+ Reply to Thread
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 21 to 27 of 27

Thread: Postupiti časno vs Postupiti iskreno

Tatum's Avatar
    dilema
    pitam se jesam li postupala časno kad sam lagala da bih sačuvala nečiju čast?
    je li časno prikriti istinu da bi zaštitio nečije dostojanstvo?
    Častan čovjek katkad "naruši" vlastitu čast da bi sačuvao čast neke posrnule osobe
    Što je pravilno i što je čast uopće?
    Svaki primjer bit će banaliziranje nečije časti...

lunoprof's Avatar
    nece.. ako se odnosi na osobno shvacanje casti. cast je ono sto sami osjecamo prema nekom svojem ili tudem, ali bliskom ponasnju pa ga kvalificiramo kao casno ponasanje.
    1. pitanje.. casnost je van konteksta u svojoj biti..
    2. van konteksta casnosti (kao pod 1)
    3. ne moze se narusiti osobno casno ponasanje na taj nacin
    4. pravilno i cast nisu banalno povezljivi ..

cast je kad ti netko ukazuje cast ili ti njemu. casno ponasnje je sasvim nesto drugo. to je uzviseni pojam koji dolazi iz covjeka samog, izunutra, iz njegove percepcije ispravnog sebe.
    moze se casno izgubiti ili casno dobiti neka bitka. no casno se ne smije vezati kao pojam sa bitkom. ni sa dobiti ili izgubiti. vec iskljucivo sa ponasanjem onoga koji ju vodi. casno ponasanje ce doci iz njegova bica (ili nece) ne iz okolnosti. okolnosti mogu biti izrazito nepovoljne i otezavajuce no casnost ce opstati ako je covjek takav. .. cini mi se zgodan primjer.. relativni odnosi, okolnosti, dogadanja.. a casnost ostaje ista

Quote Originally Posted by lunoprof View Post
    zasto stalno razmisljas i odredujes "casnost" kao neciju tudu karakteristiku. zasto sebe ne pokusas odrediti sa pojmom casnog ponasanja. sto ti trebaju drugi? Zar okolina odreduje ono sto mislis i kako se ponasas ili to radi tvoj racionalni um?
    Valjda volim pljuvati druge.
    Ne znam koliko sam častan i da li sam ikada imao priliku biti / ne biti častan

lunoprof's Avatar
    ma mene u stvari zanima kako to da covjek zna kakvo je sve oko njega a

ne zeli / ne moze / nece (to su predlozeni odgovori, sto biras i objasnjenje ako moze, molim)

razmisljati o svojem ponasanju?

.. čovjekovo razmišljanje nije slobodno .. ono je rob njegovog postojanja ..

Tatum's Avatar
    Quote Originally Posted by lunoprof View Post
    ma mene u stvari zanima kako to da covjek zna kakvo je sve oko njega a

ne zeli / ne moze / nece (to su predlozeni odgovori, sto biras i objasnjenje ako moze, molim)

razmisljati o svojem ponasanju?
    Pa možda i ne zna kako je sve oko nega nego utvara, stvara svoju fiksaciju o sebi kao idealnim ili boljim...
    Kad bi čovjek opažao oko sebe, ne bi sebi bio toliko bitan...

lunoprof's Avatar
    spoznati sebe i znati sto jesi je bitno i dobro. bez tog odnosa si manjkav u procjeni okolnog stanja.

+ Reply to Thread

Tags for this Thread