+ Reply to Thread
Results 1 to 6 of 6

Thread: Ramazan

...
    size="tall"

Ramazan

Što je, ukratko, Ramazan - pročitajte ovdje ili posjetite Wikipedijinu stranicu o Ramazanu.
    Postiti za vrijeme mjeseca Ramazana spada u 5 glavnih islamskih dužnosti (šarta).

Eh, sad, nakon ovog kratkog uvoda, započela bih raspravu na jedan, nešto drugačiji, način.
    Naime, u onom dijelu svijeta, gdje vlada "šerijat" (a i šire), muslimani obično, za vrijeme posta, zamijene noć i dan tj. spavaju po danu (dižući se samo ne bi li obavljali propisane namaze)!

Koja je svrha Ramazanskog posta, ako se, tijekom njega, zamijene dan i noć!?

Koja je, uopće, svrha Ramazanskog posta?

Zamislite jedan svoj radni dan; ustanete se, otuširate, odlazite na posao, gužva u prometu, radite, sati prolaze - vi ništa ne jedete, ništa ne pijete (niti vodu!), ne pušite (ako ste pušač, to će vam, možda, najteže pasti), držite se staloženo, smireno, fini ste prema drugim ljudima, bez obzira na (ponekad i prilično nervozna) zbivanja oko vas...
    Zamislite da se, k tome, za dana još 3 puta perete i 4 puta pomolite/zahvalite Bogu.
    Zamislite sad takvih tjedan dana...dva tjedna...tri...

Možete li zamisliti koja je to disciplina!?
    Možete li zamisliti koliko je to odricanja!?

Filozofija islama, na razne načine, podučava kako postati bolji čovjek.

Ako niste znali, velikodušnost je jedna od osobina, koja se, možda čak i najviše cijeni upravo u *muslimanskom svijetu*.
    Kako se postaje velikodušan?
    Može li velikodušan biti i onaj, koji nije ujedno i plemenit?
    Može li se postati plemenitim, ako se nema sposobnost suosjećanja?
    Može li se sposobnost suosjećanja steći teoretiziranjem?

Kako ćete npr. moći shvatiti koje boli prolazi sirotinja, ako sami niste bili gladni i žedni?
    Kako ćete npr. moći shvatiti kroz koje boli prolazi otac, koji radi cijeli dan i koji se odriče svega, čega može (pa i više od toga), ne bi li mogao prehraniti djecu i platiti lijekove za bolesnu ženu?
    Kako ćete ikad doseći nivo da se uzdignete iznad ružne riječi, potogovo kad je ista upućena vama!?
    (Niz se nastavlja)

Molim vas, zapitajte se sada sljedeće: Kad se odričem (vlastitog komoditeta, želja, potreba itd.) zbog nekog - zašto to činim?
    Razmislite malo, prisjetite se stvarne situacije i odgovorite sebi na prethodno pitanje.

Moglo bi se još mnogoštošta reći, no vjerujem kako je svakom, tko je pročitao ovaj tekst, postalo barem zericu jasnije - čemu služi Ramazanski post, a nekima, eventualno, i kolika je blagodat njegovog ponavljanja tijekom života.

Za kraj još i moje mišljenje o postupku zamjene noći i dana, tijekom Ramazanskog posta, u većine osoba, koje sebe nazivaju muslimanima:

To nije disciplina, to nije odricanje, to nije rad na sebi...
    To je samo još jedan pokazatelj naše ljudske - slabosti.

Harun's Avatar
    Obavezno poslusati o zdravstvenim prednostima posta, DOKTOR GOVORI sa medicinskog aspekta zasto je post dobar

1

2

3

4

5

6

7

mene zanima lično iskustvo ramazana... fizičku korist koju ste vidjeli od posta u tom mjesecu...

što se mene tiče,
    dosta dugo sam imao problema sa nekom infekcijom bubrega...
    naravno, nije mi se dalo da pijem lijekove za to da pijem uvin čaj jedem brusnicu etc etc...

dođe ramazan i...

s obzirom da, kada zapostim, popijem velike količine vode( 4-5 čaša) u roku od tri sata nekoliko puta sam išao da mokrim...

elem,
    danas nemam više problema sa bubrezima...

ne znam kako ali prošlo je
    kad upotrijebim riječ "kafir" mislim na čovjeka koji lažima prikriva, zaklanja istinu, iako mu je ona poznata
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

...
    Quote Originally Posted by AbduLLah View Post
    s obzirom da, kada zapostim, popijem velike količine vode( 4-5 čaša) u roku od tri sata nekoliko puta sam išao da mokrim...

elem,
    danas nemam više problema sa bubrezima...
    (inače, ti si mislio na svakodnevni unos veće količine vode prije posta i po završetku, je li tako?)

Za bubrege, ukoliko se s njima ima problema, nije dobro ne unositi tekućinu tako dugo (tj. od zore pa do zalaska sunca, pogotovo za ljetnih mjeseci kad je taj period dosta više od pola dana, bar u ovim našim područjima), nego je, sasvim suprotno, preporučljivo svaki sat vremena popiti oko dva deci vode pa tako do spavanja, a ujutro, po buđenju, i više.
    Po rečenom, post bi trebao dodatno naštetiti problematičnim bubrezima.

Tako da mi je ovo tvoje izuzetno zanimljivo.

Harun's Avatar
    ja super podnosim dobro post, nemam nikakvih porblema, jednostavno osjecam se vise energicnije dok postim, bas sam poletan, cak i igram sa prijateljima fudbala ponekad iako postim kud ces dalje, to ti sve kaze

tako sam i ja čuo

ali eto...

mislim da bi se trebale dodatno istražiti koristi posta posebno kada je riječ o bolesnicima koji imaju šećer, pritisak,...
    doktori i islamski pravnici kažu kako takve osobe ne bi trebale postiti, ali opet...
    kad upotrijebim riječ "kafir" mislim na čovjeka koji lažima prikriva, zaklanja istinu, iako mu je ona poznata
    NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

+ Reply to Thread

Tags for this Thread