+ Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4

Thread: Groblja

Tatum's Avatar
    size="tall"

Groblja

Groblja su mjesta, gdje se pozdravljamo s našim najmilijima, s našim preminulim prijateljima, rodbinom.
    Groblja su tiha mjesta, gdje oni počivaju.
    Znam da svi želimo da su ta mjesta; osim prostora u kojem ćemo se prisjećati na njih paljenjem svijeća, odlaganjem cvijeća, svježeg, plastičnog, suhog, u loncima sa zemljom; i mjesta, koje resimo, ne bi li se naši pokojnici zatekli u svom vječnom domu, nasličnijem svom boravištu za života.

Je li to baš tako i treba li to baš tako?

Znam da se nađe svega, od uklesanih crteža slupanih vozila, brodova, manje ili više morbidnih slika zadnjih trenutaka poginulih pa do kipova anđela, gospi, svetaca, bisti pokojnika, a nađe se i koji kameni kompjuter, kauč i tv i tako neki kojekakvi detalji, koji bi prolaznike trebali upoznati sa načinom života ili smrti onoga, koji tu počiva.

Grobna su mjesta nešto svečano, nešto o čemu ne mislimo za svog života, dok nas nešto dobro ne podsjeti na smrt kao dio ciklusa, kao život na samom kraju.

Sahranila sam sina prije tri godine, predivnog mladića od 21 godinu. Neću sad biti patetična, neću lomit srca riječima, ali želim reći da je to bilo nešto što nas je zarezalo, ranilo; rana još otvorena stoji, ali grobno se mjesto mora održavati.
    Da mi je netko tada rekao da ću se i ja ponašati skoro pa bezglavo uređujući grob, rekla bih da laže. Rekla bih da ne dolazi u obzir ništa, osim lijepih buketa svjžeg cvijeća i - lagala bih. Ne zato, jer se promijenio ukus, nego zato, jer je svježe cvijeće nemoguća misija na tim mjestima izloženima svim klimatskim uvjetima: Ljeti se aranžmani sparuše, voda se doslovno skuha u vazama, stapke se usmrde i samo skupljaju komarce. Zimi se to isto zaledi, sparuši od bure...Plastika se pokazala kao trik koji pali usprkos ukusu tj neukusu.
    Mi donosimo i cvijeće u posudama sa zemljom pa to cvijeće još raste neko vrijeme. Redovno nam zimi tamo stoje bijele ciklame i azaleje, a ljeti dva velika bijela posađena oleandera, koje dodatno uljepšava bršljan.

S vremena na vrijeme nađem i na novu figuricu anđela i još nisam otkrila tko se našeg A. sa sjetom sjeća, poklanjajući mu te figurice.
    E, sad dolazimo na ono što želim reći. Te su figurice one što ih viđate po nekim aranžmanićima za krštenja, rođenja, pričesti i krizme, a ja se nikad ne bih usudila time poslužiti u tu svrhu, međutim ovako ranjenoj, te su mi figurice k'o neki melem, k'o neka utjeha. Bez obzira na tugu, koju u meni izazivaju.
    Inzistiranje bake da se i kip našeg "omiljenog" ( sori velečasni ) sveca ubetonira u spomenik, jednako mi je bila strana, ali sad kad ga vidim, tako sam sigurna.
    Sad su mi komentari o neukusu, kiču i trešastim običajima toliko na rubu i nebitni pak, kao da naglašavaju poruku koju ćutim, posjećujući tihi dom.

Imate li vi neko viđenje o tome ili ste do sad u blaženom neznanju?
    Kako se vas doimlju ukrašeni i "ukrašeni" grobovi na koje povremeno namjerno ili slučajno naiđete?

Keyboard Samurai™ /dev/null's Avatar
    Ovisi o tome kako su ukrašeni. Ima na groblju Borik u Bjelovaru ogroman spomenik pokojnom romu sa velikom slikom mercedesa 300 D i natpisom "Dragi tata pregazio te ovaj auto". I sad ti ostani ozbiljan...

S druge strane, na istom tom groblju postoji i tzv. "groblje novorođenčadi", gdje nema datuma smrti, samo "star 1 dan, 3 dana itd.". Taj dio groblja je odvojen posebnom živicom i većina ljudi ga ne posjećuje. Također, na malim grobovima se često mogu naći kojekakve igračke, čak i baloni. Prizor bi bio bizaran, grob okićen balonima, da se ne radi o maloj bebi.

Kao dežurni obiteljski izaslanik za sprovode ("sine, ti imaš auto, odi ti da netko bar bude") poprilično sam oguglao na groblja i pogrebe. Najljepši spomenik koji sam vidio je običan komad crnog kamena, neisklesan, nepoliran, i na vrhu mramorni golub. Bez ikakvih križeva, simbola, ičega.
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Om shanti shanti shanti...

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

Na našem "jednom od najljepših groblja u Europi", posebno me svaki put dirne stari dio groblja. Veliki masivni napuknuti i nakošeni spomenici u kojima se samo oštrim okom može primjetiti tisućuosamstonekoja godina, imena izlizanih vremenskim uvjetima, obrasli bršljanom, u hladovini velikih borova-e to je mjesto koje odiše mirem i spokojem. Grobovi bez reda, "tamo negdje između", davno zaboravljeni. Mjesto koje postoji, ali je dobro sakriveno i prema planu groblja oni koji su tamo pokopani nisu, kao ostali, red 6, stupac 12, grob br. 31. Oni su jednostavno "oni stari".

Zatim su tu grobovi "uz rub"-velike grobnice i mauzoleji imućnijih. Većina vrlo jednostavna-u zid uklesana imena i datumi, nadgrobne ploče sa starim ručkama za podizanje, pokoji lampaš i to je to. Bez đinđi-minđi.

Neznam zašto, meni smješni-grobovi starih udovica. Prepoznaju se u doba oko božića kad budu okićeni girlandama. Neću ovdje ništa nadodat da nebude vrjeđanja mrtvih.

Novi dio groblja dosta odudara od starijeg dijela-neznam s kakvim planom, odvojen je velikom travnatom površinom od starijeg dijela, uređen je poprilično "minimalistički"-zemljani, većina bez nadgrobnih ploča, rijetko koji i sa nadgrobnim spomenikom. Možda su razlog cijene koje idu u nebesa? Neznam, no taj mi dio djeluje nekako... Jadno. Grobovi razdvojeni u redove sa još niskim čempresima, kamen koji gori na žarkom ljetnom suncu, nigdje hlada, nigdje klupice za sjest (kao u starom dijelu), nigdje pumpe za vodu, svježi šljunak na stazicama, ispod kojeg se još dižu oblaci prašine pri hodu. A zimi, smrznuta zemlja, smrznuta staza, vjetar te ledi dok hodaš jer nema zaštite od čempresa... Mjesto na kojem ne želiš biti dulje no što je potrebno (a kamoli za cijelu vječnost!).

Ali moram priznati da mi nema ljepšega nego u sumrak na Sisvete prošetati po groblju. Naše je groblje ovako dosta privlačno mjesto za šetnju, a na taj dan još i privlačnije, toplije. Zvuči morbidno, znam.

Tatum's Avatar
    Quote Originally Posted by t.r.a.c. View Post
    Zvuči morbidno, znam.
    Nije morbidno. Puno ljudi se vole prošeati grobljem jer je tamo stvarno mirno . Ima nešto u spokoju tih duša...ma što god bilo...

+ Reply to Thread

Tags for this Thread