+ Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 27

Thread: Postupiti časno vs Postupiti iskreno

Keyboard Samurai™ /dev/null's Avatar
    Good point.

Volim kada se ne mogu složiti s ljudima. Pruži mi alternativu. Ne moram se složiti s njom ali alternativno mišljenje je zdravo za preispitivanje vlastitog.

To "poštovanje iz neznanja" mi je nekako više kao strahopoštovanje nego išta drugo, no to je već, čini mi se, druga tema. Što se društva tiče, vidiš, nisam na to tako gledao ali fakat evo već dvadesetak minuta razmišljam o tome i mislim da JESI u pravu. Društvo ne razumije. Mogu potezati svoj argument toga da društvo nema koristi od časti, ali i to će mi se svesti da ne razumije.

Will give it a thought.
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Om shanti shanti shanti...

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

lunoprof's Avatar
    cast...ili casno ponasanje.. ne mora biti drustvena pojava. ono je samo po sebi dovoljno casnom covjeku. takav ne bi trebao gledati na negativan stav drustva prema casnom ponasanju. jer covjek se casno ponasa radi sebe, ne radi drustva.
    casno ponasanje u drustvo ili bilo kakvo, je uvjetovano drustvenim postavljenim vrijednostima, s kojima se covjek slaze ili ne.
    ako je netko dovoljno individua i kao takav siguran u sebe vrijednosti koje u drustvu nisu cijenjene, ali su svakako ispravne, postuje radi sebe, bez obzira sto one nece naici na postovanje drustva.

lunoprof's Avatar
    casno=iskreno=posteno ili casno=ispravno=posteno ja ne vidim poveznicu izmedu ovih pojmova, ni u jednom ni u drugom slucaju. jer se ne mogu u univerzalnom smislu povezivati cast i iskrenost, cast i postenje, ili ono drugo.. sve to moze i ne mora biti, dakle ne moze se na taj nacin vezivati logicki jer ne postoji univerzalni znak jednako za sva casna ponasanja, iskrenosti, postenja, ispravnosti... sve sto je casno ne mora biti iskreno, sve sto je iskreno ne mora biti posteno, kako onda vezati cast i postenje, na taj nacin? u drugom slucaju vrijedi isto, dakle sve sto je casno ne mora biti ispravno, kao sto ni sve ispravno ne mora biti sasvim posteno.. ali moze biti casno ili ili ili umjesto jednakog daje gomilu nejednadzi i jako puno rjesenja

...
    Dobro, ali ne razumijem te kako bih željela, jer ne znam što ti podrazumijevaš pod pojmovima 'čast', 'iskrenost', 'poštovanje' i 'poštenje' pa, ako imaš volje, bila bih zahvalna na pojašnjenju (tvojim definicijama) istih.

lunoprof's Avatar
    iskrenost je proizvod emocije.. ona je takva kakva je, subjektivna impresija ili ekspresija. postenje, moze dolaziti iz samog covjekovog bica, no u mnogim slucajevima je kontrolirano razumom, koji suspendira subjektivno blisku ali nepostenu zelju, dakle uglavnom racionalno kontrolirano.
    postovanje je kao pojam uletilo van konteksta pocetnog posta, cini mi se. no postovanje neceg moze biti i racionalno i nauceno, kao i posljedica emotivnog. ne moze se na ovaj nacin odrediti, van konteksta mislim.
    cast.. ja bih rade rekla casno ponasanje, je ono ponasanje koje ima respekt prema "visim" vrijednostima covjeka kao humanog bica. postoje dva nacina gledanja na "cast" kroz povijest ili drustvo, gdje se pojam casti mijenja u odnosu na drustvo te se kao takvo postuje. (npr. u muslimanskim zemljama pitanje casti i osramocenja je sasvim drugacije nego u zapadnim civilizacijama). No mislim da je za nas bitnije gledati cast kroz ponasanje u drustvu slicnom nasem, koje za pretpostavku casti ima ponasanje individue prema svojoj "civiliziranoj" okolini. I tu opet dolazimo do subjektivnog, ali ipak opceg obrazca. Cast kao individualna osobina i cast kao drustveno nametnuta osobina (biti "branitelj"). Preferiram onu prvu, individualnu i kazem da je to za mene odnos prema okolini koji iskljucuje lose ponasanje, namjerno lose (krada, ignoriranje, zanemarivanje, nehumanost...itd).. Biti castan covjek je, za mene (subjektivno) ponasati se shodno vrijednostima koje kao individua postujem.

Smatram da je "čast" samo još jedna izlika da si ljudi kompliciraju živote. "Povrijedila si čast obitelji naše i osramotila nas sve, bludnice jedna, više mi nisi kćer" i tad joj rođeni brat metne metak u čelo.
    Ja uz to povezujem čast, ali ja sve pojmove inače povezujem uz ostale negativne pojmove.
    čast = ubijanje
    iskrenost = vrijeđanje
    religioznost = glupost
    dobrota = skrivene namjere
    zločestoća = iskrenost (aha.. eto, zločestoća je ispala nekaj dobro)
    optimizam = nemogućnost sagledavanja činjeničnog stanja
    pesimizam = trovanje sebe zbog posvećivanja pažnje realnom stanju stvari
    alkohol = bijeg iz briga (evo druge pozitivne stvari)
    smrt = bijeg od svega (evo treće pozitivne stvari)
    poštenje = naivnost

Kao što vidite, loše stvari su u biti dobre, a ne one dobre.
    Srdačno Vaši!

Keyboard Samurai™ /dev/null's Avatar
    Quote Originally Posted by ja_a View Post
    Smatram da je "čast" samo još jedna izlika da si ljudi kompliciraju živote. "Povrijedila si čast obitelji naše i osramotila nas sve, bludnice jedna, više mi nisi kćer" i tad joj rođeni brat metne metak u čelo.
    Ja uz to povezujem čast, ali ja sve pojmove inače povezujem uz ostale negativne pojmove.
    čast = ubijanje
    iskrenost = vrijeđanje
    religioznost = glupost
    dobrota = skrivene namjere
    zločestoća = iskrenost (aha.. eto, zločestoća je ispala nekaj dobro)
    optimizam = nemogućnost sagledavanja činjeničnog stanja
    pesimizam = trovanje sebe zbog posvećivanja pažnje realnom stanju stvari
    alkohol = bijeg iz briga (evo druge pozitivne stvari)
    smrt = bijeg od svega (evo treće pozitivne stvari)
    poštenje = naivnost

Kao što vidite, loše stvari su u biti dobre, a ne one dobre.
    Srdačno Vaši!
    Primjer kćeri je školski primjer fundamentalizma ili brđanizma. Dodaj još i "silovao te? Sad se moraš udati za njega da selo ne priča..."

Tvoje tumačenje, također, ukazuje na to da poznajemo isti tip ljudi Ovo je tipično sarkastično gledište, no koliko god se na nekin način moglo smatrati točnim, moram ipak biti u uvjerenju da nije uvijek ovako. Inače ću pucati u ljude čim mi se predstave kao časni, pošteni ljudi.
    Asato ma sadgamaya
    Tamaso ma jyotirgamaya
    Mrtyorma amrtam gamaya

Om shanti shanti shanti...

NAJZANIMLJIVIJI video ikad! (krenite od treće minute)

lunoprof's Avatar
    misliti drugacije ne znaci ne poznavati "takve tipove ljudi"... dapace, bez poznavanja ljudi razlicitih odredenja ne mozes shvatiti koje je tebi ispravno. bez obzira koliko ih ima, da li su u cak i vecini stav kao @ja_a nije dobar za osobu koja o sebi misli da im ne pripada. biti bolji ili pozitivniji, u humanom smislu ne znaci biti glup, ne znaci biti nemocan. dapace, to zahtjeva veliku sigurnost u sebe i veliku snagu kod odupiranja krivim zivotnim postavkama.

lose, postavljati kao osnov nije dobar stav premi sebi. on dovodi do stalnih nesuglasica sa samim sobom, nervoza, nesigurnosti. ako smatras nesto dobrim onda ne treba negirati postojanje istog, treba nastojati i izboriti se za svoj stav. to je tesko. jer si dohvatljiv. sarkasticno glediste kako je @dev takvo glediste okarakterizirao fizicki distancira od negativnog, no ne pomaze u spoznaji vlastitog ja, koje zeli biti pozitivno, te dovodi do jos goreg sukoba.

stalnog sukoba sa samim sobom.

jer ne mozes biti losiji od loseg, ako nisi los. kao sto ne mozes do kraja shvatiti ni dobro, ako mu negiras postojanje.

Ma ja samo pogledam našu vladu i znam da ne postoji niti časno, niti moralno, već samo vanjske forme, usiljeni osmijesi i gluma. Čast iznimkama kao npr. Kajinu koji ih sve pljuje i naziva lopovima i negativan je. On je častan u pozitivnom smislu.

lunoprof's Avatar
    zasto stalno razmisljas i odredujes "casnost" kao neciju tudu karakteristiku. zasto sebe ne pokusas odrediti sa pojmom casnog ponasanja. sto ti trebaju drugi? Zar okolina odreduje ono sto mislis i kako se ponasas ili to radi tvoj racionalni um?

+ Reply to Thread

Tags for this Thread