+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Thread: Osveta

Svjetlana Valentić enky's Avatar
    size="tall"

Osveta

Nereagiranjem na "nepravdu", "nepravda" se negira kao "nepravda" te, zapravo, izjednačuje s "pravdom", što je, mišljenja sam, najveća "nepravda", koju čovjek može učiniti.

S druge strane, osveta je uzimanje "pravde" u svoje ruke, dakle vid reagiranja na "nepravdu", a je li, kao takva, "pravedan" ili "nepravedan" čin, pokušat ću obrazložiti daljnjim izlaganjem.

Sud može biti pozitivan ili negativan.
    Čim smo iznijeli svoje mišljenje, mi smo dali stanoviti sud na uvid,
    no
    prosuditi (nešto ili nekog) nije isto što i presuditi (nekom).

Prosudba nekog (ili nečeg), ireverzibilan je postupak, ukoliko se iskaže, jer, u moralnom smislu, osuđuje nekog (ili nešto), kao "(ne)pravedno(g)".

Presuda je, pak, ireverzibilan postupak, kojim se onom, što je (pr)osuđen, kao "(ne)pravedan", određuje ili ne - kazna.

Prosudba se, pošto samo mišljenje/sud, može mijenjati.
    Presuda, pošto uz prosudbu donosi i posljedični čin u vidu kažnjavanja ili izuzeća od istog - ne, što znači kako presuda, ukoliko "pravedna", implicira sigurnost u prosudbu na temelju koje je presudila.

Osveta tj. uzimanje "pravde" u svoje ruke, presuda je - vođena mržnjom.

Je li, stoga, "pravedno" uzimati "pravdu" u svoje ruke, kad je prosudba situacije, zbog emocionalnog faktora, vrlo upitnog karaktera?

A ako uzimanje "pravde" u svoje ruke biva "nepravedno", onda je i osveta najveća "nepravda", što je čovjek može učiniti, jer negiranjem (osvete kao) "nepravde" izjednačuje "pravdu" s "nepravdom".

Molim feedback.

Keyboard Samurai™ /dev/null's Avatar
    Kod ovakvih stvari uvijek sam se vodio starom poslovicom: "utjeha se pruža. Pravda se uzima".

Pretpostavljam da govorimo u kontekstu pravih, "krvnih" osveta a ne onih djetinjastih "mamice rekao je nešto ružno o meni e sad ću mu se pokakati u marmeladu"; pa također nemoj zaboraviti da osvetu kao takvu uvijek prate vrlo jake emocije, mržnja možda jest vodilja ali nipošto, po mom mišljenju, nije sama. Ne znam za druge, ali meni bi za bilo kakvu iole pošteniju (čitaj: brutalno nasilnu) osvetu bila nužna gadna doza emotivne boli i patnje.

Quote Originally Posted by enky View Post
    Je li, stoga, "pravedno" uzimati "pravdu" u svoje ruke, kad je prosudba situacije, zbog emocionalnog faktora, vrlo upitnog karaktera?
    Osveta se, po meni, nikako ne može dovesti u kontekst sa pravdom, osim sa ciljem samozavaravanja. Osveta je vraćanje milog za drago uz velikodušni dodatak kako bi se ostavio trajni utisak. Nisam nikada čuo za "pravednu" osvetu - svaka je, po definiciji, nadmašila čin zbog kojeg je izvršena. I onda ostaje pitanje: gdje osveta prestaje biti osveta, a postaje iživljavanje? Gdje si prestao utjerivati pravdu a počeo utjerivati danak?
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Om shanti shanti shanti...

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Tatum's Avatar
    Quote Originally Posted by /dev/null View Post
    Ne znam za druge, ali meni bi za bilo kakvu iole pošteniju (čitaj: brutalno nasilnu) osvetu bila nužna gadna doza emotivne boli i patnje.

Osveta se, po meni, nikako ne može dovesti u kontekst sa pravdom, osim sa ciljem samozavaravanja. Osveta je vraćanje milog za drago uz velikodušni dodatak kako bi se ostavio trajni utisak.

I onda ostaje pitanje: gdje osveta prestaje biti osveta, a postaje iživljavanje?
    Slažem se.
    Osveta je potez očajnika i ne vodi se nimalo za pravdom nego za potrebom naplatiti muku koju je izazavao akt , uzrok toj osveti. Osveta rezultira još gorim osjećajem i u konačnci ne daje zadovoljštinu nego probudi još veći očaj. Samozavaravanje kako reče devnul.

A sama prosudba o momentu, situaciji, osobi je vrlo subjektivna i ne odražava pravedan stav i objektivno mišljenje pa se time ne postiže pravedno donošenje odluke.

implosive's Avatar
    Ako počiniš kazneno djelo, društvo ti se "osvećuje" jer si zaprijetio redu i miru.
    Mislim, što li je osveta do jednostavnog uzvraćanja agresijom!?
    A to što Tatum veli: "Osveta je potez očajnika i ne vodi se nimalo za pravdom nego za potrebom naplatiti muku koju je izazavao akt....." odlično opisuje duh jednog suvremenog društva.

Quote Originally Posted by implosive View Post
    Ako počiniš kazneno djelo, društvo ti se "osvećuje" jer si zaprijetio redu i miru.
    Mislim, što li je osveta do jednostavnog uzvraćanja agresijom!?
    A to što Tatum veli: "Osveta je potez očajnika i ne vodi se nimalo za pravdom nego za potrebom naplatiti muku koju je izazavao akt....." odlično opisuje duh jednog suvremenog društva.
    Pogotovo našeg gdje su ljudima često puta "svi krivi zato što je meni loše".
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by /dev/null View Post
    Pogotovo našeg gdje su ljudima često puta "svi krivi zato što je meni loše".
    Ma pusti ti to. Nitko nije jači u "politici osvete i kažnjavanja" od amera i engleza.
    Njima su krivi oni kojima ne bi ni u snu palo na pamet da ih diraju.

Dok su oni smišljali i sprovodili korupciju, otimačinu i teror po zemaljskoj kugli, mi smo se još gađali sa praćkama. Ni danas im nismo ni do skočnog zgloba.

Mi samo jadikujemo u vlastitoj nemoći da vladamo sobom i drugima.

Tatum's Avatar
    U nekim je sredinama osveta bila dio časti. Mislim da su Sicilijanci po tom pitanju malo poznatiji i njihova vendetta.
    Kažu i za Crnogorce da su osvetoljubivi poput Albanaca. To je neki njihov moralni kodeks, odmazda, opomena za ubuduće da nijedan počinitelj neće biti kažnjen ali se uvijek pokazalo kao neučinkovito u suzbijanju zla.

Ne znam što kaže psihologija, ali meni osvetoljubivot djeluje poput pražnjenja za nepočinjeno dobro, kad ti nedostaje sbnage za oprost i veličinu, posežeš za zlom.
    Ovdje ne bih uspoređivala s osjećajima roditelja kojem netko naudi djetetu a niti s odsluživanjem kazne. Zločin je uvijek zločin i traži oprst uz kaznu. Oprost radi duše a kaznu radi tijela.
    ja to tako, ali znam da ćete vi sad u dubinu...

implosive's Avatar
    Quote Originally Posted by Tatum View Post
    U nekim je sredinama osveta bila dio časti. Mislim da su Sicilijanci po tom pitanju malo poznatiji i njihova vendetta.
    Kažu i za Crnogorce da su osvetoljubivi poput Albanaca. To je neki njihov moralni kodeks, odmazda, opomena za ubuduće da nijedan počinitelj neće biti kažnjen ali se uvijek pokazalo kao neučinkovito u suzbijanju zla.

Ne znam što kaže psihologija, ali meni osvetoljubivot djeluje poput pražnjenja za nepočinjeno dobro, kad ti nedostaje sbnage za oprost i veličinu, posežeš za zlom.
    Ovdje ne bih uspoređivala s osjećajima roditelja kojem netko naudi djetetu a niti s odsluživanjem kazne. Zločin je uvijek zločin i traži oprst uz kaznu. Oprost radi duše a kaznu radi tijela.
    ja to tako, ali znam da ćete vi sad u dubinu...

Ja neću previše u dubinu. Slobodno se vrati.

Mislim da većina ljudi spontano agresivno reagira. Obuzme ih bijes i napadaju.
    Kada je takav slučaj onda jednostavno nema prostora za biranje tj. čupanje snage za oprost.
    Ima i ona druga, po meni puno opakija kategorija gdje ljudi planiraju napad i ulažu trud kroz određeno vrijeme.
    Čini mi se da je tu puno dublje zlo u pitanju jer mržnja ostaje i traje bez obzira na okolnosti. Ima se vremena staloženo preispitati mnoge stvari ali....ništa....
    To što veliš za nedostatak snage bi se moglo odnositi na ovaj drugi tip osvetnika jer oni svakako imaju dovoljno vremena za procjenu i konačnu odluku.

Negdje je netko pametniji od mene rekao da, što je narod niže na ljestvici kulturnog razvoja, to brže poseže za osvetama... To ja onako, u kontekstu Albanije, da se razumijemo. Uglavnom zbog ovoga , citiram:

In line with Albania's social code (...) someone is allowed to kill another person to avenge an earlier murder or moral humiliation.
    Zatim tu je ovo,

Gjin, whose family is the potential target in one feud, explained that he personally had not killed anyone - but the feud related to events involving his father around 60 years ago.
    ovo,

Thousands of people have lost their lives in Albanian blood feuds since 1992
    ovo,

All over Albania, there are entire generations scared to venture outdoors in case they’re killed − all because of decades-old 'blood feuds’. And not even the law can help them.
    ovo

By tradition, any man old enough to wield a hunting rifle is considered a fair target for vengeance, making 17 male members of Christian's family vulnerable. They, too, are stuck in their homes.
    i ovo. Ako se nekome čita cijeli izvještaj UNHCR-a.

A možemo dodati i ovo kao vrlo bizaran slučaj.

Lijepo je kada narod održava svoju kulturu ali ovo...
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Tatum's Avatar
    Quote Originally Posted by implosive View Post
    Ma pusti ti to. Nitko nije jači u "politici osvete i kažnjavanja" od amera i engleza.
    Njima su krivi oni kojima ne bi ni u snu palo na pamet da ih diraju.
    Ovo je nažalost točno, ali se zbog potčinjenosti to ne spominje onako politički korektno i javno. Osvećuju se na sve političke načine dopuštenim i manje dopuštenim sredstvima. Ali , ko te pita kad si malen jesi li u pravu ili ne. Vrlo se lako to dovede na "pravo mjesto" pa su svi mali koji su se ogriješili o velike sirovi nekulturni zaostali zatucani demokratski nezreli a to vidimo svaki dan. Ne bi to bilo tako da nam se među nama samima događa složnost.

Ali osveta zna biti i slatka. Lažemo ako kažemo da nam nije drago kad se neko ko se teško ogriješio dovede na lice pravde. Ja se recimo jako veselim i radujem padu veličina kad ih ulove s prstima u pekmezu.
    Oke, možda sam naivna ali eto...svaka mala vrijedi

+ Reply to Thread

Tags for this Thread