. Korzo (glavna šetnica) je popunjeno kafićima, kafići popunjeni posjetiteljima. Grad je taman toliko velik da svatko pozna svakoga tko je imalo bitan u ovom ili onom pogledu, a opet nedovoljno da vas ogovara cijeli grad i da ljudi guraju nos u vaš život.

Dobra strana grada, dapače vrlo dobra je ta što je razina nasilja gotovo nepostojeća. Svodi se uglavnom na obiteljsko nasilje i remećenje javnog reda i mira od strane pijane djece. Koncept toga da vas netko opljačka nasred ceste ili u mračnoj uličici je bjelovarčanima nepoznat, pljačke kao takve, bilo banaka, trgovina ili kladionica, su vrlo rijetke. Po tom pogledu Bjelovar je fenomenalan za život. Djecu slobodno puštajte van, broj narkomana i dilera u gradu je jako mali a policija zaista većinu vremena radi svoj posao, tako da možete mirno spavati. Mjesta za izlaske ovise o ukusu, narodnjačke jazbine i osrednji disko klubovi su jednako zastupljeni. Dva najjača mjesta za izlazak su definitivno „Havana“ i klub koji se jednostavno zove „Klub“, vrlo originalna mjesta i vizualno i po glazbenom ugođaju.

Loša strana je to što je grad kulturno mrtav. Nema kina, nema kazališta (osim povremenih gostovanja), nema ljetnih koncerata, ničega. Turističkom zajednicom grada već preko deset godina dominira čovjek kojeg bi se najlakše dalo opisati kao kombinaciju Davora Dretara – Dreleta po humoru i Milana Bandića po kulturi. Gradski događaji svedeni su na „Terezijanu“ – opisanu kao kulturnu manifestaciju, no najbolje ju opisuje pjesma Hladnog Piva „Kirbaj i Kotlovina“. Ako vas ikada itko pozove na Terezijanu, ošamarite ga da se opameti. Ono što je počelo kao odlična ideja pretvoreno je u seoski dernek koji bi trebalo preseliti u neko selo na livadu kao tradiciju za dan seoskog sveca. Gosti koji su nekada uključivali akademski zbor I.G. Kovačić, Lado, glumce iz HNK i kojekakve jazz i klasične izvođače i tako dalje te imena estrade koja ako već nisu briljantna a onda su barem podnošljiva svedena su na natjecanje u obžderavanju masnom kotlovinom, mali nogomet za ratne veterane i koncerte Pejakovića, Maje Šuput i inih glazbenih „velikana“. Izbjeći pod svaku cijenu.
    Drugi problem u gradu predstavljaju doseljeni romi, ilegalci, kojih je zadnjih godinu i pol' pun grad i rade probleme ne samo policiji koja ih konstantno lovi i deportira natrag na istok nego i predstavnicima romskih manjina. Ali to je problem uglavnom trgovcima i ugostiteljima narodnjačkih klubova, ne građanima.

Ako izuzmemo probleme sa romima unatrag zadnjih godinu i pol' i kulturno mrtvilo grada, Bjelovar je iznimno ugodan grad. Ekološki osviješten, dobivamo državne nagrade za uređenje parkova, zelenih površina, i posvuda su posebni kontejneri za boce, papir i ostalo. Općenito je milina za popodnevnu šetnju. Nema smrada smoga, ulice su vrlo čiste, kazne za pseći drek se itekako naplaćuju (i bole, znam iz osobnog iskustva). Odličan grad za odrastanje, čist, uredan, miran, pomalo (nekima poprilično) dosadan ali ne i za one koji se znaju zabaviti. Ljudi su otvoreni, iskreni, nitko vas ne gleda svisoka jer smo navikli na posjetitelje. Deset minuta s bjelovarčanima i već ste kao doma. Ako ste gladni, odite na pizzu u Palmu, odmah kraj Doma Kulture. Ako ste žedni, kafića je pun grad. Ako bi sladoled, Zagorje je najpopularnije ali Bobis kraj nekadašnjeg kina „Gorica“ ima bolji. Ne moram vam davati adrese, svaki bjelovarčan zna put, samo pitajte na ulici.

Eto. To je Bjelovar za mene. Ni po čemu poseban, ali zbog skupa svih osobina ne bih ga mijenjao ni za koji drugi. Pitanja, komentari… Ili otvorite thread za svoj grad, opišite svoje ulice.
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Om shanti shanti shanti...

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Quote Originally Posted by /dev/null View Post
    Ekološki osviješten, dobivamo državne nagrade za uređenje parkova, zelenih površina, /cut/
    O, pa ovo je jako lijepo za čuti. Može par fotki parkova, da vidimo tu ljepotu?

Evo, slike... Poskidane nažalost s neta jer je sestra prije nekog vremena upoznala moj fotoaparat sa vrućinom gradskog asfalta tako da trenutno nemam čime osobno poslikati uokolo.

jedna jesenska

ulaz u centar sa Zagrebačke ulice

pa još malo parka

bivša sinagoga, sada Dom Kulture

parnjača na željezničkom kolodvoru

fontana, ovo na desno što se renovira je ljetna terasa hotela, sada je potpuno nova

gradski bazeni, u prvom planu je olimpijski, svakako posjetite, voda je vrlo čista

i LINK na službene stranice kupališta, kako rekoh jedna od boljih stvari u gradu.

grad iz zraka

Kao što se može vidjeti na zadnje dve slike, centar je presječen potpuno pravilnim, pravokutnim ulicama. Razlog tomu je planska gradnja iz 18 stoljeća u vrijeme kada je grad bio strateško vojno mjesto (prije domovinskog rata grad je imao tri vojarne i radarsku postaju u samom gradu) i po tome je grad jedinstven.

Trg Branitelja

gradska knjižnica poznatija kao rozi dvorac, ne znam zašto je rozasta,navodno je tako zgrada izgledala kada je izgrađena u 18. st. ali nitko od bjelovarčana ne puši tu priču

"Barutana" kraj grada, skladište oružja JNA dignuto u zrak '91. Dim je bio vidljiv iz velike daljine, kuće u krugu od 5 km su ostale bez prozora i krovova od udarnog vala

časnik koji ju je digao u zrak ubivši sebe, svoje vojnike i naše vojnike koji su je pokušavali zauzeti dobio je za to najviša odlikovanja JNA i po njemu je nazvana ulica u Beogradu

gudovački sajam, najveći poljoprivredni, lovni, ribolovni i pčelarski sajam u regiji

isplati se posjetiti zbog natjecanja konjičkih klubova

scena sa otvaranja omražene "Terezijane", scenski prikaz dolaska carice Marije Terezije u grad. Nakon ovoga kreće seoski dernek...
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    Čovječe, ti si tako fenomenalno predstavio svoj rodni grad da je to prosto nevjerojatno. Eto, da sam dobila volju otići na kojih tjedan dana u Bjelovar i, jednostavno, tamo malo odmoriti.
    Mislim, što drugo reći osim - puno ti hvala.

Dakle, ovaj je mladi čovjek opisao svoj grad tako lijepo da ne samo što sam dobio volju da vidim Park, sjednem na klupu i pročitam nešto pametno (ako je to moguće) iz dnevnih novina, nego sam skoro osjetio i zavist. Naime, toliko sam u životu proputovao, od djetinjstva pa na dalje, da nemam niti jedno mjesto niti jedan grad za kojeg mogu reći da je moj i za koji bih mogao nešto ovako lijepo napisati i ovako iskreno reći svoj stav, svoje mišljenje i svoje zadovoljstvo što je to moj grad.

Quote Originally Posted by Meteor View Post
    Dakle, ovaj je mladi čovjek opisao svoj grad tako lijepo da ne samo što sam dobio volju da vidim Park, sjednem na klupu i pročitam nešto pametno (ako je to moguće) iz dnevnih novina, nego sam skoro osjetio i zavist. Naime, toliko sam u životu proputovao, od djetinjstva pa na dalje, da nemam niti jedno mjesto niti jedan grad za kojeg mogu reći da je moj i za koji bih mogao nešto ovako lijepo napisati i ovako iskreno reći svoj stav, svoje mišljenje i svoje zadovoljstvo što je to moj grad.
    Ha gle... To je stvar stava. Neki drugi bjelovarčanin bi ti možda rekao kako ga izluđuju čopori romske djece koja ne govore hrvatski, ali harače igralištima i batinama rastjeruju kvartovske klince. Neki treći, koji živi na drugom kraju grada od mene rekao bi ti da više od svega mrzi smrad koji dopire iz Sirele (tvornice sira) ili sa farme peradi "Gala" za vrijeme sparnih dana, a neki četvrti bi obožavao miris čokolade iz Koestlina. Neki peti bi ludio zbog lošeg parkinga u centru. Šesti bi mrzio secesijske zgrade zidova debelih metar, punih vlage i sa otpadajućom žbukom. Sedmi bi bio presretan jer ima veliku okućnicu i predivni cvijetnjak, i mir i tišinu. Osmi bi mrzio učmalost provincijskog grada, deveti bi bio nesretan zbog malog broja radnih mjesta koja se ionako dobivaju po principu "tko ti je tata" i tako dalje.

I kad se sve na kraju zbroji, dom je uvijek tamo gdje se najugodnije osjećaš. Stvar stava. Za mene su to uvijek bili ovaj grad, kvart u kojem jesam i kuća u kojoj sada živim. Bitno je samo da je broj vrlina veći od broja mana.
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

+ Reply to Thread

Tags for this Thread