+ Reply to Thread
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 20 of 20

Thread: Osveta

Keyboard Samurai™ /dev/null's Avatar
    O, osveta je uvijek slatka... Dok ne slomiš zube na nju. Svi mi volimo vidjeti "moćne" kako padaju sa svojih položaja moći, jer u dubini duše znamo da pošten čovjek ne može biti bogat, ne? Garant je lopov Mala opaska na jedan aspekt našeg mentaliteta, a u slučaju RH obično je točan.

Osveta je normalan ljudski poriv kada osjetimo nepravdu. Često puta čak i kada osjetimo pravdu, bilo da ju percepiramo kao nedovoljno pravde, bilo da ju percepiramo kao nepravdu umjesto pravde. Ego ne dopušta čovjeku da "ostane dužan". Moramo makar namrtvo izvrijeđati uzrok našeg nemira, bilo u privatnosti sobe bilo oblajati namrtvo pred nekim drugim
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Om shanti shanti shanti...

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

persona non gratis
    Quote Originally Posted by Tatum View Post
    Slažem se.
    Osveta je potez očajnika i ne vodi se nimalo za pravdom nego za potrebom naplatiti muku koju je izazavao akt , uzrok toj osveti. Osveta rezultira još gorim osjećajem i u konačnci ne daje zadovoljštinu nego probudi još veći očaj.
    osveta može biti čin čišćenja zemlje od zagađenja.

I tada ne mora izazvati ni zadovoljstvo ni očaj, nego olakšanje (jer zla više nema)

i osveta:

N'dugu's Avatar
    S jedne strane imamo osvetu kao intimni čin osobe koja je povrijeđena.
    Često društvo ne uspijeva ostvariti pravdu, bilo zato što je korumpirano ili su odnosi moći takvi da to ne dopuštaju.
    Onda se uzme pravdu u svoje ruke ili se potraži pomoć nekog Kuma, koji će ti reći: "zašto nisi meni prvo došao, zašto si išao na policiju?"

Intimno, čovjek može doživjeti olakšanje zbog osvete, a može se i osjećati lošije.
    Ako se osveti, možda može lakše oprostiti, ali je pitanje može li onda oprostiti sebi što je potražio pravdu na takav način. To je individualno.

Kao društvena pojava ili pravilo, osveta (i krvna osveta) je ponekad vrlo efikasna, iako može eskalirati u beskonačan niz odmazda i uzrokovati veću štetu (što je svima poznato).
    Teorija igara kaže slijedeće:

In modern game theory, a measured tit-for-tat response has been found to be a highly effective strategy in certain situations, with cooperation as the favored response and retaliation used only when provoked. Game theorists sometimes advocate a "tit-for-two-tats" strategy to avoid the consequences of miscommunication or miscalculation. In this scenario, the player ignores a single provocation in the hope that a cooperative response will elicit the same from the other player the next time around. President Kennedy used this tactic to good effect in defusing the Cuban missile crisis in 1962 by choosing to ignore a belligerent cable issued by Kremlin hawks and instead responding to a more conciliatory message sent earlier.
    Prema tome, efikasnije od osvete je ponekad izbjeći reagirati na prvu loptu, nego dati drugu šansu, pa onda tek reagirati ako se to ne prihvati (tit for two tats)
    Navodno Isus je to zvao "okreni i drugi obraz". Pa ako te opet lupe, lupi ti njih natrag.

Također dobiva onaj tko pokaže više strpljenja u pregovorima i tko manje ulaže na prvu loptu da bi ostvario suradnju.
    http://econ.biu.ac.il/files/economic...ice--draft.pdf

Mogli bismo analizirati npr. odnos Milanović-Linić u međusobnim sukobima za prevlast u SDP-u. Na primjer, prvo Linić počne ljuljati Milanoviću brod sa svojim poreznim reformama. Onda Milanović lupi po Šegonu. Pa onda Linić odšuti (no tat for tat). Pa onda Milanović opet udari po Lovrić Merzel (two tats). Onda Linić udri po šefici porezne uprave koja je dobra s Milanovićem (tit for two tats). Dakle, Linić je strpljiviji igrač, a Milanović je nervozni igrač koji stalno udara oko sebe, jer se osjeća jači kao predsjednik SDP-a. No, na duže staze, Linić bi trebao dobiti.

Zanimljiv je i odnos Hodorkovskog prema Putinu (bilo bi iracionalno osvetiti se). Hodorkovski je preslab da bi se osvetio, pa glumi racionalnost, ali što bi bilo da je jači? S druge strane, Putin ga je pustio da ode, nakon što mu je pokazao da je jači. Iz racionalnih razloga. Ima li se smisla svetiti takvom protivniku? Ne, ako si racionalan, nećeš se svetiti. To često vidimo u filmovima o Divljem zapadu - poraženi protivnik počne napinjati pištolj pobjedniku iza leđa, ovaj se naglo okrene i - bum - pošalje ga u vječna lovišta.

N'dugu's Avatar
    Quote Originally Posted by sanja View Post
    osveta može biti čin čišćenja zemlje od zagađenja.

I tada ne mora izazvati ni zadovoljstvo ni očaj, nego olakšanje (jer zla više nema)

i osveta:
    što je ZLO?

persona non gratis
    ono što se intuitivno oseća kao zlo.

N'dugu's Avatar
    ono što se intuitivno oseća kao zlo.
    što ako me ti smatraš zlom, a ja intuitivno osjećam da je zlo da me tako smatraš?

ali dobro, to nije stvar logike, može i oboje biti istinito, iako je proturječno

persona non gratis
    u tom slučaju, ja ću nastojati da te uništim, a ti nastoj da mi ne uspe
    Pa kom opanci, kom obojci.

(ipak, može oboje biti istinito - ti možeš biti zlo, a za mene je možda bolje da te batalim i ne mislim o tebi - ali isto tako neko može imati razvijeniju intuiciju od nekog drugog. Razvijenost intuicije se gotovo empirijski može proveriti i obrnuto je proporcionalna broju puta kad te je izneverila)

N'dugu's Avatar
    u tom slučaju, ja ću nastojati da te uništim, a ti nastoj da mi ne uspe
    Pa kom opanci, kom obojci.

(ipak, može oboje biti istinito - ti možeš biti zlo, a za mene je možda bolje da te batalim i ne mislim o tebi - ali isto tako neko može imati razvijeniju intuiciju od nekog drugog. Razvijenost intuicije se gotovo empirijski može proveriti i obrnuto je proporcionalna broju puta kad te je izneverila)

Jučer mi je intuicija rekla da u biti ne misliš da sam zlo, pri čemu mislim na ono baš zloćavo zlo - ali naravno da to ne može biti istinito, a i nema nekog smisla razmišljati tako.
    Zlo je zlo, nema tu nekih nijansi. Kad dotakneš vatru, to boli, znači - to je zlo. Ili je zlo jedino dirati vatru, dok ona sama po sebi ona nije zlo. Sad sam pomalo zbunjen.

persona non gratis
    vatra nije zla, jer ne poseduje nameru.

(dobro ti je rekla intuicija, ti si se ponudio kao hipotetički primer )

damn, pesma je za šerovanje

boles'.
    Al originalna

N'dugu's Avatar
    Jes, vala.
    I kažu ono "osveta je jelo koje se jede hladno", a ovaj to doslovno shvatio...

+ Reply to Thread

Tags for this Thread